Elektro Gitarın Ham Tonuna Ağaçların Etkisi Varmıdır?

hocam bırakın ağacını, ses bakarak marka model söyleyecek adamlar da var ama benim için amfi ve manyetikten ilerisi ayırdedilemez yinede bunlar bazı insanlar için ciddi anlamda önemli adamlar istediği ses rengini yakalamak aynı marka ve modelin birsürü farklı gitarını deniyor
Ben buna inanmıyorum. Tüm ekipmanları devre dışı bırakarak (pedal vs. kullanmadan) sadece amfiye girilmiş bir gitar bile olsa kim söyleyecek, bunun gövdesi Kızılağaç bununki Ihlamur diye? Kim söyleyecek klavyesi abanoz yada peleseng diye ? Hele birde arada pedal medal varsa hak getire :)
Hurafe den ötesi değil bunlar, kendimizi kandırmayalım. Allah aşkına söyleyin bana EMG 81 ve 85 i ayrı ayrı gitarlarda yada aynı gitarda örneğin bridge de kullansak kim hangisinin 81 hangisinin 85 olduğunu söyleyecek. Yok böyle birşey, ben yaparım diyen biri varsa üşenmeden yanına gidip bu testleri yaparım, eğer başarırsa elini öper saygıyla eğilirim

Ben buna inanmıyorum. Tüm ekipmanları devre dışı bırakarak (pedal vs. kullanmadan) sadece amfiye girilmiş bir gitar bile olsa kim söyleyecek, bunun gövdesi Kızılağaç bununki Ihlamur diye? Kim söyleyecek klavyesi abanoz yada peleseng diye ? Hele birde arada pedal medal varsa hak getire :)
Hurafe den ötesi değil bunlar, kendimizi kandırmayalım. Allah aşkına söyleyin bana EMG 81 ve 85 i ayrı ayrı gitarlarda yada aynı gitarda örneğin bridge de kullansak kim hangisinin 81 hangisinin 85 olduğunu söyleyecek. Yok böyle birşey, ben yaparım diyen biri varsa üşenmeden yanına gidip bu testleri yaparım, eğer başarırsa elini öper saygıyla eğilirim

Efektlerle fazla renklendirilmemiş bir elekro gitar için single manyetikli strat / tele / humbucker manyetikli gitar ayrımı yapılabilir. Ve stratta da rosewood / maple klavye ayrımı da tecrübeli bir kulak ile rahatlıkla yapılabilir bence. Maple daha tiz ataklı, patlayan bir ton verirken, rosewood daha ortalarda, dengeli ton veriyor. Gövde ağacı için de eminim ki elinden birçok gitar geçmiş ve kulak tecrübesi olan gitaristler alder, maun, basswood, hollowbody gitarların akustik olarak aşağı yukarı nasıl tınılayacağını öngörür ve bilir. Ama bu durum yüzlerce amfi, efekt, manyetik kombinasyonu içerisinde nihai tonda son kullanıcı olan dinleyici için belirgin ayrım yaratmayabilir. Mesela geçen yaz otelde bir grup vardı ve açıkçası harika çalıyorlardı. Gitarist abimizin güzel bir fender stratı vardı ancak (sanırım direkt miksere girmişti) o stratın ''bell-like'' tonu ile hiç alakası olmayan kompresyonlu, koyu, bambaşka güzel bir clean tonla çalıyordu ve gitarı görmesem kesin bir humbucker gitar çalıyor derdim.

