Epiphone Les Paul

arkadaşım bnce ikisinide alma epiphone les paul custum plus al, iki gitarında özelliklerinden daha iyi, fiyatıda çook uygun biraz, ararsan ve pazarlık yaparsan 1000 tl ye alırsın. yok ben bu 2 gitar arasında karar wercem diyosan standart al

Jannojan demiş ki:
arkadaşım bnce ikisinide alma epiphone les paul custum plus al, iki gitarında özelliklerinden daha iyi, fiyatıda çook uygun biraz, ararsan ve pazarlık yaparsan 1000 tl ye alırsın. yok ben bu 2 gitar arasında karar wercem diyosan standart al

:))) Doğrudur...Doğrudurda custom plus ı 1000 tl ye alabilmek 2. elde dahi mümkün değil...Ha piyasada özellikle su aralar dolaşan,neredeyse her sitede özümüze çıkan ve utanmaz bir takım insanların toplu halde sattığı ,bir arkadaşımın bana sormadan bir tane aldığı ve şuanda nasıl elden çıkartacağını düşündüğü çakma customlardan bahsediyorsan doğru onlar 1000 tl ye alınabilir ve duvardada oldukça afili durur ;) sevgiler,saydılar....

Sevgili les paul seven arkadaşlar...Sizlere nacisane birkaç tavsiyem olacak.Eğerki gerçekten iyi bir epiphone les paul sahibi olmak istiyorsanız öncelikle custom ve standarttan sakın ola şaşmayın!!!

2. tavsiyem ise (ki bu bir gitarda ne aradığınıza göre değişir) banagöre gidin olabildiğince yıllanmış ve mutlaka kore yapımı bir epiphone les paul alın.nedenmi? Nedenleri;

1-ağaç karakteri iyi olan gitarlar yıllanmaya müsaittir...bir tür şarap gibi düşünmelisiniz bunu.Nekadar yıllanmış ağaç okadar karakteri oturmuş güzel tonlar demektir bunu unutmayın.Bulun bir gitar kendinize deneyin hatta bu işten gerçekten iyi anlayan bir gitar üstadına götürün onada denettirin ve onay gelirse vuruğuna,çiziğine,yaralarına bakmayın ve o gitarı alın.Önemli olan sestir...

2-yıllanmış gitar alırken dikkat etmeniz gereken yok kulakları eskimiş,akor kaçırırmış,vidaları paslanmış,elektrik tesisatı eskimiş,potansları iş görmez hale gelmiş,çiziği vuruğu varmış falan DEÐİLDİR!!! Zira bunların hepsi halledilebilecek ve fazla maliyeti olmayan şeylerdir.Dikkat edilmesi gereken sapın durumudur.Gitarın sapı yıllara rağmen iyi durumdaysa,herhangi bir atma yoksa ve klavye düzgünse sorun yok demektir...

3-İyi araştırın ve les paulların gerçekleriyle sahtelerini nasıl ayırd edebileceğiniz ile ilgili en azından fikir sahibi olun...Epiphone yazısının karakterinin nasıl olması gerektiğini,seri numaralarında kullanılan punto karakterlerinin nasıl olması gerektiğini,sap geometrisinin inceliklerini ve gitarın finish inde olmaması gereken şeyleri araştırın ki bu bilgileri internette bir çok yardımsever üstad arkadaşımız direk resmi Gibson verilerinden dilimize çevirip paylaşmıştır;)

4-Kore les paullarda genellikle bir akord kaçırma sorunu olduğu kullananlarca bilinir...Ancak bu çok fazla irdelenecek birşey değildir zira çözümü oldukça basit ve 15$ civarında yeni bir kulak takımına ve ihtiyaç varsa 1-2tl civarında yeni bir sap eşiğine bakar hepsi bu...Bu gibi söylemlerden etkilenip kore almaktan vaz geçmeyin çünki ağaç kalitesi ve manyetik kalitesi çin yapımlarına göre %100 farklıdır ki asıl önemli olanda budur...

