Sağır Oda

Bu akşam Kanal D'de başlayan dizi yeni sezondaki tek favorim olacak. Kurtlar Vadisi'nden bildiğimiz Soner Yalçın konsept danışmanlığından öte liderlik gibi bir görev üstlenmiş bu sefer sanki. Yönetmen yine aynı diziden tanıdığımız Serdar Akar. Konusu hakkında ise şöyle bir metin buldum. İleriki bölümler için biraz fikir verebilir.

Nazilerin Yahudiler’den topladığı altınlar Türkiye’de mi?
İkinci Dünya Savaşı.. Naziler yenileceklerini anladıklarında altınları güvendikleri isimlere emanet etti. Bunlardan biri de Türk’tü. İsrail, altınların peşini hiçbir zaman bırakmadı. MOSSAD altınların bir bölümünü 1997 yılında İsviçre’de buldu ve geri aldı. MOSSAD’ın takibe aldığı ülkelerden biri de Türkiye.

Dizide hikaye 2006 yılında başlıyor. Türkiye Musevi Cemaati’nin önde gelen isimlerinden Mois Abijah’ın cesedi, radikal dinci Fedailer Örgütü’nün İstanbul’daki hücre evinde bulundu. Türk Özel İstihbarat Kurumu olan “J-Dokuz” Fedailer’in peşine düştü. Fedailer’in peşine düşen sadece istihbarat örgütü değildi. Araştırma derinleştikçe, ülkenin önde gelen holdinglerinden birinin doğuşu, yükselişi ve imparatorluk haline gelişinin ardındaki gizli gerçekler aydınlanmaya başladı.

Nazi altınlarını kim arıyor? Nazi altınlarını kim koruyor?
Eğer MOSSAD altınları bulursa Türk ekonomisi çöker mi? Türkiye’nin en büyük holdinginin yükselişinde Nazi altınlarının payı var mı?

İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

-kurtlar vadisi 2-
-halkın kendini ilgilendirmeyen ne kadar şey varsa çok sevdiğini anlayan yapımcıların çok izlenmesi çok reklam alması ve gereksiz bir sürü konuyu açıp boş tartışmalar dönmesi için yaptığı yeni dizi.(dizi yine kendini aşacak en azından ihtimal dahilinde)

güzel bir dizi insanlarımız özal zamanından beri uyutuluyor ve kandırılıyor zaten..uyutmak amaçlı değil uyandırmak amaçlı diye düşünüyorum..

evet kesinlikle uyandırmak için yapılan bi dizi özellikle konsept danışmanı olarak soner yalçının olması beni cezbetmiştir...ilk bölümde bi kaç gariplik var mesela adamı mezara gömüyo ama hiç toprak artmiyor normalde artması lazım heleki içinde bi ölü yatıosa...

Soner Yalçın kitabı okudum onu söyliyim direk Atatürk'ü hedef alan bi kitaptı ve Atatürk'e yahudi vs. diyip milleti ondan soğutma amaçlıydı...

mozart demiş ki:
-kurtlar vadisi 2-
-halkın kendini ilgilendirmeyen ne kadar şey varsa çok sevdiğini anlayan yapımcıların çok izlenmesi çok reklam alması ve gereksiz bir sürü konuyu açıp boş tartışmalar dönmesi için yaptığı yeni dizi.(dizi yine kendini aşacak en azından ihtimal dahilinde)

Çok sinir oluyorum böyle dizileri,yine diyorum umarım yan etkisi olmaz milletimize :evil:

Bu tarz dizilerin tartışma yaratması kadar doğal bir şey olamaz çünkü gerçek olaylar ile gayet ilgili bir senaryo çerçevesinde dönüyor. Amaçlar arasında uyutmak olduğunu ise kesinlikle düşünmüyorum. Binlerce dolarlık servete sahip ailelerin arasındaki entrikaların temel alındığı, ikinci el yapımlardan ya da Cennet Mahallesi, Acemi Cadı, Mahallenin Muhtarları gibi 0-3 yaş kitlesine hitap eden dizilerden daha kaliteli olduğu kesin.

Gerçek ya da kurgu olması apayrı bir tartışma konusu... Ama ilk bölümde gördüğüm kadarıyla Kurtlar Vadisi'nin eleştirilen mafya yönüyle hiçbir ilgisi yok dizinin.

Türkiye' de yaşanmış siyasi, örgütsel vs.. olayları kurgulayıp birbirine bağlayarak oluşturulan basit bir dizidir...İzlenme payları göz önüne alınırsa her dönem yapılacaktır böyle diziler, ele alınan "hikaye"lerden ötürü...

