Mitoloji, Efsaneler, Tanrılar, Yaratıklar...

Fyz19 demiş ki:
Slaytanic demiş ki:
ben önemsiz derken sabiilikteki kadar önemli olmadığını kastettim. bu böyle. kimse neden secde ettiğini sorgulamaz, namazın bir gerekliliği olarak icra eder sadece.

artı sabiilik en eski dindir derken yanlış anlaşılma olmuş veya çarpıtılmak istenmiş, ben oradaki kastım sabiiliğin en eski "kitaplı" din olduğudur. kuranda böyle geçer ayetleri de tekrar bulur yazarım. bu dinin peygamberi ise büyük olasılıkla ibrahim peygamberdir, çünkü kuranda onunda tıpkı sabiiler gibi güneşe aya ve yıldızlara taptığı anlatılır. ayrıca kabe de eski bir sabii tapınağıydı (kabeden başka 6 tapıkları daha vardı) eğer araplara islamiyet öncesinde putataparlığın ve sabiiliğin nasıl geldiğini araştırırsanız ne olduğunu daha net anlarsınız. o toplumların da aslında kuranın getirdiği sözde "yeniliklere" ne kadar alışık olduklarını görürsünüz.

Slaytanic
İbrahim peygambern inançları hakkında çok bilgim yok ancak Kur an da bizlere bildirilen onun mümin olduğudur..
Şuda bana biraz ilginç geldi..
Meksika dinlerinin müslümanlığa benzerliği..
Orta Amerika diye bir yerin ortadoğuda var olduğu bile bilinmezken,yada Meksika daki yaşayan halkların ortadoğudan bile haberi yokken nasıl olurda inançları birbirlerine benzer..

İkincisi de benim çıkardığım sonuc şu..seninkinin tam tersine..
İlkel olduğunu düşündüğümüz en eski dinlerde bile müslümanlığın izlerinin var olması o dinlerin kendilerinden önce gelen ilahi dinlerden bir şekilde etkilenmeleridir..Son din olan İslam ile ilk ilahi dinler arasında bir çok din
ilk ilahi dinlerden etkilenmiş ve onların izlerini taşımaktadır..
Bence bu dinler kendilerinden önce gelen ve temelinde Allah ın ayetleri olan dinlerden etkilenerek sonradan bozulmaya başlamışlar..Bu sadece benim bir düşüncem..

yahu pes, gerçekten pes. yani bu kadar zorlama açıklamalar, hiçbir kaynak yok, resmen paçayı kurtarma amaçlı. böyle bir yorum yapıldıktan sonra her yorum yapılabilir ben bunu anladım. neden kuranın 1500 yıldır tartışılıp bir türlü mutabakata varılamadığını da şimdi daha net gördüm ve daha 1500 yıl tartışılacağını ve bir sonuca ulaşılamayacağını anladım.

önceki sayfada tahsin mayatepek'in 1937de atatürke hazırladığı raporun girişini yazdım. ayrıca kaynağını da verdim.
cesaretiniz varsa gidin cumhurbaşkanlığı arşivinden bu raporu bulup okuyun.
niye cesaret dedim çünkü ben okurken resmen korktum.
"yerli kabilelerin ayinlerine katıldıktan sonra tüm bu inançların ortak bir gök dininden müslümanlığa geçtiğine şüphem kalmamıştır"
atatürkten büyük övgü alan bu rapor benim bildiğim hiçbir yerde yayınlanmadı.
zaten bu tarihten sonra islam için atatürkün "arabın dini" demesi tesadüf değildir.

raporda ayrıca nasıl olup da bu inançların tek bir kaynaktan çıkarak tüm dünyaya yayıldığı da anlatılıyor. bulun okuyun yaa kayıt numarası: A:IV-17-d,d:71,f:31-40

Slaytanic demiş ki:
ben önemsiz derken sabiilikteki kadar önemli olmadığını kastettim. bu böyle. kimse neden secde ettiğini sorgulamaz, namazın bir gerekliliği olarak icra eder sadece.

