Tüm Illerden Gönüllü Gitar Deneyicileri

Bereket yağmış başlığa :) Yarın ilk mesaja uygun şehirleri ekleyeceğim. Gerekirse arada bir yukarı taşıyıp gönüllü aramaya devam.

Tüm gönüllülere de birer beğeni bonusu da benden :D

Şimdi denettireceğim arkadaş var diyelim. Bu arkadaş gitarı ne kadar tanıyor? Sadece akor kaçırmıyor ve teller fretlere yakın diye çalımı kolay, bu gitar iyi al diyebilir. Mesela @arda4232. Kendi gitarını tanımazken (52ri Tele Vintage Wiring hadisesini bilmeyip araştırmayıp, gitarını satmaya çalışan birine ne anlamda nasıl güvenirim?

Tonal olarak bildigimiz kemik vintage telecaster hatta aldıgımda forumda bazı üyelerimizin dikkatini çekip övgülerini almıştı , Satmam diyordum ama araba filan aldık satıcaz artık . Üzerine nakit alabileceğim Yine USA Olmak şartıyla sadece telecasterlar ile takaslıyabilirim , Maple klavye olması gerek. Bu arada manyetik bağlantıları vintage oldugundan bazı pozisyonlarda potans lar çift volume olarakmı ne çalışıyor bende anlamadım , Garip bir gitar

Hani deneyerek de anlaşılmıyorsa bu olay, gidip şu gitarı dene ona göre alacağım diyemem. Arda'nın bu konuda da tek olduğunu sanmıyorum. Alış verişte sözüne sadıktır, buna kefil olan onlarca kişi vardır. O konuda hiç laf söylemem. Ama git de dene diyemem.

Arda'yı örnek gösterip ona saldırı amaçlı yazdığımı asla ve asla kimse düşünmesin. Forumda yüzlerce böyle kullanıcı var. Fakat kendi yazdıklarından bana böyle intiba yaratmıyor. Daha bu adama denetmem diyebileceğim kişiler de var. Bu adamdan gözüm kapalı alırım diyeceğim kişiler de var.

Ona göre deneyebilirim diyen herkes ne konuda ne kadar bilgili, neyi nasıl deneyebileceğini lütfen açıkça yazsın. Yoksa bu başlık da çok güvenilir değil.

Ahmet R.

Şimdi denettireceğim arkadaş var diyelim. Bu arkadaş gitarı ne kadar tanıyor? Sadece akor kaçırmıyor ve teller fretlere yakın diye çalımı kolay, bu gitar iyi al diyebilir. Mesela @arda4232. Kendi gitarını tanımazken (52ri Tele Vintage Wiring hadisesini bilmeyip araştırmayıp, gitarını satmaya çalışan birine ne anlamda nasıl güvenirim?

Hani deneyerek de anlaşılmıyorsa bu olay, gidip şu gitarı dene ona göre alacağım diyemem. Arda'nın bu konuda da tek olduğunu sanmıyorum. Alış verişte sözüne sadıktır, buna kefil olan onlarca kişi vardır. O konuda hiç laf söylemem. Ama git de dene diyemem.

Arda'yı örnek gösterip ona saldırı amaçlı yazdığımı asla ve asla kimse düşünmesin. Forumda yüzlerce böyle kullanıcı var. Fakat kendi yazdıklarından bana böyle intiba yaratmıyor. Daha bu adama denetmem diyebileceğim kişiler de var. Bu adamdan gözüm kapalı alırım diyeceğim kişiler de var.

Ona göre deneyebilirim diyen herkes ne konuda ne kadar bilgili, neyi nasıl deneyebileceğini lütfen açıkça yazsın. Yoksa bu başlık da çok güvenilir değil.

Ahmet R.

Yok, mesela video çekebilir deneyecek kişi. Ne için bu, onu da diyeyim. Daha 2-3 gün önce bir adet Gibson satıldı. Ve gözden kaçan bir olay yaşandı, sapının fotoğrafları yoktu. Alan kişi kumar oynadı, ve kaybetti. Sap sıkıntılıydı. Satan kişi dolandırıcılık yaptı benim gözümde. Bunu belirtmesi gerekirken sadece "elden alınmasını öncelik veriyorum" tarzında bir cümlesi vardı. Ancak sapın boyandığını, neden boyandığını ilanında belirtmemişti. Bu gönüllülükle ne yapılabilir? Gitarın herhangi bir yerinde bir şey var mı, ilanda belirtilmeyen bir kısım var mı bunlar kontrol edilebilir şehir dışındaki arkadaşlar için. Böylelikle ilanının kötü taraflarını belirtmeyen satıcı arkadaşların da "dolandırma" hevesi kursağında kalır.

Ahmet R.

