Erkan Oğur

Bu adam bir dahi..Öte insan yaratık..

Tuvalette otururken klozetin kenarındaki küvete geliyor gitarın sapı ve tutuyor kısa klavyeli gitar yapıyor...

Odtü Bahar Şenliklerinde ses sistemine cep telefonunun yaptığı titreşime ara solo atarak akıllara zarar bir eylemde bulunmuşluğu vardır...

Perdesiz Gitarı bulan ama patentini almadığı için ismini dünyaya sunmamamış bahtsız birey :)

Ben tüm albümlerini dinledim kaliteli türk müziği dinlemek isteyen herkes dinlemeli bence

Kesinlikle Türkiye'den çıkan en büyük müzisyenlerden biri. Ya da tam anlamıyla üstad denilcek biri.
Perdesiz gitarı icat edip, bu gitarı aşan insan. Aynı zamanda çevremden bildiğim ve kendisiyle ilgili makaleler, röportajlardan takip ettiğim kadarıyla çok ta kaliteli bir insan. Zaten böyle bir müzisyen nasıl kaliteli bir insan olamazki.
Yavuz Çetin'İn ilk ve son albümündeki Dünya'daki perdesiz gitar çalışına bir bakın derim. Hatta kaçırmayın. Ve tüm albümlerini de alıp dinleyin.
Aslında yazılıcak çok şey var ama toparlayamayınca saçmalıyor insan. Ama zaten yorum yapmaya da gerk yok Erkan Oğur için.

Evet kendisi muhteşem kişiliğiyle ve de kalitesiyle birçok kişinin gönlünde taht kurmuştur..dediğiniz gibi diyecek hiçbirşey bulamıyorum türkiyenin yetiştirdiği nadir müzisyenelerden..ayrıca çokda mütevazi bir insan..kendisi perdesiz gitarı nasıl yarattığını şöyle açıklar gençken hırsımla gitara çok abandım ve bileklerim buna dayanamadı bende daha yumuşak olan perdesiz gitarı çalmaya başladım..
saygılar erkan oğura..

sevgiler ege..yavuz çetin albümündeki dünya'da bir mükemmellik var..yavuz çetin inanılmaz bir gitaristken bir de erkan oğurla çalışması kusursuz olmuş..buna dikkat etmemiştim..albümü ark.ımdan alıp dinledim,ondandır..ben onu daha çok gülün kokusu vardıdan tanıyorum ve onu dinledikten sonra diğerlerini dinleyebilmek zaman alıyor(yanlış anlaşılmasın)..sevgiler erkan oğur'a..imkanı olan varsa kendisini bu başlık altında yazmaya davet etse çok yararlı olur..

Erkan Oğur perdesiz gitarı gitarda Türk ezgilerini bulamadığı, kulağının o ezgileri aradığı için yaratmış. Yani sitesinde, ya da onunla ilgili bir sitede öyle yazıyordu. Bir röportajda da şu var, müziğe nasıl başladınız sorusu ve Erkan Oğur'un cevabı: "Teknisyenlik okuyordum (yada öyle birşey tam hatırlayamadım), kötü bir teknisyen olucağıma orta halli bir müzisyen olmak istedim". Kesinlikle mütevaziliği aşmış. Bu arada ordaki teknisyen herhangi bir meslek olabilir hatta çok kötü sıkmış ta olabilirim ;)
Bu arada sana da merhabalar Okan

8O 8O 8O 8O 8O <---- imza olayi

neyse

Erkan Abi cok iyi bir adam birakin cok iyi bir gitarci muzisyen olmayi. Cok hos sohbet, ve bilgili. tirnagi olmak icin bir tarafamizi yirtalim derim.