artı sabiilik en eski dindir derken yanlış anlaşılma olmuş veya çarpıtılmak istenmiş, ben oradaki kastım sabiiliğin en eski "kitaplı" din olduğudur. kuranda böyle geçer ayetleri de tekrar bulur yazarım. bu dinin peygamberi ise büyük olasılıkla ibrahim peygamberdir, çünkü kuranda onunda tıpkı sabiiler gibi güneşe aya ve yıldızlara taptığı anlatılır. ayrıca kabe de eski bir sabii tapınağıydı (kabeden başka 6 tapıkları daha vardı) eğer araplara islamiyet öncesinde putataparlığın ve sabiiliğin nasıl geldiğini araştırırsanız ne olduğunu daha net anlarsınız. o toplumların da aslında kuranın getirdiği sözde "yeniliklere" ne kadar alışık olduklarını görürsünüz.
secde etmenin nedenini müslümanlar bilir. Allah ı yüceltme amaclıdır secde. Peygamberimiz(asm) Allah'a en yakın olduğumuz zamandır der secde ettiğimiz an için. Biz secdeyi sadece namazda değil şükür için, tesbih için de yaparız. Ayrıca secdedeyken Allah ı daha yakın hissedebildiğinden duayı orada yapmayı da tercih ederiz ;)
Ayrıca arabistan da sabiilikten önce İbrahim in tevhid dini hakimdi. Puta tapma daha sonra çıkarılmıştır. Allah a secde etmek öz iken, bu heykellere duyulan sevgi, bunların nefse hitap etmesi sonucu inancı zayıf insanların icadıdır puta tapma. Bu insanlar Allah'ı anlamaktansa daha kolay görüneni tercih ederler.

Oceanides demiş ki:
crnky demiş ki:
Kur'an a göre ilk din Hz Adem(a.s) ın dinidir. O da islamdır, tevhid inancıdır.

Evet, Yahudilere gore de Musevilik ilk dindir :!: Bende simdi cikip 'uzaylilarin dini' diye bisey atacam ortaya :D "Uzaylilara secde edin, tapin yoksa sizi cehenneme atarlar, onlar herseyi yaratti, bu din son dindir" diye atip tutacam! Acaba bana bunlarin vahiy geldigini mi dusuneceksiniz, yoksa zaten onceden var olan dinlerden, mitlerden etkilenip bunlari uydurdugumu mu soyleyeceksiniz?

Yahu "Islam en son gelen dindir" diye bas bas bagiriyosunuz, sonra biz "diger dinlerden etkilenmistir" dedigimizde kabul etmiyorsunuz :!:
Benim yazdığımı anlayıp cevap verseydin daha iyi olurdu ama bir daha açıklayayım. Arkadaş islama göre şöyledir gibi bir yorum yapmış. Ben de düzelttim. Hayır Kur'an da böyle yazıyor diye. Yahudilerin konuyla ne iligisi var. Ayrıca uzaylıların dini diye bir şey uydurursan tabii ki atıp tutmuş olursun kabul ettiğin gibi. Kur'an la bir olmaz ki... Ayrıca uslubun çok küçümseyici ve alaycı bence. Sana ne kadar saçma geliyor da olsa, sana öyle geliyor ihtimalini göz önünde bulundurmak tevazu gereğidir. Senin yazdıklarının da birçoğu bana saçma gelebiliyor fakat bu şekilde davranmıyorum, çünkü insanların belki de yıllarca üzerinde kafa yordukları şeyleri anlamaya çalışmaya değer görüyorum. Bu şekilde yazacaksan niye tartışıyorsun ki_?
Son kez de şunu söyleyeyim. İslam en son gelen dindir deyince Allah tan son gelmiş dinin diğerlerinden etkielnmesi neden zorunlu olsun onu anlayamıyorum. Ayrıca Allah ın dini inanc esasları itibariyle tektir, ve tüm toplumlara bu dini tebliğ eden bir elçi gelmiştir. Fakat insanlar bu dinleri bozulmalara uğratmışlardır. Eh tabii ki bozulan dinlerin de özünde hep aynı olduğunu düşünürsek, benzemeleri doğaldır. Fakat islamın diğer dinlerdeki falanca kavramlarla ortak özelikleri varmış gibi görünmesi, onu onlardan etkilenmiş kılmaz. Sadece Allah'ın bozulmuş olan kendi dinini tekrar insanlara asıl haliyle göndermesidir, islam. İnanc esası aynıdır. İbadet açısından bazı yenilikler getirmiştir yalnızca... Allah'ın kendi dinini bir yerden kopyalamasına da gerek yoktur. Zaten o özünde aynıdır.

