Ekipman Yardımı

Piyasada rat bulabileceğini çok düşünmüyorum sıfır olarak. Mooer Black Secret deneyebilirsin ama. Rat muadilidir ve bence çok başarılıdır. Bizzat setupımda bulundurduğum bir pedal. "Uygun yollu" olması açısından da işini görür zira bi rat bulsan bile sana baya pahalıya patlar.

Öncelikle ben bu Laney Cub12R denen aleti çok uzun süre kullandım. Strat'la, Superstrat'la, LP ile...

Şimdi bu CUB12R evet çok güzel bir ampli, ev ortamı için olsun, küçük alanlarda olsun, her türlü işi yapar, iyi de yapar. Fakat bu alet biraz Blackface taraflarında. Ne demek istiyorum, tonları bir Fender Blues JR ya da Hot Rod Deluxe ile kıyaslandığında daha soğuk, frekanslar daha dengelidir. Fakat Fender BJ'da ya da HRD modellerinde, Strat'ı direk ampliye girdiğiniz zaman -cam- gibi bir ton duyarsınız. Tizler daha ahenklidir, biraz daha agresiftir hatta. Ama Strat'ın ve Tele'nin de sevdiği şekildedir.

Şimdi bu kayıttaki tonda, CUB12R karakteri değil de, biraz daha BJ tarzı bir karakter var. Bu yüzden alacağınız pedalda bir miktar tizlerin yüksek olması sizin iyiliğinize olacaktır.

Ya da bir booster alınarak, EP Booster vs. gibi, Clean kanalınızı canlandırabilirsiniz.

Ben Voodoo Lab, Okko, Xotic, Cmatmods, Carl Martin türünde öneriler vereceğim ama siz uygun fiyatlı demişsiniz. Direk hedefi vurmak için Mooer markasının pedalları denenebilir. Direk Drive pedallarına bakınız, eğer olmazsa Booster pedallarına da bakıp Booster+Drive şeklinde bir kombinasyon yapabilirsiniz.

Gitar iyi görünüyor, Ibanez DE7 denen pedal da yabancıların deyimiyle "underrated" bir alettir ve bence Boss'un DD serisinden çok daha iyi bir pedaldır, Boss'lardaki boğukluk bu alette yoktur ve Delay olarak bence çok iyi iş gören bir pedaldır. Ms Screamer'ı bilmiyorum, denemedim ama direk Screamer tadında bir aletse size boğuk ve yetersiz gelecektir. (Videodaki tona göre...)

Ben sizin için bir booster ve bir drive öneririm şahsen. Mooer markası da çok güzel ürünler yapıyor. Hatta ileri gideyim, Mooer Pure Boost ve Hustle Drive deneyiniz. :)

Bu arada, Laney'in Clean katına yakın tonlarda Blackstar HT1RH'ı açınız, HTV112'i kabine takınız ve ISF göstergesini sona kadar getiriniz. Çok benziyorlar. Bunu da neden söyledim, Mooer denemek için Dore Music'e giderseniz, ampli taşıma derdiniz olmasın.

Umarım faydalı olur. :)

Hocam ms screamer var, bb preamp ile hemen hemen aynı yola gelen pedallar değiller mi? Cahilim biraz bu konuda:)
Mesajda hata yapmışım kusura bakma BB plus yada empress paraEQ olacak doğrusu.Elinizdeki ekipman yeterli gain veriyorsa fx loopa bir para eq pedalı koyarsanız tonlar baya renklenir.
Yinede ilk önerim bir prosesör alarak frekansları tanımanız ve ona göre pedal dizmeniz.

Öncelikle @EMM 'ye katılıyorum, çok güzel bilgiler vermiş.

Gilmour'ın kullandığı amfiler Bassman tipi amfiler. Blues Junior olsun, Ibanez TSA15 olsun bu bahsedilen tarafta amfiler. Ama şahsen Blues Junior ile Ibanez arasında bir tercih yapacak olsam Ibanez TSA15'i tercih ederdim. Çok clean bir amfi, yani demek istediğim çok zor kırılıyor. Ayrıca üzerindeki tube screamer, ciddi anlamda amfiyle çok iyi optimize edilmiş. Piyasadaki pedal şeklindeki tube screamerlar gibi değil, amfiye özel entegre bir sistem.

Ama elinizdeki amfi de gayet güzel, bu tonları verebilecek kalitede bir amfi. Bu yüzden ben de amfinizin daha dinamik bir hale gelmesi, daha canlı sesler vermesi adına bir booster pedalı gibi bir şey alınmasının iyi olacağını düşünüyorum.

