Müzisyenler Akustik Travma'ya Dikkat!

Selam arkadaşlar,
Geçen gün yediğim, hayatın en büyük darbelerinden biri olan "Akustik Travma" hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum;

Lise yıllarından beri çok şiddetli bir seviyede, yüksek sesli olarak müzik dinlemekteydim. Neden yüksek ses dinliyordum? Çünkü sesi kıstığım zaman gitar frekansları dandik kulaklıklarda, hi-fi ,hi-end olmayan kulaklıklarda hep kayboluyordu. Ben de haliyle abandım da abandım...

Sonuç; İç kulakta bulunan "Cochlea" denilen salyangoza benzer bir yapının zedelenmesi sonucu, yüksek seste ve bazı frekanslarda kulakta cızırtı gelmeye başladı. :(
Cochlea şöyle çalışıyor;

hz-of-cochlea.png

Dışarıdan bir ses gelir ve Cochlea'nın geniş ağızından içeri girer. Geniş ağız resimde de görüldüğü üzere bass frekanslarından tiz frekanslarına doğru yol alır. Bu yolun içerisinde mikroskobik boyutlarda tüyler bulunur ve her ses geldiğinde bu tüyler ses dalgasının verdiği rüzgar efekti sayesinde salyangozun(cochlea) yüzenine dokunup geri kalkarlar. Beyin de bu yüzeydeki her bir dokunuşu ses olarak algılar, çözer ve sonucunda o sesi duymamızı sağlar. (Hayret verici gerçekten)

Şimdi yüksek sesle dinlediğimizde bu tüyler fazla desibel'e maruz kaldığı zaman yorulmaya başlıyorlar. Bunun da adına akustik travma diyorlar. Bu tüyler yorulduğu zaman ses dalgası geldiğinde, eğilip yüzeye dokunup geri kalkamıyorlar. Kalkamadıkları için de beyin onu hala ses geliyormuş gibi algılıyor, ama ortada ses yok. Bu yüzden de gerçek ses yerine cızırtı duymaya başlıyoruz.

Bu hastalığın tedavisi yok denilecek kadar az. Bazı vitamin takviyeleriyle ne kadar müdehale etseler de pek bir gelişme kaydedemiyor vücut. Sadece ilerlemesini engellemek kalıyor yaşamımız boyunca. Lütfen duyarlı olalım, çevrenizde yüksek ses ile müzik dinleyenleri gerçekten uyarın. İnsanın başına gelmeyince anlamıyormuş gerçekten :(

Buna çare olarak da 1500-4000 lira arasında hi-end kulaklıklar mevcut. Sesi ne kadar kısarsanız kısın frekanslar kaybolmuyor, in-ear'ın da avantajı olarak dış ortamdan ses almadığı için saf müzik dinliyorsunuz. 400-500k'ya millet araba alıyor onlara bişi yok, biz bu fiyatları kulaklığa gömünce OOO... ne oo amk.

Saygılar

Bunlar da raporlar;
iNkNeGy.jpg

u10YtSf.jpg

Öncelikle çok geçmiş olsun. üzücü bir durum. Bende de askerden kalma(silah atislarindan) cinlama problemi var. Yuksek sesli ortamlarda artabileceği soylendi. Davul gibi yuksek volüm lu ortamlarda bulunacağım zaman kulak tıkacı kullanıyorum. Tabi sesler anlamını yitiriyor ama yapicak bise yok. Özellikle geceleri çok rahatsız edici olabiliyor. Müzikle uğraştıkca ne kadar dikkat edebiliriz bilmiyorum ama sizler tedbirli olun arkadaşlar.

geçmiş olsun.. benim de ses konusunda ciddi bir sıkıntım var. 1 metre yadımda iş verenim akşama kadar piyasemen ile gümüş parçaları deliyor,kesiyor, biçiyor. artık ne dinlesem o piyasemenin verdiği berbat frekansı duyuyorum. Bundan nasıl kurtulucam bilmiyorum..

geçmiş olsun.. benim de ses konusunda ciddi bir sıkıntım var. 1 metre yadımda iş verenim akşama kadar piyasemen ile gümüş parçaları deliyor,kesiyor, biçiyor. artık ne dinlesem o piyasemenin verdiği berbat frekansı duyuyorum. Bundan nasıl kurtulucam bilmiyorum..

İşitme merkezlerinde kulak kalıbı alınarak kişiye özel tikaclar yapılıyor. Sesi hatırladığım kadarıyla 26 dB düşürüyor, bunlardan edinmen şiddetle öneririm.

