Joe Satriani Tonu

Flying in a Blue Dream, 1989 @halilpazarlama üstadımıza sevgiler ile kendisinin isteğini gecikmiş olarak yapıyoruz...
Ibanez JS-1 Prototype "Black Dog" (üstteki videoda var)
White Ibanez JS-1 ( bu da daha önce burada paylaştığım videoda var biraz yukarıda)
'83 Kramer Pacer
Boogie Body Strat Type Electric
Fender Reissue '63 reissue Stratocaster
'64 Fender P-Bass
'71 Marshall Super Lead
'78 Marshall MK-II
Roland JC-120
Gorilla Practice Amp
Scholz Rockman
Mesa Boogie Mark IIC
Deering Banjo
Crybaby Wahs
Boss DS-1
Boss OD-1
Boss CE-2

Son düzenleme:
Benim favori albümüme sıra geldi;
The Extremist, 1992

Ibanez JS-6
Ibanez JS-1 White
Ibanez JS-1 Black Dog
'83 Kramer Pacer
Gibson Chet Atkins Nylon String Electric
'69 Marshall Plexi Full Stack (Enteresandır Satriani hep Half Stack kullanmış bu ilk ve tek full stack bilebildiğimiz kadarı ile)
Marshall 6100 30th Year Anniversary Head
Roland JC-120
'64 Fender Vibrolux Reverb
SOLDANO 100 watt head (Modeli yazmamış lakin SLO olduğunu biliyoruz ilk kullanıcıları olan Clapton, Knopfler bile 88 de teslim almışlar sıcağı sıcağına)
Mesa Boogie Dual Rectifier Head
Deering Banjo
National dobro ( Bu da nedir diyenler için Brothers in Arms kapağı şüphesiz ki ibret doludur
dire_brothersf1.jpg
)
Gibson Mandolin
Zoom Headphone Amp
'65 Gibson Hummingbird
Cry Baby wahs
Boss Ds-1
Boss OD-1
Boss CE-2

Bugün de bize ayrılan sürenin sonuna geldik arkası yarın...

@OsmanBurak bugün ben de kitaba başladım. Brain May'in ön yazısından sonra şu videoyu tekrar izledim.

Kitaptan şuana kadar edindiğim mesajlar:
- Satriani'ye bir hocasının verdiği nasihat onun için çok önemli oluyor: "Asla istemediğin şeyleri çalma." Seni ne mutlu ediyorsa ona yönel. Kendsi de zamanında 1 yıl taverna gitaristliği yapmış ama en azından başka bir işte çalışmamış. Daha sonra ders vererek geçimini sağlamış. Bay Area'ya geldiğinde popüler bir hoca olmuş. 60 kişiye ders vermesine rağmen kalabalık bir bekleme listesi varmış.

- "Çok çalışmak". Ablasının akustik gitarıyla başlamış. Daha sonra ilgisini fark edince yine ablası elektrikli gitar almış. (Hagstrom III) Bunu bir müzik çalara bağlayıp çalışmaya başlamış. Evden dışarı çıkmayan, cuma-cumartesi evde gitar çalışaran bir gençmiş. İlk pedalı Electro-Harmonix Big Muff Pie.
Page4.jpg

- Etkilendikleri gitaristler: Jimi Hendrix, Jimmy Page, Jeff Beck, Eric Clapton... İlk grubuyla Led Zeppelin cover'ları çalıyormuş.

- Satriani, müziğinde olduğu gibi gitar ekipmanlarında da zevk sahibi. Kullandığı şeyler merak edilebilir ama onun gibi çalmak başka vasıflar gerektirir.

- Satriani sevdiği gitaristler gibi çalmaya çalışarak kendini geliştirmiş, daha sonra kendi tarzını yaratmış. Söylediği gibi asıl önemli olan kendini keşfedebilmek.

Flying in a Blue Dream, 1989 @halilpazarlama üstadımıza sevgiler ile kendisinin isteğini gecikmiş olarak yapıyoruz...
Ibanez JS-1 Prototype "Black Dog" (üstteki videoda var)
White Ibanez JS-1 ( bu da daha önce burada paylaştığım videoda var biraz yukarıda)
'83 Kramer Pacer
Fender Reissue '63 reissue Stratocaster
'64 Fender P-Bass
'71 Marshall Super Lead
'78 Marshall MK-II
Roland JC-120
Gorilla Practice Amp
Scholz Rockman
Mesa Boogie Mark IIC
Deering Banjo
Crybaby Wahs
Boss DS-1
Boss OD-1
Boss CE-2

