En Kolay Davul Yazma Yontemi Nedir ?

En Kolay Davul Yazma Yontemi Nedir ?

Yani yazma dedim ama açıkçası tek tek patternlere snare,kick,hihat, vs vs yazarak davul partisyonlari olustumak istemiyorum. Cunku davul bilgim yeteri kadar iyi degil ve cok standart , basit ritmler cikiyor ortaya , attacklar , fiil-in,fill-outlar da vasatin altinda oluyor.

Simdi ben genel olarak metal türevleriyle ilgileniyorum, ve sarkilarda gitar,bas,synth,fx kısımları ok ama is davula gelince yukarida acikladigim gibi tıkanıp kalıyorum. Bunun otesine gecebilmek icin neler oneriyorsunuz ? Nette metal,rock drum loop wav iceren cdler var ama bunlara ulasmak pek kolay degil. Ya da sanırım bazı yazılımlar var librariesinden hazir yazilmis davul riffleri icinden rythm,fill-in,fill-out,intro,verse, gibi looplari cekip cekip alta alta,yanyana getirerek parcanin davul iskeletini olsuturuyorsun?

Yorum ve onerilerinizi ısrarla bekliyorum . ;)

Wav dosyaları halindeki loopları kullanmak çok yetersiz kalır, ne metronomu oynayabilirsiniz ne tonları değiştirebilirsiniz. 2. seçenek daha uygun. Belirli drum machinelerin kendi drum maplerine göre yazılmış hazır davul loopları var dediğin gibi. Midi dosyası olarak kullandıgın sequencer programına import edip bir VST Drum machine ile çaldırabilirsin bu biraz daha iyi bi çözüm. Ama kendi istediğin gibi davulu ancak uğraşıp kendin yazabilirsin yoksa kimsenin zevki tarzı tamamen seni ifade edemez değil mi ? :) Kolay gelsin pc de davul işi zor iş...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
tabi ki en guzeli kendin yazmak ama cis tak cis tak cis cis tak i gecemiynce ritmler mecburen baska cozum aramak zorunda kaliyorsunuz.
Hele ki metal ise ilgi muzik alaniniz davullar malum zaten. Uzerinde maximum varyasonlarla oynuyabilecegim kullanima hazir davul riffleri istiyorum aslinda. Jamstick diye bir program buldum, bu tarz birşey sanırım .

Ben davul yazmak için gitarpro kullanıyorum. Daha sonra orada yazdığım davulları midi olarak kaydedip, Reason a import ediyorum... Hem bu şekilde beğendiğin parçanın tabından hoşuma giden atakları kesip biçip kendi davullarına ekleyebilirsin... Biraz zahmetli gibi ama başka seçenek yok :)

-maJestY- demiş ki:
Ben davul yazmak için gitarpro kullanıyorum. Daha sonra orada yazdığım davulları midi olarak kaydedip, Reason a import ediyorum... Hem bu şekilde beğendiğin parçanın tabından hoşuma giden atakları kesip biçip kendi davullarına ekleyebilirsin... Biraz zahmetli gibi ama başka seçenek yok :)

evet guzel fikir , ben dun gece bunu dusunmustum malum guitar pro icin
binlerce tab var piyasada, burdan begendim ritimleri midi olarak kesip,
fruityloopsa atarsam olur degil mi? Ama davul setini nasil ayarlicak orda ?
Reasonda nasil yapiyorsun ?

Tab'ı midi'ye çevirdikten sonra Reasonda "Import Midi File" ile Reason'a aktarıyorum.Zaten orda nota yazma kısmında kanal kanal işte davul,gitar,bas vs. gitarpro da nasıl adlandırıldıysa gözüküyor,hemen yanlarında da hangi kanalı neyin çalacağını seçebiliyor ben davul için Reason'daki Redrum'ı kullanıyorum... Bazen tam oturmayabiliyo ama , mesela GitarPro daki bi splash vuruşna denk düşen bi Redrum vuruşu olmayabiliyo... Ona göre o splash vuruşlarını tek tek seçip Redrum'da crash vuruşlarının olduğu yere taşıyorum filan... Reason'daki nota vs. yazma sistemi bana karışık geldiği için mümkün olduğunca müdahale etmiyorum,birşeyler ekleyip çıkarıcaksam gitarpro'dan hallediyorum...

