Referans Monitörlerinde Oluşan Dipses Neden Kaynaklanır

Merhaba, Yamaha HS80M referans monitörlerimde yeni pc'ye geçtiğimden beri dipses var özellikle bilgisayar işlem yaparken yada beyaz rengin çok olduğu bir sayfa varsa daha çok artıyor. Bunun sebebi nedir ? Nasıl çözerim

Priz olarak bunu kullanıyorum ;
BELKIN F9M800EN2M 8 Girişli Akım Koruyuculu Priz Akım Koruyucu Prizler

Dostum lcd monitöründen sisteme hdmi ya da vga kablosu ile parazit bulaşıyor olabilir. aynı sorun bende de vardı, lcd monitörün fişindeki kenar topraklama temas noktalarını bantladım, hoparlörlere gelen cızırtı kesildi. şu an sadece +48v'u ses kartından açınca mikrofona parazit bulaşıyo, hdmi kablosunu söktüğüm anda düzeliyor, yani lcd monitör problemli. harici preamp'la +48v açınca aynı şey olmuyor garip eşkilde. dediğim gibi muhtemelen hdmi'dan anakarta, ordan da usb aracılığı ile ses kartı+hoparlörlere bulaşıyor..

Windows tabanlı sistemlerde bu sorun yaşanıyor. genellikle harici bir Görüntü kartı kullanıyorsan fan sesi bir şekilde monitöre bulaşıor. eğer durum böyle ise kartı çıkarıp anakartta tümleşik görüntü bağdaştırıcısı varsa onu kullanıp bir dene aynı ses oluyormu.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum lcd monitöründen sisteme hdmi ya da vga kablosu ile parazit bulaşıyor olabilir. aynı sorun bende de vardı, lcd monitörün fişindeki kenar topraklama temas noktalarını bantladım, hoparlörlere gelen cızırtı kesildi. şu an sadece +48v'u ses kartından açınca mikrofona parazit bulaşıyo, hdmi kablosunu söktüğüm anda düzeliyor, yani lcd monitör problemli. harici preamp'la +48v açınca aynı şey olmuyor garip eşkilde. dediğim gibi muhtemelen hdmi'dan anakarta, ordan da usb aracılığı ile ses kartı+hoparlörlere bulaşıyor..

Hocam bantladığınız yerin fotoğrafını atabilir misiniz ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Windows tabanlı sistemlerde bu sorun yaşanıyor. genellikle harici bir Görüntü kartı kullanıyorsan fan sesi bir şekilde monitöre bulaşıor. eğer durum böyle ise kartı çıkarıp anakartta tümleşik görüntü bağdaştırıcısı varsa onu kullanıp bir dene aynı ses oluyormu.

Sorun ekran kartındaysa nasıl bir çözüm uygulamak gerek ? monitörün elektrik ve hdmi kablosunu çıkardığım halde dipses devam ediyor

Sadece yaşadığım birşeyi anlatayım, son dönem superonline fibernete geçtim, modemi nasıl bir E.M dalga yayıyorsa monitörlerimde bildiğin uğultu oluşturdu. En başta kafayı yedim tabii, neden olduğunu anlamadım. Sonunda modemi uzaklaştırdım, sorun çözüldü. Hatta elimle yaklaştırınca direkt uıııuıııı diye ötmeye başlıyor, uzaklaşınca normale dönüyor. Sizin işinize yaramaz belki ama okuyan birine faydalı olur diye düşünüyorum.

Ekran kartını çıkarıp kullanmam çok kötü olur benim için. Başka bir çözüm yok mu acaba ?
dip gürültüsünün ekran kartından kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin ol önce. eğer ondan kaynaklıysa yapacak birşey yok. ya oyunlardan ya da dip gürültüsünden vaz geçmen gerekecek :) gürültü yapmayan bir ekran kartı da edinebilirsin ama satın almadan takmadan önce bunu nasıl anlaybilirsin bilemiyorum.

Dipses'in windows'tan kaynaklandığını da ilk defa duyuyorum, ne yani şimdi de dipsessiz bilgisayar için mac'e geçin gibi bi reklam mı gelecek :) ekran kartından olabileceği konusuna ihtimal verebilirim ama. bu dipses konusu çok can sıkıcı ve tek bir nedene bağlı olmayan bir sorun. misal evinizde eski bi buzdolabı, kombi ya da başka katta olup da topraklamanızı paylaşan birinin eski televizyonu bile topraklamanıza parazit sızdırabilir. benim sistemimdeki haylaz lcd monitörüm, onu da keşfetmem kolay oldu. çünkü önceden hiç dipses yoktu laptopla çalışıyordum, gözlerime bi iyilik yapıp 24" harici monitör alayım dedim, daha ilk kullanımda dipsesi fark edince, ee dedim sisteme en son eklenen de monitör olduğuna göre suçlu budur. güç kablosunu ve hdmi'yı sökünce sıfır dipses, sadece hdmi bile takınca +48v'u ses kartından kullanırsam biraz dipses geliyor, monitörün fişinin ucundaki kenar krom çentikleri bantladığımda da mikrofon kullanmayınca hoparlörde yine bu halde de dip yok. harici preamp kullandığımda sorun olmadığından ben de daha uğraşmıyorum bıraktım oluruna. siz de monitörün ucunda, aşağıda paylaştığım resimdeki yeşil yerleri (bi de aynı hizada simetriğinde- alt tarafta var) güzelce siyah izole bantla kağatıp takarak bi deneme yapın.