Kaliteli ağaç + kaliteli donanım + kaliteli ekipman + kaliteli amfi = A+++
Kaliteli ağaç + kaliteli donanım + kaliteli ekipman + kalitesiz amfi = A+
Kaliteli ağaç + kaliteli donanım + kalitesiz ekipman + kaliteli amfi = A
Kalitesiz ağaç + kaliteli donanım + kaliteli ekipman + kaliteli amfi = B++
Kaliteli ağaç + kalitesiz donanım + kaliteli ekipman + kaliteli amfi = B+
Kaliteli ağaç + kaliteli donanım + kalitesiz ekipman + kalitesiz amfi = B
Kaliteli ağaç + kalitesiz donanım + kaliteli ekipman + kalitesiz amfi = C+
Kalitesiz ağaç + kaliteli donanım + kaliteli ekipman + kalitesiz amfi = C
Kalitesiz ağaç + kaliteli donanım + kalitesiz ekipman + kaliteli amfi = D+
Kaliteli ağaç + kalitesiz donanım + kalitesiz ekipman + kaliteli amfi = D
Kalitesiz ağaç + kalitelsiz donanım + kaliteli ekipman + kaliteli amfi = E++
Kalitesiz ağaç + kaliteli donanım + kalitesiz ekipman + kalitesiz amfi = E+
Kaliteli ağaç + kalitesiz donanım + kalitesiz ekipman + kalitesiz amfi = E
Kalitesiz ağaç + kalitesiz donanım + kalitesiz ekipman + kalitesiz amfi = F

:)

Solid body gitardalar da gövde ağacının tona etkisi en son sırada galiba.Fender stratlar da ki gövedenin üst yüzeyini belli oranda kaplayan plastik pickguard ları düşünürsek.Tabi bunlara kullanılan astar/boya/cilayı da eklemek gerek.Kimse aldığı elektro gitarı amfiye girmeden kullanmayacağı içinde bu etki daha da düşüyor diye düşünüyorum.

Dostumuz Will konuyu açıklamış. İngilizce bilen abiler / ablalar için faydalı olacağını düşünüyorum.
İngilizce bilmeyenler için özetleyim. Ağaç tonu etkiler, fakat çoğu insan evladında (%99.9) bu farkı anlayabilecek kulak bulunmaz. Ben anlarım diyenin gözlerinden öperim. Saygılar sunarım.

Haa bir de, kitchen strat mevzuu var. Onu da şuraya bırakıyorum. Mutfak doğrama tahtasından yapılan strat şahane değil mi? Bence şahane.

Sesin oluşumun da bir çok etken olduğu durumlar da insanların %99.9 u anlamayabilir.Ama insanların önüne aynı ebatlarda üç adet maun,kızılağaç,ıhlamur ağacından oluşan plakalar koyup bunları parmaklarıyla tıklatıp oluşan ses farkını tarif etmelerini isterseniz bu insanların %99.9 u bunu tarif edecektir.

Sesin oluşumun da bir çok etken olduğu durumlar da insanların %99.9 u anlamayabilir.Ama insanların önüne aynı ebatlarda üç adet maun,kızılağaç,ıhlamur ağacından oluşan plakalar koyup bunları parmaklarıyla tıklatıp oluşan ses farkını tarif etmelerini isterseniz bu insanların %99.9 u bunu tarif edecektir.
Önünüze konulan kızılağaç, ıhlamur ve maun plakalara parmaklarımızı tıklatarak müzik yapıyorsanız, %100 katılıyorum.

