Gitar Çalındıkça Mı Tonları Oturur?

Bu mesaj tüm başlık takipçilerine, sabah kalkınca keşke söyle yazsaydım böyle yapsaydım derim mutlaka ama sıcağı sıcağına paylaşayım, günahı boynuma.

Kötü de olsa okuyanın da yazanın da kafasında bir şeyler canlandıracak bir örnek belki şu olurdu: Mutfaktaki kolanin gazinin kacip kacmamasina kafa yorarak (örneğin poliüretan cilali) gitarin kuruyup kurumayacagina dair ne diyebiliriz? Örnegin gaz kapaktan kaciyor aslinda onu tam kapatmadan karsilastirma olmaz hele mumlayalım sonra bakarız dersiniz. Ve soruyu tekrar sorarız. Kapagı mumla falan iyice ortsek, mesela tezgah üstünde 10 sene asidi kacmadan kalacak plastik kola sisesi yapabilir misiniz? Buna benzer karsılastırmalarda once insan sunu fark eder. Poliüretan cilanın 1000 yıl nemi salmayacağına ikna olmuş adamlar nasıl kapatırsanız kapatın kolanın 10 sene dayanacağına asla razı gelmez. Demek ki bilgi saydığımız şeyin önemli bir kısmı hissi. Sebebini tam bilmesek de bazı şeyleri kabul etmek biraz daha zor. Benim için de çok farklı değil merak etmeyin. Kolanin gazi dedigimiz karbon dioksit sudan daha ağır bir molekul halbuki. Sonra şunu dersiniz yahu PET başka polimer poliüretan başka. Sonra şunu sorarız PET şişenin üstüne aynı gitardaki gibi poliüretan cila kaplasam, 10 sene bozulmadan kalacak şekilde kolayı tutabilir miyim? Buna da bir sürü insanın vicdanı el vermez herhalde ne yaparsan yap 10 senede kola sidik gibi olur deriz, lakin konu gitar oldu mu poliüretan cila zinhar nem kaçırmaz, nitro ise insan gibi nefes alır der kapatır gideriz. Hala bıkmamışsak dönüp şunu da deriz belki; yahu karbon dioksit başka nem başka, PET mesela suyu belli ölçüde hapseden bir malzeme, poliüretan böyle değil.

Bu örneği akıl almaz derece detaylandırmak mümkün, hepten b.kunu çıkartıp diyebilirsiniz ki karbon dioksit çubuk şeklinde, su molekülü ise eğik vs vs. ama ben sadece tartışmanın makul cereyanını anlatmak için bir örnek verdim. Yoksa kolanın gazı kaçıksa REAL 5 dakika mesafede gider alırım bir de ayaküstü sosisli çakar gelirim. Hemen herkesin evinde kola gazoz vs vardır ve günlük hayatımızda bu gaz kaçması olayına şahidiz, örneği seçme sebebim bu. Yani demem o ki ben de dahil genel sorunumuz bilgiyi üst üste koyamıyoruz. Bunun sebebi de bir paradigma yok, yani herkesin aklında canlanacak ve tartışmayı üstüne yıkabileceğimiz modeller/örnekler vs. Böyle ortak nokta olmadı mı herkes bilgi yerine ne hissederse onu yazıyor. Herkes aynı şeyi bambaşka hayal edip kendi hayalinde ısrar edince milyonuncu kere bir başlık daha heba oluyor.

Son düzenleme:
Bir konu açılmış insanlar fikirlerini,deneyimlerini paylaşıyor birileri de çıkıp sürekli ortamı geriyor ,en çok ben bilirim imajı yaratmak için dolduruyor da dolduruyor mesajları saçmalıklarla,ortaya laf atıp sonunu getirmiyor,diğer insanları aşağılıyor,küçük görüyor.

