Ankara Luthier Önerisi

internetteki önerileri dikkate alarak, dün akşam hem evime yakın olduğu hem de akşam saatlerinde de uygun olduğu için LuthierTurk yılmaz beye bas gitarımı checkup amaçlı götürdüm. sap, perde, köprü, entonasyon ayari vs. tam anlamıyla titizlikle elden geçirdi. 1 saati biraz daha uzun bir süre sonra işlem bittiğinde, ses ve çalış rahatlığı olarak yepyeni bir gitara sahip oldum. sonuçtan çok memnunum. tavsiye ederim.

Gitarıma bakım yaptırmak için ankaraya kadar gittim ve kendisiyle tanıştım. Ticareti değil de müziği düşünen birisi demek kesinlikle doğru. Gitarın fretlerinin bir kaçı yüksekti onları tekrar çaktı, sap, tel yüksekliği vs vs. herşeyi tek tek içine sinenene kadar yaptı ve beraber de denedik. Gitar kendine geldi gerçekten. Sohbeti ve bana anlattıkları, müzik bilgime eklediklerim için de ayrıca teşekküre derim.

İstanbul'a taşınabilirim demişti ama Ankara dan bir ustanın daha ayrılması üzücü =(

Var mıdır tavsiye edebileceğiniz? .09 telden .11'e yükselteceğim de telleri, hem nut'taki gerekli ayarlamaların yapılması, tel yüksekliği ile sap ayarının yapılması ve tremolonun bloklanması gibi şeyler için bırakacağım gitarı. Şimdiden teşekkürler.

Ben de tesviye için luthiyer arıyorum ankarada uygun fiyatlı önerirseniz sevinirim.

Neden uygun fiyatlı? :)

Yanlış anlama, bizim millette enteresan bir anlayış hakim, aynı anda hem en iyisini ve en ucuzunu arzulayabiliyoruz alışverişlerimizde. Biraz saçma buluyorum. 'Uygun fiyatlı' luthierlerin tek faydası kendi kendime yapmayı öğrenmek olmuştur bana bugüne kadar. İşini düzgün yapan ve karşılığını da isteyen bir luthiere yönelmeni tavsiye ederim, aksi takdirde evdeki bulgurdan olma ihtimalin var.

Neden uygun fiyatlı? :)

Yanlış anlama, bizim millette enteresan bir anlayış hakim, aynı anda hem en iyisini ve en ucuzunu arzulayabiliyoruz alışverişlerimizde. Biraz saçma buluyorum. 'Uygun fiyatlı' luthierlerin tek faydası kendi kendime yapmayı öğrenmek olmuştur bana bugüne kadar. İşini düzgün yapan ve karşılığını da isteyen bir luthiere yönelmeni tavsiye ederim, aksi takdirde evdeki bulgurdan olma ihtimalin var.

Hocam merhaba geçen sene ikinci el bir 300 liraya amfi aldım. Amfinin sadece bir tane butonu bozuktu basılı kalmıyordu ama bir şey sıkıştırınca çalışıyordu sadece içim rahat etmiyordu. Parça çok zor bulunuyordu ama aradım taradım tanesi 5tl olmak üzere 2 tane aldım. Ama Trabzon'daki elektronikçiler beceremedi daha doğrusu eski parçayı çıkarırken lehime azcık zarar vermişler. Hatta forumda konusu duruyordur.

Google'a amfi tamir yazdım sitesi profesyonel gözüken birine ulaştım amfiyi göndermemi istedi direk fiyat söyleyemeyeceğini söyledi tabii hak verdim ve gönderdim. Benim bildiğim usta ürüne bakar fiyatı söyler tüketici kabul ederse tamiri yapar olur biter.

Ben mesaj atarak sürekli bilgi almaya çalışıyordum 1 hafta sonunda bana yaptığını ve ücretini 300 TL olduğunu söyledi ve fiyatın çok uygun olduğunu söyledi. Daha doğrusu hep bu fiyatlara çalıştığını.Ha bir de yalan olmasın bir potansda sorun varmış temizledim dedi. Amfiyi ikinci el 300 liraya satın almıştım, ancak tamir edilen bir şeyi tekrar parçayı geri sök söylenemezdi. En azından bunu söylemeye utandım. amfi kargosunu da ben ödedim ve amfi elime ulaştı Benim 5 liraya aldığım parçayı takmış ve kablolama yöntemi ile farklı lehim yapmış. Ama parça aynı 5 liralık parça lehim teli ise en fazla 1 bakır top olsun 50 lira saatli 250 liraya çalışıyorsa eğer bu geçen senenin fiyatları bana göre bu fiyat biraz fazladır hocam tabii ki ne kadar ekmek o kadar köfte ama 300 liralık bir anfiye tek 5 liralık buton değişimi için 300 lira fiyat direk yapayım mı diye sormadan yapılıyorsa biraz emrivaki oluyor bence. O kişiye hakkım helal zaten işinde de çok profesyonel birisi zaten ve forumda tavsiye ettim hatta konularda. Bir anektod gibi bir şey vardır, usta gelir tek bir çekiç ile işi düzeltir ve çıkan faturaya karşı 25 yıllık ustalık + 1 çekic darbesi der bin dolar alır evet hak veriyorum ama benim demek istediğimi de anlamışsınızdır umarım. O Yorumu size bırakıyorum dediğim fiyatı uygun kısmı da tam olarak bu :)

Son düzenleme:
Merhabalar.Headstocka vernik attırmak ve genel bir bakım için işini titizlikle yapan ve müşteriyle samimi bir ilişkisi olan luthier bilginiz var mıdır?