hala aynı noktadasın.
ben secde önemsiz falan demedim. zaten sabiilikte önemli olan birşeyin müslümanlıkta önemsiz olması düşünülemez.
arık bundan daha açık yazamatacağım türkçem yetmiyor:
islamda secde üslümanlığın EN ÖNEMLİ hareketi değildir. hayatı boyunca secde etmemiş biri de pek tabi müslüman olabilir. çünkü müslüman olmayı belirleyen DAHA ÖNEMLİ inanışlar var.
fakat sabiilik için böyle değil. secde etmeyen sabii olamıyor. aradaki farkı şimdi anladın mı?

artı bırakın şu ukalalığı, secdeyinin nedenini müslüman bilirmiş. kuranın anlamını müslüman bilirmiş.
herşeyi bilen sizsiniz canım zaten.

Slaytanic demiş ki:
Fyz19 demiş ki:
Slaytanic demiş ki:

Slaytanic
İbrahim peygambern inançları hakkında çok bilgim yok ancak Kur an da bizlere bildirilen onun mümin olduğudur..
Şuda bana biraz ilginç geldi..
Meksika dinlerinin müslümanlığa benzerliği..
Orta Amerika diye bir yerin ortadoğuda var olduğu bile bilinmezken,yada Meksika daki yaşayan halkların ortadoğudan bile haberi yokken nasıl olurda inançları birbirlerine benzer..

İkincisi de benim çıkardığım sonuc şu..seninkinin tam tersine..
İlkel olduğunu düşündüğümüz en eski dinlerde bile müslümanlığın izlerinin var olması o dinlerin kendilerinden önce gelen ilahi dinlerden bir şekilde etkilenmeleridir..Son din olan İslam ile ilk ilahi dinler arasında bir çok din
ilk ilahi dinlerden etkilenmiş ve onların izlerini taşımaktadır..
Bence bu dinler kendilerinden önce gelen ve temelinde Allah ın ayetleri olan dinlerden etkilenerek sonradan bozulmaya başlamışlar..Bu sadece benim bir düşüncem..

yahu pes, gerçekten pes. yani bu kadar zorlama açıklamalar, hiçbir kaynak yok, resmen paçayı kurtarma amaçlı. böyle bir yorum yapıldıktan sonra her yorum yapılabilir ben bunu anladım. neden kuranın 1500 yıldır tartışılıp bir türlü mutabakata varılamadığını da şimdi daha net gördüm ve daha 1500 yıl tartışılacağını ve bir sonuca ulaşılamayacağını anladım.

önceki sayfada tahsin mayatepek'in 1937de atatürke hazırladığı raporun girişini yazdım. ayrıca kaynağını da verdim.
cesaretiniz varsa gidin cumhurbaşkanlığı arşivinden bu raporu bulup okuyun.
niye cesaret dedim çünkü ben okurken resmen korktum.
"yerli kabilelerin ayinlerine katıldıktan sonra tüm bu inançların ortak bir gök dininden müslümanlığa geçtiğine şüphem kalmamıştır"
atatürkten büyük övgü alan bu rapor benim bildiğim hiçbir yerde yayınlanmadı.
zaten bu tarihten sonra islam için atatürkün "arabın dini" demesi tesadüf değildir.

raporda ayrıca nasıl olup da bu inançların tek bir kaynaktan çıkarak tüm dünyaya yayıldığı da anlatılıyor. bulun okuyun yaa kayıt numarası: A:IV-17-d,d:71,f:31-40

Bu iddialar bana bir yerlerden tanıdık geliyor..Turan Dursun un iddialarının aynısı buraya kopyalanmış..
Yapmayın..Yapmayınnn..Bizleri Harun Yahya diye eleştirirken sizler Turan Dursun dan örnekler vermeyin..