B

Bu adamın ölçüsü Türkiye değil, kesinlikle dünya! Adam Türkiye'yi aşmış gerçekten 1000 gömlek üstünde... İzleyince morelim bozuluyor gerçekten ama sonra sohbet edince kendime geliyorum ;)

bu amcaki hem türkiyenin en iyi orkestırasına sahir bülent ortaçgille çalışır öte yandan yavuz çetin gibi bir cevhere eşlik eder bununlada yetinmeyip i.hakkı demircioğluyla türkü derler ama bunların hepsini dipten ve derinden yapar e-bow'un yaratıcısı perdesiz gitarın mucidi
yüce bir şahsiyettir.mütevazilik konusunda eline su dökülemiyecek üstün türk insanıdır....

hayatımın yönetmeni yavuz turgul ve benim çocukluğumun orta yerinde tanıştığım ve o halde bile hayran kaldığım filminin bi yerlerinden kafasını uzatan adam.. eşkıya'dan hatırlıyorum onu ilk olarak sonra da fırat adlı bence kesinlikle gitarla seslendirilesi eseri.. zaten o ünlendirdi ilk önce, sonradan cılkını çıkardılar ama kesinlikle onun gibi söyleyeni duymadım..

Erkan Peygamber

Bence Erkan Oğur müziğin peygamberi....

Not: İsmail Hakkı Demircioğlu'nun albümünü mutlaka dinleyin. Erkan Oğur
yine döktürüyor.

yanlış hatırlamıyorsam aşağıdaki gibi bir durum var..

duyduğu seslerin hep süreli olduğunu farketmiş..belli bir süre sonra bitiyormuş sesler..mesela gitarın teline vurursanız birkaç saniye sonra susar..erkan oğur da şunu yapmış..bir alet..manyetik dalgalar üreten bir alet..gitar çalarken sağ eliyle çalanlar için sağ ellerini koydukları yerde tutuyor bunu ve bu şey manyetik dalgalar sayesinde gitar telinde sürekli bir titreşim sağlıyor..yani hiç bitmeyen bir si bemol mesela..ama diyoruz ya erkan oğur ve mütevazılık diye..şakayla karışık söylüyor: (biraz atıyorum ama içerik böyle--)"e tabi bu yaptığım da sürekli bir ses olmaktan çıkıyor bir yerde..pil bitince titreşim duruyor.."
trt'de izlemiştim..diyarbakır'da çekilen programdaydı sanırım..

erkan oğur fizik okumuş...

knopfler demiş ki:
yanlış hatırlamıyorsam aşağıdaki gibi bir durum var..

duyduğu seslerin hep süreli olduğunu farketmiş..belli bir süre sonra bitiyormuş sesler..mesela gitarın teline vurursanız birkaç saniye sonra susar..erkan oğur da şunu yapmış..bir alet..manyetik dalgalar üreten bir alet..gitar çalarken sağ eliyle çalanlar için sağ ellerini koydukları yerde tutuyor bunu ve bu şey manyetik dalgalar sayesinde gitar telinde sürekli bir titreşim sağlıyor..yani hiç bitmeyen bir si bemol mesela..ama diyoruz ya erkan oğur ve mütevazılık diye..şakayla karışık söylüyor: (biraz atıyorum ama içerik böyle--)"e tabi bu yaptığım da sürekli bir ses olmaktan çıkıyor bir yerde..pil bitince titreşim duruyor.."
trt'de izlemiştim..diyarbakır'da çekilen programdaydı sanırım..

erkan oğur fizik okumuş...
o alet e-bow. Evrenselde bir tane var. En kısa zamanda elime para geçtiğinde bir tane almayı düşünüyorum. Ama artık e-bow'la çalmak ayrı bir enstrüman oldu. Yani mesela birisi albümde gitar ve e-bow'la gitar çaldıysa yanında: "XXX- gitarlar, vokaller, E-Bow" gibi yazıyor. Çok güzel bir alet bir iki kere denemiştim. Erkan Oğur'uda kullanırken bol bol izledim. Sanırım Satriani de kullanıyor E-Bow. Akın Eldes falan da kullanıyor.

ben bir çok grupta görüyorum e-bow'u. en son gathering'in konser videolarında dikkatimi çekti.. erkan oğur'un icadı olduğunu bilmiyordum, takdir edilesi bir olay!

Geri