Yazık vallaha,siteye yoğun istekle yeni üye olmuş bir enstrüman yapımcısı var ki görüldüğü üzere son derece modern ve başarılı gitarlar yapmış,yapıyor,yapacak,ortaya çıkardığı işten ağacından manyetiğine yeterince bilgili ve deneyimli olduğu da belli oluyor,tutmuş bu adama sataşıyorlar.Fikrini söyle geç ne diye başkasına sataşıyorsun,saçmasapan mesaj dolduruyorsun,ben de bunları blokladım.Benim işim olmaz böyle lakayıt ve ukala insanlarla.

Millet kafayı çekip forumlarda geziyor.

Bu mesaj tüm başlık takipçilerine, sabah kalkınca keşke söyle yazsaydım böyle yapsaydım derim mutlaka ama sıcağı sıcağına paylaşayım, günahı boynuma.

Kötü de olsa okuyanın da yazanın da kafasında bir şeyler canlandıracak bir örnek belki şu olurdu: Mutfaktaki kolanin gazinin kacip kacmamasina kafa yorarak (örneğin poliüretan cilali) gitarin kuruyup kurumayacagina dair ne diyebiliriz? Örnegin gaz kapaktan kaciyor aslinda onu tam kapatmadan karsilastirma olmaz hele mumlayalım sonra bakarız dersiniz. Ve soruyu tekrar sorarız. Kapagı mumla falan iyice ortsek, mesela tezgah üstünde 10 sene asidi kacmadan kalacak plastik kola sisesi yapabilir misiniz? Buna benzer karsılastırmalarda once insan sunu fark eder. Poliüretan cilanın 1000 yıl nemi salmayacağına ikna olmuş adamlar nasıl kapatırsanız kapatın kolanın 10 sene dayanacağına asla razı gelmez. Demek ki bilgi saydığımız şeyin önemli bir kısmı hissi. Sebebini tam bilmesek de bazı şeyleri kabul etmek biraz daha zor. Benim için de çok farklı değil merak etmeyin. Kolanin gazi dedigimiz karbon dioksit sudan daha ağır bir molekul halbuki. Sonra şunu dersiniz yahu PET başka polimer poliüretan başka. Sonra şunu sorarız PET şişenin üstüne aynı gitardaki gibi poliüretan cila kaplasam, 10 sene bozulmadan kalacak şekilde kolayı tutabilir miyim? Buna da bir sürü insanın vicdanı el vermez herhalde ne yaparsan yap 10 senede kola sidik gibi olur deriz, lakin konu gitar oldu mu poliüretan cila zinhar nem kaçırmaz, nitro ise insan gibi nefes alır der kapatır gideriz. Hala bıkmamışsak dönüp şunu da deriz belki; yahu karbon dioksit başka nem başka, PET mesela suyu belli ölçüde hapseden bir malzeme, poliüretan böyle değil.

Bu örneği akıl almaz derece detaylandırmak mümkün, hepten b.kunu çıkartıp diyebilirsiniz ki karbon dioksit çubuk şeklinde, su molekülü ise eğik vs vs. ama ben sadece tartışmanın makul cereyanını anlatmak için bir örnek verdim. Yoksa kolanın gazı kaçıksa REAL 5 dakika mesafede gider alırım bir de ayaküstü sosisli çakar gelirim. Hemen herkesin evinde kola gazoz vs vardır ve günlük hayatımızda bu gaz kaçması olayına şahidiz, örneği seçme sebebim bu. Yani demem o ki ben de dahil genel sorunumuz bilgiyi üst üste koyamıyoruz. Bunun sebebi de bir paradigma yok, yani herkesin aklında canlanacak ve tartışmayı üstüne yıkabileceğimiz modeller/örnekler vs. Böyle ortak nokta olmadı mı herkes bilgi yerine ne hissederse onu yazıyor. Herkes aynı şeyi bambaşka hayal edip kendi hayalinde ısrar edince milyonuncu kere bir başlık daha heba oluyor.