5-unutulmaması gereken noktalardan biride Epiphone les paul 2002 yılından sonra asla KOREDE GİTAR ÜRETMEDİ!!! Yani elimde 2003 - 2004 -2005-2006 yapımı kore les paul var diye yalan söyler.Neden çünki 2002 den sonraki les paul lerin hepsi Saein Musical Instrument Co. Ltd şirketinin çine taşıdığı fabrikasında tamamen çin malzemeleri ile üretildi.Arkasındaki seri numarasının baş harfi yine "I" oldu (yani kore yapımlarında kullanılan 3 seri numarası baş harfinden biri) ancak kore/çin Seain üretimi olarak geçti...Bu nedemektir peki? Çinde üretim yapan kore şirketi demektir.Yani çinde üretim yapan amerikan şirketiyle aynı olaydır...

6-Ha tüm bu yazdıklarımızdan sonra çinde üretilen gitar illa kötümüdür?Hayır KESİNLİKLE İLLA KÖTÜDÜR DİYENDE YALAN SÖYLER!!! "dostum çinde üretildi hemen ne bok atıyorsun bu gitar iyi değilmi yani"diye kızan arkadaşlar olabilir :) Ancak hemen celellenmeyelim...Çinin çekindiğimiz yanı bir gitarın bir gitarı tutmaması...Zira çok çok güzel gitarlarda çıkabiliyor aralarından inanın..Örnek olarak ben bir çin yapımı custom denemiştim vakti zamanında inanın onun kadar güzel tonları olan kore customa az rastlanır ;)

Peki neden çine bunkadar dikkat etmemiz gerekiyor?

Sebep belirttiğim gibi tutarsız bir üretim kalitesi olması.Aynı model 10 gitarı yan yana sıralayın 10 uda farklıdır:D Hatta ilginçtir aynı tomruktan üretilmiş gitarlarda bile farklılıklar olduğu Epiphonu türkiyeye getiren üstatlar tarafından tespit edilmiştir.Bunun nedeni ise kullanılan ağacın yetiştiği bölge...Amerikada yetişen bir4 mağunla uzakdoğuda yetişen mağun arasında fark var dostlar...Bu nedenle çin yapımı epiphone les paul alın ancak alırken muhakkak bir çok alternatifi deneyip karar verin yani rengine tutulup gitar almayın nolursunuz , paranıza yazık günah aynı zamandada bu tür kalitesiz gitarlar piyasamızda alıcı bulmaya devam ettikçe piyasamıza sürülmeyede devam edilecektir.Seçici olun çok alternatifi deneyin ve şunu bilin ki muhtemelen en iyi gitar en nefret ettiğiniz renkli gitar olacak :D

Evet Les Paul sever arkadaşlarım ,nacisane bildiğimce doğruluğundan çok kereler deneyerek emin olduğum bilgileri paylaşmaya çalıştım yanlışımız,eksiğimiz varsa üstad arkadaşlar lütfen düzeltsin yada eklesin çünki bu bilgileri artırmalıyız ki kullandığımız gitarların kalitesi artsın...

İlk tavsiyemiyineleyerek bitiriyorum bana kalırsa yıllanmış Epiphon Les Paul leri tercih edin derim.Alın o gitarın yararalarından siz onu güzel işlerde,keyifli mekanlarda çaldıkça kaliteli tonlar fışkırsın inşallah:D
Ha "ben Gibson les paul alacam...Onun yıllanmışını almazsak kalitesizmi oluyor şimdi" diyen arkadaşlar varsa tabili zinhar yalan çünki gibsonun zaten ağaç kalitesi,ton kalitesi,işçilik kalitesi fazlasıyla stabil ve üst düzey yani dün yapılanı bile muhteşem;).Yıllanmışlarına gelince çalmada yanında yat,sev okşa resmen o hale geliyor aletler:D 10-20 yıl yıllanmış gibsonlarada 20.000-30.000 dolarlardan kapı açıyorlar arkadaşlar düşün işte farkı zira sanırım bir çoğumuzunda bunları almaya gücü yetmez maalesef...

Neyse bir arkadaştan duyduğum ve her telafuz edildiğindede çok güldüğüm arabesk bir sözle bitireyim;

ZENGİNİN GİBSON'U VARSA , SEVENİN EPİPHONE'U VAR :)

Sevgiler , saygılar....

