Ambulans Sireni Duyunca...

Siren sesi duyunca ne yapılması gerektiğini biliyor muydunuz?

• Yanlış ya da eksik biliyormuşum

Oylar: 0 0.0%
  • Hayır

• Evet

• Toplam oy veren
    0
Ambulansın arkasına takılmak bir klasiktir zaten sürücülerimiz için...Konvoy oluşuyor ambulansların arkasında valla.Herkes kendi derdinde,kimsenin ambulansın içindekini pek düşündüğü yok!İlginç

zafersarhosu demiş ki:
Ambulansın arkasına takılmak bir klasiktir zaten sürücülerimiz için...Konvoy oluşuyor ambulansların arkasında valla.Herkes kendi derdinde,kimsenin ambulansın içindekini pek düşündüğü yok!İlginç
Bazen o konvoy öyle bir hâl alıyor ki, insan ambulansın aynasında havlunun eksik olduğunu düşünüyor!

ambulansın arkasına takılıpta uyanıklık yaptığını zanneden insanlardan nefret ediyorum!!! ambulansın içindeki kimse için saniyeler bile önemliyken sırf gidecekleri yere bikaç dk.erken gidecekler diye böyle bi bencillik insanlığa sığmaz..

Normal trafik akışı içerisinde bu şekilde işliyor zaten...Her siren ambulans içinde gerçekten hasta olduğunu göstermiyor malesef ambulans şoförleri de fırsatçı boşken bile sireni dayıyolar buna rağmen her seferinde yol veriyorum napalım...

böyle önemli şeyleri önemsemeyen bir yerde yaşıyoruz keşke herkes duyarlı olsa.ben duyarlıyım sen duyarlısın o duyarlı bunlar yetmez herkesin bunu önemsemesi gerekir...

ambulans sireni duyunca eskiden hangi hastaneye bağlı olduğunu öğrenmek için pencereye fırlardım. aşık olduğum doktorun çalıştığı hastaneye bağlıysa ambulansın arkasından beni de götür!!! diye bağırırdım. çok acımasızdım kim bilir o ambulansın içinde kim ne durumdadır? ama benim düşüncelerim...... :oops:

Tabi bir de ambülansları farklı amaçlar için kullanan para babaları da olmakta. Gideceği yere biraz daha çabuk gitmek için ambülansları bir taksi gibi tutup kulllananlar bir ara gündemdeydi. O insanların vicdanlarından şüphe etmekteyim.

geçenlerde otobüsteydim ve yol kapanmıştı bi süre bekledik,aynı anda ambulans sireni duyuluyordu.yolun ambulans için kesildiğini düşünmüştüm.bi süre daha bekleyince ayağa kalkıp bir de baktım ambulans bizim arkamızda,yol önümüzdeki lambalarda polis tarafından kesilmiş.bikaç dakika sonra kesilmiş yoldan başbakanın makam aracının geçtiğini gördüm,şok oldum.bildiğim kadarıyla ambulansın başbakana göre geçiş üstünlüğü olmalı.polis bunu bilerek nasıl böyle bir hata yapabilir anlamadım,görevden alınma korkusu olmalı..sirenle falan olacak işler değil bunlar sanırım,zihniyet önemli..yazık..

Geçtiğimiz günlerde otobüste okula giderken ambulans sireni duydum. Ülkemizin klasiği olarak emniyet şeridi doluydu. Ve emniyet şeridinde giden bir araç inatla yol vermedi. Vermedi ya..Adam yanındaki bayanla kahkahalar eşliğinde muhabbet ediyordu. Bu nasıl bir mantıktır ya. O ambulansta eşin, annen, baban da olabilirdi. Plakasını alıp, şikayet ettim 154'e..Fakat bir şey yapamayız cevabını aldım..İnsan hayatı bu kadar mı ucuz ya..

dilty demiş ki:
Geçtiğimiz günlerde otobüste okula giderken ambulans sireni duydum. Ülkemizin klasiği olarak emniyet şeridi doluydu. Ve emniyet şeridinde giden bir araç inatla yol vermedi. Vermedi ya..Adam yanındaki bayanla kahkahalar eşliğinde muhabbet ediyordu. Bu nasıl bir mantıktır ya. O ambulansta eşin, annen, baban da olabilirdi. Plakasını alıp, şikayet ettim 154'e..Fakat bir şey yapamayız cevabını aldım..İnsan hayatı bu kadar mı ucuz ya..

Şeytan diyor ki durdur o adamı ambulanslık et. Ancak o zaman anlar öyle davarlar başkalarının hayatının da kendilerininki kadar değerli olduğunu.