Ben de kusura bakmayın diyerekten:

Troll bilimi mode on:

Internet Trolls Are Narcissists, Psychopaths, and Sadists | Psychology Today

'İnternet trolleri narsist ve sadistler'

Foruma üye olduğunuz ilk mesajlardan buraya.. Nereden nereye.. Aslında bu mesajı atmak bile olaya çanak tutmak da ama ilk ve son olarak kısacık yazıp kaçacağım.

Troll bilimi mode off.

Bir konu açılmış insanlar fikirlerini,deneyimlerini paylaşıyor birileri de çıkıp sürekli ortamı geriyor ,en çok ben bilirim imajı yaratmak için dolduruyor da dolduruyor mesajları saçmalıklarla,ortaya laf atıp sonunu getirmiyor,diğer insanları aşağılıyor,küçük görüyor.

Yazık vallaha,siteye yoğun istekle yeni üye olmuş bir enstrüman yapımcısı var ki görüldüğü üzere son derece modern ve başarılı gitarlar yapmış,yapıyor,yapacak,ortaya çıkardığı işten ağacından manyetiğine yeterince bilgili ve deneyimli olduğu da belli oluyor,tutmuş bu adama sataşıyorlar.Fikrini söyle geç ne diye başkasına sataşıyorsun,saçmasapan mesaj dolduruyorsun,ben de bunları blokladım.Benim işim olmaz böyle lakayıt ve ukala insanlarla.

Millet kafayı çekip forumlarda geziyor.
Daha önce de birçok kere olduğu gibi, siteden uzaklaştırılmadan önce, 2 çift lafım olacak sana,
  1. "Önce haddini bileceksin, sana mı kaldı, millete hakaret etmek"...
  2. Bu formuna kimler geldi, kimler geçti...Yine İzmirli (lütfen yanlış anlamayın) bir Luthier arkadaş vardı, scalloped yapacağım diye gitar klavyesini oymuş da oymuştu...Sen ve senin gibilerin (ki çok daha tatsız benzetmeler de kullanabilirdim ancak tenezzül etmiyorum), tek anladığı, "Ooo adam gitar yapıyorsa, iyidir" mantığı, benim gibi mühendislik geçmişi olan kişileri doyurmuyor...Ben insanları unvanları ile değil, yaptıkları işle, bilgileriyle, özetle veri ile değerlendiririm...Bu kapsamda Luthier bir arkadaşımın "kuruma etkisi ton üzerindeki en çok etkiyen unsurdur" demeyi kabul edemem...O arkadaşım gelir "sen yanlış anlamışsın, ben şöyle demek istemiştim" yada "evet haklısın, yanlış olmuş" der, o ayrı, bunun adı erdemdir...Bu arkadaşlarla dalga geçmek ve aşağılamak gibi bir niyetim de hiç ama hiç yok, kaşınmamaları kaydıyla...
Elbette senin kafa yapındaki bir adam bunu anlayamaz, ama bu sana hakaret etme hakkın vermez...Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul az...

Sevgiler ve saygılar...

Ben de kusura bakmayın diyerekten:

Troll bilimi mode on:

Internet Trolls Are Narcissists, Psychopaths, and Sadists | Psychology Today

Foruma üye olduğunuz ilk mesajlardan buraya.. Nereden nereye.. Aslında bu mesajı atmak bile olaya çanak tutmak da ama ilk ve son olarak kısacık yazıp kaçacağım.

