Mitoloji, Efsaneler, Tanrılar, Yaratıklar...

Efsaneler...Tolkien hayal dünyasının da çıkış noktası...İskandinav mitolojisi...Bu dersi ilk kez bu yıl alıyorum, çok ilgimi çekti.Aslında Yunan mitolojisi daha da bi ilgi çekici.Tavsiye ediceğiniz efsane, hikaye veya akımlar var mı? Site sakinleri ne düşünüyo??

İskandinav Mitolojisi'nde Loki'nin yediği haltlar tadından yenmez..Adamcağız Tanrı'dan başka herşeye benziyo...Zeus da az kalır insan evladı değilmiş zaten...Age Of Mythology oyunuyla ateş aldı bu ilgi bende...İlgisi olanlar için hem bir başlangıç noktası hem de bi Age Of klasiği olarak çok iyi duruyo zaten...

İngiliz mitolojisinde "griffin" denilen bir yaratık var. Kafası kartal vücudu aslan, kanatları olan bir yaratık... Rüyanızda görmeyin korkarsınız :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben Medusa'ya hastayım...Aslında tıpkı Medusa gibi iki kız kardeşi de güzelliğine kapılıp gözlerine bakıcak kadar aptal olan insanları taşa çevirmekle meşgul, yılan saçlı yaratıklar :deli Medusa'nın tek farkı ölümlü olması.Onu ünlü yapan da Athena'nın tapınağında Poseidon ile
kırıştırmış ve Athena tarafından lanetlenerek çirkin bi varlığa dönüştürülmüş olması :alkıs

Madem bu başlık açılmış, benim içimdende çok sevdiğim Dark Tranquillity Grubunun iki şaheserinin, 'Hedon' ve 'Lethe' nin hikayelerini buraya yazmak geldi. Bu grup ve bu iki şarkısı dillerde çok dolaşır, birde konularına bakın...

HEDON - 1

Hedon’ un ilk anlamı Mitolojiktir. Yunan Mitolojisinde insan bireyini temsil eder. Yunan Mitlerinde pek çok farklı yaradılış biçimi ve hikayesi vardır ve bunlardan biride HEDON’ dur.

Hedon, Yunan Mitolojisinin baş tanrısı olan Zeus’ un yarattığı en özel yaratıktır. Çünkü Zeus Hedon’ u Tanrıların suretinde yaratmış ve onların alevinden üflemiştir. Ayrıyetten Tanrılar Zeus’ un buyruğuyla Hedon’ un önünde diz çökmüşlerdir. Bu olaydan sonra Hedon’ un tavırları değişir (kriko olayı) ve bu yüzdende Zeus Hedon’ u ölümlü hale getirir; başına da bir sürü dert ve çile musallat eder.

HEDON – 2

Hedon un 2. Anlamı ise Felsefiktir. Felsefede Hedon, hedonizm öğretisini benimsemiş kişi demektir.

Hedonizm’ e göre kişi hayatı sınırlıdır ve insan her şeyden önce bu sınırlı zamanda mutluluğun peşinden koşmalıdır. Bu mutluluğu yakalamak için insan anlık hazlardan ve zevklerden yararlanmalıdır. Yani yaşadığı an için Hedon kendine ne zevk veriyorsa ne haz sağlıyorsa onu yapmalıdır. Hedonizm bireyci bir felsefedir, yani birey kendisi haz aldığı sürece her şeyi yapmakta serbesttir; hiçbir bireyin durumu hiçbir bireyi ilgilendirmemeli ve her birey mutluluğunu bozacak davranışlardan kendini uzak tutmalıdır. Kısaca, hedonizm sadece bireyin sınırlı yaşamda anlık haz almasına göre oturtulmuş bireyci bir felsefedir.
Birazda parçanın içeriğinden bahsetmek gerekirse şarkıda grup, insanoğlunun doğaya kafa tutuşunu sert bir üslupla eleştiriyor ve insan medeniyetinin her geçen gün biraz daha doğal kaynakları büyük bir hızla tüketerek, geçtiği her yerin ardında bir çöplük ve yıkılmış bir alan bırakan bir hal aldığından yakınıyor. Şarkıda Nihilizm ve Hedonizm gibi Felsefik terimler var yani sözler dikkatlice okunduğunda gerçekten çok anlamlı. Hele birde ‘’hooves of apocalypse’’ (kıyametin tırnakları veya ayakları demek; pek çok kutsal eserde de kıyametin gelişi hayvanların ayağıyla belirtilmiştir.) benzetmesi var ki akıllara zarar...