AnGeLoFwOrDs demiş ki:
ayrıyeten hayatında hıc soner yalcın kıtabı okuamyıpta soner yalcın hakkınd ayorum yapan kazmalar bılıyorum ben
Soner Yalçın'ın tüm kitapları paranoyak teoriler üzerine kurulu.Adam bunun prim yaptığını anlayınca Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı kitabında tam manasıyla bokunu çıkardı.Bu adamın gayesi halkı aydınlatmak değil indirebildiği en sağlam meblaayı cebine indirmektir...

forsytia demiş ki:
sinir oluosunuz kurtlar vadisi gibi olcak diyosunuz ama bunlar gerçekten oluo yaşanılan şeyler...

zaten işin can alıcı noktası burası..bu olaylar gerçeklere dayanmasa bu kadar tartışılmaz es geçilirdi..yine takip ediyoruz türkiye gerçeği diye ama işin b.ku çıkmaz umarım..kurtlar vadiside konsept olarak çok güzel bir hikayeyle başladı ama yarattıkları karakterin ne derece olumsuz etkiler bıraktığı ortada...inşallah yine aynı hataya düşmezler...

Kurtlar Vadisi'nin en çok eleştirilen yanları din ve mafya propagandası yapmasıydı ama bu özellikler senaristler Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener'in kontrolündeydi. Konsept danışmanı Soner Yalçın'ın dizideki rolü mafya liderleri, istihbarat yetkilileri ve kimi konukların (Rauf Denktaş gibi) kendi aralarında yaptıkları diplomatik konuşmaları yazmaktı.

Soner Yalçın'ın kontrolündeki kısımlarda hangi gerçeklikten veya hangi paranoyaklıktan bahsediyorsunuz ki? Teori ya da öngörü denebilir belki ama paranoyaklık, çok saçma! Bir bölümde Kazakistan'da hükümetin düşeceğinin söylenmesinden 5 ay kadar sonra Kazakistan'da hükümet değişmesi, gerçekleşen öngörülere sadece bir örnek. Soner Yalçın'ın kimi bölümlerden sonra istihbarat yetkilileri tarafından "Bunları nereden biliyorsun?" gibi sorgulamalara maruz kaldığını da okumuştum.

Konuya baktığımızda mafya propagandası yapılacağını sanmıyorum. Dini konularda ise Musevilik-Müslümanlık arasındaki çekişmeden bahsediliyor ve sanırım bunu yalanlayacak kimse yoktur,değil mi? Bu nedenle şimdiden diziye "Kurtlar Vadisi 2" gibi bir imaj yüklemek de bence yersiz. Zamanla hepimiz göreceğiz dizinin yaratacağı etkileri.

deerrudolf demiş ki:
Bu tarz dizilerin tartışma yaratması kadar doğal bir şey olamaz çünkü gerçek olaylar ile gayet ilgili bir senaryo çerçevesinde dönüyor. Amaçlar arasında uyutmak olduğunu ise kesinlikle düşünmüyorum. Binlerce dolarlık servete sahip ailelerin arasındaki entrikaların temel alındığı, ikinci el yapımlardan ya da Cennet Mahallesi, Acemi Cadı, Mahallenin Muhtarları gibi 0-3 yaş kitlesine hitap eden dizilerden daha kaliteli olduğu kesin.

Gerçek ya da kurgu olması apayrı bir tartışma konusu... Ama ilk bölümde gördüğüm kadarıyla Kurtlar Vadisi'nin eleştirilen mafya yönüyle hiçbir ilgisi yok dizinin.

yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum arkadaşım...
Soner Yalçın'ı duyduğum anda farklı bir dizi bekliyordum zaten ve beklentilerimdede yanılmadığımı görmek hoşuma gitti hemde daha ilk bölümden... Oyuncuların cok populer medya maymununa dönüşmüş kişilerden olmamasını ayrıca beğendim.

ileride gündemi uzun süre meşgul edeceğine, hakkında yüzlerce entry yazılacağına neredeyse emin olunabilecek bir proje. 2. dünya savaşı sırasında yahudilerden toplanan altınların bir kısmının savaş sonrası bir türk'e ulaşmasını temel alıyor sanırım. ülkenin bu puslu vadisindeki deli yürekli efendilerin hikayesinin dinlemek isteyenlere..

ileride gündemi uzun süre meşgul edeceğine, hakkında yüzlerce entry yazılacağına neredeyse emin olunabilecek bir proje. 2. dünya savaşı sırasında yahudilerden toplanan altınların bir kısmının savaş sonrası bir türk'e ulaşmasını temel alıyor sanırım. ülkenin bu puslu vadisindeki deli yürekli efendilerin hikayesinin dinlemek isteyenlere..

MaVi_KuRt demiş ki:

senin kendine ait bir düşüncen yok heralde böyle ekşisözlükten alıntı yapıyorsun her başlığa..?

Geri