Troll bilimi mode off.
Bakın sevgili @Rat_Dog

Forumdaki her başlık, konudan bağımsız, millete b.k atabileceğiniz yerler değildir...Bir kullanıcının tavrından rahatsızsanız, öncelikle bunu kendisine ÖM yoluyla bildirmeniz, doğru bulmadığınız tavrın devam etmesi halinde konuyu yöneticilere aktarmanız gerekir...Aksi takdirde, kullanıcının her postu sonrasında, yukarıdaki gibi anlamsız postlar yaparsınız...Ancak örneğin ben, her konuda böyle saçma sapan şeyler okumak istemiyor...Sonra, ne diyecekseniz açıkça söyleyin, size mi kaldı, her başlıkta milleti tartmak, "Foruma üye olduğunuz ilk mesajlardan buraya.. Nereden nereye..", siz kendinizi ne sanıyorsunuz da, böyle bir işe girişiyorsunuz, bu konunun uzmanı mısınız, ne siniz, eğer merak ediyorsanız kendinizi komik duruma düşürmekten bir gıdım ileri gidemiyorsunuz...Ve, "Aslında bu mesajı atmak bile olaya çanak tutmak da ama ilk ve son olarak kısacık yazıp kaçacağım.", bu ne demek, bir şey diyecekseniz, diyin, bu tavır nedir?...

Sizi yukarıdaki diğer arkadaşla aynı kefe koymadığım için, kendi görüşümü açıkça belirtiyorum "Sizin gibi Tıp okuyan bir öğrenciye, yakıştıramadım, bu tavrı" (forumdaki postlarınızdan anladığım kadarı ile), ister alınırsınız, ister samimiyetime verirsiniz...

Sevgiler ve saygılar...

Kendinizin banlanacağı ortayken hazır bulmuşken diyeceğimi diyeyim sonra banımı yerim problem değil havasındasınız. Ne yazıldığı ortada açıkca trolluktur bu. Tıp öğrencisi olduğumu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Diyecek zaten bir şey yok herşey ortada. Sırf cevap verdiğiniz için yazdım. O kadar. Daha fazla konunun çöp olmasına da izin vermeyeceğim.

Kendinizin banlanacağı ortayken hazır bulmuşken diyeceğimi diyeyim sonra banımı yerim problem değil havasındasınız. Ne yazıldığı ortada açıkca trolluktur bu. Tıp öğrencisi olduğumu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Diyecek zaten bir şey yok herşey ortada. Sırf cevap verdiğiniz için yazdım. O kadar. Daha fazla konunun çöp olmasına da izin vermeyeceğim.

O halde "Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul az" size de gelsin...Ama belirtmeden geçemeyeceğim,"Kendinizin banlanacağı ortayken hazır bulmuşken diyeceğimi diyeyim sonra banımı yerim problem değil havasındasınız." kafanıza hayran kaldım gerçekten, bekleyelim de görelim bakalım...Sizi yukarıdaki diğer arkadaşla aynı kefeye koymayarak yanlış yaptığımı gösterdiğiniz için de, teşekkür ederim ve elbette engellendiniz...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Ortada trolluk dururken, herşey ortayken Millete bok attığınız yer diyorsunuz sonra da teşekkür mü bekliyorsunuz ? Söz konusu olayda fasülyenin faydalarından bahsedip trollerken her forum üyesine ÖM atıyor mu da ben ona ÖM atayım ? Engellenip engellenmemem umrumda da değil doğrusu. Şu ana kadar kimseyi de engellemedim. Diyecek olan varsa der diyeceğini yoksa susar. Aynı şey benim için de geçerli. Yazdığım her cevap istenilen yere doğru hızla götürdüğü için daha fazla oltaya gelmeyeceğim.