Güneşe tapanların ibadetlerinin bizimkilere benzemesi sizleri tek taraflı düşündürmesin ..

Sizler diyorsunuz ki: İslam ibadetleri ve uygulamaları bu dinlerden etkilenmiştir..Buna kanıt olarak da benzerlikleri öne sürüyorsunuz..

Bende diyorum ki: Güneşe tapanların ibadetleri kendilerinden önce gelen ilahi dinlerden etkilenmiş olabilir..Bende benzerlikleri kanıt olarak gösteriyorum..

[/quote]"yerli kabilelerin ayinlerine katıldıktan sonra tüm bu inançların ortak bir gök dininden müslümanlığa geçtiğine şüphem kalmamıştır"[/quote]

Bence biraz daha düşün..

Oceanides demiş ki:
crnky demiş ki:
Kur'an a göre ilk din Hz Adem(a.s) ın dinidir. O da islamdır, tevhid inancıdır.

Evet, Yahudilere gore de Musevilik ilk dindir :!: Bende simdi cikip 'uzaylilarin dini' diye bisey atacam ortaya :D "Uzaylilara secde edin, tapin yoksa sizi cehenneme atarlar, onlar herseyi yaratti, bu din son dindir" diye atip tutacam! Acaba bana bunlarin vahiy geldigini mi dusuneceksiniz, yoksa zaten onceden var olan dinlerden, mitlerden etkilenip bunlari uydurdugumu mu soyleyeceksiniz?

Yahu "Islam en son gelen dindir" diye bas bas bagiriyosunuz, sonra biz "diger dinlerden etkilenmistir" dedigimizde kabul etmiyorsunuz :!:

crnky demiş ki:
Ayrıca uzaylıların dini diye bir şey uydurursan tabii ki atıp tutmuş olursun kabul ettiğin gibi. Kur'an la bir olmaz ki...

Anlamadim neden olmasin? Yani ben dinlerden mitlerden etkilenip onlarin ozelliklerini kattigim bir din uydursam ve bu "uzaylilarin vs vs nin dinidir" diye arkama insanlari katsam (ki eminim arkama katacak insan bulabilirim) belki yy sonra insanlar Simdi Muslumanliga inandiklari gibi o zaman da bu dine inanacaklar. Insanlari dinlere inandirmaktan kolay ne var dunyada? Oyle olsa bu kadar Musluman, bu kadar Hristyan, Yahudi, Budist, Taoist, Kabalist, Aczmendi vs vs olmazdi dunyada :D Demek istedigimi anladin umarim ;) Kuran'a da ayni sey olmustur, Araplarin nasil bir kafa yapisina sahip oldugunu biliyoruz, 1500 yil once nasilsalar, hala oyleler ve etraflarinda kendi gibi olan insanlari da bu isin icine katmak zor bisey degil.

crnky demiş ki:
Ayrıca uslubun çok küçümseyici ve alaycı bence. Sana ne kadar saçma geliyor da olsa, sana öyle geliyor ihtimalini göz önünde bulundurmak tevazu gereğidir. Senin yazdıklarının da birçoğu bana saçma gelebiliyor fakat bu şekilde davranmıyorum, çünkü insanların belki de yıllarca üzerinde kafa yordukları şeyleri anlamaya çalışmaya değer görüyorum....

