Bass Gitarlar Hakkında Herşey Üzerine Bilgi Paylaşım Başlığı

Onun dışında bazı amfilerde Direct Out denen bir output var. Birkaç live mekanda bass amfilerini mikrofonlamayıp bu outputtan çaldıklarını görmüştüm.

Önceki bahsettiklerin doğru, aslında burda müzisyenlerin ihtiyacı söz konusu, bascıların ihtiyaçları gitaristlerden farklı oluyor, metal ve sert rock türevlerinde efektli bas tonları görsekte genelde "clean" çalınan bir alet bas gitar fakat bir yandan da özellikle distortionların arkasından o frekansları net duyurmak zor olacağından EQ ayarları önem kazanıyor.

DI outtan miksere çıkılır genelde amfisiz çalanda çok bas gitarist mevcut, ben misal amfi "natürel" değilse amfi kullanmayı sevmiyorum, bas gitarın tonuyla yeteri kadar uğraşıyorum bir de o parametrelerin arasına amfinin tona kattığı "rengi" katamayacağım diyip güzel bir DI boxdan miksere çıkarım genelde.

Ama monitor sistemi güzel değilse amfi kurtarıcı oluyor kendini duymak açısından.

evde tercihen amfi kullanmadığım için vst basçısı oldum. efekt pedalları ve mid hi low burada mevcut. kullandığım vst bu ama ayarlardan anladığım söylenemez üzerine konuşmak veya bilgi vermek isteyenler yazabilir. :happy:

dO5jw0m.png

6q5uXRq.png

T6CWH5j.png

Racsen o Brick House'taki tonu bana versen,koynuma alıp uyusam ben onunla ya...

Güzel tonlara ulaşmanın en kestirme yolu olarak Boss Me-50b prosesör aldım kendime. Fakat bir yandan gitarım bir yandan amfim;sanırım tam performansını alamıyorum pedalın. Dolayısıyla tam olarak istediğim tonları da duyamıyorum.( bir kaç istisna dışında)

Sizce sonraki adım ne olmalı? Amfi değiştirmek mi yoksa gitarı değiştirmek mi? Tek cümle de olsa düşüncenizi belirtirseniz çok sevinirim.

Peki bas gitar için en uzun ömürlü ve mantıklı tel markası nedir? Eminim çeşitli güzel alternatifler vardır. Örneğin fiyat/performans oranı açısından en iyisi hangi markanın hangi modelidir sizce?

Peki bas gitar için en uzun ömürlü ve mantıklı tel markası nedir? Eminim çeşitli güzel alternatifler vardır. Örneğin fiyat/performans oranı açısından en iyisi hangi markanın hangi modelidir sizce?

Tel konusu hem kişisel hem de bas gitara göre değişiyor biraz. Ben şu sıra Dean Markley Helix, Ken Smith Slap Masters ve Cleartone kullanıyorum.

Denemeden bilmek cidden zor herkesin terleme oranı ve kullanım şekli farklı. Her çaldıktan sonra bir havlu ile telleri temizlerseniz her telin ömrü uzayacaktır.

Racsen o Brick House'taki tonu bana versen,koynuma alıp uyusam ben onunla ya...

Güzel tonlara ulaşmanın en kestirme yolu olarak Boss Me-50b prosesör aldım kendime. Fakat bir yandan gitarım bir yandan amfim;sanırım tam performansını alamıyorum pedalın. Dolayısıyla tam olarak istediğim tonları da duyamıyorum.( bir kaç istisna dışında)

Sizce sonraki adım ne olmalı? Amfi değiştirmek mi yoksa gitarı değiştirmek mi? Tek cümle de olsa düşüncenizi belirtirseniz çok sevinirim.
Şimdi gördüm bu postu kusura bakma arada kaynamış, benim brick house videosundaki bas Cort GB-JB :) Ama önemli bir ayrıntı Tesfiyesi ve ayarları ES Bass'da yapıldı (Erkan Sızarlar) ve teller yeni :)
Me-50B güzel alet ben severim, ton için çok etken var bas gitarın tellerinden başlayıp dinlediğin hoporlore kadar gidiyor. Ama inan ben bas amfisinden çıkan ton yerine studyo monitorlerinden çıkan tonu daha çok tercih ediyorum. Güzel bir preamp olduktan sonra arada (Ses Arabirinin preamp'ı olabilir ya da bass preamp olabilir)

Geri