Esp Türkiye

İşte her şey bu haksız ayrım ve aşağılama ile başladı. Konunun tatsızlaşmasına bir payım varsa kendi adıma özür diliyorum. Amacım hiçbir markayı ESP üstüne altına köşesine falan koymak değildi. Artık konu çözüldü, anlaşıldı diye umuyorum. Size de tekrar teşekkür ediyorum.
Ben teşekkür ederim, gayet güzel bir fikir alışverişi oldu. Doğal olarak duruma bakış açımda da değişikliklerde oldu, bunun içinde ayrıca teşekkür ederim.

Ucuz gitar hayal edenimiz doğal olarak yok :) Kalite = Para hayatın gerçeği bu. Ama ne kadar para? ESP'nin sınıfta kaldığı konu bu. Kalitesine kim ne diyebilir? Kötü diyen yalan söylüyordur veya gitardan anlamıyordur. Başından beri anlattığım şey aynı veya hissedemeyeceğiniz kadar yakın kalite gitarlar artık çok ucuzladı ve ESP'nin ucuzlaması gerekiyor. Türkiye'de durum yurt dışından da vahimdi. Saygılar tunckk, kaliteye daha ucuza ulaşabilmek için mantık çerçevesinde eleştirelim.
"kaliteye daha ucuza ulaşabilmek için mantık çerçevesinde eleştirelim" demekle, sanırım herkesin ortak temennisini dile getirmiş oldunuz. Teşekkür ederim , saygılar benden.

ESP gitarlarının kalitesi konusunda tartışmak bana çok komik geliyor.
Peranın fiyat politikası yanlıştı. Çok pahalıya sattı. Bununda ESP ile alakası yok.
Amerikadaki fiyatlara baktığımızda da fiyat politikasının normal olduğunu düşünüyorum. Fenderlerin üstünde Gibsonların altında satıyor. Kalitesiyle doğru orantılı buda bence.
Ayrıca ESP son 20 yıl içinde aktif manyetik kullanarak bir noktaya geldi. Blues ve rock için Fender Gibson neyse Metal müzik içinde ESP oldu. Bence 90lardaki Jackson gitarlarının yerini aldı. Youtube'da hangi metal grubu seyretseniz ESP gitar Mesa anfi görüyorsunuz. Bu ton tutmuş vaziyette, çalanda dinleyende zevk alıyor.
Mesala ben Fender gitar - Fender anfi tonunu, Gibson ile Marshall anfi tonunu, ESP ile Mesa tonunu çok hoşuma gidiyor.
ESP beğenseniz de beğenmeseniz de metal severlerin göz bebekleri. Şahsen ESP KH-2 kullandım. Muhteşem bir gitar. Sapta bir ağaç kullanmış. Damarlar sık ve gitar boyunca paralel gidiyor. Manyetik yuvalarını, arkada pil yuvalarına kadar yalıtmışlar. Floyd rose ayarladıktan sonra bir daha ayar yapmadım. Bir luthere fretler için konuştuk, bu adamlar mükemmel yapıyor bu işi dedi. Gitarda bir sustein vardı, sanki sabit köprüymüş gibiydi. Ben gitarda tek eksiklik acaba aktif değil de bunu normal manyetik yapsak neler olur diye düşündüm. Vigier marka gitar nasıl desem herkes o muhteşem dersiniz, ESP custom modellerinde yapıyor o gitarları boşuna Viger marka gitarlara o paraları vermeyin.

Bütün gitarlar bütçeniz kadar iyidir.

Bütçeniz doğrultusunda sahip olduğunuz gitar ile gönlünüzdeki müziği icra edin yeter. İhtiyacımız olan bu.

Boşverin markaların kendi ürettikleri materyalleri için istedikleri paraları. Pazarlama, reklam vs her marka kendini bir şekilde piyasada konumlandırıyor. Önemli olan sizin cihazı elinize aldığınızda kimyanızın tutup tutmadığıdır. Gerisi boş bence. Sağlam bir gelire sahip ve içinizde 10,000 USD'lik bir gitara sahip olma isteğiniz varsa alırsınız. Çok ta mutlu olursunuz. Bir başkası da 1,000 USD'lik gitarla başka şekilde mutludur.

@sixfeetunder topic'i başından sonuna okudum da, bir kere biz solakların Herhangi bir markayı kıyaslamamız son derece objektif dışı olur. Çünkü zaten solak gitar skalası azken, üretilenler de belirli standartların üzerinde, daha fazla özen gösterilerek üretiliyor. Ama sağ gitarlar işin içine girdiği zaman ortaya fabrikasyon hızı çıkıyor ve arkadaşların söylediklerini yabana atmamak lazım bu bağlamda. Sahip olduğum solak gitarlar, aynı marka model sağ gitarlardan her zaman daha iyi olmuştur işçilik olarak tonal olarak bir kaç tık önde olmuştur.

Bu arada konu epey eskiymiş. Sorry

esp schecter kıyaslaması vicdansız olmuş okadarda değil esp eclipse in abanozuna bide schecter blackjakin bakın schecterda abanoz soluk lekeli renk açık boyası solmuş gibi esp yağ gibi koyu gerçek gibson custom lar gibi duruyor. schecter kötü gitar değil ltd den bi tık iyi olabilir ama esp ile yakın kıyaslama yanından bile geçemez. :stop:

Boyalı o tuşeler. Öyle simsiyah değiller aslında.

