Hepsi Mi Sıfırdan Farksız ?

Şimdi ,sözkonusu ilanlardan birinin sahibi de benim.İzahı gerekirse ,sıfır olarak satın aldığım ekipmanlarımın bir kısmını sıfır kondisyonda korumaya özen gösteririm.Her zaman kullandıktan sonra orjinal poşetlerine ,tozunu alarak kaldırırım.Hastalık olarak nitelendirilebilir bu durum belkide.Fakat satış yapacağım zaman ,ürünümün ikinci el fiyatlarında satılan hemcinslerinden ayrı tutulması satıcı olarak kesin hakkımdır.Adam sıfır fiyatı 1000 tl olan, potansları kaybolmuş ,çazık çuzuk pedalı 600 liradan satışa çıkaracak ,benim elimdeki ürün '' sıfır kondisyonda'' kullanılmış ,her zaman tozu pası alınmış ,nazik davranılmış ,kutulu faturalı ,600 lira fiyatla mı alıcı bulacak ? Herkesin ürününün temizliğine satıcı olarak referans olmasına elbette görmeden güvenilmemesi gerekiyor ,fakat benim gibi ,malına canı gibi bakan satıcıların da mallarının ayrı tutulması için bahsi geçen sıfatlarla ürününe referans olması gerekiyor ve diğer ürünlerden ayrı fiyatlandırma yapması gerekiyor diye düşünüyorum.Bu şekilde zaten ''ölücü'' diye tabir ettiğimiz ,''pazarlık sünnettir''ci arkadaşlardan sıyrılma ve malı hakettiği fiyattan satma imkanımız olabiliyor.
Bu kadar titiz ve özenli davrandıktan ve ilanda tüm detayları olduğu gibi yazdıktan sonra zaten sorun yok. Benim derdim ilanda her şeyi mükemmel gösterip satış anında fingirdeyen oynaklarla :rolleyes:

Hiçbir kusuru yoktur yazısından 6-7 paragraf sonra gelen; Sadece biryerinde bir zımbırtısı ters(bozuk, çalışmıyor, patlak, vs.), bilmem kaç TL'ye bilmem kim ustaya yaptırabilirsiniz kelime grubuna hastayım. Ya aleti tamir et(-tir) de sat yada başına hiçbir kusuru yoktur yazma... :D
Heh... işte tam da anlatmak istediğim nokta (y)
"Arabamın hiç bir kusuru yoktur, alındığı günkü halindedir, garaj aracıdır..." diyen adamın arabası 2 ayrı kazalı çıktı yahu o_O

Sevgili dostlar şimdilerde güzel bir furya daha çıktı ortaya, temiz teleefonlar iyice siliniyor. Yeniden jelatin makinası ile kaplanıyor. KAPALI KUTU diye satılıyor :)
Benimde merak ettiğim diğer bir ilan şekli var. Bu telefonu aldın satacaksın madem, niye kontrol amaçlı kutusunu açıyorsun. Bırak alan adam açsın kapalı kutu sorumluluk onun olsun.. Nedir bunlar : Yalan :)

Telefon ilanı gördüm geçen Apple xxx telefon sıfır gibi tertemizdir hiçbir ezik çizik yok, sorunsuz. Yağlamış ballamış, bir sürü yazı. En son cümle şu. Yalnızca orta tuşu basmıyor birde dokunmatiği çalışmıyor yazmış. Yahu bu telefon zaten 1 orta tuş ve dokunmatikten ibaret :)

Araç ilanına yine bir örnek görmüştüm Buna benzer bişey. Arabam hatasız kazasız v.s temiz.. Son cümle YALNIZCA, sağ ön çamurlukta boya var, sağ arka kapının altında, sol ön kapıda lokal boya var. (Etti size 3 parça boya ) KAZASIZ.. Birde kaza olayını hiç anlayamıyorum. Kaza diyince ikiye bölmekmi gerek arabayı.. İşte bi yere çarptıysan ufak veya büyük maddi hasar farketmez, bunların hepsi kazadır.

Bende tep tertemiz yazardım ilanlarıma, hep temiz ürün almaya ve temiz titiz kullanmaya , tertemiz olarakta satmaya özen gösteriyorum. Zaten ben alıyorum temizliyorum bakım yapıyorum titiz tiziz kullanıyorum, eskitmeye kıyamıyorum benden sonra alan keyfini sürüyor. :D

Saygılar.

Son düzenleme:
burası için değil genel konuşuyorum, işi abartıp sıfır fiyatına veya sıfır fiyatına yakın satana ne demeli? kutuyu açtıysanız bitti, o sıfır değildir. kim gelip de "aa ne kadar güzel, kutusu önceden açılıp denenmiş garanti süresi azalmış bir ürün, hem de taksitli değil, peşin fiyatına alabiliyoruz, inanabiliyor musunuz?" diyor?

olur da bir gün birşey satarsam ilana yazacağım ilk şey ne kadar temiz olursa olsun şöyle olacak:
"sıfır gibi değil, baya bildiğiniz kullanılmış"

Beden geçen aylarda aynen bu duruma denk geldim... disribütörden daha ucuz fiyata, adınıza faturalı, garantili, sıfır, ilimizde her türlü gitar amfi mevcut pm atın fiyat verelim falan diye satış yapan biri vardı. Burda da ilanı görmüştüm diye hatırlıyorum. Sanırım mağazdaki teşhir ürünlerini 300-400 TL ucuza alıp üzerine 100 200 koyup sıfır diye satıyordu. Sıfır diye sattığı gitarlar arasından bir gitarı sordum. Aynen şöyle bi mesaj geldi "hocam elimde tek sıfır olmayan gitarı sordunuz :) arkasında ufak bi çizik var ön yüzü sıfır"