Ortada trolluk dururken, herşey ortayken Millete bok attığınız yer diyorsunuz sonra da teşekkür mü bekliyorsunuz ? Söz konusu olayda fasülyenin faydalarından bahsedip trollerken her forum üyesine ÖM atıyor mu da ben ona ÖM atayım ? Engellenip engellenmemem umrumda da değil doğrusu. Şu ana kadar kimseyi de engellemedim. Diyecek olan varsa der diyeceğini yoksa susar. Aynı şey benim için de geçerli. Yazdığım her cevap istenilen yere doğru hızla götürdüğü için daha fazla oltaya gelmeyeceğim.
Senin troll tespiti yapmak haddine mi? Benimle tartisabildigin tek konu var mi, dahasi burada neden bahsettigim konusunda en ufak fikrin var mi? Neye saldirdigindan bi haber bir mecnundan baska nesin sen? Bu baslikta zaten konuya dokunan bir yorumun yok. En son uzay meselesinde geveledin durdun sen sacmaladikca duzelttim, bikmadan yenisini yazdin onu da duzelttim, gik edebildin mi? Sizin yanlisiniz gosterilence geri adim atamamaniz beni ilgilendirmez ben ne dedigimden eminsem yazarim ve seni duzeltirim, sen yine gik diyemezsin. Senin ya da bir baskasinin mutsuz olup olmamasindan bana ne? Beni bilgi ile susturabilirsin pekala ancak bunu yapacak da belki en son kisi sensin.

Digerleri gibi seni de gozum gormesin, engelledim gittin.

Senin troll tespiti yapmak haddine mi? Benimle tartisabildigin tek konu var mi, dahasi burada neden bahsettigim konusunda en ufak fikrin var mi? Neye saldirdigindan bi haber bir mecnundan baska nesin sen? Bu baslikta zaten konuya dokunan bir yorumun yok. En son uzay meselesinde geveledin durdun sen sacmaladikca duzelttim, bikmadan yenisini yazdin onu da duzelttim, gik edebildin mi? Sizin yanlisiniz gosterilence geri adim atamamaniz beni ilgilendirmez ben ne dedigimden eminsem yazarim ve seni duzeltirim, sen yine gik diyemezsin. Senin ya da bir baskasinin mutsuz olup olmamasindan bana ne? Beni bilgi ile susturabilirsin pekala ancak bunu yapacak da belki en son kisi sensin.

Digerleri gibi seni de gozum gormesin, engelledim gittin.

Çok bilimseliz ya

Kanadalılar demiş ki:

Özellikle Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde sıkça karşılaşılan internet trolleri, herhangi bir konuda yapılan tartışmaları sabote etmek veya kasıtlı olarak farklı alanlara çekmeye çalışmakla biliniyor.

" En son uzay meselesinde geveledin durdun sen sacmaladikca duzelttim, bikmadan yenisini yazdin onu da duzelttim, gik edebildin mi? Sizin yanlisiniz gosterilence geri adim atamamaniz beni ilgilendirmez ben ne dedigimden eminsem yazarim ve seni duzeltirim, sen yine gik diyemezsin. Senin ya da bir baskasinin mutsuz olup olmamasindan bana ne? Beni bilgi ile susturabilirsin pekala ancak bunu yapacak da belki en son kisi sensin. "

Yok okuyamadım durumum yetmedi kardeşgillerdenseniz, hani "Ya kardeşim" diye hitap ediyorsunuz ya:

Bunu da anlayacağınız dilden yazayım:

3,14, 3,142, 3,1428, 3,14285.....

Size de bay bay. Bay oltacı.

Ne güzel tartışılabilecek konudan nereye geldik yine.
Hepten çığrından çıkmış konu. Ben genelde forumlardaki bu durumu yüzyüze konuşmuyor olmanın eksikliğine bağlıyorum.
Bir arada saatlerce muhabbet edecek adamlar forumda birbirlerini boğacak noktaya geliyorlar. Hiç gerek yok.

Ortaya atılan soru bir gitar çalındıkça tonu olumlu yönde etkilenir mi? (yani tonu oturur mu?)

Çok verimli bir konu. Çünkü birçok insan iyi bir gitar sahibi olmak istiyor.
İyi gitarlar pahalı ve bu paralar bizlerin eline kolay geçmiyor.
Geçtiği anda ölümcül sorular kafada beliriyor.
Hikmet dayı'nın sattığı düğünlerin değişmezi olmuş, ekmek teknesi ful orjinal ve neredeyse her gün çalınmış, özenle bakılmış, boyası kazınmamış 62 model Fender Stratocaster mı?

