Hammer On / Pull off = ?

Hammer On ve Pull Of çalışmak parmaklar için gayet iyi bir egzersizdir. Ho yada Po yaparken kaslar daha çok kasılıp daha sık kullanılır buda kasları çok güçlendirir. Normal egzersizlere göre.

ben çalmaya başlamadan önce şu egzersizi yaparım;

Baş parmağını kalın mi'den 1 perdeye koyup ho ile 2. perdeye vururum bunu, la, re, sol, si ve ince mi içinde kullanırım. Aynı şekilde yukarı çıkarım. Aynı şeyi 2. parmağımı 2. perdeye koyup 3. perdeye ho yaparım. bu şekilde bütün parmaklarımı ısıtırım. Çalmaya başalamdan önce 2-3dk çalışınca gerçekten çok işe yarıyor.

Birde aynı şekilde ince mi'de mesela 3. perdeye 1. parmağı yerleştiriyoruz. 2. parmağımızla 4. perdeye durmadan ho yapıyoruz hızlı hızlı!.. sonra 1. parmağımızı kaldırmadan aynı şekilde 3. parmağımızı 5. perdeye aynı şekilde ho yapmaya başlıyoruz devamlı ve bunu 4. parmağımızada uyguluyoruz. Bunu en hızlı şekilde yapmaya çalışın parmağınız kasılıcak ama devamlı çalışınca zaman tutarsanız hızlandığınızı ve ho süreinizin arttığını göreceksiniz. ;)

Çeşitli kombinasyonlar şeklinde olabilir. Parmaklar çok güçleniyor.
Güccücük bilgimle yazdım ustalarım hatam olduysa afola.. :)

arkadaşlar aşağıda gördüğünüz son mesaj olup bu konudaki 26.04.2005 tarihinde atılmış.ynaiaradan 8 aydan fazla geçmiş siz cevap vermişsiniz.yaaa nerden buldunuzda çıkardınız bu başlığı.ynai mesaj atarken biraz tarihine falan bakın yavv.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Oktayy demiş ki:
merhabalar.zorlandıgım bir konuda danısmak istedim.legato yapmanın puf noktaları nelerdir?mesela calısırken pull-off larımda parmaklarım alttaki tellere değiyor ve gürültü yapıyor.kısacası bu teknikte nasıl prof. olunur? :) saygılar

melihbozkurt84 demiş ki:
arkadaşlar aşağıda gördüğünüz son mesaj olup bu konudaki 26.04.2005 tarihinde atılmış.ynaiaradan 8 aydan fazla geçmiş siz cevap vermişsiniz.yaaa nerden buldunuzda çıkardınız bu başlığı.ynai mesaj atarken biraz tarihine falan bakın yavv.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Eski bir konu olduğunu biliyorum. Olsun bir şey olmaz bakarsın yeni fikirler ortaya çıkar.

Ama bunları ben merak ediyo'dum hatta konu aççaktım neyse çıkarılmış bi'yerden ben de hazır bulmuşken konuyu sorıyım sorularımı tablarda var bunlar ben de anlamıyorum nasıl kolay geliyo'sa öyle yapıyorum :D

x mute
b bend (Sanırım teli yukarıya kaydırma)
r release (Eh teli bırakma galiba)
s slide
/ slide up (Biliyorum :p )
\ slide down (Bunu da biliyorum)
~ vibrato (Bildim valla :p )
(h) harmonic
(ph) pinch harmonic
>< pinch string
** repeat
Finger Tapping
t tap left hand
T tap right hand
H hammer on right hand (Anladım bunu)
P pull off right hand (Anladım)
Above and below the tab
v pick downward
^ pick upward
1 index finger, left hand
2 middle finger, left hand
3 ring finger, left hand
4 pinky, left hand
[1] index finger, right hand
[2] middle finger, right hand
[3] ring finger, right hand
[4] pinky, right hand

Ha bi de unutmadan bazı tablarda perde sayısını parantez içine alıyolar örneğin :

e-------(12)----------
b-------------(12)----
g----------------------
D----------------------
A----------------------
E--0-------------------

Hemen aklıma gelen ilk şeyi yazdım Welcome Home'un başını.. Bunlarda ne gibi bi teknik uygulanıyo' ??

(Yukarda parantez içinde yanına bi'şey yazmadıklarımın hiçbirini teknik açıdan bilmiyorum :) )

Çok soru sordum sanırım ama cevap bulurum umarım :oops:

arkadaşım sen sanitariumda ki flajole den bahsedioyrsun.. ben adını flajole diye biliyorun ordaki olayın.aynı şey şebnem ferahın yağmular parçasındada var mesela. serçe parmapınla telin üstüne dokunuyorsun hafifçe.

Evet bu welcome homeun girisi. Bunda aslinda perdeye basmiyorsun. Bundaki olay 12inci perdenin tam telin ortasi olmasi ile alakali. Yapacagin sey 12inci perdenin sana gore sagda olan fretinin tam ustundeki noktaya orta parmaginla cok hafiften dokunmak ve o sekilde tele vurmak. Umarim anlatabilmisimdir. :)

ARKADAŞLAR:İyi gitar çalanlar tapping dersi verebilirmi acaba o dersten örneğin KORKU'nun sonundaki soloyu çalacak kadar tapping öğrenebilirmiyiz?Bu hayati konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Sağolun!

