Enteresan ''alım''cılar

Ekipman satışı için en etkili ve sorunsuz yöntem sizce nedir?

• Belli başlı sitelerden güvenli satış yöntemi.

• Ön ödemeli, sonra kargo.

• Yüz yüze elden satış.

Sonuçlar sadece oy verildikten sonra görüntülenebilir.
Başlığın amacı;
Açtığımız bi çok farklı ilanda alımcı olarak yanaşıp, satıcının fiyatını gözardı edip, zorla ''defalarca'' pazarlıkta direten, istediği fiyatı alamayınca işi argo-küfür 'e döken veya ciddi alıcıyım bana bi kaç gün ürünü ayırırmısın? diyip, olumlu-olumsuz ''geri dönüş tenezzülünde bile bulunmadan, faili meçhule karışan'' insanları bi nebze de olsa toplum içerisinde özenle işaret edebilmek ve bi nebze de olsa aramızda olabilecek bu tarz insanların yüzlerini kızartabilmektir.

Satış yaparken farklı sıkıntıları olan, sorun yaşayanlar iletilerini bu başlık altında benim gibi biriktirebilir veya tavsiyeler sunabilirler.

Unutmayalım ki, bi ürün için pazarlık yapmak veya alacağı ürün için belli bir süre talep etmek her insanın yapabileceği doğal şeyler olup belirlenmesi gereken bu değil, bunlar talep edilirken karşısındakine sunulan davranış veya art niyettir.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Daha yeni gün içinde malum sitede, yaşadığım olay ile konuşma içeriğini, şahsı ve iletişim şeklini başlık altında belirterek başlangıcı yapıyım ;

zoNo6VU.jpg

Son düzenleme:
Benzer bir başlığı (özel mesajlara cevap vermeyen kullanıcılar) ben de açmıştım. Malesef çok fazla varlar ama sizden ricam bu kişinin kişisel bilgilerini (soyadı, telefon numarası), yayından kaldırmanız, üzerini kapatarak yayınlamanız. Kişisel bilgilerin 3. kişiler tarafından izin alınmadan ifşa edilmesi ciddi sorunlar çıkarabilir.

Buna benzer bir olay benim de başıma gelmişti. İnsanları anlaması gerçekten çok zor. Ben bir satıcı olarak birfiyat belirlemişim, ürünün kondisyonuna ve ihtiyacıma göre bunu belirtmişim. Biraz saygılı ve mantıklı olan insan bunların yaptığını yapmaz. Sahibinden de başıma gelen bir olay. İlk önce telefonla aradı hayatta kalan son nöronlarıyla yaptığı hesaplara göre bana bir teklif sundu ben de kabul etmedim, sonra mesajlarla devam etti. Devamı görselde de gözüktüğü gibi. Son mesajından 10 dk sonra telefonum çaldı. Arayan bu kullanıcı. Eee neymiş eşinin kardeşi yazmış da, daha gençmiş de, yapmış bir cahillik, affetmek büyüklükmüş. Neyse özür diledi üzerine gitmedim olayın.sonuç olarak ne yazık ki toplumda bu türinsanlardan bolca var. Boşverin hiç cevap vermeyin. ( benim orada kipatşama olayım, telefon ve sms ile ısrarından sonra oldu)

Dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    94.1 KB · Gösterim: 367
  • image.jpg
    image.jpg
    96.4 KB · Gösterim: 390
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim en cok gıcık oldugum tarzlar;
Sifiri 1500TL olan gitara, Ilanda acil 1000TL satilik yaziyorsunuz, 650 vereyim diyorlar...
Bide kendim şöyle bişey tecrübe ettim muhtemelen sizlerde farketmişsinizdir.
Satılan ürünün fiyatı nekadar yükselirse, çekinmeden, kızarmadan önerilen pazarlık miktarıda okadar yükseliyor.
500 liralık bişey satıyorsan 350 lira vereyim diyen adam, 5000 liralık bişey satarsan aynı kafayla 3500-4000 lira öneriyor.
İki satış arasındaki tek fark 5000 lira olan satışta her kesim msj atmıyor o yüzden böyle insanlara denk gelmek biraz daha ihtimal olarak azalıyor gibi.
Bide ölümüne takasçılar var, onlara bile üzerinde duracağım desen ayrı başlık açılır.
Bi ürün satıyorsun diyelim acil fiyattan 500 lira istemişsin, sıfırı ise mağazada 1000 lira. Adam takas öneriyor önerdiği şeye 500 lira istemiş, sıfırı zaten 650-700 lira. Bunu adama bi türlü kabul ettiremiyorsun ki aradaki farkı vermesi gerektiğini anlasın.
Tabi doğal olarak işine gelmeyen başlıyor sövmeye.