Çok duyarlı bir paylaşım olmuş, umarım atlatirsin bu durumu. Artık geleneksel kulakliklar yerine 3-10 adet hoparlör barındıran kulak içi kulakliklar kullanılmalı diye düşünüyorum. Hem dış sesi engelleyerek hemde frekansları ayrı hoparlörlerden üreterek, kişinin sesi fazla açmasına engel oluyor.

Öncelikle çok geçmiş olsun tüm arkadaşlara. Ben de yüksek sesli müzik dinlerdim hep ancak bahsettiğiniz rahatsızlıklar çıkmaya başlayınca hemen bıraktım çok şükür şu an bir sorun yok. Yaklaşık 6-7 aydır kulaklıkla bir şey dinlemiyorum dinlesem de kısık seste dinliyorum. Ben şunu soracağım acaba aynı durum evlerimizdeki amfilerimiz için de geçerli mi sizce? Şöyle örnek vereyim evde 20 watt transistörlü amfim var genelde sesi %50-60 civarında açıp kullanıyorum komşular sıkıntı yaratmıyor. Ancak 1-2 saat aralıksız çalıp bırakınca kendimi acayip yorgun,bitkin hissediyorum. Kulakta çok problem olmuyor ancak çalmaya başlamadan önceki halime göre acayip bitkin düşüyorum. Size de oluyor mu bu yüksek ses ile mi alakalı acaba? (Ki benim amfinin sesi 50-100watt lambalı amfilere göre falan sinek vızıltısı sayılır)

Etymotic firmasının bu tarz durumlar için şöyle earplugları var;
Etymotic Research | Music•PRO Electronic Earplugs
Etymotic Research | GSP-15 GunSport-PRO Electronic Earplugs
Etymotic Research | HD•15 Electronic Earplugs
Fiyat ucuz değil, ama çok yüksek sesli yerlerde sürekli çalışanlar için oldukça faydalı olabilir. Ve kulaklıkla müzik dinlemek istiyorsanız izolasyonu iyi iem leri tavsiye ediyorum. Etraftan gelen sesi tamamen kestiği için, düşük sesle bile istediğiniz sonucu alabiliyorsunuz. Ben yine etymotic firmasının er4 kulaklığını kullanıyorum. Ama farklı firmaların farklı farklı modelleri var tabi.

Öncelikle herkese teşekkür ederim, umarım daha fazla insan çekmez bu çileyi.
Shure SE846'dan önce Bose Mie2i kullanıyordum, earbud oldukları için kulağımı mahvetti. Mümkün olduğunca in-ear tercih edin. Bose'lar dış ortamdan çok ses alıyordu. Bu yüzden de dış sesi bastırayım diye volume açıyordum :( ah işte ah... Neyse ki Shure'da %70 seviyelerinde dinleyebilecek durumda şu an kulağım. Bazen cızırtı komple kayboluyor %100'e zorlasam bile cızırtı gelmiyor ama bazen %30'da bile geliyor. Çok sıkıntı çok. :(

Etymotic firmasının bu tarz durumlar için şöyle earplugları var;
Etymotic Research | Music•PRO Electronic Earplugs
Etymotic Research | GSP-15 GunSport-PRO Electronic Earplugs
Etymotic Research | HD•15 Electronic Earplugs
Fiyat ucuz değil, ama çok yüksek sesli yerlerde sürekli çalışanlar için oldukça faydalı olabilir. Ve kulaklıkla müzik dinlemek istiyorsanız izolasyonu iyi iem leri tavsiye ediyorum. Etraftan gelen sesi tamamen kestiği için, düşük sesle bile istediğiniz sonucu alabiliyorsunuz. Ben yine etymotic firmasının er4 kulaklığını kullanıyorum. Ama farklı firmaların farklı farklı modelleri var tabi.

Amaç yalnızca gürültüden korunmaksa elektronik tıkaç gereksiz. Elektronik tıkaçların amacı özellikle belli frekansları zayıflatmak ve genel olarak dış sesi kulağa zarar vermeyecek şekilde içeri aktarmak.