LETHE

Lethe, Yunan Mitolojisinde alegorik unutma tanrıçasıdır. Nefret, Fesat, Kin ve Kavga tanrıçası Eris’ in kızıdır. Unutmak, geçmişin izlerini ve acılarını silmek anlamına gelir. Lethe aynı zamanda bu tanrıçayla özdeşleştirilmiş olan bir nehrin adıdır. Bu nehir ölüler ülkesi Hades’ teki unutma nehrinin adıdır. Lethe hakkında pek çok sanat eseri yapılmış olsada Mitolojide pek adı geçmez.

Lethe Nehri, Hades’e gelen ölülerin üzerinden geçerken geçmişlerini unuttukları ve buradaki sonsuz hayatlarına sıfırdan başladıkları nehirdir. Dolayısıyla geçmiş yaşamın acı tatlı izlerini ve hatıralarını siler geçer Lethe.

Şarkıdaysa şöyle bir olay hakim; grubun gitaristi Niklas Sundin in imzasını taşıyor parça ve elemanın zamanında yaşadığı ve kendisine psikolojik yönden çok koyan bir ayrılığı anlatan bir şarkı. O kişiyi unutmak istediğini, unutmak istemediğini bilmesine rağmen haykırıyor ama unutmak istemediğini kendisine bile itiraf edemeyecek kadar kısır bir döngüde. Lethe’ den yardım istiyor ve şarkı ‘’ umarım bir gün sensiz bir hayata alışırım’’ diye bitiyor.

Daphne ( Defne ) - Apollon Daphne adında bir peri kızına vurulur..Yine bir gönül macerasına atılır... Ancak kız hep bakire kalmak istermiş ve sürekli kaçarmış Apollondan.. Artık kaçmaktan dayanacak gücü kalmamış ve yalvarmış babasına bütün güzelliğimi al diye.. Bu sözlerin ardından kız bir ağaca dönüşmüş.. Ama Apollon'un sevgisi bitmemiş, genede o haliyle sevmiş peri kızını ve bundan sonra Defnedir senin adın demiş....

Mitolojide en sevdiğim hikayelerden biridir bu.. Ve kızım olursa kesinlikle ismini Defne koyacağım ;)

zibidi demiş ki:
Daphne ( Defne ) - Apollon Daphne adında bir peri kızına vurulur..Yine bir gönül macerasına atılır... Ancak kız hep bakire kalmak istermiş ve sürekli kaçarmış Apollondan.. Artık kaçmaktan dayanacak gücü kalmamış ve yalvarmış babasına bütün güzelliğimi al diye.. Bu sözlerin ardından kız bir ağaca dönüşmüş.. Ama Apollon'un sevgisi bitmemiş, genede o haliyle sevmiş peri kızını ve bundan sonra Defnedir senin adın demiş....

Mitolojide en sevdiğim hikayelerden biridir bu.. Ve kızım olursa kesinlikle ismini Defne koyacağım ;)

Sende kolaya kaçmışsın zibidicim :) İki günde bir su verip çocuğun toprağını arada temizleyip, büyütme masraflarından kaçacaksın. Oh! :) :) :)

Ben her nekadar kendisinin bir hikayesi olup olmadığını bilmesem de özgürlük tanrıçası Athena Nıke'nin heykelini ve o küçük tapınağını çok seviyorum. Tapınak denize bakan bir uçurumun kıyısında ve Nike de, denize doğru kanat açmış bir hanım. Zaten Nike spor ayakkabısının o ikonu da, bu tanrıçanın denize karşı kanatlarını uçmaya hazır şekilde açmış olduğu hareketten esinlenilerek hazırlanmış.