Lp studio goth var,birkac studio daha çaldım ama sanırım ben en ballılarıyım ilk sahibi kötü kullanmasına ragmen çok yönden çok çok kaliteli bir gitar.işçilik konusunda bir sıkıntınız olmasın yeni çin leri bilmiyorum ama kore ler öyle(bendeki de kore),studio ların sapları oldukça ergonomik o da sıkıntı olmasın.manyetik modifiyesi ile taş oluyorlar cidden ama 2002 ve daha oncekilerin manyetikleri de çok çok iyidir bunu da unutmayın.yenileri sanırım onlar kadar değiller...sonuç olarak fly_v nin dediği gibi zenginin Gibson ı varsa sevenin Epiphone u var =)

fly_v demiş ki:
CaliforniaDream demiş ki:
bende epiphone ls paul almak istiyodum. bayaa bi araştırdım. en çok duyduğum şey "eğer epiphone alıcaksan tek model -les paul custom- olanını al" dediler. eğer bulursam bi tane alıcam sana da tavsiye ederim tonları bayaa hoş gelio.
bu arada laf arasında sorayım satan varsa bana öm atabilir hiç çekinmeden:)

Kesinlikle...Epiphone da işe yarar iki model varsa oda standart ve custom dur;)Ben ikisinide kullandım ancakk tercihim standart.Ben daha rahat ediyorum özellikle 2002 ve önceki kore les paul standartlar gerçekten cok çok iyi dostum.Bende bir 2000 kore les paul standart limited edition var ve alet bildiğin gibson tonları veriyor...Evet yanlış duymadın inanılmaz ama gerçek merak eden gelip deneyebilir dostlar :D

hmm kanıma girdin dostum ya epiphone'dan korkuyodum fakat bi o kadar da tonları hoşuma gidiyor. sanırım alıcam bi standart:)

fly_v demiş ki:
bende epiphone ls paul almak istiyodum. bayaa bi araştırdım. en çok duyduğum şey "eğer epiphone alıcaksan tek model -les paul custom- olanını al" dediler. eğer bulursam bi tane alıcam sana da tavsiye ederim tonları bayaa hoş gelio.

Kesinlikle...Epiphone da işe yarar iki model varsa oda standart ve custom dur;)Ben ikisinide kullandım ancakk tercihim standart.Ben daha rahat ediyorum özellikle 2002 ve önceki kore les paul standartlar gerçekten cok çok iyi dostum.Bende bir 2000 kore les paul standart limited edition var ve alet bildiğin gibson tonları veriyor...Evet yanlış duymadın inanılmaz ama gerçek merak eden gelip deneyebilir dostlar :D

hmm kanıma girdin dostum ya epiphone'dan korkuyodum fakat bi o kadar da tonları hoşuma gidiyor. sanırım alıcam bi standart:)

Al tabi dostum.Eğer yukarıda detaylı olarak yazdıklarımı okur,artı biraz daha araştırma yapar ve tanrının sevgili kuluysan yani şansın yaver giderse kendine çok iyi bir epiphone bulabilirsin ;) Ancak standart - custom ikilisinde tercihimin standart olması seni yanıltmasın.Bu bir zevk meselesi.İki gitarında kendine has karakteri var.İkisinide dene sana uygun olanını öyle seç ve tekrar söylüyorum nekadar aklına bu dediğim bilmem ama bence yıllanmış bir epiphone tercih et.Özellikle gibson ve epiphone les paul tarzı,vintage karakterli gitarlarda yıllanma gerçekten tonları inanılmaz derecede etkiliyor , her halükarda pişman olmazsın dostum :) sevgiler , saygılar

fly_v demiş ki:
fly_v demiş ki:

Al tabi dostum.Eğer yukarıda detaylı olarak yazdıklarımı okur,artı biraz daha araştırma yapar ve tanrının sevgili kuluysan yani şansın yaver giderse kendine çok iyi bir epiphone bulabilirsin ;) Ancak standart - custom ikilisinde tercihimin standart olması seni yanıltmasın.Bu bir zevk meselesi.İki gitarında kendine has karakteri var.İkisinide dene sana uygun olanını öyle seç ve tekrar söylüyorum nekadar aklına bu dediğim bilmem ama bence yıllanmış bir epiphone tercih et.Özellikle gibson ve epiphone les paul tarzı,vintage karakterli gitarlarda yıllanma gerçekten tonları inanılmaz derecede etkiliyor , her halükarda pişman olmazsın dostum :) sevgiler , saygılar

usta kusura bakma sana çok şey danıştım çok vaktini çaldım ama 1 sorum daha olucak. yazını okudum ve sahte epiphonelardan bahsetmişsin bu hafta içi bi epiphone les paul custom alıyorum. gitarın orjinal olduğunu nasıl anlayabilirim yazı karakterine dikkat et falan demişsin. bunu karşılaştırabileceğim bi site varmı bildiğin yardımcı olabilirsen çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler:)

