Lespaul Için Manyetik Önerisi (yardım!)

Merhabalar herkese.

Elimde bir Epiphone Lespaul'78 Made in Fujigen elektro gitar var. Kondisyon olarak 2015 üretimi gitarlar kadar iyi. Gövde ağacı Afrika Maun'u. 37 yaşında bir maun olmasına rağmen, maunun türünden kaynaklı inanılmaz hafif bir gövdesi var. Elimdeki Ibanez Rg3570'ten bile hafif :) (Boşaltılmış gövde değil.) Tuşesi de oldukça güzel. Yani gitardan genel olarak gayet memnunum. Üzerindeki manyetiklerin ne olduğunu bilmiyorum ama soundu oldukça güzel ama biraz değişiklik yapmak istiyorum bu gitarda.

Öncelikli olarak düşündüğüm manyetik setleri SD Slash Alnico Pro II veya Gibson Burstbucker Pro lardı.

Ama şöyle biraz düşününce daha farklı bir Seymour Duncan set de takabileceğime karar verdim. Seymour Duncan pek iyi bildiğim bir marka değil modeller bakımından, o yüzden sizlerin yardımına ihtiyacım var.. Alacağım manyetikler yüksek outputlu olmasını tercih ederim. Amfiden higaini açtığımda distortionda akor vurduğunda bütün notaları tek tek duymalıyım, çamurlaşmamalı.
Aktif manyetik düşünmüyorum.

Bu gitarla çalacağım gruplar:
Guns n Roses
Led Zeppelin
Dream Theater
Metallica
Megadeth vb. yani genel olarak rock n roll ve metal

Ayrıca cazda çalmaya çalıştığım için üst neckte tonu kıstığımda beni caz sounduna yaklaştırabilecek bir şeyler lazım.

Bölünebilir manyetikler olursa tercihimdir ama olmazsa çok da sorun değil.

Yine tercihen zebra veya krom kapaklı manyetikler önceliklidir.

@oldiesngoldies, abi başlığa bakan ne diyeceğini düşünmektedir büyük ihtimale. Sebebi de, bir manyetik ile bunca tarz mümkün değil çıkmaz. Tek bir amfi ile dahi kolay değil. En sağlıklısı gitardan hariç elinde ne var ne yok onları da dök bence. Bu doğrultuda daha net şeyler söylenebilir o zaman.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam elimde Metalmuff, Shakti twin, rat muadili, marshall bluesbreaker ve peavey classic30var. Yani drivelar konusunda herhangi bir sikintim yok. Ihtiyacim olan yuksek outputlu drivelarda camurlasmayan ve cleanlerde ozellikle ust neckte bassli tonlar arayisindayim. @hackeiommi

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Metallica vs yazmamin sebebi manyetiklerin gaini ne kadar yiyecegini anlatmak icin. Ama o kadar kompres edilmis bir ton istemiyorum. Outputun yuksek olmasi, higainde dip gurultusu yapmamasi onemli.

Gain + netlik açısından en azından köprüde Seymour Duncan'ın Stagg Magg, Custom Custom gibi orta veya yüksek çıkışlı denebilecek Alnico II'li modellerine bak derim. Sapta alternatif olarak aklıma SD değil de Dimarzio Paf Pro geliyor. Zira SD'ın sap manyetiklerine pek aşina değilim, itiraf edeyim. Bu yüzden itirazlar da kabulümdür :) Ama Paf Pro'yu alakasız bir Washburn'de kullanmıştım. Bence en ruhsuz gitarı dahi adam edecek bir sap manyetiği.

