Erkan Oğur

12 mayıs Erzurum konseri var
ama ben genede konsere gitmeden önce bir canlı performansını izlemek istiyorum konser görüntülerine nereden ulaşabilirim?

Bu kadar insanın sevgisini kazanmak zor iş. Keşke bir formülü olsa ama yok. Gerçekten döt dörtlük sanat adamı. Karatkeri olsun, müziği olsun.. (biraz devlet bakanı ağzıyla konuşmuş gibi oldum ama idare edin :D )

Hayatımda gördüğüm en kişilikli en kaliteli muzisyenlerden birisi. Kendisine karşı kelimeler kifayetsiz kalıyor, insan sadece susup onun duygu dolu melodilerini dinliyor. İlk kez Fikret Kızılok'un albümlerinde dinledim O'nu. Fretless gitarıyla çaldığı melodiler içimi burkmuştu anlatamam o duyguları. Daha sonra sayısız konserini izledim tek kelimeyle inanılmaz. Çok büyük bir insan. Benim için dünyanın en kaliteli müzisyenleri arasındadır...

Birde benim bir hayalim var Erkan Ogur'un John Mclaughlin ile emprovize etnik müzik yapmasını istiyorum (akabinde emprovize adı altında blues dan jazz a gezeceklerdir beraber), kanımca tadından yenmez bir proje olurdu...

28 haziranda Telvin grubu olarak çıkıyor kendisi. 3 kere Telvin konseri oldu Ankara'da ve üçünede ters zamana geldiği için takip edemedim.
Yalnız bir tanıdığım konseri kaydetmiş, dinledim müthişti. Etnik müzik kalıpları dışında her türlü müziğe açılan bir grup. Yani Erkan Oğur'un eline bir Telecaster alıp, blues çalıp tabiri caizse "Yardırdığını" görmekte ayrı bir tat. Bir insan herşeyi bu kadar güzel çalabilir mi diyip bırakıyorum.

Kendisinin oluşturduğu Telvin grubunun yakında albümü çıkacak. Heyacanla bekliyorum; çünkü grup hakkında yapılan yorumlar gerçekten harika ve "İşte tam istediğim grup" dedirtecek güzellikte.
Gerçi işin içinde Erkan Oğur varsa onu gözü kapalı edinmek gerekir.
Ben yıllardır tanıyorum kendisini,ilk albümünü halen dinliyorum.Yani böyle bir sanatçıya ne kadar teşekkür edilse -bize türküyü sevdirdiği için- azdır.

Evet Halk Müziği de yapıyor; ama kendisinin icadı olan E-bow ve Perdesiz gitar birçok rock müzikçisi tarafından kullanılır. Ayrıca Bülent Ortaçgil ve Fikret Kızılok'la çalışmaları olmuştur. Daha birçok santçınında albümünde yer alır.

Erkan Oğur'u belirli bir müzik tarzı ile tanımlamak çok çok yanlış olur.

Ülkemizdeki en kendine has ve önemli müzisyenlerden birisi... gitarda kendi ifadesini bulmuş az bulunan kişilerden :D [/quote]

Deadly abi perdesiz gitar onun icadı değil bu arada :) Kandırmışlar seni (ya da ben öyle biliyorum. Bilemiyorum..)
Steve Vai olayı ise şu şekilde kendisi Steve Vai'e perdesiz gitarı "anlatıyor" (Ya da ben öyle biliyorum. Ya da ben bilmiyorum ya da vs.. vs.. :) )

Roth-Azad demiş ki:
Deadly abi perdesiz gitar onun icadı değil bu arada :) Kandırmışlar seni (ya da ben öyle biliyorum. Bilemiyorum..)
Steve Vai olayı ise şu şekilde kendisi Steve Vai'e perdesiz gitarı "anlatıyor" (Ya da ben öyle biliyorum. Ya da ben bilmiyorum ya da vs.. vs.. :) )

Albümünde yazıyor. Perdesiz Klasik gitarı ya da (sonsuz perdeli klasik gitarı) tüm dünyaya hediye ediyorum diye. Bence biraz araştır Erkan Oğur hakkında internette yazıyor. Ama perdesiz bas gitar, perdesiz klasik gitardan önce olan bir alettir bu da dipnot olsun...

Roth-Azad demiş ki:
Ya internette bir sitede vardı kronolojik olarak perdesiz gitar kullananlar diye.. 90'lara falan gelincede Erkan Oğur'dan bahsediyor.

Ama Erkan Oğur - Bir Ömürlük Misafir adlı albümün kapağında yazıyor üst kısımda yazdığım hediye meselesi hatta aynen yazayım:

"Benim için müzik uykularımdaki rüyalarım gibidir. Sadece ben görürüm, hissederim, yaşarım, unuturum, hatırladıklarımı aktarırım, yorumlarım... Bazı rüyalar da gerçek olur...

Müzik iyi ya da kötüdür, bir tercih yapmak ise hayattır.

Benim okulum, Elazığ' da geçirdiğim çocukluğum, orada yaşadıklarım, ailem, akrabalarım, bir iki arkadaşım, öğretmenlerim, köy düğünleridir. Oraların havasıdır... Suyudur...

Elazığ ve yöresinin folklorunu hissediyor olabilmek, hayatın bana en büyük hediyelerinden biridir.

Babam, annem, ağabeyim ve ben nesli tükenen bir bütünüz geldik, gideriz...

Gitar ve gitar müziğini anlayabilmekteyim. Gitar ile düşünmeye alıştım. Düşüncelerimdeki Türk Müziği sesleri ihtiyacım, gitardaki perde sistemini kaldırmama ve sınırlı bir aralık içerisinde sonsuz ses imkanı sağlayan perdesiz gitarı yapmama neden oldu. Yıl 1976...

Aslında sonsuz perdeli gitar demek daha doğru olurdu.

Perdesiz gitar, bütün yaylı sazlar ailesi ve insan sesi gibi çok yüksek anlatım gücü olan, yeni bir müzik aleti olarak dünya' ya ve insanlığa hediyedir..."

Not: Bu metin Erkan Oğur' un "Bir Ömürlük Misafir" adlı albümünün kapağından alıntıdır.

Demiş albüm kapağında...

Geri