fly_v demiş ki:
fly_v demiş ki:

usta kusura bakma sana çok şey danıştım çok vaktini çaldım ama 1 sorum daha olucak. yazını okudum ve sahte epiphonelardan bahsetmişsin bu hafta içi bi epiphone les paul custom alıyorum. gitarın orjinal olduğunu nasıl anlayabilirim yazı karakterine dikkat et falan demişsin. bunu karşılaştırabileceğim bi site varmı bildiğin yardımcı olabilirsen çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler:)

Estafurullah dostum.Bilgimiz yettiğince cevaplarız tabi paylaşmadıktan sonra biişeyler bilmenin anlamı ne;) Şimdi öncelikle şunu söyleyebilirim ki,gerçek bir les paul ile fake ini ayırmak kimi zaman çok kolay olduğu gibi kimi zaman görünüşe bakarak imkansıza yakındır.Çünki sahte olupta neredeyse birebir kopya olan bir les paul standart görmüştüm.Yazıları dahi aynı yazılmıştı.Baya bir incelemiştik ancak bizi kıllandıran birincisi sapın montajındaki bir detay ikincisi ise manyetik leri çıkardığımızda yuvaların komple siyaha boyanmış olmasıydı...Yani burdan anlayabileceğin gibi sap montajı ve sap geometrisine dikkat et,diğerleriyle karşılaştır ikincisi ise imkanın varsa manyetikleri sök yuvalarına dikkat et.Bunun dışışında sahteliği anlayabilmemizin en önemli yolu gitarın fnish'inde (yan üst kısımda kullanılan potans düğmeleri,manyetik kasaları,pick guard,sapa işlenen sedeflerin şekli,atılan boyanın kalitesi) görülen farklılıklardır...Örnek vermek gerekise asla hiçbir gold top custom ,üstünde siyah pick guard,siyah manyetik kasaları ve potans düğmeleriyle cıkmadı...Bu şekilde kasa yada işleme olarak les paul ile aynı olarak gördüğün gitar bil ki fake dir ;) Bu tür bağzı incelikler bulunmakta...Yazı karakteri Epiphone un sürekli yaptığı gibi EPİPHONE yazısının el yazısı şeklinde ,eğimli bir biçimde yazılmış olması gerekir zira genelde fake olan gitarlarda ya el yazısı olarak yazılmıyor yada el yazısı olarak yazılıp bir iki farklılık yapılıyor(birebir kopya suçtur) buyüzden o yazı karakterine iyi bak....
Seri numarası olayına gelince seri numaraları çok raat bir şekilde kopyalanabiliyor bunu unutmamak gerek.Ha nasıl anlarsın ,Epiphone un kullandığı puntoları bilmen gerek ki bunun içinde sahte puntoyla gerçeğinin farkını gözünle görmüş olman gerek;)Açıkçası öyle pğek anlatmaylada olcak bişeyde değildi denenmesi gerek
Ancak dostum şu varki tüm bunlar görünebilecek farklılıklardır ama öncede belirttiğim gibi çok ustaca kopyalanmış epiphone ve gibson lar var piyasada.Benim arkadaşım bile malesef bitane aldı bunlardan aldanarak...Oyüzden genellikle en iyi ayırt etme yolu eline alıp çalmaktır;)yani bu şekilde gitarın manyetik ton kalitesinden,sustainlerinden ve sap geometrisinden,gövdenin yoğunluğu ve oyuluş biçminden çok rahat bir şekilde anlaşılır.Demem o ki benim sana tavsiyem les paul lerden anlayan biriyle git al yada alırken şart koş bu gitarı şu falanca kişiye denettirmeden almam diye;) Ha hiçbişeymi yapamıyosun, alacağın gitarın önden boy,arkadan boy,önden yakın gövde,sap montaj kısmının yakın,kafa kısmının önden ve arkadan seri numarasıda görülebilecek temizlikte resimlerini bana yollarsan sana yardımcı olup fikir verebilirim ;)

