Digitech Trio, Virtual Band

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Zamanında Digitech rp200 kullanıyordum, o serileri kullananlar bilirler üzerinde basit bir ritim çalma seçeneği vardır. Ben bütün egzersizleri, çalıştığım parçaları bunun üzerine çalardım. Metronom ve senkron sorunumu bu sayede azalttım. Bazı arkadaşlarım bu drum machine ile dalga geçerdi, oyuncak gibi bu ne gibisinden... Aslında baya faydalı bir seçenekti.

Bu aletin de öyle çok büyük işler için uygun olduğunu düşünmüyorum ancak doğaçlama çalışma ve küçük performanslar için oldukça güzel bir seçenek.

yanlış düşünmüyorsam metal için sadece setubun en önüne bağlamak yeterli gibi gibi. çünkü tek yaptığı gelen frekansları saniyelik ve şiddet cinsinden ölçüp ona uygun ritmi vermek. yani 200 bpm ile vurup kaydedersek buyuk ihtimal blast beat atıcaktır :D

Benim tahminimce bu alet digitech'in en iyi olduğu alan olan polifonik pitch tanıma özelliğine sahip ve siz mesela dört akoru çalarken alet bunları algılıyor ve sizin çalma şeklinizden bpm/tempo bilgisini çıkartıyor sonra da sizin seçmiş olduğunuz tarz ile alakalı olarak ilgili akorun basslarını ve davullarını çalıyor.

Bu aletin önü inanılmaz açık. Geliştirmeye çok müsait bir konsept. Bence bu cihaz öncü olacak ve daha büyük workstation tarzı gelişmiş modelleri mutlaka piyasaya çıkacak. Bence son 10 yılın en büyük gelişmesi looperların normal pedalboardlarda yerini bulması olmuştu. Bu alet uzun zamandır gördüğüm en büyük geleceğe yönelik atılmış adım.

Bütün bunları neredeyse bir ömür davul makinesi programlamış ve bunun daha kolay olduğu bir dünya hayal etmiş birisi olarak yazdım.

Kim düşündüyse, geliştirdiyse helal olsun.

grup yada bir baska enstruman ile calamayan kisiler icinde cok uygun..
dusunsenize sizin ritminize uyan bir band ile caliyorsunuz
guzel fikir, ileride daha komplike versiyonlari pc mobil ve pc yazilimlari ile desteklendikce önu acik bir alet

Net hatırlamıyorum ama 1.5 yıl civarı önce ilk çıktığında amerikadan getirmiştim. Bunun yüzünden grubu dağıttım :) hatta bunun birde plus'ı var looperlısı, buyrun : DigiTech TRIO+

Ancak çok olumlu not veremiyorum. Ritm çeşitliliği çok az, sahnede kullanacaksanız aman diyim, evde takılmak için olabilir. Sahne için ses kalitesi çok başarılı değil. Tek artısı bass yürümesi.

Ben sahnede one man band şeklinde çalışıyorum. Buna alternatif olarak Beatbuddy drum machine'i keşfettim. Buyrun: BeatBuddy - The world's first guitar pedal drum machine

Çok memnunum, ilk olarak ses kalitesi çok daha başarılı. Ritm yelpazesi çok geniş, 9/8 liğe kadar içinde ritm var :) ha kesmedi mi ayriyeten programı var, buyrun çözün yazın demiş adamlar ki fantazi modellere girilmeyecekse gerek kalmıyor genel olarak, ayriyeten birsürü upgrade'i var, parayla da satıyorlar.. En önemlisi midi senkronizasyonu var, canlı loop yapmak için olmazsa olmaz bir özellik. Daha detaylı anlatmayayım, ilgilenenler zaten inceleyecektir. Kesinlikle tavsiye eder iyi araştırmalar dilerim.

Net hatırlamıyorum ama 1.5 yıl civarı önce ilk çıktığında amerikadan getirmiştim. Bunun yüzünden grubu dağıttım :) hatta bunun birde plus'ı var looperlısı, buyrun : DigiTech TRIO+

Ancak çok olumlu not veremiyorum. Ritm çeşitliliği çok az, sahnede kullanacaksanız aman diyim, evde takılmak için olabilir. Sahne için ses kalitesi çok başarılı değil. Tek artısı bass yürümesi.

