Sap Ayarı Yaparken "çat" Diye Bi Ses!!... (yardim)

meraba beyler. sap ayarı yapiym dedim. gayet de iyi gidiyodu. hafif gevşetirken arada "pat" etti, bi daha da alyanla çevirmeye korktum... 1-2 gün içinde lüthiere götürcem zaten de, şu alyanla çevirirken "pat" etme meselesi, sapın attığını mı gösterir, yoksa normal bişey mi?
la inşallah normal bişeydir :(

ağaç çatlamıştır en fazla sen yine de bir röntgen çektir. şaka bir yana ben de çeyrek tur vidayı çevirdiğimde daha önce olmayan çıt çıt sesi geldi. herhalde ağaçla sürtünmeden oluyor bu. yoksa gitara baksak akordu bile kaçmıyor.

Son düzenleme:
Sap atması diye ifade edilen şey truss rodun düzeltemeyeceği oynamalardır. Ya Timur'un belirttiği gibi ağaca sürtme sesidir veya truss rodun kafasını tutan kaynak kırılmıştır(ki alyanı takıp kontrol edebilirsin, boşta dönmüyorsa sıkıntı yok).

Muhtemelen sıkıntı yok... Ağaç truss rod ayarı sırasında anında tepki vermez... Turlar arası ağacın bu ayara gelmesi için beklemek gerekebilir... Muhtemelen ağaç ilk etapta gevşemedi ,sonra biriken stres birden deşarj oldu... Gözle görülen bir çatlak vs. yoksa benim fikrim birşey olmadığı...Tüm gitarlarımın sağ ayarlarını kendim yaparım.. Benzer ses bazen çok tansiyon altındaki trus rod vidasının yağsız kaldığı ve sert olduğu durumlardada da oluyor... Bekleyin ,herşeyi normal ayar tutuyorsa sorun yoktur :)

Muhtemelen sıkıntı yok... Ağaç truss rod ayarı sırasında anında tepki vermez... Turlar arası ağacın bu ayara gelmesi için beklemek gerekebilir... Muhtemelen ağaç ilk etapta gevşemedi ,sonra biriken stres birden deşarj oldu... Gözle görülen bir çatlak vs. yoksa benim fikrim birşey olmadığı...Tüm gitarlarımın sağ ayarlarını kendim yaparım.. Benzer ses bazen çok tansiyon altındaki trus rod vidasının yağsız kaldığı ve sert olduğu durumlardada da oluyor... Bekleyin ,herşeyi normal ayar tutuyorsa sorun yoktur :)

15 dk arayla çeyrek tur döndürüyorum ben de geç olsun güç olmasın. 1,1-5 saate herşey yerine oturuyor. Muhtemelen bence de böyle birşey oldu.

benim de ltd mh 50 gitarım var. daha yeni tel taktırmıştım ama gitarı bir ay süre kullanamayacam için gitarın akortunu mi bemolden do diyeze kadar düşürmüştüm.aradan bir gün geçti ve çok iyi bişey olmadığını duyunca geri mi bemole çektim. çekerken de sapımdan tıkırtılar geldi. acaba gitarımın sapında bir sıkıntı mı var.

Hiçbirinde hiçbirşey olmaz, rahat olun, truss rod'u kırmak üstün beceri gerektirir. Bilmeden çok yüklenip tam tur filan attırmanız ve baya güç uygulamanız gerekir. Zaten onu hissedersiniz, civata aşırı zorlanır filan. Çat-pat-tıkır-tukur sesleri çıkabilir normaldir. Truss rod metal olduğu için siz onu gerdikçe ya da serbest bıraktıkça metal kısımlardan sesler gelebilir, aynı şekilde ağaçtan da gelebilir, sıkıntı yok. Asıl gelmiyorsa problemdir. Ağaç veya truss rod hiç tepki vermiyor anlamına gelir.

yok hiç truss rod la oynamadım az önce de sap ayarı ile bir başlıkta olması gereken sap ayarı ölçülerine göre bir kontrol ettim(hani bu bir ile 24 e bas 8. perdenin yüksekliği gibi durumlar) hepsine birebir uyuyor

Farketmez, daha gergin akort veya daha kalın teller ya da tam tersini yaptığınızda da ağaç buna tepki vereceği için sesler gelebilir. Zaten bunları yaptığınızda sapın ayarı bozulduğu için sap ayarı yapılıyor.

peki bu internette gezinen sap ayarı ile ilgili şeyler sap ayarı kontrolü için doğru mudur. ben onlara göre bir kontrol ettim de...

hani bu 24. perde ile birinci perdeye basılı tutup 8. perdeden 1 mm boşluk olayı yada 1 ile 17 den tutup 8. perdeye 0.2 mm kadar bir boşluk falan tarzı ayarlar

Geri