İnşallah hayırlısı olsun dostum bir sorun çıkmazda bu güzel gitara sahip olursun :)

hmm saol abi de benim baktığım gitarın pickguardı siyahtı sen siyah çıkmıyor demişsin kıllanmaya başladım ben. bak gitar bu linktekinin aynısı. bu değil ama birebir örneği.
http://img.auctiva.com/imgdata/7/6/0/4/5/9/webimg/127460239_o.jpg

Evet bu resimde görünen gitar tamamiyle fake bir gitar.Sana bahsettiğim gold top örneğiyle aynı...Buna benzer bir gitarı inceleme fırsatıp olmuştu.Epiphone yazısı,sap montajı,sedef çakmaları ve gövde şekli birebir aynıdır gerçek epiphone larla yani görünüşte bu bir epiphone les paul dur.Fake olduğunu gösteren şeyler aksamların siyah olması,eğer dikkatli bakarsan switch in altındaki plastik plakanın yuvarlak değil hafif elips şeklinde olması ve sap geometrisinin farklı olması ve inanılmaz rahatsız bir sapının olması ve en önemliside tonlarının kesinlikler ben bir les paul değilim diye bağırması;)Hiçbir gold top bu şekilde bir fnish ile çıkmadı. ;) Tavsiyem bu gitarı almamandan yanadır dostum.Biraz daha araştır aceleci olma elbet gönlünde yatan aslan karşına çıkacaktır.

abi biraz önce arkadaşım gitara bakmaya gitti. adamla konuşmuş. adamda bu gitar çin malı o yüzden böyle demiş. sanırım almıcam ya güvenemiyorum. 0 gitarın fiyatı 1000 lira internette 1700 lira

Birde bende biseye deyinmek istiyorum...

Epi alacagin dukkandaki butun ayni model epi lerin seri numaralarini incele... Zira sahteyse ayni seri numaradan gitarlar olabilir.Cunku orjinal bi epi seri numarasini birkac gitara basabiliyorlar...

abi biraz önce arkadaşım gitara bakmaya gitti. adamla konuşmuş. adamda bu gitar çin malı o yüzden böyle demiş. sanırım almıcam ya güvenemiyorum. 0 gitarın fiyatı 1000 lira internette 1700 lira

Dostum bu işin çin malı kore malı yok...Çin kore ayrımı malzeme ve işçilik kalitesiyle ölçülür ki oda artık yok çünki çıkan tüm epiphone lar artık çin malı ;) yok öyle çin malı diye bunlar böyle diye bişey.Alalım o adamı götürelim zuhal müziğe tüm gold top modelleri gösterelim hepside çin malı bakalım öylemiymiş :) dostum o gitar çakma sakın alayım deme parana yazık.Densizin biride internette satıyor bu aletleri biliyorum sakın ha aldanayım demeyin paranıza ve hayallerinize yazık....

İyi forumlar. Şu sıralar yeni ekipman arayışı içerisindeyim. Aslında çaldığım tarzlar blues rock n roll ve hard rocktır. Blues ve rock n roll ile ilgili ekipmanım var.Ve bu ekipmanla hard rock çalmam gerçekten zor. Bunun için yeni gitar arayışlarına girdim ve epiphone'un les paullarını gördüm. Acaba sizin bu gitarlar hakkında fikirleriniz nelerdir ? Kullananınız varsa memnun mu ? Şimdiden teşekkürler.
(Bahsedilen les paul studio ve ya standart)

Les paul senin tarzına gidebilecek bir gitardır. Ancak #2 haklı amfi pedal hepsi bir bütündür. Les paul düşünüyorsan netten kayıtlarını ve karşılaştırmalarını dinleyebilirsin.

Bu son çıkan probucker manyetikli plus top pro modelleri çok hoş. Ben işçiliğini ve probucker manyetiklerini çok beğendim. Coil tap olmasıda cabası. Bikaç ay önce ben denediğimde mağazada fiyatı 1200 TL civarıydı. Fakat "egonomi eyiye gettiği" için şuan fiyatı 1400 olmuş. Sonumuz hayrolsun...

Öncelikle yorumlarınız için saolun :) Elimde bir adet Roland Cube 30 var. Onun dışında ilk başladığım da Masterwork 15 W amfi almıştım. Bu iki amfi dışında pedal prosesor vb hirbirşeyim bulunmamakta. Aslında gitar yanında amfi ve pedal öneriside yapsanız benim açımdan iyi olur çünkü "ekipman" yenilemeyi planlıyorum.
Edit: Bütçe 2000 lira .

Son düzenleme:
Geri