Ben sahnede one man band şeklinde çalışıyorum. Buna alternatif olarak Beatbuddy drum machine'i keşfettim. Buyrun: BeatBuddy - The world's first guitar pedal drum machine

Çok memnunum, ilk olarak ses kalitesi çok daha başarılı. Ritm yelpazesi çok geniş, 9/8 liğe kadar içinde ritm var :) ha kesmedi mi ayriyeten programı var, buyrun çözün yazın demiş adamlar ki fantazi modellere girilmeyecekse gerek kalmıyor genel olarak, ayriyeten birsürü upgrade'i var, parayla da satıyorlar.. En önemlisi midi senkronizasyonu var, canlı loop yapmak için olmazsa olmaz bir özellik. Daha detaylı anlatmayayım, ilgilenenler zaten inceleyecektir. Kesinlikle tavsiye eder iyi araştırmalar dilerim.

bende arastirirken denk geldim beatbuddy denen elemana
okudugum tum yabanci kaynaklarda trio icin daha amatör ve ev kullanicisi icin derken beatbuddy icin daha profesyonel deniyordu
daha bircok model arastiracagim ama ev kullanicisi olarak sadece arada solo calmak, grup caliyormuscasina kendini ilerletmek icin trio idel duruyor ama ayni fiyati vermisken neden daha iyisi olmasin diye de dusunmuyor degilim?
daha detayli bir inceleme yapmayi dusunur musun?

denk gelmisken her iki urun icinde sorular sorayim:
hangisinin kullanimi daha kolay?
beatbuddy icin pc programi var yeni ritmler, davullar vs koyulabiliyor, trio + icinde bu böyle mi?
eksik olan seyleri eklemek derin bilgi gerektiriyor mu?
trio+ modelinde sarkilari sd karta kaydediyor (12 sarkiya kadar), beatbuddy icin durum ayni mi?
baska unuttugum birseyler var mi senin ekleyebilecegin....
daha baska cihazlarda bakacagim ama bu iki cihaz arasinda gidip geliyorum surekli....
daha kafamda deli sorular var! birseyler yazarsan sevinirim....

Son düzenleme:
bende arastirirken denk geldim beatbuddy denen elemana
okudugum tum yabanci kaynaklarda trio icin daha amatör ve ev kullanicisi icin derken beatbuddy icin daha profesyonel deniyordu
daha bircok model arastiracagim ama ev kullanicisi olarak sadece arada solo calmak, grup caliyormuscasina kendini ilerletmek icin trio idel duruyor ama ayni fiyati vermisken neden daha iyisi olmasin diye de dusunmuyor degilim?
daha detayli bir inceleme yapmayi dusunur musun?

denk gelmisken her iki urun icinde sorular sorayim:
hangisinin kullanimi daha kolay?
beatbuddy icin pc programi var yeni ritmler, davullar vs koyulabiliyor, trio + icinde bu böyle mi?
eksik olan seyleri eklemek derin bilgi gerektiriyor mu?
trio+ modelinde sarkilari sd karta kaydediyor (12 sarkiya kadar), beatbuddy icin durum ayni mi?
baska unuttugum birseyler var mi senin ekleyebilecegin....
daha baska cihazlarda bakacagim ama bu iki cihaz arasinda gidip geliyorum surekli....
daha kafamda deli sorular var! birseyler yazarsan sevinirim....
Biraz zaman verin bildiğim kadar detaylı konuşalım :)

Biraz zaman verin bildiğim kadar detaylı konuşalım :)
Umarim bu biraz zaman dedigin haftalari bulmaz...
Cunku niyeti bozdum ve bu iki pedal arasinda gidip geliyorum
Amazon ve ebay da trio+ set halinde (foot switch kablo vs ile beraber) 200 dolara var
Trio plus sesi sanki daha temiz ve biraz daha pratik gibi, cok ugrastirsin istemiyorum ama secenegi daha acik bol olanda göz cikarmaz
Neyse heyecanla incelemeni bekliyorum
Unutmadan inceleme basliginda adimi etiketle de kacirmayayim

Son düzenleme:
Şimdi şöyle sevgili @SteelString ; buna daha iyi daha kötü ayrımı yapamayız, ikisi aslında benzer olsa da çok farklı aletler. Burada amaç hangisi sizin işinize yarıyor onu yorumlamak.