Amaç yalnızca gürültüden korunmaksa elektronik tıkaç gereksiz. Elektronik tıkaçların amacı özellikle belli frekansları zayıflatmak ve genel olarak dış sesi kulağa zarar vermeyecek şekilde içeri aktarmak.
Tam çalışma mantıklarını bilmediğim için yorum yapamıyorum. Şirket farklı uygulamalar için farklı ürünler çıkarmış, müzik, silah, ve sanayi gibi. Diğer ikisini bilmiyorum, ama müzik için olanın çok yüksek gürültülü ortamlarda sesi dinlenebilir bir seviyeye çektiğini biliyorum. Bunu direk sinyali attenuate ederek mi yoksa bazı frekansları kısarak mi yapıyor bilmiyorum. Yine de doğru dürüst bir cevap vermek için iyi araştırmam gerek :)

Öncelikle herkese teşekkür ederim, umarım daha fazla insan çekmez bu çileyi.
Shure SE846'dan önce Bose Mie2i kullanıyordum, earbud oldukları için kulağımı mahvetti. Mümkün olduğunca in-ear tercih edin. Bose'lar dış ortamdan çok ses alıyordu. Bu yüzden de dış sesi bastırayım diye volume açıyordum :( ah işte ah... Neyse ki Shure'da %70 seviyelerinde dinleyebilecek durumda şu an kulağım. Bazen cızırtı komple kayboluyor %100'e zorlasam bile cızırtı gelmiyor ama bazen %30'da bile geliyor. Çok sıkıntı çok. :(
Yalnız se846 da cidden inanılmaz güzel bir iem. Ben yerinde olsam hiç bir şekilde yüzde 60 in üstüne çıkmazdım 1-2 yil. Sonra belki biraz daha arttırarak kendimi test ederdim. Sağlık şakaya gelmiyor, özellikle bu kadar bizim için önemli olan bir konuda. Ben mesela çok fazla bilgisayar, telefon kullanmaktan gözlerimin içine etmiştim. Artık ekrana 10dk dan fazla bakamaz hale geldim. Bir hafta bakmıyorum etmiyorum, sonra yine aynı. Parlaklığı düşürüyorum, yine aynı. İki üç hafta kullanmıyorum, bir hafta sonra aynı. Günde en az 10 saat bilgisayar kullanıyorken kaçarı yok çünkü. Gözler de gerçekten uzun bir süre dinlenmeden kendine gelmiyor. Göz tansiyonu falan başlıyor. Sonra araştırdım neden gözler çok monitör kullanımda acıyor diye. Ekranlarimizin yaydığı mavi ışıkla alakaliymis. Vücudumuzun biyolojik saati var ve yaşadığımız doğaya göre çalışıyoruz. Yapay etkilerle bu çalışma koşullarını bozuyoruz. Normalde renklerin gözümüze yansıması gün içerisinde güneş ışığına bağlı olarak değişiyor. Oysa ekranlar renkleri güneş ışığında göründüğü gibi göstermek için renk sıcaklıklarını ona göre ayarlıyor. Günde 10-15 saat bilgisayar kullanınca da sanki günün 22 saatini güneşin altında geçirmişiz gibi gözler yoruluyor. Dolayısıyla güneşin durumuna göre ekranın rgb(kırmızı, yeşil, mavi renk) sıcaklıklarını ayarlayan bir program kurdum f.lux diye. Sürekli bilgisayar kullanmama rağmen bir iki hafta içinde gözlerimin acısı tamamen geçti. Bir kaç ay sonra ise istersem normal renklerle uzun bir süre bir sorun olmadan kullanabildigimi fark ettim. Demek istediğim şu, insanlar olarak doğanın bize koyduğu limitlere sınırlara göre yaşıyoruz. Bazen istediklerimiz bu sınırların dışında olduğundan vücutlarımızı zorlayarak kendimize zarar veriyoruz. Teknolojik gelişmelerin, sağlığımızı etkileyecek sınırları aşmasına izin vermememiz gerekli. Mühendislikte neredeyse her şey, her şeyin mükemmel çalıştığı teorilere dayanır. Ama gerçek hayatta her şeyin toleransı ve her şeyin çalışma sınırları var (100 ohm direnç, ne olursa olsun asla 100 ohm olmaz), onun için oda sıcaklığında saklayınız diye yazıyorlar :) İnsanlar da buna çok benziyor, ama bizim farkımız çok yüksek bir kendimizi iyileştirme yeteneğimiz var, adapte olabiliyoruz. Ve insanoğlunun bilgi birikimi her zaman artıyor be her zaman daha da fazla sorunu çözüyor. Sanmıyorum ki bu sahip olduğun sorunun da bir çözümü bulunmasın ileride. Bence umudunu, tedavi ihtimali çok ama çok düşük diyerek kaybetme. 20 yıl sonra 96khz duyabilen kulak bile çıkartır insanoğlu ben inanıyorum :D

