Beynimizin Yalnızca %10'unu Kullandığımız Söylencesi

beynimizin %10 kullanmıyoruz beynimizin sadece %2 sini falan kullanıyoruz beynin en fazla kullanan insan Albert Einstein oda %3 ünü kullanmış.
bide rivayetler var beynimizin %10 falan kullansak bakışlarımızla duvarı delebilirmişiz ve daha nice ilginç şeyler :twisted: :twisted: :twisted:

Ilk sayfada yazilan hic birseyi okumamissin ne guzel :D Yani bu baslik neden acilmis, basligi acan kisi kendi kafasindan mi atmis bunlari yoksa bilimsel bir dergiden mi alinti yapmis, ne geregi var degil mi! Basligi gordun yeter, insanlar ne demis ne dememis ne onemi var! Bu sacma yorumu yapmadan once 3 dk ni ayirip ilk sayfayi okusaydin bu yorumu yapmazdin!

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=17&soru_id=4816

Tübitak'ın internet sitesinde "Merak Ettikleriniz" bölümünde de sorulmuş bu soru. Cevap aynen şöyle:

Yaklaşık bir asır önce ortaya atılan bu iddianın kaynağı bazı bilim insanlarının söylem ve bulgularının yanlış yorumlanıp çarpıtılmasına dayanıyor. Bugün, sinir bilim ve beyin görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler öyle gösteriyor ki, beynimizdeki tüm sinirler çeşitli eylemler sırasında aktive oluyor. Daha açık bir deyişle, kullanmadığımız herhangi bir sinir ağı bulunmuyor.

alaala hangi organımızın %100 nü kullanıyoruz sanki... yada herkes %kacını kullanabılıyor herkez kapasıtesıne gore kullanıo olsa gerek beynini bana %50 si yetio mesela...
bu arada beyinsiz dedimiz insanlar napıolar bunu da merak ettım bak sımdı....

nina demiş ki:
beynimizin %10 kullanmıyoruz beynimizin sadece %2 sini falan kullanıyoruz beynin en fazla kullanan insan Albert Einstein oda %3 ünü kullanmış.
bide rivayetler var beynimizin %10 falan kullansak bakışlarımızla duvarı delebilirmişiz ve daha nice ilginç şeyler :twisted: :twisted: :twisted:

Albert Einstein beyninin %8 ini kullanıyormus onu düzelteyim ;)
arkadaşa katılıyorum duvarı delmeyi geç,herşeyi yerinden oynatabilecek bi enerji kullanımına giriyormusuz
ha ama ne kadar yasarız onu bilmiyorum :p

DeRiN_Su demiş ki:
nina demiş ki:

Albert Einstein beyninin %8 ini kullanıyormus onu düzelteyim ;)
arkadaşa katılıyorum duvarı delmeyi geç,herşeyi yerinden oynatabilecek bi enerji kullanımına giriyormusuz
ha ama ne kadar yasarız onu bilmiyorum :p

Bende nina'yı ve seni düzeltim...Albert Einstein beyninin %10unu kullanıyormuş..Normal bir insan,beyninin %6sını kullanır..Anormal insanda ise(deli diye tabir ettiğimiz) bu oran %15e kadar çıkabilir... ;)

Normal bir insan, beyninin %4-5-6'sını kullanır.Einstein'da %8'ini kullanıyormuş diye biliyorum
Ama bu gezegende beyninin %15'ini kullanan bir insan varmı bilemiyorum.Öyle bir insanın en az bir 14-15 milyar nöron'a sahip olması gerekir,yada beynindeki bazı nöronlerın kendi yenileyebilmesi gerekir.Ama olabilirde

Beyninin yüzde bilmem kaçının kullanılması saçmalığına bir dayanak arıyorum bulamıyorum.

Kullanılmayacaksa niye var o beyin? O kadar yıl boyunca yok olmaz mıydı? Kullanılmayan her organ gibi?

Ya da beyinin üzerindeki her bölümün tek tek başka sinirlere ait olduğu bilinmiyor mu?

Beyninin yüzde bilmem kaçını kullanmıyorsun demek, serçe parmağını oynatamıyorsun, gülümseyemiyorsun demek gibi bir şey.