Teşekkürler. Satriani burada geleneksel hotroad amerikan gitar tonumdan vazgeçmesem de yeniliğe açığım mesajını vermiş. Yalnız böyle büyük müzisyenlerin setupını incelediğimde genelde hep kıyıda köşede mutlaka bir JC120 bulunuyor. Her eve lazım , eşek ölüsünden hallice olmasa

Teşekkürler. Satriani burada geleneksel hotroad amerikan gitar tonumdan vazgeçmesem de yeniliğe açığım mesajını vermiş. Yalnız böyle büyük müzisyenlerin setupını incelediğimde genelde hep kıyıda köşede mutlaka bir JC120 bulunuyor. Her eve lazım , eşek ölüsünden hallice olmasa
Bu albümden Mystical Potato Head Groove Thing şarkısı için Satriani vaktinde yapımcısı John Cuniberti'ye söyle demiş:

"When the chorus comes, its actually this flurry of notes, but we have to create this beautiful tone and its got to be perfect." Sonra da ekliyor:
I played them on my Ibanez "Black Dog" guitar using a DS-1 into a Roland JC-120.
Daha bir şey yazmaya gerek var mı? Ben kendi JC-120'imi JSX almak için @J-P kardeşimle takasladım.

JSX'i almak için varını yoğunu 5.kattan aşağı elleriyle getirdi teslim etti ne ararsan var en kralından (processor gitar amfi pedal vs.) bide üstüne para verecekti nerdeyse

JSX'i almak için varını yoğunu 5.kattan aşağı elleriyle getirdi teslim etti ne ararsan var en kralından hemde (processor gitar amfi pedal vs.) bide üstüne para verecekti nerdeyse "jsx wicked"
Bu da ibret olsun, J-P aylarca denenebilecek gitar kabin amfi kombinasyonların çoğunu denedi, bu takasla gelenler toplam ekipmanların ufak bir kısmı. Ama çok azı Tech 21 TM-30 tadını verdi. Millet boşuna önermiyor gençler denemeden geçmeyin... Her eve bir Tech-21 lazım. Birazdan Crystal Planet'a gelince göreceğiz ki Satch baba da Sansamp kullanmış...

Tech21 markası çok iyi herşeyi çok iyi adamların amfisi pedalı vs.
tm30'da hayvan gibi gain var babalar gibi hemde analog.
bulursanız kesin alın bi tane.
evde var bi tane hırsız çalmazsa eğer hep duracak.

Joe Satriani 1995:
Ibanez JS Guitars
Fender '58 Esquire
Deering 6 String Banjo
Vintage National Dobro
'58 Gibson Les Paul Jr.(Jr. mi bu da ne? @hackeiommi baba caiz midir bu? P-90 falan biliyorduk da omuz silktiğimiz bir ekipmandı hepi topu, baktım şimdi seveni de çokmuş...)
'84 Gibson Flying V
Wells Amp (Kitap elime geçene kadar adını bile duymamıştım hala da yakından görmüşlüğüm yok)
Marshall 6100
Roland JC-120
Peavey 5150
Peavey Classic Combo
Gibson Discover Tremolo amp (Bunu da kitapla öğrendim ve yanından yakınından geçmişliğim yok)
'53 Fender Deluxe
vintage Rickenbacker Lap Steel
Chandler Baritone Guitar
Cry Baby wahs
Boss DS-1
Boss OC-2
Boss BF-2
Boss CE-2
Fulltone Ultimate Octave
Digitech Whammy

Crystal Planet, 1998
Ibanez JS Guitars
Fender '58 Esquire
Fender '58 Stratocaster
'58 Gibson Les Paul Jr.
'84 Gibson Flying V
'83 Kramer Pacer
Wells Amp
Marshall 6100
Roland JC-120
Peavey 5150
Gibson Lab Series kombo ( Bu da neyin nesi?)
SansAmp Rack and Plug-in
Cry Baby wahs
Boss DS-1
Boss DD-2
Boss CE-2
Fulltone Ultimate Octave
Digitech Whammy

Satriani reverb için pedal kullanıyor mu? Bir de flanger efektini kullandığı bir şarkı örneği verir misiniz?
ve hatta vibe,phraser efektini kullandığı pedal var mı? şarkı örneğ verir misiniz?

Reverb vibe ve phraser için ekstra pedalı kullanıyo mu? gerçi sanki mxr phraser kullanıyordu sanırım.vibe içinde bir pedal vardı voodo vibe galiba. yalnız reverb kullanıyo mu acaba.
bir de hangi şarkılarında var acaba?

Geri