Yoksa???

Fender'in sattığı closet classic tabir edilen 62 reissue custom shop stratocaster mı?

İki gitarda sunburst olsun. Reissue olan fenderimiz de bütün özellikleriyle 62 modelin klonu olsun.

biraz daha ölümcül girelim ve iki gitar da 6bin Türk Lirası olsun.

Ne yapardınız? Neden öyle bir karar verirdiniz?

Hangi gitar daha iyi olabilir?

Zor kazanmış olduğunuz para hangisine gider? Neden gider?

vs. vs..

Ne güzel tartışılabilecek konudan nereye geldik yine.
Hepten çığrından çıkmış konu. Ben genelde forumlardaki bu durumu yüzyüze konuşmuyor olmanın eksikliğine bağlıyorum.
Bir arada saatlerce muhabbet edecek adamlar forumda birbirlerini boğacak noktaya geliyorlar. Hiç gerek yok.

Ortaya atılan soru bir gitar çalındıkça tonu olumlu yönde etkilenir mi? (yani tonu oturur mu?)

Çok verimli bir konu. Çünkü birçok insan iyi bir gitar sahibi olmak istiyor.
İyi gitarlar pahalı ve bu paralar bizlerin eline kolay geçmiyor.
Geçtiği anda ölümcül sorular kafada beliriyor.
Hikmet dayı'nın sattığı düğünlerin değişmezi olmuş, ekmek teknesi ful orjinal ve neredeyse her gün çalınmış, özenle bakılmış, boyası kazınmamış 62 model Fender Stratocaster mı?

Yoksa???

Fender'in sattığı closet classic tabir edilen 62 reissue custom shop stratocaster mı?

İki gitarda sunburst olsun. Reissue olan fenderimiz de bütün özellikleriyle 62 modelin klonu olsun.

biraz daha ölümcül girelim ve iki gitar da 6bin Türk Lirası olsun.

Ne yapardınız? Neden öyle bir karar verirdiniz?

Hangi gitar daha iyi olabilir?

Zor kazanmış olduğunuz para hangisine gider? Neden gider?

vs. vs..
Sevgili @Kutay_

Temelde haklısın ancak maalesef bir takım arkadaşlar nedeniyle bu forumda, bilgi almak bazen çok güç, üzücü ama gerçek :(...Soru soran arkadaş, ÖM ile ilgili kişilere ulaştı ve cevaplarını (ve hatta fazlasını) aldı...

Sevgiler ve saygılar...

Sevgili @Kutay_

Temelde haklısın ancak maalesef bir takım arkadaşlar nedeniyle bu forumda, bilgi almak bazen çok güç, üzücü ama gerçek :(...Soru soran arkadaş, ÖM ile ilgili kişilere ulaştı ve cevaplarını (ve hatta fazlasını) aldı...

Sevgiler ve saygılar...

İşte özel mesajla iş çözeceksek forumun kime ne faydası kalır? O zaman facebook'tan takılır herkes. Amaç bir şekilde uzlaşıp şurada kalıcı bir kaynak bırakabilmek. Türkçe kaynak çok çok büyük bir sıkıntı. Şuraya yazarken bunu düşünmek lazım. Biz eğer bu forumu yaşatabilirsek, eğer yazmasak bile 10 yıl sonra birisi girip buradan bir fikir edincek, bilgi alacak. Ülkemizin durumu ortada herkesin İngilizce bilgisi yok, olmak zorunda da değil fakat hiç olmazsa bu forumlardan sorularının cevaplarını bulsunlar.

En yakın ve bariz örnek müziktek.net oldu. Forum resmen fight club'a dönüştü en sonunda çöktü, server'ın yedeğini almamışlar son iki üç yılın bütün postları uçunca forumu komple kapattılar. İki sene oldu tekrar açamadılar ve bence inanılmaz iyi bir Türkçe içerik vardı. Umarım burası her zaman sürer ve içeriği daha da zenginleşir.