Genel olarak beatbuddy'nin kullanımı daha kolay.
Beatbuddy'nin içinde gelen ritmler zaten çok fazla ve seçenekli, ekstradan programı çözüp yazmaya ihtiyaç bırakmıyor. Ben sahnede canlı kulanmama rağmen birkaç kez tam istediğim ritmi bulamadım, onda da türevi bir ritmle çözdüm. Trio'da böyle bir şey yok, ve ayrıca kullanışlı ritm seçeneği de beatbuddye göre çok az. Ayrıca bb'de kit seçebiliyorsunuz, örneğin metal veya punk bir ritm seçtiniz, kit olarak da jazz seçtiniz, ritminiz süpürge bagetlerle çalınıyor, seçenek sonsuz. 3 atak var, her bastığınızda farklı birini yapıyor. Çok önemli: 2. varyasyon var. Yani şarkının girişyle nakarat kısmındaki davulun tuşesinden tutun ritmi süsleme şekli değişir ya (öyle diyim), ilk varyasyondayken basılı tutuyorsunuz geçiş yükselmesini yapıyor ve 2. varyasyonda çalıyor, orada da ayrı 3 atağınız var. Yine ilk varyasyona döneceksiniz, tekrar basılı tutup geçiş hareketini yaptırıp dönüyorsunuz, çift basıyorsunuz bitiriş hareketini yapıp bitiriyor, girişte atakla giriyor, istemiyorsanız çat diye de giriyor ama atakla girmesi süper bişey, trio da lönk diye giriyor. Varyasyon trio da da var ama ona tam bir varyasyon diyemedim ben.
Bunu dışında ses kalitesi tartışılmaz daha iyi. Artı birde geliştirilebilir, parasını verip sallıyorum vintage ludwig drum set alıp o davulun sounduyla çalabiliyorsunuz.

"eksik olan seyleri eklemek derin bilgi gerektiriyor mu?" demişsiniz: Gerekmiyor, kendisi hiç suya sabuna dokunmadan baya yüklü geliyor zaten, çok üst seviye birşeyler yapacaksanız ozaman biraz girip programını çözmek gerekebiliyor, şahsen çok istesemde zaman ayırabilip denemedim bile. Ayriyeten Bb'nin sitesinde sürekli çok bilindik şarkıların orjinal ritmlerini çıkartıp paket halinde satarlar.

Trio plus hiç kullanmadım. 12 loop kaydedilebiliyormuş, beatbuddy de böyle bir özellik yok, sadece yeni davullar kitler vs atabilirsiniz.
Şimdi gelelim trio veya plus olan modelin artılarına: Altını çizerek söylüyorum: eğer loop pedalı ile kullanmayacaksanız trio daha mantıklı olabilir. Bb sadece bir davul pedalı, yani siz bir orkestranın üzerine solo atmak niyetindeyseniz bb çok işinize yaramayabilir, çünkü sadece davul üzerine kuru kuru solo çok bir keyif vermeyebilir. Ama trio'da bastığınız akorları algılayıp üzerine bass yürüme mevzuu var, o zaten bu aleti kurtarıyor. Arkada davul bass varken ritm gitar olmasa da bi solo yürüme şansınız var. Ha trio plus alırsınız onda gitar ritmi de kaydedip üzerine yürürsünüz tam olur, ayriyeten onda düz trio ya göre daha çok ritm/kit/varyasyon var.

Gelelim şahsi fikrime: Bence BeatBuddy + Looper pedalı en kaliteli çözüm olur. Maliyet olarak evet fark eder ama dediğim gibi en kaliteli çözüm budur diye düşünüyorum. Hepsinin artısı eksisi farklı yönde, ses kalitesi-çeşitlilik ve daha orkestra vari hepsi tek pedalda ve daha uygun arasında karar size ait.

Geri