Az önce Cangöz sitesinden ESP/LTD fiyatlarına baktım ve Pera nerede bıraktıysa oradan devam ettiklerini gördüm.
Bence ESP/LTD düşünen varsa Thomann'dan alsın. Gümrük ve kargo dahil çok daha ucuza alınabiliyor.
Biraz konu dışı ama hep merak etmişimdir. Yurt dışından özellikle gitar başına kargoda bir şey gelmeden nasıl geliyor? Nasıl paketliyorlar?

Tercih meselesi. Jackson da boyar. Nik Huber boyamaz mesela, abanoz o şekilde görünür aslında. Yeşil damarlar falan, kahveye çalan bir renk.
Yahu nereden çıkarıyorsunuz bunları Jackson klavye falan boyamaz, cila bile atmaz. Pure black ebony kullandığı için simsiyahtir o klavyeler. Normal abanozlar ise damarli lakin yine siyah olurlar. Macassar ebony denilen tip biraz kahveye çalar. Klavyede boya nedir ayrıca 50 tllik sunta gitar mi alıyorsun.

Biraz araştırırsanız bu tutumunuzdan dolayı pişman olacaksınız. :)
Öyle yağlı boya değil, incecik br şey. Gibson da boyar, herkes de boyar. Öyle kapkara abanozu nereden bulacaklar o kadar.

Biraz araştırırsanız bu tutumunuzdan dolayı pişman olacaksınız. :)
Öyle yağlı boya değil, incecik br şey. Gibson da boyar, herkes de boyar. Öyle kapkara abanozu nereden bulacaklar o kadar.

Tutumum pişman olabileceğim bir içerik barındırmıyor. Nerden bulacaklar öyle abonozu bu yüzden herkes boyar şeklindeki söylem bu iddianın kanıtı niteliği de taşımıyor. Yinede tutumumu begenmemen sebebi ile samimi bir şekilde sorayım; Nedir bu iddianın kaynağı? Lütfen bizimle de paylaş, öyle söyleyip geçme.

Stainden bahsediyorum tabii ki, öyle yağlı kalın bir boya falan değil. Simsiyah yapmak amaçlı boyanıyor abanoz tuşeler. Normalde damarlılar ve simsiyah değiller, siyah renk stain kullanılıyor. Ya da ne deniyorsa, anlamam stain işinden falan.
Nik Huber'in fabrika gezi videosunda mesela röportajı yapan adam soruyor sizin abanoz tuşeler neden siyah değil diye, o da diyor ki hepsi böyle zaten abanozların, biz boyamıyoruz(stain uygulamıyoruz), artık neyse.
Bu konuda çok fazla şey okudum ve izledim ama cidden hatırlamıyorum, çok eski bilgiler.
Siz "öyle şey olur mu" tarzında şaşkınlıkla karışık şekilde, varsayımlara dayanarak cevap verdiğinizden öyle dedim.

Stainden bahsediyorum tabii ki, öyle yağlı kalın bir boya falan değil. Simsiyah yapmak amaçlı boyanıyor abanoz tuşeler. Normalde damarlılar ve simsiyah değiller, siyah renk stain kullanılıyor. Ya da ne deniyorsa, anlamam stain işinden falan.
Nik Huber'in fabrika gezi videosunda mesela röportajı yapan adam soruyor sizin abanoz tuşeler neden siyah değil diye, o da diyor ki hepsi böyle zaten abanozların, biz boyamıyoruz(stain uygulamıyoruz), artık neyse.
Bu konuda çok fazla şey okudum ve izledim ama cidden hatırlamıyorum, çok eski bilgiler.
Siz "öyle şey olur mu" tarzında şaşkınlıkla karışık şekilde, varsayımlara dayanarak cevap verdiğinizden öyle dedim.

Ben yıllardır Jackson kullanıyorum, belki içine nüfuz eden yağlı stain olabilir diye düşündüm ki bu limon yağı falan sürmekten çokta farkli değil sanıyorum, lakin stain' de yokmuş Jackson' da, Esp çok kullanmadım ama izlenimim onda da yok. Hala araştırıyorum devam da edeceğim lakin boya yahut cila olduğuna dair hiçbir veri yok. Sadece içeri nüfuz eden yağların kullanımı olabileceğine dair şeyler söylenmiş.

15:23

Nik'e sorma olayını hayal etmişim, epey oluyor bunu izleyeli. :)
Taylor'ın abanozla alakalı konuştuğu bir video da vardı. Simsiyah olan abanoza ulaşana kadar bu şekilde renkli olanlardan 20 tane ağaç kesiliyormuş. Kesmeden bilemiyorlar simsiyah mı yoksa damarlı mı. Yani 100'de 5 gibi bir durum var simsiyah olanlar için. Bu damarlı görüntüye takılanlar olduğundan da siyahlaştırmaya gidiyor bir çok firma mecburen, anlatamıyorlar çünkü sesin aynı yalnızca görüntünün farklı olduğunu.
Taylor da bu şekilde abanoz kullanır mesela tuşede.

Geri