Açıkcası Hikmet Dayı'nın mı 62 Fender'imi Yoksa CS Fender mi demek yine de bir tam karşılaştırmaya cevap veremiyor. Malum, aynı seri gitarlar bile 100% aynı değilken.. Tercih kısmına gelirsek tabi ki Hikmet Dayı'nın Fender'i imkan varsa denenmeden diğerleri alınmaz diyorum. Lakin ülkemizde yepyeni cici gibi gitarlar daha çok ilgi gördüğü için gün gelir de 2. ele tekrar satarım dersek düşünmek gerekebilir dayı'nın gitarını :) Malum ülke gerçekleri, kısıtlı para imkanları vs..

Burada en doğru sonucu aslında değişkenleri olabildiğince sabit tutarak ilerleyebiliriz. Misal, bir gitar elimizde 10-15 yıldır ya da 30 yıldır vardır ilk alındığı yılların kaydını yaparız o gitarlar devam ederiz 10-15-30 yıl sonra yine çalarız ya da kaydını alırız ona göre karşılaştırma yaparız. Kayıtla anlaşılabilecek kadar bir değişiklik olur mu bilmiyorum doğrusu lakin çalanın kulaklarında hissayatında pozitif bir etki bırakıyorsa bu konuda fazla düşünmeye gerek olmaz. Burada gitar aynı çalan kişi aynı şartlar aynı sadece gitar yıllanmış oluyor. Lakin başka bir insana gitar "eğer değişim geçiyorsa" bunu anlatmak çok güç olabilir. Bir de elektro gitar akustik/klasik gitar ayrımına da pek katılmıyorum. Sonuçta hepimiz elektro gitar alırken jack'a takmadan tınlamasını denemeden almıyoruz. Tabi ki akustik/klasik gitardaki kadar fark yaratabileceğini düşünmüyorum ama gitar alırken tınlama-resonant işine dikkat ediyorsak, bu konuda da dikkat edilmeli.

İşte özel mesajla iş çözeceksek forumun kime ne faydası kalır? O zaman facebook'tan takılır herkes. Amaç bir şekilde uzlaşıp şurada kalıcı bir kaynak bırakabilmek. Türkçe kaynak çok çok büyük bir sıkıntı. Şuraya yazarken bunu düşünmek lazım. Biz eğer bu forumu yaşatabilirsek, eğer yazmasak bile 10 yıl sonra birisi girip buradan bir fikir edincek, bilgi alacak. Ülkemizin durumu ortada herkesin İngilizce bilgisi yok, olmak zorunda da değil fakat hiç olmazsa bu forumlardan sorularının cevaplarını bulsunlar.

En yakın ve bariz örnek müziktek.net oldu. Forum resmen fight club'a dönüştü en sonunda çöktü, server'ın yedeğini almamışlar son iki üç yılın bütün postları uçunca forumu komple kapattılar. İki sene oldu tekrar açamadılar ve bence inanılmaz iyi bir Türkçe içerik vardı. Umarım burası her zaman sürer ve içeriği daha da zenginleşir.
Sevgili @Kutay_

