Epiphone Les Paul

U

unsterblichgott

Arkadaşlar ben 2 yıllık gitaristim...elektrom cort x2... 2007'nin başlarında gitarımı değiştirip Epiphone almak istiyorm..

Size bi kaç sorum olacak...

1)Epiphone Les Paul Standart mı daha pahalı Studio modeli mi?

2)Epiphone Les Paul Standart ve Studio'nun fiyatını biliyor musunuz?

3)Başka Les Paul modeli önerir misiniz??

4)son olarak da Les Paul Standart sadece kahverengi olan rengi mi mevcut?

adidas ve sony'nin de neredeyse tüm ürünleri çinde üretiliyor. Önemli olan işçiliktir. Çindede iyi işçilik yok diye bir şey yok, sadece büyük firmalar Amerikadaki bir işçiye aylık 10000 dolar ödeyeceklerine Çinde aynı işçiliği sağlayacak işçiye aylık 700-800 dolar civarı vermeyi tercih ediyorlar... (Ha biraz malzemeden kaçılıyor tabi ama aynı malzemeyi kullansalar Gibson değilde Epiphone almak için can atardık :) )

Bi bakımdan haklısın ama bi epiphone goldtop'ı göz önüne aldığında işçiliğinede kalitesine hiç laf edemezsin. Gel gör ki bu gitarda uzakdoğu üretimidir... Arkadaşın konusunu fazla dağıttık ama umarım bu konuşmalarımızda ona yararlı olur.

leonjohancool demiş ki:
adidas ve sony'nin de neredeyse tüm ürünleri çinde üretiliyor. Önemli olan işçiliktir. Çindede iyi işçilik yok diye bir şey yok, sadece büyük firmalar Amerikadaki bir işçiye aylık 10000 dolar ödeyeceklerine Çinde aynı işçiliği sağlayacak işçiye aylık 700-800 dolar civarı vermeyi tercih ediyorlar... (Ha biraz malzemeden kaçılıyor tabi ama aynı malzemeyi kullansalar Gibson değilde Epiphone almak için can atardık :) )

ayda 40 dolar alıyorsa bir çinli öpsün başına koysun, ayda 700 - 800 veriyorlarsa yarın çin e gidiyorum

deliturko demiş ki:
leonjohancool demiş ki:

ayda 40 dolar alıyorsa bir çinli öpsün başına koysun, ayda 700 - 800 veriyorlarsa yarın çin e gidiyorum
çinde aylık ortalama bir işçinin maaşı yaklaşık 100 dolar civarında. 700 - 800 dolar olarak bahsettiğim şey bu işten gerçekten anlayan ustalar bu arada :) sıradan işçi değil yani :) yinede biraz abartı gelebilir, ama yinede bu da beni haklı çıkartır, binlerce dolar vermektense çinde ucuza iş gücünü kullanmak büyük firmalara daha cazip görünür.

leonjohancool demiş ki:
aynı elemanlar aynı malzemeleri kullanarak nası kalitesi daha düşük olurdu yaa :) Çin'in havasından mı? :LOL: neyse boşver ;)

aslında ortamın hava koşulları falan gitar üretiminde önemli bi etken..Gibson Custom Shop Nashville diye bi yerde üretiyo gitarları,bi kaç yer daha vardı ama adını hatırlıyamadım,ortamı görmelisiniz,dağlar,geyikler falan,ağaçlar mutlu hisseder kendini :D tabi bu değildir adamların orayı seçmesinin sebebi,o da ayrı bi konu :LOL:

bence gerkesi herşeyi boşver.git dene gitarları.madem2 senedir gitar çalıyosn iyi kötü anlarsın.çal biraz.hatta farklı birkaç tanesini çal.en iyisini seç al.uzak doğu gitaları sonuçta biri birini tutmayabilir.ama bana kalırsa epiphone fiyatlarını çokda haketmeyen gitarlar.istersen birde kortun o fiyat aralığında maun gövde ve saplı gitarlarına bak.onuda dene.mesela KX costum olabilir.hem seymour duncan manyetikleri var.flame maple kaplaması 20 mm ve çok çok şık bir gitar.bende KX1F vardı costum ın bir alt modeli.artık üretilmiyo.ona manyetik modifiyesi yaptım.suncan mayetiklerle.gayet başarılı bir gitar oldu.bence epiphonadan daha idir.yani gibson desen eyvallah benimde en çok sevdiğim gitardır.ama epiphonalar çok sağlam gelmiyo bana.kib.koay gelsin.müzikle kalın.:D

bir epiphone nerede yapılırsa yapılsın el yapımı olur..
gitarın ustundeki desenine harcanan emeğe göre bile fiyat değişebilir..
işçilik çin malı bile olsa el ypımı olduğu için titiz ve kalitelidir..

ben de bi epiphone les paul standart sahibiyim ve tavsiye ederim..

türkiye fiyatlarını bilmiyorum ama amerikadan 400 dolara falan aldım..

desenine göre 500 ya da 600 olabiliyor..
kesinlikle ne custom ne de stüdyo tavsiye ediyorum..
studyo aynı işçilik ama nedense insanda dandik bi aleti çalıyormuş hissi uyandırıyor..
en pahalısı custom dır..
onlar da standart daki tomul sapa değil fender tarzı ince sapa sahiptirler bir de manyatik ve bir kaç aksamı altın kaplama sanırsam..

kesinlikle standart dan şaşma..

renk seçenekleri çok fazla ama
nedense unlu gitaristler hep aynı tonu kullanıyolar..

vesselam..

Geri