Bir başka grup ise sizinle konuşarak rica minnet aldığı indirimden sonra anlaşmaya vardığınız halde size geri dönüş yapmayan arkadaşlar.En son seferde kesin dedikten sonra vazgeçen arkadaşım neyseki ben mesaj atınca özür dileyip alamayacağını söyledi ama daha evvel 3 kere en az başıma geldi.Birde siz ona göre bir alet satıp başka bir alet alacaksanız mesela 1300 tl lik mim strat kesin satıldıu diye 2800 tl lik usa stratocaster alma durumundaysanız mesela ortada kalıyorsunuz diğer tarafa da ayıp oluyor falan filan.Kimse kimsenin malını almak zorunda değil ama anlaşmaya varılmışsa ok denmişse en azından bir telefon açılıp veya bir mesaj yazılıp vazgeçildiği belirtilerek özür dilenmeli diye düşünuyorum.

Nickini bilmediğim ama bu forumda takılan bahçeşehirde oturan ve çalışan yaşça oldukça büyük olan kişi eminim kendisini hatırlar. Telecaster(vintage hot rod 52) satışı için telefonda arayıp alacağını söyledi insanlık edip ayağına kadar gittim ki benim 4 saatimi çalmış oldu gitarın üzerindeki dotların beyaz değil siyah oluşunu dahi bahane ederek 1000 TL indirim yapmamda ısrarcı oldu. Ne diyeyim diğer davranışlarını da göz önüne getirince utanırsın umarım karakterinden

Benim bu tip hikayem yok. Çünkü ilanlarımda pazarlık yapmadığım ifadesiyle birlikte son fiyatımı yazıyorum. Israrla da pazarlık edeni engelliyorum. Bu şekilde ürünler belki biraz daha zor satılıyor. Ancak hassas sinirlerim korunuyor. Bir şekilde de satılıyor, geçtiğimiz senelerde 5 kuruş indirim yapmadan pahalıca bir motosiklet bile satmıştım.

Alıcıyken de fiyat iyiyse genelde pazarlık yapmıyorum.

Alışveriş konusunda son derece özenli olmaya çalışıyorum. Alırken ayrı satarken ayrı dikkat ediyorum ki güzel insanlar güzel aletlere kavuşsun, herkes sıkıntısız alışveriş yapsın, güzel ortam devam etsin diye. Ancak geçenlerde bir suistimal' e denk geldim ki burada paylaşmaya kalksam resmini çekip; ana sayfaya başlık açmam gerekiyor. İsmi : Yakup Yıldız / Batman' da yaşıyor. Bir insan ancak bu kadar saygısız, düşüncesiz ve terbiyesiz olabilir. Detaylara girmeyeceğim, ancak 3 gün boyunca uğraştırıp durdu. Sonunda satmıyorum sana hiçbir şey, bu saygısızlığa devam edersen engelleyeceğim dedim, devam etti :D Ardından engelledim ve 3 farklı profilden nefret, hakaret mesajı attı. [Engelledikçe farklı profilden devam] :D Amfi ve gitar arıyordu. Denk gelirse hiç muhabbete girmeyin engelleyin...

satış yapmadım hiç, ikinci el çok fazla alışveriş de yapmadım, 8-10 tane en fazla. ama bir kişiye de dönüp "xx tlye bırakırsan alıyorum" demedim. fiyat bu, ürün bu, alıyorsan al, almıyorsan bırak değil mi?

Konuya biraz ters, ama bence alıcıların yaptığı bu hakaretlerin kaynağı çoğu zaman satıcılar. Yani hakaret eden biri değilim ama genel gözlemlerimden söylüyorum bunu. Bu ikinci el piyasasına bir komisyon tarafından bir oran getirilmesi taraftarıyım. Atıyorum mesela ürün 1200 tl sıfır olan bir şey. Diyelim ürünün garanti süresi 2 sene, 24 ay. sene boyunca kullanılan her ay 25 tl azalsın ürünün fiyatı. garanti bittiği anda 600 tl sabitlensin. Her taraf alım satımını bu kurallar çerçevesinde yapsa. Böylece;
Hem ürünü alıp çabuk vazgeçen kullanıcı zarara girmez
Hem de abuk fiyatlarla karşılaşan alıcı küfür etmez.

Konuya biraz ters, ama bence alıcıların yaptığı bu hakaretlerin kaynağı çoğu zaman satıcılar. Yani hakaret eden biri değilim ama genel gözlemlerimden söylüyorum bunu. Bu ikinci el piyasasına bir komisyon tarafından bir oran getirilmesi taraftarıyım. Atıyorum mesela ürün 1200 tl sıfır olan bir şey. Diyelim ürünün garanti süresi 2 sene, 24 ay. sene boyunca kullanılan her ay 25 tl azalsın ürünün fiyatı. garanti bittiği anda 600 tl sabitlensin. Her taraf alım satımını bu kurallar çerçevesinde yapsa. Böylece;
Hem ürünü alıp çabuk vazgeçen kullanıcı zarara girmez
Aslında mantıklı ve güzel bir öneri. Şahsen ben sık ekipman değiştirdiğim için benim işime gelir. Ama dolar kuru çok oynak olduğu için üürünün dolar fiyatı üzerinden gidilmesi gerekebilir. Ben dolar 2.40 ken 300liraya aldığım ucuz bir cort gitarı dolar 2.60 olunca yine 300liradan 2. el satıştım.