İyi noktaya parmak bastın Ahmet. Gönüllü olacak adamın elbette tecrübesi olması gerek. Ama bu ne avatardan ne de mesajlardan anlaşılabilecek bir husus. Başlığı açış amacım da, denenecek gitarın sadece kozmetik olarak değil, en azından entonasyondan, sap düzgünlüğü hatta elektronik aksamından emin olunması idi.

Tabii bazı şeyler de talep eden ile denemeye giden kişi arasındaki diyaloğa bağlı. Talep eden "Amfiye bağlanmasa da olur" deyip, bir de üzerine elektronik aksam sorunlu çıkarsa kim kimi suçlayacak? Ya da gitar, amfi vs. sağlam, ama kargoda hasara uğradı. Bu durumda gönülü olan bu işten cayar mı?

En sağlam durumlarda dahi her zaman risk vardır. Ama gönüllü olacak kişinin tecrübeli olması elbette tercih sebebi olmalı. Hatta gönüllüler -varsa eğer- sınırlarına göre davranmalı. Mesela ben, hayatta floydlu gitar deneyemem. Tövbe anlamadığım bir sistem floyd rose. Bana floydlu gitar denememde ısrar edecek adam kumar oynuyor demektir.

Yok, mesela video çekebilir deneyecek kişi. Ne için bu, onu da diyeyim. Daha 2-3 gün önce bir adet Gibson satıldı. Ve gözden kaçan bir olay yaşandı, sapının fotoğrafları yoktu. Alan kişi kumar oynadı, ve kaybetti. Sap sıkıntılıydı. Satan kişi dolandırıcılık yaptı benim gözümde. Bunu belirtmesi gerekirken sadece "elden alınmasını öncelik veriyorum" tarzında bir cümlesi vardı. Ancak sapın boyandığını, neden boyandığını ilanında belirtmemişti. Bu gönüllülükle ne yapılabilir? Gitarın herhangi bir yerinde bir şey var mı, ilanda belirtilmeyen bir kısım var mı bunlar kontrol edilebilir şehir dışındaki arkadaşlar için. Böylelikle ilanının kötü taraflarını belirtmeyen satıcı arkadaşların da "dolandırma" hevesi kursağında kalır.

Şöyle diyelim. Gibson anlamam. Az buz çalmışlığım vardır ama seri no okumayı bilmem. Çok da Gibson LP sever biri de değilim. Bu gitar xxxx yapımı diyemezdim. Çaldığım veya dinlediğim hiçbir LP neck tonlarını hiç sevmedim. Çok kapalı gelir. Bir o kadar da köprü manyetiğine alıp ortadan biraz fazla miktarda gain ile çalmaya bayılırım. Belki o gitar benim için genel olarak rezalettir, boşver değmez derim, senin için muhteşemdir. Benim yüzümden güzelim gitar kaçabilir.

Floyd Rose gitar hiç mi hiç anlamam. Elimi dahi sürmem. Basswood Ibanez nerde duysam tanırım. Tonundan nefret ederim (JS serisi hariç). Kimseye tavsiye etmem. Floyd Rose tiplerini dahi bilmem. Edge, Edge Zero diye birikeri yazdığında ne zırva dönüyor derim. Birisi bana bu gitara bi bak dediklerinde gidip de şimdi bu gitarın köprüsü böyle, aman ha diyemem.

Ibanez TS9, Blues JR, Maple saplı USA Strat/Tele, Texas Special, Vintage 30'u okuyarak bildiğini zanneden, ve bunlar için yanıp tutuşan kimseye ekipman denettirmem.

Şöyle diyelim. Gibson anlamam. Az buz çalmışlığım vardır ama seri no okumayı bilmem. Çok da Gibson LP sever biri de değilim. Bu gitar xxxx yapımı diyemezdim. Çaldığım veya dinlediğim hiçbir LP neck tonlarını hiç sevmedim. Çok kapalı gelir. Bir o kadar da köprü manyetiğine alıp ortadan biraz fazla miktarda gain ile çalmaya bayılırım. Belki o gitar benim için genel olarak rezalettir, boşver değmez derim, senin için muhteşemdir. Benim yüzümden güzelim gitar kaçabilir.

Floyd Rose gitar hiç mi hiç anlamam. Elimi dahi sürmem. Basswood Ibanez nerde duysam tanırım. Tonundan nefret ederim (JS serisi hariç). Kimseye tavsiye etmem. Floyd Rose tiplerini dahi bilmem. Edge, Edge Zero diye birikeri yazdığında ne zırva dönüyor derim. Birisi bana bu gitara bi bak dediklerinde gidip de şimdi bu gitarın köprüsü böyle, aman ha diyemem.

