Yamaha Line 6'yı Satın Aldı...

Yamahanın stüdyo monitörlerindne tut başlangıç gitarlarına, portatif amfilerden tut piyanolarına kadar aslında her klasmanda çok çok güzel ürünleri var. Ürünleri genelde bu yabancıların underrated dedikleri kapıya çıkıyor. Line 6'nın Boss'un gittiği kulvardan kısmen daha uzak kaldığı için insanların kafasında yamaha daha analog odaklı bir firma olarak yer ediyor. Hem bu algıyı kırmak, hemde bu teknoloji ile hergün ışık hızında ilerleyen dijital müzik ürünlerinin oluşturduğu piyasaya adım atmak için line 6 yı almış. Çokta iyi yapmış. Yamaha herzaman için bana line 6 dan çok daha fazla güven vermiştir...

Özet : Yamaha candır :)
tumblr_nc9b9aogdD1srjevbo2_1280.jpg

yamaha-thr10-281349.jpg
Bu fotoğraf ve @Sinan Güngörer in çaldığı gitar aynı galiba,gerçekten kalitesi belli oluyor,çok hoş bir model.Bence yamaha küçük görülecek bir marka değil ben de pacifica kullanmıştım bir zaman,o da düşük bir seri olmasına rağmen hoşuma gidiyordu.Sonra sattım tabi o ayrı bir hikaye. :D

Bu fotoğraf ve @Sinan Güngörer in çaldığı gitar aynı galiba,gerçekten kalitesi belli oluyor,çok hoş bir model.Bence yamaha küçük görülecek bir marka değil ben de pacifica kullanmıştım bir zaman,o da düşük bir seri olmasına rağmen hoşuma gidiyordu.Sonra sattım tabi o ayrı bir hikaye. :D

Benimki SG-1000 (Sinan Güngörer signature diyorum ben buna :) ) bu fotoğraftaki gitar SG-2000 (çok güzel görünüyor), görünüşte çok fark olmasa da , SG-1000 set-in neck, 2000 ise trough neck. Ayrıca 2000'de sap ağacı farklı ve bakır blok kullanılmış. Bunların dışında hemen hemen aynı malzemelerle üretilmiş gitarlar. Ağır bir gitar olan SG-1000 ile kıyaslandığında bile 2000 oldukça ağır. (bkz: bas gitardan daha ağır bir elektro gitar çalmak) Bugüne kadar hızlı A/B karşılaştırması yapma fırsatı bulduğum bilimum LP'lere değişmeyeceğim bir gitar ve LP'den farklı olarak split coil seçeneğiyle (neredeyse telecaster tonu bile yakalayabildiğim) SG-1000 sahip olduğum en güzel müzik aleti.

@Mehmet B. Uzunosmanoğlu İnanılmaz bir teknoloji, bundan haberim yoktu. Modellemeli gitar amfisinin piano karşılığını yapmışlar; şahsen gerçek bir piyanodan ayırt edemezdim. Ağırlıkla gitara yönelmiş olsam da klavye de çalan bir kişi olarak bir kaç synthesizer ve ses modülüne ben de sahip oldum, Yamaha SY-77 bunların arasında en güçlüsüydü diyebilirim, bu da DX7'nin devam niteliğinde bir cihazdı. Yine bir dönem sahip olduğum Mikrokorg da inanılmaz bir "küçük canavar". İyice gitara yöneldiğimden bunları elden çıkartmak zorunda kaldım maalesef, şu anda tek klavyem var o da Nord Lead 2.

Yamaha AE 500, benim en beğendiğim gitar tasarımlarından biri olmuştu. İlginç bir şekilde klasik caz gitar konseptini bugünün estetiğiyle birleştirmeyi başarmışlar. Fakat maalesef devamı gelmedi.

yamaha-ae500.jpg

Rg 50tc combo 50 watt. Fiyat/performans açısından zirvede olan piyasada 50 wattlık 3-5 amfiden biridir.Üstelik full lambalı. Zamanında üninin stüdyosu için direkt önermiştim. Bize 3000-4000 liralık bütçe vermişlerdi. Doların 1.1 olduğu zamanlar sıfırı 850 900 tl ye kadar gerilemişti sanırım. Şimdi 2. el de bile o fiyata bulursan kapılacak cinsten. Lakin, yine ihtiyacı olan ve işini bilen adamın gidip bakacağı alet. Bugün çok daha fazla çeşit varken hala fiyat/performans olayında çok iyi konumdadır o alet. Millet hibrit marshallara blackstarlara o paranın çok daha fazlasını veriyor. Gitse bir denese adam alıyorum diyecek.