Dosyalar

• D7C624A7908025B065F3C73B55B099B2.jpg
    D7C624A7908025B065F3C73B55B099B2.jpg
    16.4 KB · Gösterim: 823
Yamaha HS serisinde dip ses her zaman vardır. Volümden bağımsızdır. Hiçbirşey takılı değilken bile dip ses vardır.
Aynı durum roland cube xl serilerinde de vardır.

Sebebi şu. Bu aletin arkasındaki volüm düğmesi bir çeşit attenuator ya da preamp volümü gibi birşey. Dolayısıyla siz volümü açıp kısarken aslında preampin sesini açıp kısıyorsunuz. Sorun ise power katının sürekli son sesinde çalışması. Haliyle hiçbirşey takılı değilken bile bir gürültü oluşuyor ve kısamıyorsunuz. Eğer master volume kontrolü olsaydı bu sesi önleyebilirdik.

Sadece yamaha hs değil çoğu orta seviye monitörde de durum bu. Hatta roland cube xl serisine kadar cube ler de böyleydi. Fakat son seride master volüm düğmesi koydular. Bu hareket gürültü konusunda çok olumlu bir adım oldu.

Referans monitörlerde yakından dinlenince bir miktar hısssss şeklinde devre gürültüsü geliyor, şu ana kadar dinlediğim bütün farklı markalarda var. ancak arkadaşın bahsettiği dipses biraz daha parazit ve gürültü şeklinde sanırım.

Dipses'in windows'tan kaynaklandığını da ilk defa duyuyorum, ne yani şimdi de dipsessiz bilgisayar için mac'e geçin gibi bi reklam mı gelecek :) ekran kartından olabileceği konusuna ihtimal verebilirim ama. bu dipses konusu çok can sıkıcı ve tek bir nedene bağlı olmayan bir sorun. misal evinizde eski bi buzdolabı, kombi ya da başka katta olup da topraklamanızı paylaşan birinin eski televizyonu bile topraklamanıza parazit sızdırabilir. benim sistemimdeki haylaz lcd monitörüm, onu da keşfetmem kolay oldu. çünkü önceden hiç dipses yoktu laptopla çalışıyordum, gözlerime bi iyilik yapıp 24" harici monitör alayım dedim, daha ilk kullanımda dipsesi fark edince, ee dedim sisteme en son eklenen de monitör olduğuna göre suçlu budur. güç kablosunu ve hdmi'yı sökünce sıfır dipses, sadece hdmi bile takınca +48v'u ses kartından kullanırsam biraz dipses geliyor, monitörün fişinin ucundaki kenar krom çentikleri bantladığımda da mikrofon kullanmayınca hoparlörde yine bu halde de dip yok. harici preamp kullandığımda sorun olmadığından ben de daha uğraşmıyorum bıraktım oluruna. siz de monitörün ucunda, aşağıda paylaştığım resimdeki yeşil yerleri (bi de aynı hizada simetriğinde- alt tarafta var) güzelce siyah izole bantla kağatıp takarak bi deneme yapın.

Öncelikle uslübüna ve fikir paylaşanların düşüncelerine saygılı olmayı öğren. evet windows tabanlı sistemler üreticisi ortak olmayan karma donamımları içermesi ve çoğunlukla rastgele toplanması nedeniyle bu tip sorunlar oluşturur. ses kaydı için ise özenli toplanması gerekir. bunun böyle olduğu ile ilgili olarak elbette birçok global siteden bilgi alabilirsin. Dip gürültüsünü önlemek için topraklamayı iptal eden birinin görünürdeki uzmanlık seviyesinin böylesi bir konuyu anlamaya yetmemesi normaldir.

Son düzenleme:
Öncelikle uslübüna ve fikir paylaşanların düşüncelerine saygılı olmayı öğren. evet windows tabanlı sistemler üreticisi ortak olmayan karma donamımları içermesi ve çoğunlukla rastgele toplanması nedeniyle bu tip sorunlar oluşturur. ses kaydı için ise özenli toplanması gerekir. bunun böyle olduğu ile ilgili olarak elbette birçok global siteden bilgi alabilirsin. Dip gürültüsünü önlemek için topraklamayı iptal eden birinin görünürdeki uzmanlık seviyesinin böylesi bir konuyu anlamaya yetmemesi normaldir.