İyide bizim hangi anlamda dediğimizi anlamadın galiba
Ben hafızamızda bulunduruduğumuz veri bakımından %5 'ini kullandığımızı söyledim.Ki buna mecburuz,beynin kalan kısmının görevlerini saysak 1 haftada bitiremeyiz.
Ayrıca beynimizde bilgi depolayan nöronların bölünebilme başka bir değişle kendini yenileyebilme özelliği olmadığından dolayı "veri bakımından" çok az bir bölümünü kullanırız.
Tabi aksi halde senninde belirttiğin gibi Lemark'ın değimiyle beyninde giderek körelmesi gerekirdi.

Hafıza bölümünün sadece istediğim taraflarını kullanıyorsun. Hepsi aynı anda bilinç denen olayda. İstediklerin üst bilince çıkıyor "aslında" istemediklerin alt bilinçte kalıyor.

Bir bilgiyi hatırlamamak da beyni kullanamamaktan kaynaklanmıyor.

Siz peki bu kadarı şu kadarı kullanılıyor derken hepsini kullansak ne olacağını düşiünüyorsunuz?

Beni kesinlikle yanlış anlamışssın.Yada ben anlatamadım
Şimdi beyinin benim dediğim anlamda %20 'nin kullanan bir insan tasarlıyıp neler yapabileceğini anlatsam 2 sayfa yazman gerekir.Bu saate de bununla uğraşamam,daha bir sürü ders çalışmam gerekiyor :D Neyse benim dediğim anlamda kısıtlı kullanmamızın tek sebebi nöronların bölünebilme özelliğine sahip olmamasıdır.
Tabiki beynin hepsi kullanılıyor.Daha öncede söylediğim gibi beynin milyonlarca görevinin yazarak bitiremem.

O değil de ne dersi abi ya? Yazık değil mi? Milletin pireler uçuyor şimdi bu saatte, içmişlerdir de sızmışlardır, sen ders derdinde.. Yaw bırrak yaw beyni kullansan n'oluuur kullanmasan n'olur.. Hala ayıksın di mi? Bitti :p

Çok güldüğüm bir soru bu. Beynimizin %kaçını kullanıyoruz.
Öncelikle bu sorunun cevaplanabilmesi için beynin %100 oranında bir haritalanması gerekir. Kıvrım kıvrım, son kıvrıma kadar neyin neden orada olduğu tespit edilmelidir önce - ki neyin % kaçını kullanıyoruz görebilelim.
Şimdi beynin fonksiyonel olarak tam anlamıyla bölümlenmediği, hala büyük ölçüde gizemini koruyan bölgeleri olduğu gerçeğinden hareket edersek, %100'ü bilinmeyen bir beynin %10'u veya %1'ini kullandığınızı nasıl iddia edeceksiniz?

sorunlu_insan_paratoneri demiş ki:
bilim adları beynin hepsini çözemedi henüz daha.hepsinin ne olduğunu bilmedikleri birşeyin %10 unu nasıl hesaplıyolar?içinde kaç bardak kola olduğunu bilmediğiniz pet şişeden bir bardak kola aldığınızda kaçta kaçını almış olduğunuzu bilebiliyormusunuz?

bir organın %10unu kullanacaksan %100ü neden var.%10unu kullanan kişilerin kendi sorunu.ben hepsini kullanıyorum.ötesi mi var?

ben dünyanın en akıllı insanıyım :D kasnaaa :D

Bütün polemikler bilimadamlarını yanlış anlamanızdan kaynaklanıyor: adamın %10unu kullanıyorsun dediği istekli bi biçimde kullandığın kısmı,düşünme,hafıza,planlama vs farkında olduğun şeyler yani..%90 ını ise vücudumuzun otonom işlerini halletmek için kullanıyoruz;sindirim,solunum,dolaşım vs daha bir çok şey, bunları bilinç dışı yapıyoruz tabi ki..Beynimizin yuzde yuzunu kullanıyoruz yani yoksa %10u kullanılan organın gerisi niye kafada boşuna yer kaplasın di mi...

İnsanoğlu beyninin tamamının değil; büyük bir bölümünü bile kullanabilseydi yaşamın sırlarını...vs bilirdi. Her insan kendine verilen kapasite kadarını kullanır. Beyinin kullanılması da böyledir diye düşünüyorum.

Hz. Muhammed (SAV)'in beyninin yüzde 90'ını kullandığını okumuştum. Tabi bu bir takdir-i ilahidir. Çünkü o yaratılmışların en üstünü; insanlığın medarı iftiharı; inanan/inanmayan herkesin hayatta olma sebebi; kainatın yaratılma sebebidir. Allah'ın habibi (sevgilisi) nuruyla süslediği en büyük kulu O'dur.

Geri