MG

GEçenlerde bir Tv dizinin tekrarında ismide dizinin sanırım "Yıldızlar Savaşı" idi M.A Erbil filan oynuyor neyse orada bir sahnede adam zorla bir kağıdı okutmaya çalışıyordu ve kağıdı zorla okuttuda neticesinde emniyet şeridi kapalı olduğundan ötürü çocugunu kaybettiğini vs. yazıyordu bu dizide olan birşey değil var böyle bir çok durum neden 5 dakka erken varalım diye bir yerlere insanların ve kendi hayatımızı hiçe atarız ki hiç anlamış değilim bu kadar ucuzmuyuz.

kemancii demiş ki:
ambulansın arkasına takılıpta uyanıklık yaptığını zanneden insanlardan nefret ediyorum!!! ambulansın içindeki kimse için saniyeler bile önemliyken sırf gidecekleri yere bikaç dk.erken gidecekler diye böyle bi bencillik insanlığa sığmaz..
aynen :evil: :!:

ambulans seslerine kulak vermek lazım ben trafikte çok şahit oldum arabada hasta olmadğı halde sirenlerini açıyolar ama siz yinede duyarlı olup yol vermeye bakın içinde kimse olmayabilir ama birilerini almaya gidiyo olabilir..

Öncelikle duyar duymaz ambulansın nerde olduğunu bakarım. Bölünmüş yolda karşı şeritten gelen ambulans için yapılabilecek bir şey yok.
Yol bölünmüş değilse sğdan gider karşı yönden gelenler için daha boş alan yaratmaya çalışırım. Ambulans sollama yapar falan diye yani.

Arkamda ise ambulans sol şeritte ise sağda girebileceğim boşluk bulmaya çalışırım. Bazen yoğun trafikte sağ şerit tıkalı olabilir. Mesela kırmızı ışıkta duruyorsunuz diyelim. Burda yapılacak şey sol şerittekilerin selektör falan yapıp yeşil yanan yöndeki arabaları durumdan haberdar etmeleri ve onların durup ambulansın geçişi için yol vermelerini sağlamak.
Sonra lambayı geçip sağda uygun bir yere girip geçmesini beklemek.
Arkada ambulans varken yeşil yanmasını beklemek kadar salak birşey olamaz.

Bu noktada yıllar önce gördüğüm bir hayvanıda anlatayım.
İzmirde metro inşaatı sırasında hatay cad. iptal olmuştu. Bozyakadan giderdi tüm araçlar ve yoğun trafik vardı. Neyse bahsettiğim hayvanoğlu hayvan sol şeritte arkasında ambulans barım barım bağırırken cep telefonu ile konuştuğu için habersiz olaydan. Orda bir trafik polisi de var bu adama işaret ediyor. Neyse bu salakta içerden görmüyor musun telefonla konuşuyorum benzeri el kol hareketleri yapıyor trafik polisine

:D Polis orda patladı sağa çektirdi elemanı. Ben otobüs hareket ettiği için devamını izleyemedim ama o polisin yerinde olsam yazabileceğim tüm cezaları kilterdim herhalde denyoya :)

bildiğim kadarıya abülans kişinin isteğiyle yani şöfürün isteğiyle kullanılabilen bir taşıt değil. abülans şöfürü tanıdıımızdı ve hastalanan tanıdık için onu cep telefonundan aradık, 112 yi aramamızı söylemişti. siren çalan boş ambülans hasta almaya gidiyordur kanaatindeyim.

bizim millet tabi ehliyeti kasaptan bakkaldan aldığı için onlar için gayet normal ambülansa yol vermemek.. bir keresinde bir minibüsle yolda ilerlerken arkadan yükselen o acı sirenleri duyan minibüs şöförünün lafı aynen şu olmuştu :

- ağam noluyo dur işte yol sıkışık biz de zor durumdayız...

ambülansa dediği lafa bak..

bi de bazıları sadece allah şifa versin der geçer... allahın kırosu sen yol vermezsen allah nasıl şifa için yetişecek :evil:

Son zamanlarda fark ettiğim kadarıyla (Ankara için konuşuyorum) insanlar sirenli aracı fark ettiğinde yapacakları konusunda oldukça bilinçlenmiş. Fark ettiğim iki sorun çok göze çarpıyor, kırmızı ışık... Kırmızı ışık yanıyorken, yeşil ışık yanan yöndeki sürücülerin sireni fark etmemesi veya kırmızı ışıktayken sirenli aracın arkasına yanaşmasıyla panikleyen insanlar. Kırmızı ışıkta ne kadar selektör yapıp, korna çalarak çıksalar da, yeşil ışık yanan yönden gelen bir aracın kendilerine çarpacağını düşünerek korkmaları...

Geçen günlerde sirenli bir araç trafikteyken gördüğüm en belirgin iki unsurdu bunlar. Cuma günü saat 16.30'da 100.Yıl-Çiğdem Mah. mevkiinden Yukarı Ayrancı'ya 5 dakikadan daha kısa sürede gidildi. O zamanki trafikte sanırım 10 dakikadan önce oraya varılamazdı...

Galiba giderek daha bilinçli oluyoruz bu konuda. :)

Geri