Kızılay Bayındır-1 sokakta Aksoy Pasajında Luthier Sarp Yılmaz var ona uğrayabilirsin hocam
Cevabınız için teşekkür ederim.Sarp bey biraz soğuk birisi gibi gelmişti bana bir de fiyatta üzmüştü gilmour mod için.Sanırım geç vakit gidince yorgunluktan olmalı.Bir dahakine erken bir vakitte gideyim.

Bir de kendisi gitarı aldı mı çok fazla elde tutuyor.Bazen 2 hafta bike diyebiliyor.Umarım yine yoğun bi zamana denk gelmem.

Cevabınız için teşekkür ederim.Sarp bey biraz soğuk birisi gibi gelmişti bana bir de fiyatta üzmüştü gilmour mod için.Sanırım geç vakit gidince yorgunluktan olmalı.Bir dahakine erken bir vakitte gideyim.

Bir de kendisi gitarı aldı mı çok fazla elde tutuyor.Bazen 2 hafta bike diyebiliyor.Umarım yine yoğun bi zamana denk gelmem.
Zaman konusunda haklısınız evet gerçekten 1 haftadan aşağı ben de gitar almadım. Soğuk birisi kesinlikle değil ama tabi ruh haline de bağlı kesinlikle. Ne olursa olsun işi işçiliği çok iyidir

Zaman konusunda haklısınız evet gerçekten 1 haftadan aşağı ben de gitar almadım. Soğuk birisi kesinlikle değil ama tabi ruh haline de bağlı kesinlikle. Ne olursa olsun işi işçiliği çok iyidir
Teşekkür ederim yanıtınız için, pazartesi saat 4 gibi gideyim bakalım.Ya da bende numarası var arayım müsait olduğu bi gün gideyim en mantıklısı.

Gilmour mod için ne kadar ödemiştiniz sakıncası yoksa?

Sarp abi çok hoş sohbet bir insandır öncelikle, muhtemelen o an yorgunluğuna veya yoğunluğa denk gelmiştir öncelikle. Ayrıca işini çok titizlikle yapar, hiçbir zaman bıraktığınız gitarı, sırf sizin istediğiniz işi halledip teslim etmez. Tel değişimi diye verdiğim gitarın bazen manyetik seviyeleri dengelenmiş şekilde alırım, bazen fretlerdeki hafif pürüzler düzeltilmiş şekilde. Bunları da genel fiyat tarifesine ek olarak yüklemez diye hatırlıyorum. Muhtemelen sizin olayda da bu durum olmuştur. Gitarların bekleme süresine de hak vermekle beraber, bunu şehirdeki benzer alternatifi gibi keyiften değil ciddi iş yoğunluğundan kaynaklandığını düşünüyorum, atölyesindeki askıların arasında çok nadiren boş görüyorum.

Sarp abi çok hoş sohbet bir insandır öncelikle, muhtemelen o an yorgunluğuna veya yoğunluğa denk gelmiştir öncelikle. Ayrıca işini çok titizlikle yapar, hiçbir zaman bıraktığınız gitarı, sırf sizin istediğiniz işi halledip teslim etmez. Tel değişimi diye verdiğim gitarın bazen manyetik seviyeleri dengelenmiş şekilde alırım, bazen fretlerdeki hafif pürüzler düzeltilmiş şekilde. Bunları da genel fiyat tarifesine ek olarak yüklemez diye hatırlıyorum. Muhtemelen sizin olayda da bu durum olmuştur. Gitarların bekleme süresine de hak vermekle beraber, bunu şehirdeki benzer alternatifi gibi keyiften değil ciddi iş yoğunluğundan kaynaklandığını düşünüyorum, atölyesindeki askıların arasında çok nadiren boş görüyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim.

dikkat edecek olursanız listede sadece 3 luthier arasında kıyas yapıyorum. onun dışında zafer, yılmaz gibi adını sayamayacağım bir sürü kişi var. gerek işçilik gerekse müzik ve müzik ekipmanına bakışları yüzünden listelemeyi uygun görmedim.

işin kalitesi ve ustalık becerisine göre dizecek olursak (fret değişimi, boya, vs) gitar sap ve gövde yapımı ile kenan usta dışındakiler ilgilenmiyor.
kenan usta>sarp>tolga

hızlı bir şekilde yapılmasını istiyor iseniz
tolga>sarp>kenan usta

bu arada üçünü de 25 yıl gibi bir süredir tanıyorum. kenan usta kadar işçiliği iyi olanı, tolga kadar müzikle alakalı olanı (bass gitar çalar), sarp kadar araştırmacı ve farklı dallarda tecrübeleri olanı tanımadım.

dikkat edecek olursanız listede sadece 3 luthier arasında kıyas yapıyorum. onun dışında zafer, yılmaz gibi adını sayamayacağım bir sürü kişi var. gerek işçilik gerekse müzik ve müzik ekipmanına bakışları yüzünden listelemeyi uygun görmedim.

işin kalitesi ve ustalık becerisine göre dizecek olursak (fret değişimi, boya, vs) gitar sap ve gövde yapımı ile kenan usta dışındakiler ilgilenmiyor.
kenan usta>sarp>tolga

hızlı bir şekilde yapılmasını istiyor iseniz
tolga>sarp>kenan usta

bu arada üçünü de 25 yıl gibi bir süredir tanıyorum. kenan usta kadar işçiliği iyi olanı, tolga kadar müzikle alakalı olanı (bass gitar çalar), sarp kadar araştırmacı ve farklı dallarda tecrübeleri olanı tanımadım.
Tolga Usta nerede hocam? Web sitesi falan var mı?

Geri