FrutyLoops5 için aynı şeyi becerememiştim o yüzden Reason ile idare ediyorum :) Aynı mantık olması lazım ama FL'de davulları nasıl çaldıracaksın onu bilmiyorum :roll:

-maJestY- demiş ki:
Tab'ı midi'ye çevirdikten sonra Reasonda "Import Midi File" ile Reason'a aktarıyorum.Zaten orda nota yazma kısmında kanal kanal işte davul,gitar,bas vs. gitarpro da nasıl adlandırıldıysa gözüküyor,hemen yanlarında da hangi kanalı neyin çalacağını seçebiliyor ben davul için Reason'daki Redrum'ı kullanıyorum... Bazen tam oturmayabiliyo ama , mesela GitarPro daki bi splash vuruşna denk düşen bi Redrum vuruşu olmayabiliyo... Ona göre o splash vuruşlarını tek tek seçip Redrum'da crash vuruşlarının olduğu yere taşıyorum filan... Reason'daki nota vs. yazma sistemi bana karışık geldiği için mümkün olduğunca müdahale etmiyorum,birşeyler ekleyip çıkarıcaksam gitarpro'dan hallediyorum...

FrutyLoops5 için aynı şeyi becerememiştim o yüzden Reason ile idare ediyorum :) Aynı mantık olması lazım ama FL'de davulları nasıl çaldıracaksın onu bilmiyorum :roll:

deneme amaçlı fl'de bir davul ritmi yazıp onu midiye çevirdim ve reasona attım orda dedigin gibi kanallar çıktı , redrumu seçip içine bir davul kiti attım. Ama çal dediginde ses alamiyorum oysaki kanallarin yanındaki ışıklar yanıp sonuyor çubuk ilerlerken ama ses yok :(

Dediğim gibi belki FL de yazılan davul notalarıyla reasondakiler farklı yerlerde olduğu için çalmıyor olabilir. Notasyon kısmına birçok satır var ama Redrum sadece 8tanesine davul setini atayabiliyor... Belki FL de yazılan notalar üst satırlarda kaldığı için Redrum çalamıyordur... Olmadı Combinator'a bi davul kiti ekleyip onunla çaldırmayı dene... Aklıma başka birşey gelmiyor , ama kanalların yanında ışık yanıyorsa bir sorun olmaması lazım o nota kısmını biraz kurcala bence :roll:

free midi sitelerinde bir iki midi dosya indirip (green day,metallica vs) , bunlari reasona attim, davullar icin redrum sectim. Diger enstrumanlara birsey atamadim ( bir ara elektroya bir synth sesi verdim komik oldu ) . davullari caliyor calmasina ama reasonun groovemaster rock kiti pek tatmin etmedi beni, bir de ziller şangur şungur gidiyor çok patlıyor.

Evet öyle süper bişey değil zaten :) Benim yüklediğim CD de extra ses bankası vardı ordaki zil seslerini redrum'da seçerek idare etmiştim...

Bu arada bilindik parçaların davulunu yazıp üzerine gitar çalmaksa amacın , www.guitarbt.com adresinde birçok parçanın backing track'i mevcut, bu kayıtlarda sadece gitar eksik diğer tüm enstrumanlar var sen üzerine çalıyorsun... Hatta forumlarında tarzlara göre doğaçlama çalmak üzere yazılmış davul örnekleri vs. var bir gözatabilirsin belki işine yarayan birşeyler çıkar...

-maJestY- demiş ki:
Evet öyle süper bişey değil zaten :) Benim yüklediğim CD de extra ses bankası vardı ordaki zil seslerini redrum'da seçerek idare etmiştim...

Bu arada bilindik parçaların davulunu yazıp üzerine gitar çalmaksa amacın , www.guitarbt.com adresinde birçok parçanın backing track'i mevcut, bu kayıtlarda sadece gitar eksik diğer tüm enstrumanlar var sen üzerine çalıyorsun... Hatta forumlarında tarzlara göre doğaçlama çalmak üzere yazılmış davul örnekleri vs. var bir gözatabilirsin belki işine yarayan birşeyler çıkar...

aslinda amacim guzel davul riffleri araklamak :twisted: verdigin siteye bir bakalim belki cirseyler cikar :LOL:

en sağlam davul programı,yani en azından benim bildiğim BFD dir,ama hem bulmak çok zordur,hemde gigabyte lar dolusu rem ister,çok sağlam bi bilgisayar konfigürasyonu gerektirir.ama emek verilerek hazırlanırsa,canlı çalınmış bi davuldan ancak profesyoneller ayırdedebilir.

Geri