Neden saygısızlık gibi algıladınız anlamadım, size doğrudan bir hitabım yok ki üslup hatası olsun ? yine de kalp kırdıysak affola... bu arada ekran kartına ihtimal verebileceğimi, bu konuda size katıldığımı da belirttim ? win işletim sistemi kaynaklı dipses olgusunu cidden ilk defa duyuyorum, teknik bir ikna edici açıklamanız varsa lütfen bizi aydınlatır mısınız ? İkinci konu monitördeki dipses için topraklama iptalinin geçici ve anı kurtaran bi çözüm olduğunu belirttim zaten. açıp monitörü tamir edecek bi durum da yok ortada. Yani ilk mesajdaki cümleniz bu değildi, windows tabanlı bilgisayarlar diyip kestirip attınız, toplama bilgisayarlar vs. gibi açsaydınız bu konuşma hiç olmayabilirdi, ben de bu açıdan bakıyorum, dipsesi windows'a bağlayan biriyle muhattabım diyip size mi hakaret edeyim, belli ki ortada bi eksik-yanlış anlaşılma var, üslup muhabbeti yapıyosunuz, kendi cümlelerinize bakın önce...

Son düzenleme:
Selamlar. Bendeki gürültü de aynı şu şekilde

Mevcut kasamdan kaynaklanıyor. Coil whine deniyormuş buna ve yeni - gelişmiş ekran kartlarının çıkardığı bir gürültüymüş. (Powercolor Radeon HD7850 kullanıyorum) Ne yaptıysam çözüm bulamadım. Gürültü videoda olanın aynısı. İşin kötü yanı bu gürültüyü gitarın manyetikleri alıyor ve sistemdeki bütün yükselticilerden geçtiğinde gürültü büyüyor. Prosesör - amfi - hoparlör ne varsa sesi büyütüyorlar. Gitarın manyetiklerinden de karışıyor gürültü, bağlantı kablolarından da.

Şu anda evde tekrardan laptopımı kullanıyorum, gürültü hiç kalmadı. Kısaca elimizi kolumuzu bağlayan bir durum. Kolay gelsin.

Yukarıdaki coil whine ekran kartından değil anladığım kadarıyla güç kaynağından gelen coil whine.Aynı sorun bendeki güç kaynağında da var ekrandaki beyaz tonlarda bu sesin frekansı değişiyor.He ekran kartlarında olmuyor mu onlarda da oluyor coil whine.

Ben de öyle düşünüyordum. Kasanın kendisinden vs. diyordum. Hatta ön panele kulaklık taktığımda da dayanılmaz şekilde geliyordu bu ses kulaklıklardan.

Sonrasında, güzelce bir güç kaynağı ile değiştirdim mevcut olanı. Ön paneldeki kulaklık girişinde gürültüm kalmadı. Ancak gitar - amfi vs. açtığımda gürültü halen mevcut. Eski masaüstü bilgisayarımda bu tarz gürültüler hiç yoktu. Veya laptoplarımda.

Ben de bi haftadır mac mini-apogee quartet-dynaudio bm6a üçlüsü ile garip bi şekilde fan sesine benzer tiz bir tonda dipses duyuyordum, monitör kablolarını bir çift balanslı kablo ile yeniledim şu an sorunum çözüldü sanırım, bugün gündüzden beri çalışıyorum hiç yapmadı çok şükür, ama evdeki lcd monitörümden dolayı sisteme bulaşan dipses +48v'u ses kartından verince halen geliyo, hdmi kablonun dışındaki temas noktası değdiği anda başlıyor. olmazsa monitörü değiştireceğim...

Laptop kullanırken kendi adaptörüyle kullanınca dip ses oluşuyordu. Daha sonra Tunçmatik'in bir adaptörünü aldım ve dip ses yok olmuştu. Masaüstü PC'ye geçtim ordaki PSU ise High Power marka acaba dip sesin sebebi o olabilir mi ? Belkide Tunçmatik ülkemizin elektrik sorunlarını daha iyi bildiği için ona göre ürün üretiyor olabilir.

Bilgisayar ile alakalı olduğunu düşünmüyorum (enazından bugüne kadar denediklerimde durum böyleydi).
Referans monitörleri ses kartınızdan çıkartıp tek başına prize bağlayıp yine sesini açsanız aynı dip sesi yine duyarsınız.
Çok üst sınıf ürünlerde durum nedir net bilmiyorum ama orta seviye ve altı denk geldiğim tüm modellerde bu dip ses mevcut.
Ya binalardaki şebeke hattı ve topraklama standartlarıyla alakalı bi sıkıntı ya da bu seviye monitörlerdeki dahili amfi'nin kalitesinden ötürü kaynaklanan bi durum, kabullenmek veya şebeke hattını bi gözden geçirtip bu ihtimalide ortadan kaldırmak gerekiyor gibi...

Laptop kullanırken makineyi sadece pil ile kullanılıp şebeke hattından ayrı tutarak, ufak bi test yapılabilir.

Geri