Efektlerle fazla renklendirilmemiş bir elekro gitar için single manyetikli strat / tele / humbucker manyetikli gitar ayrımı yapılabilir. Ve stratta da rosewood / maple klavye ayrımı da tecrübeli bir kulak ile rahatlıkla yapılabilir bence. Maple daha tiz ataklı, patlayan bir ton verirken, rosewood daha ortalarda, dengeli ton veriyor. Gövde ağacı için de eminim ki elinden birçok gitar geçmiş ve kulak tecrübesi olan gitaristler alder, maun, basswood, hollowbody gitarların akustik olarak aşağı yukarı nasıl tınılayacağını öngörür ve bilir. Ama bu durum yüzlerce amfi, efekt, manyetik kombinasyonu içerisinde nihai tonda son kullanıcı olan dinleyici için belirgin ayrım yaratmayabilir. Mesela geçen yaz otelde bir grup vardı ve açıkçası harika çalıyorlardı. Gitarist abimizin güzel bir fender stratı vardı ancak (sanırım direkt miksere girmişti) o stratın ''bell-like'' tonu ile hiç alakası olmayan kompresyonlu, koyu, bambaşka güzel bir clean tonla çalıyordu ve gitarı görmesem kesin bir humbucker gitar çalıyor derdim.
Öncelikle merhaba,
Elbette bir strat ve tele ayrımı yapılabilir ama bu piyano sesi ile cura sesinin ayrımını yapmak gibi birşey. Yani bizim demek istediğimiz bu değil. Benim cevap yazdığım arkadaşım, manyetiklerin, gitarın marka ve modelinin bile anlaşılabileceğini yazmış. O zaman sizede soruyorum, dinleyerek bahsettiğiniz o stratın üzerindeki manyetiğin marka ve modelini gitarın hangi ağaçtan yapıldığını, gitarın markasını vs. söyleyebilirmisiniz.
Yazdığınız bilgiler zaten genel geçer ve hepimiz tarafından bilinen şeyler, yani maple klavyenin daha tiz olduğu aşikar (genel anlamda) ama ben size öyle bir gitar getiririmki maple klavyeli olmasına rağmen o tizlikten eser yok. Yani duyduğunuz tiz sesler sadece klavyeden kaynaklanmıyor, bunun için birçok etken var. Bu etkenlerin tersine olduğu bir gitarda maple klavye olmasına rağmen gayet tok sesler alabilirsiniz. Yada gül ağacı klavyeli bir gitardan da gayet tiz tonlar alınabilir.

Benim yazım da sizin düşüncelerinizi destekler nitelikte zaten. Sizin yazınızı alıntılamam karşı fikir yürüttüğümden değil. Diyorum ya; son kullanıcı anlayamaz gitarın ağacını sapını vs. Daha açık söyleyim, dinleyiciler bu enstrümana aşina ise ancak ''bu strattır, teledir, humbucker gitardır'' diye ayırt edebilir. Bazen o bile ayırt edilemez multieffect varlığında. Ama gövde ağacı, klavye ve sap ağacı seçimi, gitaristin kafasındaki tonu aşağı yukarı şekillendirmesinde (yani işin mutfağında) işe yarar yalnızca.

bay-hawking.jpg

İlki fender amerikan standart strat (rosewood) ve ikincisi fender mex strat (rosewood)
Sadece gitarlar değişti, tüm parametreler aynı...
Ben demek istiyorum ki: Evet ağaç, tona kesinlikle etki eder, (geri kalan unsurlar da) ancak gitarı sadece dinleyerek; bu gitar, maun gövde, maple klavye vb gibi bir bilgiye ulaşılması oldukça zordur. Ki ulaşılsa dahi kime neyi ispat etmeye çalışıyoruz. Sevdiğin ton, modifiyeli rosewood Rockstar'dan da çıkabilir, maple LTD'den de...

İlki fender amerikan standart strat (rosewood) ve ikincisi fender mex strat (rosewood)
Sadece gitarlar değişti, tüm parametreler aynı...
Ben demek istiyorum ki: Evet ağaç, tona kesinlikle etki eder, (geri kalan unsurlar da) ancak gitarı sadece dinleyerek; bu gitar, maun gövde, maple klavye vb gibi bir bilgiye ulaşılması oldukça zordur. Ki ulaşılsa dahi kime neyi ispat etmeye çalışıyoruz. Sevdiğin ton, modifiyeli rosewood Rockstar'dan da çıkabilir, maple LTD'den de...
Manyetikler aynı mı acaba bariz fark var tonda da.Ha manyetikler aynıysa ağacın tona o kadar da etki etmediği değil farklı kalitedeki aynı ağaçta bile ne kadar ton farkı olabildiğini kanıtlamış oluyorsunuz.

Geri