Çok geçmiş olsun, aynı şekilde askerde atışlarda sol kulağımda çınlama başladı, bir aya yakın duydum, sonunda TSK bi bok yerine koydu da odyoteste girdim. sonuç; çınlayan sol kulakta işitme kaybı var ama normal insan kadar duyuyormuşum, sağ kulak ise fil kadar. yani sol fil kulağımı kaybettim, gece sessizliğinde eski nokiaların çalışma cızırtısını duyardım.

kulaklık mevzuuna gelince düşük ses iyi yalıtım kulağı rahat ettiriyor, ama iyi yalıtım bulabilmek ne mümkün, in earların hepsi gevşeyip kulaktan düşüyor.

@CoolDoG

Başlığı görür görmez girdim, bendeki problem mi diye, birebir aynısıymış.
Üst frekanslarda yer yer dayanılmayacak bir 'cızırtı' oluyordu. Baya clipping gibi. Yüksek sesle dinlediğimde oluyordu genelde ama düşük seste de ara sıra oluyordu. Ve yalnızca sağ kulağımda oluyor.

Uzun süredir kısık sesle dinlemeye çalışıyorum ve son zamanlarda pek baş göstermiyor.
İlk zamanlar kulaklığı bozuk diye geri vermeyi bile düşünmüştüm ancak sonra kulaklıkları değiştirip takınca, yine aynı kulağın sorun yarattığını gördüm, o günden beri kulaklıkla müzik dinlerken dikkat ediyorum. Tizleri biraz aşağı alınca daha bir rahatlıyor kulağım bir de, mecburen hem genel volume'u aşağıda tutuyorum hem 4 khz'den sonrasını.

Bu arada böyle bir paylaşım için çok teşekkürler, en azından yalnız olmadığımı bilmek iyi hissettirdi ve o frekansların bulunduğu kağıdı görünce ayrı bir sevindim. Çünkü ben hiç doktora derdimi anlatamam sanıyordum. Tek üzüldüğüm, ki bence en önemlisi, tedavisinin olmaması. Kulağımı temizletmeyi düşünüyordum ama sanırım boşa olacak.

Hiç ama hiç önemsenmeyecek bir problem değil, bazen amfiden çalarken bile ses çok yüksekse tizlere dayanamayacak hale gelebiliyor insan.

Bu problemden çeken herkese geçmiş olsun, henüz kulağı sağlam olanlar da dikkat etsin. Yüksek seste, referans kulaklığıyla falan mix yapmayın aman ha. Beni o bu hale getirdi bana kalırsa.

Oncelikle cok gecmis olsun. Benim merak ettigim bir husus var, studyoda veya konserde neler yasiyorsunuz? GosterIyordur sanirim kendini bu rahatsizlik degil mi?

@forbidden_city Çok geçmiş olsun, kim bilir daha bir çok insan yaşıyordur ama neyden kaynaklandığından bihaber. Hastanelerden korkmayın, mümkün olduğunca pedal paralarınızdan kısıp, kendinizi muayene ettirin. Dünyadaki her şey bir şekilde satın alınabiliyor fakat sağlığı satın alamıyorsunuz. Doktorunuzla oturun dertleşin, 1 saat sizle dertleşmek zorundalar. Yılda 1 kez bile olsa, göz muayenenizi (sağlıklı bile olsa), kardiyo, kulak burun boğaz gibi önemli uzuvlarınızı test ettirin. Hastane pahalı demeyin, 3-5k gitara verebiliyoruz, azıcık da sağlığımız için verelim. Bu arada benim de sağ kulak maalesef :(

@Can Temtek Teşekkür ederim. Konserlerde pek rastlamıyorum çünkü ses kaynağı kulağın içine 2cm kala değil de 10-15m uzaklıktan geldiği için sanırım etkilenmiyor. Bazen çok garip bir şekilde kalabalık bir restoranda, saç kuruturken veya duş alırken bile cızırtı gelebiliyor.

Bu arada bir diğer cızırtı kaynağı da orta kulak. Ok işareti ile gösterilmiş olan östaki borusu burundan aldığı havayı, dış kulaktan aldığı hava ile orta kulakta birleştirir ve dengelenir. Eğer burun yeterince hava alamıyorsa ki benim raporlarımda sağ kulağımın daha az havayoluna sahip oluşundan dolayı cızırtı sebebi olarak da gözüküyor. Bu yüzden tam bir teşhis için doktorunuza gerçekten başvurun. Şakası yok bu işlerin :/

6qIstPO.png

Geri