Elektro gitarda elektrik çarpması problemi

arakdaşlar dün birlikte çaldığımız arkadaşımın evinde çalışma yapıcaktık, onun evinde anfi olmadığı için rp50 den pc ye bağladık, daha önce de bu şekilde çalışıyoduk ama dün bağladığımda gitarın tellerinden ceyran çarptı :D bazı arkadaşlar geyiğe vurabilir olayı ama dün kayıt yapcaktık ceyran çarptığı için yapamadık, daha sonra gitarı VCD'ye bağladık ve sorun çıkmadı muhtemelen PC den kaynaklanıyo, sizce ne yapmamız lazım kayıt yapabilmemiz icin PC ye girmemiz gerekiyo gitarı.. önerilerinizi bekliyoruz..

aynı şekil.. perdelere özellikle serçe parmagimla falan bastigimda manyak çarpiyor.. lambayi söndürdüm karanlikta çaliyordum. gördüm böyle kıvılcımı oha dedim. o kadar hızlıyım ki çalarken kıvılcım çıkıyor yuh yane.

ya topraklama sorunundan öte bilgisayarin power indan kaynaklaniyor çogunda da. yani ayni prize takiyorum . bu sefer direk prosesorden kulaklik takip çaliyorum. bilgisayar bağlantisini çıakrtınca çarpma olayi olmuyor

yani gitara değilde bilgisayarin kasasinin guzide yerlerine dokunsanda çarpiyor... power suply den oluyor benimkisi

Presence sin dedigide olur ama sorunun temeline insen daha iyi. Demekki ya senin kullandigin prizde topraklama yapilmamis, yada bütün evin elektrik sisteminin toprallamasi iyi degil. Olurmu demeyin, bizim basimiza geldi, extra toprak cektirdik eve, öyle hafife alincak birsey degil, cok canlar yakmistir bu tür insaat hatalari.

Gitarı vcd ye bağlayın vcd nin çıkışını pc ye :)

yalnız vcd true bypass olmadığı için bir ton kaybı/farkı yaşarsınız ama belki aradığınız sound odur
bundan 70 sene sonra digitech o soundu simule eden pedal falan yapar

Stormcrow demiş ki:
Gitarı vcd ye bağlayın vcd nin çıkışını pc ye :)

yalnız vcd true bypass olmadığı için bir ton kaybı/farkı yaşarsınız ama belki aradığınız sound odur
bundan 70 sene sonra digitech o soundu simule eden pedal falan yapar

biz pcye bagalyınca ceyran carptigi icin VCD ye onu da TV ye bagladık, anfi tonu kadar olmasada idare eder cinstendi..

aman diyeyim.. konserde geberip gidiyordum ben de, mikrofonla aynı anda gitara değince devre elemanı haline geliyodun ve fena çarpıyodu perişan olmuştum konser boyunca..

(karabash mikrofon ve gitarın akımı yuzunden carpılır)

-AAH BEN SENİN... !!!
-ne diosun lan sen (seyirciler)
ondan sora baska bi manset daha

konserde seyirciye küfreden vokalist linc edilmekten son anda kurtuldu :D

manyetik_porecesi demiş ki:
"Bilinçsizce kullanılan gitar ölüm saçıyor !" :LOL: Yannız şaka bi yana gerçekten tehlikeli bir durum, bence presence'ın dediği gibi kalorifere ya da boruya bağla pc yi.

abi kalorifere bağladık diyelim, ya bütün apartmana kaloriferlerinden ceyran carparsa, toplu katliam olur..

su borusu daha tehlikeli, düşünsene tam su borusuna bagladigimiz sirada üst kattaki komşu duş alsın :D

Geri