Mooer'in pedallarını ben de tavsiye ediyorum. Hustle drive modeli piyasada daha çok biliniyor black secret'a göre fakat ben de bir zamanlar gilmour sevdam için gidip doreden black secret almıştım. Black secret daha öncede yazıldığı gibi proco rat klonu. Gayet de güzel bir pedal, add+ 'ın ratortion v3 üyle kıyaslama fırsatım da oldu. Mooer black secret'ı daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Bir tona özel ekipman yapma olayı bana biraz garip geliyor, biraz maliyetle böyle bir tona sahip olunabilir.
Burası Türkiye elbete bir grupta çaldığımı ve genel piyasa üsulü repertuarımızın olduğunu düşünürsek; ritm için kullanılabilecek bir ton değil, delay süreleri çok uzun, her mekan kaldırmaz sesler duvardan monitörden geri döner. feedback ten imanın gevrer ayar tutturamazsın. her mekanda her amfide aynı sonuca ulaşabilmek mümkün değil. Gidersin mekana f*ckin mg30 la başbaşa kalırsın, başka bir mekana gidersin amfi güzeldir ama mikrofonlamayı bir türlü becemezler, tonun rezalet ötes bir hal alır. delayların hiç duyulmaz, Amfimi mikrofonumu hep yanımda mı taşımam lazım?, pedalları vb düşünsek bir araç şart. Grup içinde kafana göre free takılıp şarkıları solaya boğdurmazlar, 2-3 prova sonra kapıdışarı ederler adamı. :) ameleliği bol, maliyeti yüksek, fonksiyonerliği ise çok sınırlı.

Son düzenleme:
Bir tona özel ekipman yapma olayı bana biraz garip geliyor, biraz maliyetle böyle bir tona sahip olunabilir.
Burası Türkiye elbete bir grupta çaldığımı ve genel piyasa üsulü repertuarımızın olduğunu düşünürsek; ritm için kullanılabilecek bir ton değil, delay süreleri çok uzun, her mekan kaldırmaz sesler duvardan monitörden geri döner. feedback ten imanın gevrer ayar tutturamazsın. her mekanda her amfide aynı sonuca ulaşabilmek mümkün değil. Gidersin mekana f*ckin mg30 la başbaşa kalırsın, başka bir mekana gidersin amfi güzeldir ama mikrofonlamayı bir türlü becemezler, tonun rezalet ötes bir hal alır. delayların hiç duyulmaz, Amfimi mikrofonumu hep yanımda mı taşımam lazım?, pedalları vb düşünsek bir araç şart. Grup içinde kafana göre free takılıp şarkıları solaya boğdurmazlar, 2-3 prova sonra kapıdışarı ederler adamı. :) ameleliği bol, maliyeti yüksek, fonksiyonerliği ise çok sınırlı.
hocam vakit olmuyor zaten çalmaya. Evde kendimi tatmin etmem benim için kafi:) zamanında metal müzik ile uğraşırken dediğin olayı bolca yaşadım. studyoda farklı - evde farklı - konserde onlardan çok daha farklı tonlar alabiliyordum. cinnetlik bir durum :D

Kendimi tatmin edecek tonu yakaladım arkadaşlar. Nasıl yakaladığımı da yazayım bir işe yarar belki:)

Gitar (Seymour SSL-5 bridge pozisyonu) > Mooer Black Secret > Pure Booster > Laney Cub12r
Fx return > Mooer King Chorus > Ibanez DE7 > Fx Send

Dün ses kaydı alacaktım fakat kendimi kaptırmışım üst komşu duvara vurunca neyse sonra alırım dedim:)
Piyasada rat bulabileceğini çok düşünmüyorum sıfır olarak. Mooer Black Secret deneyebilirsin ama. Rat muadilidir ve bence çok başarılıdır. Bizzat setupımda bulundurduğum bir pedal. "Uygun yollu" olması açısından da işini görür zira bi rat bulsan bile sana baya pahalıya patlar.

Hocam bu arada dediğin gibi black secret mükemmel bir pedal. Rat tonuna bu kadar yaklaşabileceğine ihtimal vermiyordum ne yalan söyleyeyim :)

Kendimi tatmin edecek tonu yakaladım arkadaşlar. Nasıl yakaladığımı da yazayım bir işe yarar belki:)

Gitar (Seymour SSL-5 bridge pozisyonu) > Mooer Black Secret > Pure Booster > Laney Cub12r
Fx return > Mooer King Chorus > Ibanez DE7 > Fx Send

Dün ses kaydı alacaktım fakat kendimi kaptırmışım üst komşu duvara vurunca neyse sonra alırım dedim:)

Hocam bu arada dediğin gibi black secret mükemmel bir pedal. Rat tonuna bu kadar yaklaşabileceğine ihtimal vermiyordum ne yalan söyleyeyim :)
Adamlar yapmış :D gule gule kullan hocam.

Geri