Yine haklısınız...Ama maalesef içinde bulunduğumuz bir gerçeklik var, bunu değiştirmek pek mümkün gözükmüyor...Elimizin altında epey bilgi bulunuyor, artık mesele, bunu filtrelemek...Genelde de, hepimizin bildiği doğru, hiçbirimiz yanlış bir şey bilmiyoruz, aksini iddia edenle kavga ediyoruz...Öyle ki, bunu yapan arkadaşlar kendileri öyle farklı bir noktada görüyor ki, Olimposun tepesinde, sanki evrenin sırrını açıklar havaları var, nasıl oluyor da, kendilerini dinlemiyoruz, bizim sefilliğimize şaşırıyorlar...Bazılarımız ise, konulardan bile bağımsız olarak, "Sen çok yazdın, sen az yazdın, şu başlıkta böyle dedin, o yüzden bu başlıkta yazamazsın" vb. anlaşılması güç, bakış açılarına sahip, uyarıyorsun, yine olmuyor...Çünkü uyarılmak kabul edilebilir bir durum değil, tek bir doğru var, o da senin doğrun, her şeyi bilen bir insan, nasıl olur da, bir şeyi bilmeyebilir...Buradaki temel problemin, yazım dili olmadığını değerlendiriyorum, öyle olsa, bu kadar büyümeden konular sonlanır, hatta olası yanlış anlaşılmaları düzelttiğim/düzeltmeye çalıştığım çok olmuştur ama birçok zaman temel problem karakter yapısı oluyor...Bu kapsamda, maalesef forumdaki üyelerin, sorularına cevap almak için tercih ettiği ve benim de, üzülerek doğru bulduğum yöntem, güvenilen üyelere soru sormak oluyor...Aksi takdirde, her konuda kafaları karışıyor...Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim, kimin ne olduğu çok ama çok kısa sürede anlaşılıyor, ancak maalesef bunun ayrımını yapmak yeni üyeler ve genç arkadaşlar için çok kolay değil maalesef...

Neyse fazla uzadı ve duygusallaştı, size ve görüşlerinize değer verdiğim için (ki ben de birçok zaman senin düşündüğün gibi düşünüyorum) yazdım, sondur :(...Arada bazı arkadaşlar tenezzül edip kendilerine yazdığımı düşünüp üstlerine alınmasınlar (ama elbette alınacaklar :(), bugüne kadar gördüklerimi, kendimce özetledim...Son olarak merak etmeyin, burası Fight Club'a dönmez, döndürmeye çalışan arkadaşları adminler hızla uzaklaştırır ve karşılarındaki adamlar da, zaten onları bir rakip olarak görmeyecek kadar olgun ;)...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
grundar blok,söylediğim gibi ukala insanlarla uğraşmak sinir bozmaktan başka birşey değil.Hala gitar üretmek beni doyurmuyor,siz kimsiniz diyor.Mühendis geçmişi varmış. :D Ben oyum buyumlarla malesef olmuyor.Ortaya malzemeyi koymak gerekiyor.İzmirli biri vardı scalloped diye gitarı oymuş diyor,alakaya çay demle bu nedir şimdi???Hadi birşey üretemediniz bari üretene sataşmayın,ben gurur duyuyorum memleketimde üretken insan gördükçe,belki dünya markası olacak bu arkadaşlar birilerini rahatsız ediyor bu,hemen sen ne bilirsin ki.Gerçekten komedi mühendislik geçmişi varmış :D

grundar blok,söylediğim gibi ukala insanlarla uğraşmak sinir bozmaktan başka birşey değil.Hala gitar üretmek beni doyurmuyor,siz kimsiniz diyor.Mühendis geçmişi varmış. :D Ben oyum buyumlarla malesef olmuyor.Ortaya malzemeyi koymak gerekiyor.İzmirli biri vardı scalloped diye gitarı oymuş diyor,alakaya çay demle bu nedir şimdi???Hadi birşey üretemediniz bari üretene sataşmayın,ben gurur duyuyorum memleketimde üretken insan gördükçe,belki dünya markası olacak bu arkadaşlar birilerini rahatsız ediyor bu,hemen sen ne bilirsin ki.Gerçekten komedi mühendislik geçmişi varmış :D
Sizin için özel olarak büyük harf ve bold olarak işaretlediğim bir bölüm var, oraya konsantre olun...Ama infinite bir loop'a girme riskiniz var, "Anlamadım", "Okuyorum", "Anlamıyorum", "Okuyorum" vb. ...Ama "ne olsa ya rabbi şükür" yaklaşımınızla, bunu da son derece komik bulacağınızı değerlendiriyorum...Sondur...

Sevgiler ve saygılar...

Geri