Eee napalım Atalay Abi.. Devir değişti kim bilir ilerde ne masraflar çıkcak, ya o masrafların hepsini kaldırabilcek bir herif bulcam, yada işin kolayına kaçıcam ;) :)

Bu arada mitolojiyle ilgilenen herkese Neil Gaiman'ın yazdığı Amerikan Tanrıları'nı tavisye ediyorum, hatta okumanızı emrediyorum ;) ;) İçinde Loki'den tutun, Zeus'a hatta Müslümanlık'taki cinlere ve bütün mitolojideki Pantheon'lara, bütün kutsal kitaplardaki doğaüstü varlıklara rastlıyıcağınız mükemmel bir roman :)
Nasıl bir reklam yaptım.
Burda böyle yazdım ama uçuk saçma sapan birşey samayın okuduğum en güzel kitaplardan ve çağımıza da mükemmel sert ve soğuk bir bakış açısı getiriyor.

Zeus demeyin bana... Allahım, o ne tanrı öyle.
Cinsel ilişkide bulunmadığı kimse yok. Bir sürü tanrıçadan tut, tanrılarla bile cinsel ilişkide bulunmuş. Ayrıca, cinsel ilişkide bulunduğu kişilerden olan çocuklarıyla da cinsel ilişkide bulunup, onlardan olan çocuklarıyla da bulunmuş.

Roth-Azad demiş ki:
Bu arada mitolojiyle ilgilenen herkese Neil Gaiman'ın yazdığı Amerikan Tanrıları'nı tavisye ediyorum, hatta okumanızı emrediyorum

Hatta aynı yazarın sandman çizgiroman serisini alın(türkce olarak sadece 2 cildi cıktı sanırım), bu elemanı ünlü yapan cizgiromandır, hayatınızı değiştirmezse bile cizgiroman denen şeye bakış acınızı değiştirir. Modern mitolojinin şahı, kalplerin kralı Neil Gaiman :p Kapakları Dave McKean tasarımıdır onları da pek severiz :D

Fransua_Del_Pierre demiş ki:
Zeus demeyin bana... Allahım, o ne tanrı öyle.
Cinsel ilişkide bulunmadığı kimse yok. Bir sürü tanrıçadan tut, tanrılarla bile cinsel ilişkide bulunmuş. Ayrıca, cinsel ilişkide bulunduğu kişilerden olan çocuklarıyla da cinsel ilişkide bulunup, onlardan olan çocuklarıyla da bulunmuş.

Ewt gerçektende haklısın :) Tanrıların kralı kör topal şaşı ensest karı koca vs.vs. dinlememiş hakkatende :pPPP

Adamda zaten korkuda yokki akraba evliliğinden çocuklarım sakat doğacak die ... iki çarpar düzeltir sakatlarıda malum tanrı arkadaş :p ehuehue

awakeone demiş ki:
Roth-Azad demiş ki:
Bu arada mitolojiyle ilgilenen herkese Neil Gaiman'ın yazdığı Amerikan Tanrıları'nı tavisye ediyorum, hatta okumanızı emrediyorum

Hatta aynı yazarın sandman çizgiroman serisini alın(türkce olarak sadece 2 cildi cıktı sanırım), bu elemanı ünlü yapan cizgiromandır, hayatınızı değiştirmezse bile cizgiroman denen şeye bakış acınızı değiştirir. Modern mitolojinin şahı, kalplerin kralı Neil Gaiman :p Kapakları Dave McKean tasarımıdır onları da pek severiz :D
Dave Mckean ölümcül bir adam zaten ;) O ne yaratıcılık ne yetenektir öyle. Neil Gaiman'ede o yakışırdı zaten

rocksurfer demiş ki:
İngiliz mitolojisinde "griffin" denilen bir yaratık var. Kafası kartal vücudu aslan, kanatları olan bir yaratık... Rüyanızda görmeyin korkarsınız :)
griffonlar, bence korkulacak bir yaratık değil soylu ve sadıklar, zaten pek çok hikayede adı iyilerle birlikte anılmış. rüyamda görmek isterdim doğrusu. favorim pegasus!

Geri