Gain + netlik açısından en azından köprüde Seymour Duncan'ın Stagg Magg, Custom Custom gibi orta veya yüksek çıkışlı denebilecek Alnico II'li modellerine bak derim. Sapta alternatif olarak aklıma SD değil de Dimarzio Paf Pro geliyor. Zira SD'ın sap manyetiklerine pek aşina değilim, itiraf edeyim. Bu yüzden itirazlar da kabulümdür :) Ama Paf Pro'yu alakasız bir Washburn'de kullanmıştım. Bence en ruhsuz gitarı dahi adam edecek bir sap manyetiği.
Hocam ben de alnico magnetli istiyorum. customcustom benim de aklimda hocam. Paf pro cok sevdigim tad da bir manyetik degil. ama incelemek gerekir tabii.

2manyetigin birbiriyle uyumu da onemli tabii. Karakter ve output acisindan.

Seymour Duncan Sh-4 Sh-2 setine bir göz atın isterseniz. Şimdiye dek H-H dizilimli gitarların hepsine bu seti taktım, her birinde harika sonuçlar verdi. Bu şekilde bir Epiphone Les Paul üm de vardı, köprüde tane tane, çıtır çıtır duyulan akorlar, sapta ise kadife gibi yumuşak drive soundları veriyordu. İllaki zevke ve ekipmana göre değişiklik gösterecektir ancak başlamak için iyi bir kombinasyon olabilir.

Seymour Duncan Sh-4 Sh-2 setine bir göz atın isterseniz. Şimdiye dek H-H dizilimli gitarların hepsine bu seti taktım, her birinde harika sonuçlar verdi. Bu şekilde bir Epiphone Les Paul üm de vardı, köprüde tane tane, çıtır çıtır duyulan akorlar, sapta ise kadife gibi yumuşak drive soundları veriyordu. İllaki zevke ve ekipmana göre değişiklik gösterecektir ancak başlamak için iyi bir kombinasyon olabilir.
Incelenecekler listesine ekledim şimdi hocam :) eyvallah

Invader(SH8) - Jazz(SH2) her yola gidicektir :D (yüksek output tercihi)
Ufak ayarlarla, bi bakarsın EMG 81 sanırsın, bi bakarsın A2P oluvermiş.
sh2 baya hoşuma gitti. ama bi tanıtımda dinlediğim pearly gates de çok güzel tınlıyordu. bu da demek oluyor ki daha fazla araştırma :D
Invader konusunda hiçbir bilgim yok, denk de gelmedim ama paralel axis diye bir model vardı o da baya başarılıydı

Güzel gitar. Bence güzel bir Alnico2-pro set gider veya Seth Lover. Bulabilirseniz Gibson 57 Classic (yine alnico2) set de takabilirsiniz. Yüksek çıkışlı manyetikler bu gitarı çok boğuk bir hale getirebilir. SH4 gitardan gitara bir sevip bir sevmediğim bir manyetik, çıkışı yüksek ve yüksek miktarda mid freansa sahip. Potanslar 500k değilse, mutlaka 500k ile değiştirin derim.

Güzel gitar. Bence güzel bir Alnico2-pro set gider veya Seth Lover. Bulabilirseniz Gibson 57 Classic (yine alnico2) set de takabilirsiniz. Yüksek çıkışlı manyetikler bu gitarı çok boğuk bir hale getirebilir. SH4 gitardan gitara bir sevip bir sevmediğim bir manyetik, çıkışı yüksek ve yüksek miktarda mid freansa sahip. Potanslar 500k değilse, mutlaka 500k ile değiştirin derim.
Şeytan diyor hiç uğraşma direkt SD Slash Alnico Pro2 getirt ebayden. Ya da forum üzerinde açılı olan bi burstbucker pro ilanı var elektronik devresiyle vs beraber. O manyetiklere karar verirsem alırım direkt forum üzerinden.
57classic sete hiç alıcı gözle bakmamıştım.
Gitarın devreleri üretildiği senedeki halinde. Manyetik değişimini bekledik elektronik aksamları değiştirmek için. Yeni manyetik ve devrelerle nasıl bi sound vereceğini cidden merak ediyorum.
Potansların k değerlerini bilmiyorum ama volume 500dür diye düşünüyorum.

Geri