Ön yüzü sıfır ?!?!?!?! dumur oldum resmen. anladım tabi merdivenaltı işportacı kafasıyla enstruman sattığını. Merak ettim bi fotoğraflarını atın dedim. Fotolar bi geldi arkasında rahat 10cm bounda bi çatlak vardı. Senin sıfır diye sattığın gitara ...... dedim içimden.

sen zaten bi sahtekarın fiyatına göre kendi kafana göre fiyat belirlersen bunun ne anlamı kalır ki ,
Şimdi ,sözkonusu ilanlardan birinin sahibi de benim.İzahı gerekirse ,sıfır olarak satın aldığım ekipmanlarımın bir kısmını sıfır kondisyonda korumaya özen gösteririm.Her zaman kullandıktan sonra orjinal poşetlerine ,tozunu alarak kaldırırım.Hastalık olarak nitelendirilebilir bu durum belkide.Fakat satış yapacağım zaman ,ürünümün ikinci el fiyatlarında satılan hemcinslerinden ayrı tutulması satıcı olarak kesin hakkımdır.Adam sıfır fiyatı 1000 tl olan, potansları kaybolmuş ,çazık çuzuk pedalı 600 liradan satışa çıkaracak ,benim elimdeki ürün '' sıfır kondisyonda'' kullanılmış ,her zaman tozu pası alınmış ,nazik davranılmış ,kutulu faturalı ,600 lira fiyatla mı alıcı bulacak ? Herkesin ürününün temizliğine satıcı olarak referans olmasına elbette görmeden güvenilmemesi gerekiyor ,fakat benim gibi ,malına canı gibi bakan satıcıların da mallarının ayrı tutulması için bahsi geçen sıfatlarla ürününe referans olması gerekiyor ve diğer ürünlerden ayrı fiyatlandırma yapması gerekiyor diye düşünüyorum.Bu şekilde zaten ''ölücü'' diye tabir ettiğimiz ,''pazarlık sünnettir''ci arkadaşlardan sıyrılma ve malı hakettiği fiyattan satma imkanımız olabiliyor.

sen zaten bi sahtekarın fiyatına göre kendi kafana göre fiyat belirlersen bunun ne anlamı kalır ki , kar manyağı adam 500 liraya sattığı bol çizikli veya hasarlı ekipmanını görüp bak bu bu fiyata satıyor benim ekipmanım daha değerli daha fazla para kazanırım mantığıyla ilerlersek iş zor bence.

sen zaten bi sahtekarın fiyatına göre kendi kafana göre fiyat belirlersen bunun ne anlamı kalır ki ,

sen zaten bi sahtekarın fiyatına göre kendi kafana göre fiyat belirlersen bunun ne anlamı kalır ki , kar manyağı adam 500 liraya sattığı bol çizikli veya hasarlı ekipmanını görüp bak bu bu fiyata satıyor benim ekipmanım daha değerli daha fazla para kazanırım mantığıyla ilerlersek iş zor bence.

İkinci el ekipman alırken hepimiz neye dikkat ederiz ? Ekipmanın temizliğine ve çalışırına değil mi ? Madem temiz ürünün sıfır fiyatına yakın olması gücüne gidiyor ,o zaman sen al kardeşim true-bypass'ı yalama olmuş pedalı.Ben temiz baktığım ekipmanı sırf piyasa düşsün ,dönsün, yol katedelim müzisyenler olarak diye fahiş fiyata satamam.Bozuk derecedeki ürünü de ekipmanıma sokmam.Bence bu şekilde insanların ''ekipmanıma iyi bakarsam ,iyi fiyattan satarım'' fikri ortaya çıkıyor ve akabinde dolar düştüğünde de bu arkadaşların temiz ürünlerinden faydalanabiliyoruz.

İlanını açtığım şeylere de kafama göre kesinlikle fiyat koymam ,öncelikle sıfır fiyatlarına ,daha sonra Türkiye ve yurtdışı ikinci el fiyatlarına baktıktan sonra ürünü fiyatlandırırım.Daha bir kaç ay önce Fender 57/62 manyetiğe Cihan Düşmez modlu Boss DS-1 takaslamışlığım var ''kafa kafaya'' bu durumda da sana göre salak durumuna mı düşüyorum ? Demek ki malın değeri bu ,takas gerçekleşmiş.Temiz olsa üzerine para da alırdım.Akşam pazarı mantığı enstruman ve ekipman alım satımında malesef geçerli bir yöntem değildir.Umarım açıklık kazandırabildim kendimce konuya.

Sıfır diye mağazalardan aldığımız çoğu üst düzey amfi zaten kutusu açılmış ve mağazalarda denememizi bekliyor 1 sene 2 sene denenmiş amfiler var ve bunları 2 sene garantili fakat kullanılmış olarak satan dolu mağaza var.kimse bu amfileri satarken açık aldım demiyor ..gitarlarda öyle mağazalarda askıda hepimiz denemiyormuyuz..kutuyu ilk biz açmıyorsak aynı şey.malesef bu sektör böyle hee bazen özen gösteriyorum 3 sene önce mesa mark v head satın almıştım kapalı kutu ilk ben açmıştım..ama genelde mağazalar denenmek için açıyorla hem çalışanlar hemde müşteriler deniyorlar ve bu ürünleri alıyoruz hatta bazıları kutusuz..

Geri