Bunun sebebi de genellikle fabrika presetleri daha güçlü duyulsun diye kompresöre ve ya limitör'e acımadıkları için olabilir. Yüksek kompresyonda herşey mümkün. Diğer ihtimal belki de o profesyonel müzisyenden daha iyi çalıyor olabilirsin. Neden olmasın :)

Yamaha AE 500, benim en beğendiğim gitar tasarımlarından biri olmuştu. İlginç bir şekilde klasik caz gitar konseptini bugünün estetiğiyle birleştirmeyi başarmışlar. Fakat maalesef devamı gelmedi.

45875 eklentisini görüntüle

Bu alana da girmeyip de ibaneze acımışlar. Bizdensin demişler. Yoksa, ibanezin bir çok modeli el mahkum, fiyat/performans oranını artırması gerekecekti. Japon, japonu ısırmıyor :)

Bu alana da girmeyip de ibaneze acımışlar. Bizdensin demişler. Yoksa, ibanezin bir çok modeli el mahkum, fiyat/performans oranını artırması gerekecekti. Japon, japonu ısırmıyor :)

Çok güzel tasarım ama değil mi? Benim gözümde ibanezin semi/ hollowbodyleri tasarım olarak biraz zayıf kalıyor. Keşke yamaha bu kasa gibi gitarlarla girse mesela şimdi line 6 yı da aldı, bunun variax'ını yapsalar :D

Elimde Yamaha Pac 611 hfm var. Çoğu kişi "yamahadan ne çıkabilir ki" söyleminde, ancak ellerine aldıklarında fikirlerinin değiştiğini görmek güzel oluyor. Bir de lüthier Fatih Yılmaz gitarı eline aldığında modifiye mi ettin köprüyü falan demesi hoşuma gitmişti. Ancak sıfır modifiyeli gitarım. Üzerindeki manyetik kombinasyonu ve manyetiklerin Seymour duncan oluşu, köprünün eski yamaha köprülere nazaran daha kaliteli oluşu, sapının bir çok strattan rahat oluşu büyük bir artı. Gel gelelim, adı yamaha diye alıcısı da pek olmuyor, ikinci el piyasası da. Alan adam kullanacak sonuna kadar yani.

Elimde Yamaha Pac 611 hfm var. Çoğu kişi "yamahadan ne çıkabilir ki" söyleminde, ancak ellerine aldıklarında fikirlerinin değiştiğini görmek güzel oluyor. Bir de lüthier Fatih Yılmaz gitarı eline aldığında modifiye mi ettin köprüyü falan demesi hoşuma gitmişti. Ancak sıfır modifiyeli gitarım. Üzerindeki manyetik kombinasyonu ve manyetiklerin Seymour duncan oluşu, köprünün eski yamaha köprülere nazaran daha kaliteli oluşu, sapının bir çok strattan rahat oluşu büyük bir artı. Gel gelelim, adı yamaha diye alıcısı da pek olmuyor, ikinci el piyasası da. Alan adam kullanacak sonuna kadar yani.

Senin gitarinin pesinden cok kostum. 50-150-100 Lira icin satmadin. Alicisi yok demeyelim. Do-Re bu gitara buyuk bi zam yapti. 2013 yazinda satis fiyati 1450 Lira idi ve Do-Re bayisi olan arkadasimdan 1250'ye alabiliyordum. Simdi de kur degisiminden olmasi gereken sifir fiyati 1850 Lira civari. Bu fiyattan Do-Re de pek satamaz. Senin de satisin zor. Eger gercekten satmak istiyorsan, elden teslimat harici satmiyorum diye belirtme. Artik benim gitar kontenjanim doldu. Takas dusunursen arkadasima bu gitari alabiliriz.

Demo videosundan anladigim kadariyla "black-box transfer function" olcumu yapiyor alet. Mikrofondan verdigi tek frekansli tonlari
amfinin hoparlorunden alarak H(w) fonksiyonunu cikartiyor aletin. Bunu degisik volume/gain ayarlarinda yaparak bir cesit "profil" olusturuyor.
Teorik olarak basit, ama uygulamadaki olasi pratik problemler tabi ayri bir konu.
Yine laf olsun diye yazmışsın :D Herhalde transfer fonksiyonu çıkaracak, amaç zaten bu da black box model olduğunu nerden anladın be mübarek, tek frekanslı ton nedir ayrıca :D

BU ARADA;
Do Re müzikte Line 6 ürünlerinde baya bir indirim var.
Muhtemelen Line6 ile ilgili depoyu azaltmaya çalışıyorlar. Yamaha eğer aldıysa modellerde yenileme isteyecektir, belki de bir çok modellin tasarımı değişecek.
Line 6 ürün almak isteyenler fırsatları değerlendirsin.
Yalnız Tünel mağzasında özel indirimler var. Spider 15 w olan anfiyi normalde 172 € yerine 99 € satıyorlar.
Sitelerinde bu indirimi görmedim. Gene prosesörler de indirim vardı.

Geri