Gitar Boyama/renk Değiştirme

SElamlar sevgili dostlar, değerli Turkrock üyeleri.

Elimde bir adet Gain by FGN Deluxe Odyssey gitar var, ve ben bu gitarı zamanında satılığa çıkarmıştım. Halen de satılıktır. Fotoğrafta sağda göreceğiniz kırmızı gitar.

11045447_10153252085768088_3955927104194099451_o.jpg

Zaten satılmıyor, benim de canım sıkılıyor. Gitarın üzerindeki boyayı tamamen çıkarıp yeniden boyamak gibi bir kaşıntım var. Gövde ya seafoam green, ya da lake placid blue renklerine boyanacak, bir de "matched headstock" olacak; Yani gövde ve gitar kafası aynı renge boyanacak.

Gitar ıhlamur ağacı gövdeli olduğu için polyester cila atılması gerektiğini biliyorum, boya ve cila sert olmalı.

Şimdi birkaç sorum var, bu konuda bilgili ve tecrübeli arkadaşlar cevaplarlarsa sevinirim.

1 - Kaç kat polyester boya atmalıyım?

2 - Boyayı ne kadar inceltmeliyim?

3 - Gitarın mevcut boyasını zımpara makinesi ile kaldırmayı planlıyorum. Makineme kaç grid zımpara takmalıyım?

4 - Diyelim ki kazasız-belasız boyama işlemini bitirdim. Cila da polyester olmalı değil mi? Cila atmanın zorlukları nelerdir?

5 - Son ve en can alıcı soru: Buna değer mi?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Sevgiler.

ben iki üç boya işlemi geçirdiğim için net söylüyorum, amatör olarak yaptığınızda degmeyecektir. 100TL ye alınacak bir gitarın o dandik boyasını bile yakalayamayabilirsiniz.Bir gitarımı boya ustasına verdiğim halde üzerinde 10-20 tane ufak nokta kalmıştı gözü rahatsız eden..Kendi yaptıklarımda aynı şekilde kötü sonuçlandı.Boş vakit+ para ısrafı + evi ciddi kirletir boya tozları,eğer evde ve amatör şekilde yapılacaksa.

Herhangi bir ağaca, herhangi bir verniği atabilirsin. İlla polyester atacaksın diye bi kaide yok. Kaç kat atacağını da kendin belirleyebilirsin. Tamamen sana kalmış. Renklendirme işleminde ben 2 yöntem kullanıyorum. Biri ağacı toz boya ile boyayıp üzerine renksiz vernik atmak. Diğeri ise verniği renklendirmek. Her markanın ve vernik türünün ayrı bir inceltme oranı vardır. Herkes kendine göre bi yöntem kullanıyor. Gitar yapımına ayırdığım zamanın 1/3'ünü bu vernik işlerine ayırmışımdır. Bi kere kompresör, boya tabancası, vernik, tiner, çeşitli zımparalar (ben 20 farklı zımpara kullanıyorum), eğer yüzey parlatılacaksa 2-3 farklı pasta sıvısı, polisaj makinası yada matkap+sünger kombinasyonu vs. lazım. Eğer bundan sonra bir sürü boyama işlemi yapıcam dersen bunları alman gerekir. Çünkü boyama işinde ya bu aletleri alacaksın yada hiç girişmeyeceksin. Ortası maalesef yok.

merhaba,

1) 5-6 tane sprey boya, tabi kabiliyetine bağlı, hatasız yaparsan iyi olur, öteki türlü zımparalayıp tekrar boya atmak durumu olabilir.
sprey boyalar tanesi 10 tl civarı.
2) o yöntemi denemedim.
3) 80 kum zımpara kağıdı kaba boyayı sökmek için, 160-180-240 kum zımpara kağıdı çizikleri pürüzsüz hale getirmek için.
mutlaka koruyucu güvenlik malzemeleri kullanmalısın. toz maskesi, eldiven, gözlük. tulum baya tozutuyor. El makinası ne kadar toz emiyor bilemiyorum.
4) tam o kısımdayım. Sertleştici poliseter ve cila kısmı yüzey parlatma işi sen zor kısmı sanıyorum. baya zaman alıyor.
Boyayı açık alanda yapmak gerek, sinek böcek olabilir, hava rüzgarlı olmamalı.
gitarı komple sök, sapı manyetikleri.
bence değer, yarım kalsada iyi bir uğraş.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Herhangi bir ağaca, herhangi bir verniği atabilirsin. İlla polyester atacaksın diye bi kaide yok. Kaç kat atacağını da kendin belirleyebilirsin. Tamamen sana kalmış. Renklendirme işleminde ben 2 yöntem kullanıyorum. Biri ağacı toz boya ile boyayıp üzerine renksiz vernik atmak. Diğeri ise verniği renklendirmek. Her markanın ve vernik türünün ayrı bir inceltme oranı vardır. Herkes kendine göre bi yöntem kullanıyor. Gitar yapımına ayırdığım zamanın 1/3'ünü bu vernik işlerine ayırmışımdır. Bi kere kompresör, boya tabancası, vernik, tiner, çeşitli zımparalar (ben 20 farklı zımpara kullanıyorum), eğer yüzey parlatılacaksa 2-3 farklı pasta sıvısı, polisaj makinası yada matkap+sünger kombinasyonu vs. lazım. Eğer bundan sonra bir sürü boyama işlemi yapıcam dersen bunları alman gerekir. Çünkü boyama işinde ya bu aletleri alacaksın yada hiç girişmeyeceksin. Ortası maalesef yok.

Zımpara makinesi, boya tabancası, matkap, çeşitli delgi uçları, vs. vs... Bunlar şimdilik elimde olan makineler, tabi iş gözlüğü tulum filan bunları saymıyorum. Polisaj makinesi, çeşitli zımparalar, vesaireleri de yavaş yavaş satın alabilirim. Şimdi olmasa bile ileride mutlaka ucuz bir gitarda deneyeceğim bu işi, olursa süper olur.

Bilgi için teşekkürler.

Üstündeki poly boyayı kaldırmak için ısı tabancası kullanabilirsin, üstteki yapıyı kabuk kabuk atacaktır. Yani en baştan zımpara ile girersen sonuçları çok güzel olmuyor.

Geri