ARKADAŞLAR:İyi gitar çalanlar tapping dersi verebilirmi acaba o dersten örneğin KORKU'nun sonundaki soloyu çalacak kadar tapping öğrenebilirmiyiz?Bu hayati konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Sağolun!

Sanitarium'la Welcome Home aynı zaten :) Hımm şimdi üç değişik şey var hangisi doğru :D ?? Bi' de o en yukardaki X'ten çok oluyor onda sanırım tele sol elimizi değip çalıyoruz ama perdeye tam oturtmadığımız için ses çıkmıyo' bu mudur olay :p ??

X dedigin olay mute iste.Hani tıkı tıkı diye ses werir ya(ne guzel anlattım :D)Ornek olarak aklıma smells like teen spirit geldi.Onun basını dinle mute olayını cozersin.Solla degil sağ elle,vurdugun telleri kapatıyorsun.Ghost icinse;parmagını 5-7-12.herneyse,tele hafifce koy ve penayla vur.Olay budur.Off bea :D

X dedigin palm muting. Calarken sag elinin avuc iciyle telleri susturmak demek. Distortionda calarken sesin dagilmamasi (yaw adini unuttum bisey harmonic ti ama :? ) icin kullaniliyor.

Tapping, ise şöyle açıklayalım Eddie Van Halen'ın bulduğu kabul ediliyor.

Diyelimki sol telinde 5. perdeye 1. parmağınızı yerleştirdiniz ve 3. parmağınızla 7. perdeye ho yapıyorsunuz. sağ elinizin herhangi bir parmağı ile ki bu genelde orta parmak oluyor ama size kalmış, klavyedeki diğer notlara ho yaparcasına vurmak. Videolar da çok görmüşsünüzdür. Sağ el parmağınızla tele vurduğunuzda vurduğunuz perdenin, çekerken de sol el parmağınız hangi perdeye basılıysa onun sesini alırsınız.

Yamuluyorsam düzeltin..

Bend nedir derseniz.. :)

Sololarda yerinde kullanılırsa süper olan bir tekniktir. Çalarken pene vuruşu yapıldıktan sonra teli yukarı kaldırmaktır, ses incelir 1 veyahut 2 perde kadar kayar.. Diyelim ince mi telinde 12. perdeye bend yaptınız ki detone olmayan bir bend yaptığınızı var sayarsak ses incelir ve fa notasını elde edersiniz. Ancak teli gereğinden fazla yukarı çeker yada gereğinden az iterseniz detone olursunuz istediğiniz sesi alamazsınız.

Yamuluyorsam düzeltin.. :)

slap nereeee hammer on pull off nere.şimdi sol elini al 1.telin 5. perdesine koy işaret parmağını. ondan sonra ise serçe parmağın vasıtası ile pena vurmadan 8.perdeye sert bir şekilde koy rahatça. Bu Hammer on dur. şimdi de serçe parmağını 8.perdeye koy aynı anda işaret parmağını da 5. perdeye koy. şimdi de serçe parmağını dilü yapacak şekilde kasmadan çek ve 5.perdedeki(La) sesi çıkartmaya bak pena vurmadan. Bu da Pull off diyor ve noktamı koyuyorum. Ha unutmadan slap in ne olduğunu önceki yazan arkadaşlardan biri çok net anlatmış.

Legato ile çalmayı çok seven birisi olarak legato çalışmakta olanlara ve sevenlere tavsiyem boş zamanlarında gripmaster ile parmaklarını güçlendirmeleri yönünde olucaktır. Sınavlarım sebebiyle zaman zaman ara veriyorum egzersizlere gerçekten kondisyon kazanmada etkili oluyor. Legato egzersizlerine yeni başlayanlar içinde güçlenme adına iyi bir sonuç vericeğini düşünüyorum.

Ayrıca legato çalışırken dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm bazı noktalar var, haddim olmayarak değinmek istedim.

İlk olarak her zaman metronomla çalışmak lazım. Temiz, kalteli ve süratli bir legato tekniği için şart...

Kendinizi fazla zorlamayın, zorlanıncada kaslarınıza ufak esnetmeler ve masajlar yapın; eliniz zaten 1günde Alan Holdsworth reflekslerini kazanamaz sanırsam :D

Önce tek tel üzerinde uygun pozisyonlarda yapılabilecek tüm varyasyonları deneyin aklınıza gelen, sonra kromatik gibi düşünüp klavyede yukardan aşağıya doğru bu bulduğunuz varyasyonlara aşinalığınızı arttırın (bunun için bir egzersiz programı gerekiyor tabi) daha sonra bunları modlara uygulayın.

Zaten zamanla tecrübeleriniz arttıkça ve tekniğiniz geliştikçe birçok şey kafanıza ve omuriliğinize oturacaktır. Piyasada çok bulunduğu için J. Petrucci'nin ders videosunu tavsiye edebiliriz sanırsam. Oldukça güzel anlatıyor ve çok güzelde egzersizleri var.

İyi bir legato tekniği için sabır ve disiplin önemli, çünkü bu teknik düzenli ve planlı bir çalışma gerektiriyor kanaatimce. Umarım biraz yardımcı olmuşumdur...

Bol legatolu günler 8)

Geri