Yada farklı bir yol olarak ilanın açıldığı dönemki fiyatın üzerinden gidilmesi de mantıklı olur.

Benim gitarımın case dahil olmayan peşin alımdaki 0 fiyatı 2000 TL , arkadaşın gitarının 0 çıplak peşin fiyatı 2300 TL
İkinci elde ben sattığım gitarıma case dahil 1500 TL diyorum, Arkadaş 1800 TL istiyor.

A: Merhabalar, gitarınız için ilandaki gitarım, +400TL teklif ediyorum. (hard case dahil)
B: Gitarımın takaslık fiyatı nakit fiyatı ile aynı değildir. O yüzden takas fiyatı üzerinden 700 TL verirseniz olur.

Takasta önerilen ekipmanı peşin fiyatına sayıp, kendi ekipmanı için sıfır fiyatı üzerinden takas değeri belirleyen uyanıklara sinir oluyorum.

Bu durumda ben mi enteresan alıcı olurum yoksa satan mı enterasan satıcıdır?

Son düzenleme:
Hem ürünü alıp çabuk vazgeçen kullanıcı zarara girmez.

ilk konu komisyon malesef uygulanabilir birşey değil. ürünün piyasada çok olması ya da nadir olması, talep görmesi ya da görmemesi gibi birçok etken işin içine giriyor. yabancı 2. el sitelerei dahil hiçbiryerde böyle birşey görmedim. ebay da ise ortalama fiyaat bulmak mümkün hadi gel orayı baz alalım desen memleketimin çarpık ekonomisine uymaz. fiyatlar hususnda benim bir şikayetim yok mantıklı satıcı her zaman ürününü satıyor. oluruna uygun fiyatta ürün bulabiliyorum.

"küfür yiyen " diye tabir ettiğiniz alıcı aslında abuk fiyat la karşılaşan alıcılar değil bunu ayıralım. tamamı ölü sevicilik yapmaya çalışan kişiler. Ben eğer bir ekipmanda fahiş bir fiyat görsem o ilanla ilgilenmem başka ilanlara bakarım. yok eğer ürün tekse ve fiyat mantıksızsa bunu satıcıya düzgün bir uslupta anlatırım. Bu tarz insanların attığı mesajdan da sana olan saygısını anlayabiliyorsun "50 tl verem" diye mesaj atıyor. yanıt versen alacağın cevap belli kafa belli hiç uğraşma daha iyi.

ilk konu komisyon malesef uygulanabilir birşey değil. ürünün piyasada çok olması ya da nadir olması, talep görmesi ya da görmemesi gibi birçok etken işin içine giriyor. yabancı 2. el sitelerei dahil hiçbiryerde böyle birşey görmedim. ebay da ise ortalama fiyaat bulmak mümkün hadi gel orayı baz alalım desen memleketimin çarpık ekonomisine uymaz. fiyatlar hususnda benim bir şikayetim yok mantıklı satıcı her zaman ürününü satıyor. oluruna uygun fiyatta ürün bulabiliyorum.

"küfür yiyen " diye tabir ettiğiniz alıcı aslında abuk fiyat la karşılaşan alıcılar değil bunu ayıralım. tamamı ölü sevicilik yapmaya çalışan kişiler. Ben eğer bir ekipmanda fahiş bir fiyat görsem o ilanla ilgilenmem başka ilanlara bakarım. yok eğer ürün tekse ve fiyat mantıksızsa bunu satıcıya düzgün bir uslupta anlatırım. Bu tarz insanların attığı mesajdan da sana olan saygısını anlayabiliyorsun "50 tl verem" diye mesaj atıyor. yanıt versen alacağın cevap belli kafa belli hiç uğraşma daha iyi.
Hocam dedigim sey hop boyle olsun demiyorum. Ama forum genelinde satici dostu bir hava var ondan ortalamaci bir yaklasim getirmeye calistim. Yani atiyorum dediğim komisyon sadece turkiyede sifir satisi olan aletler uzerinde etkin olur vs vs. Ikincisi ise zaten herkes ilana mesaj atarken "o vay senin soyle boyle en son kac olur" diye mesaj atmiyor. Satıcılar genellikle abarti fiyatlari kabul etmiyor ve sanki isin ehliymis gibi o fiyatta israr etmelerinden sonra oluşuyor bu hakaret durumu:)
ayrıca kesinlikle hakareti veya kufru onaylamiyorum. Ama hem alicinin hem de saticinin bi kendine bakip ceki duzen vermesini gerektiğini dusunuyorum. O nedenle yorum yazdim =)

Geri