ibook, presonus firepod ve cubase sl3

herkese kolay gelsin oncelikle
bende yukarda yazdigim aletler var ibook un ozellikleri g4 1.31 ghz 512 mb ram, 40 gb 5400 rpm harddisk, presonus firepod da 8 kanal preamp lifirewire baglantili bi ses karti bile bilir zaten...
simdi gelelim problemime...
bu elimdeki ses kartiyla ayni anda 8 kanala kadar kayit yapabiliyor olmam lazim teorik olarakta yapabiliyorum zaten...ancak 8 kanal ayni anda kayda basladigim zaman bi sure sonra kayit duruyor ve recording error yaziyor sadece...ok diyip kapatiyosun kayit orda kesilmis oluyor...bu dedigimi hucum kayit sirasinda denedim ve cok dusuk tuseyle calindigi zaman sanki bu durma suresi uzuyormus gibi geldi ama tabii bu konuda herhangi bi mantikli aciklamam yok...
sizce bunun sebebi ne olabilir? ram ve cpu kullaniminda bi asirilik yok...hard diskin yazma hizindan kaynaklaniyor olabilir dedim ama bunun hakkindada hic bisi bulamadim...

yardimci olursaniz sevinirim

Cubase'de sol alt köşede şunlar yazar, "rec:44100hz - 16bit - MAX: 57h 07min" (Bende şu an öyle yazıyo yani :D) Sende max kısmında yazan sürenin ne olduğuna bakmayı dene. Eğer orda kısa bir süre (yani senin kayıda başladığın andan itibaren kayıdın kesildiği zaman dilimi) yazıyorsa harddisk'sel bir problemin var demektir. 5400rpm düşük bir hız onu da göz önünde bulundurmalısın. 40gb da az bir freespace.

Bir de tam olarak bilmediğim için bir sorum olucak. Windows'ta mı yoksa mac'te mi kayıt yapıyosun. Ya da bu iki işletim sistemi aynı harddisk'te 2 ayrı sektörde ayrı ayrı mı çalışıyorlar. Sanırım ibook'lar ikisini birden açabilen aletler. Bu durumdan dolayı ram'in de 2'ye bölünmüş olabilir. Bir çok sebep var aslında kayıdın erkenden kesilmesi için ama bunlardan değilse problem nedendir bilmem...

Arkadaşından ya da bi yerden external harddisklerden bulmaya çalış. Cubase'de kayıt klasörü olarak bu noktayı göster. Eğer sorun maximum kayıt süresinden kaynaklanıyorsa external harddiske geçirince konumu, sürenin azalması ya da artması yani bi şekilde değişmesi lazım. Öyle bir çözüm önerebilirim ama ne derece verimli olur bilmiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
macos x yuklu sadece bunlarda windows calismiyor...
hard diskte de yer konusunda bi sorun yok 25 gb kadar bos yer var...dedigin gibi external bir harddiskle deneyecegim bir de...o zamanda sorun cozulmezse naapcaz onu bilemiyorum ama açıkçası.

Geri