Ibanez TS9, Blues JR, Maple saplı USA Strat/Tele, Texas Special, Vintage 30'u okuyarak bildiğini zanneden, ve bunlar için yanıp tutuşan kimseye ekipman denettirmem.
Hocam , Gitarın karaktersitigini çok iyi biliyorum ancak tutupta, Üzerindeki bağlantı şeklini bilmeme imkan yok ne elektronik bilgim var nede başka birşey, Bugune kadar, Custom shoptan , American vintage Rı 'lara kadar bir çok tele ve strat denedim. Hangi gitardan ne ses çıkacağını biliyorum. Kaldiki daha alt segment sınıfındaki gitarların bir çoğunun karakterinide biliyorum . Panmüzikte çalıştıgım dönem günde kaç gitar denediğimi sıkıldıgımda , hatırlamıyorum bile, Ayrıca gitarı satma mevzumunda neye bağlı olarak kimseyi ilgilendireceğini düşünmüyorum. Teşekkürler.

Video çekmek satıcı için kulağa hoş gelmeyebilir. Zahmetli de kaçabilir çalışan, koşuşturan hatta evli, çocuklu insanlara, güvenilirliği de tartışılabilir belki. Ha, istenirse, gerekirse resim alınsın. Gitara dediğin gibi iyice bir göz atılacak de elbette, hatta mümkünse amfiye bağlanıp çalınmalı, koma var mı yok mu kontrol edilmeli vs.

Tanımadığım ve hiçbir alışverişim olmayan kişiler için ekipman denemiyorum. İstisnalar tabi var. Üslubu düzgündür, güzelce bir şekilde rica eder. Ekipmanını almak istediği arkadaşı bana yakındır, benim de o ekipman hakkında bilgim yeterlidir. Koşa koşa gider, denerim. 4. Levent'teyim.

"Selam dostum, bi pedal var. Sen de yakınmışsın, bi deneyiverir misin?" demeyin. Tanımıyorsanız "dostum, bro, moruk" diye rockstar Türkçe'si ile hitap etmeyiniz. Bırakın denemeyi, zor zamanımda sattığım ekipmanım olsa satmam, cevap vermem. Kara listeye alırım. Tanıdığım kişiler "Lan xxxx, şu pedalı git bi dene de tamamsa al, sonra sana öderim." deme lüksüne sahiptir.

Ahmet R.
Gitarı deneyecek arkadaşın gitarı ne kadar neye göre tanıması gerektiğine göre değişir bence. Alıcının istekleri önemli. Eğer alıcı hani 'gitarı bi çal bakalım gövde ağacı kızılağaç gibi mi tınlıyor gerçekten ? ' tarzı bir sorunun cevabını arıyorsa zaten bunu anlamak için deneyecek arkadaşın da dediğiniz gibi bu işin piri biri olması gerekmekte. Ama eğer sorular bu yönde değilse bana kalırsa 'çok çok' işin piri olmasına gerek yok. Gitardan anlayan biri olduğu sürece zaten alıcı almak istediği gitarda beklediklerini ve şüphelerini belirtecektir bence. Yani adam 'tamam ben denedim güzel' dese tabiiki bilindik, full referenaslı bir arkadaş olsa bile insanın içine tereddüt düşebilir ama alıcısı nelerden korktuğunu biliyor ise, bence o zaman sıkıntı yok.

Yani alıcı bir deneyecek arkadaşı da tembihleyebilir, bilgilendirebilir sonuçta, tereddütlerini söyleyebilir. Bir gibson almaya gidiyor diyelim, alacak arkadaş hiç anlamasa da gitmeden 'Bak kardeşim ( 1-2 foto da göstererek ) Gibsonların tam sapının burasında çatlama, kırılma gibi sorunlar oluyor, eğer daha önceden olmuş ve tamir ettirilmiş ise şöyle bir görüntü oluşuyor, ya da şöyle boyuyorlar' ya da floyd rose'lu bir gitar almaya giden biri var diyelim, yine bilmiyorsa hiç, ya da emin olamıyorsak 'İşte bu floyd roseların knife edgelerini teller gerginken sıkıyorlar orada aşınma oluyor sonta gitarların akort stabilitesi çok bozuluyor, bunu şu yollarla kontrol edebilirsin... Bunlara da bi bakıver' tarzı şeylerle deneyen arkadaş bilgilendirilebilir, alıcı da gönlünü rahatlatabilir. Bunlara dair sorun olmadığı üzerine bir video çekebilir yine deneyecek arkadaş.

Bunlara rağmen, yine de 'herkes ne kadar biliyor' konusu dediğiniz gibi önemli. Bunlar başlıkta belirtilmese bile, alıcı arkadaş, deeneyici arkadaşla konuşurken bunu belirtmesini istemeli, gerekirse kendi teyit etmek için sorular sormalı 'Bir fender alırken nelere bakarsın ?' gibi. Ama yazdığım gibi, çok tereddütlü, güvensiz, sıkıntılı bir alışveriş olacağı düşünülmüyor, beklenmiyorsa, ürünün fotoğraflarında belli bir sıkıntı falan yoksa, içimize çok tereddüt düşmemişse deneyecek arkadaş da bilgilendirilip ona göre deneme de yapılabilir.

Geri