Uslubumuz ayni olmak zorunda degil, farkindaysan sen ve ben farkli insanlariz. Tabi ki benim soylediklerim de sana sacma gelebilir ve benim bununla ilgili sorunum yok. Senin de benim uslubumla ilgili bir sorunun olmamali cunku burda fikirler on planda olmali, uslup degil. Usluba bakarsak bende "siz cehennemde yanacaksiniz, kafirler, ahirette gorursunuz gununuzu" gibi salak usluplari gereksiz buluyorum ama umurumda da degil cunku o fikirlerin gercek olmadigini biliyorum. Seni rahatsiz eden sey benim uslubum degil inancinla ilgili gozunuze soktugum ve hala goremediginiz (gormeyi reddeditiginiz ya da gormekten korktugunuz) celiskiler :!:

Bir de "insanlarin yillarca uzerinde kafa yordugu seyleri anlamaya calisiyorum" demissin. Ayni seyi bilim icinde yapsaniz hic fena olmaz ;) En azindan GERCEK seyleri anlamis olursun ;)

crnky demiş ki:
İslam en son gelen dindir deyince Allah tan son gelmiş dinin diğerlerinden etkielnmesi neden zorunlu olsun onu anlayamıyorum. Ayrıca Allah ın dini inanc esasları itibariyle tektir, ve tüm toplumlara bu dini tebliğ eden bir elçi gelmiştir. Fakat insanlar bu dinleri bozulmalara uğratmışlardır. Eh tabii ki bozulan dinlerin de özünde hep aynı olduğunu düşünürsek, benzemeleri doğaldır. Fakat islamın diğer dinlerdeki falanca kavramlarla ortak özelikleri varmış gibi görünmesi, onu onlardan etkilenmiş kılmaz. Sadece Allah'ın bozulmuş olan kendi dinini tekrar insanlara asıl haliyle göndermesidir, islam. İnanc esası aynıdır. İbadet açısından bazı yenilikler getirmiştir yalnızca... Allah'ın kendi dinini bir yerden kopyalamasına da gerek yoktur. Zaten o özünde aynıdır.

Hmm anladim, yani Allah insanlarin bu dinleri bozacagini bilmiyordu o da napsin bir kac zaman arayla farkli toplumlara, farkli elciler, farkli dinler gondermis, e napsin o da hakli :D

Hepsi ozunde ayni iseydi, neden 3 farkli toplum, 3 farkli din ve 3 farkli elci gondermis Tanri'niz? Neden yenilik geregi hissetmis? Ve bozulmaktan bahsedecekseniz lutfen kendi dininizi bunu disinda birakmayin. Sen dunyada ki Muslumanlarin Islam'i gercek sekliyle, hic degistirmeden, kendine gore yorumlamadan ve oldugu gibi dogru durust yasadiklarini iddia edebilirmisin?

Fyz19 demiş ki:
Bu iddialar bana bir yerlerden tanıdık geliyor..Turan Dursun un iddialarının aynısı buraya kopyalanmış..
Yapmayın..Yapmayınnn..Bizleri Harun Yahya diye eleştirirken sizler Turan Dursun dan örnekler vermeyin..

Güneşe tapanların ibadetlerinin bizimkilere benzemesi sizleri tek taraflı düşündürmesin ..

Sizler diyorsunuz ki: İslam ibadetleri ve uygulamaları bu dinlerden etkilenmiştir..Buna kanıt olarak da benzerlikleri öne sürüyorsunuz..

Bende diyorum ki: Güneşe tapanların ibadetleri kendilerinden önce gelen ilahi dinlerden etkilenmiş olabilir..Bende benzerlikleri kanıt olarak gösteriyorum..
"yerli kabilelerin ayinlerine katıldıktan sonra tüm bu inançların ortak bir gök dininden müslümanlığa geçtiğine şüphem kalmamıştır"[/quote]

Bence biraz daha düşün..[/quote]

bu iddialar turan dursunun iddiaları falan değil, ondan önce ilhan arsel yazdı salman rüştü yazdı. birçok insanlar yazdı. ben burada dikkat edersen kendi yorumuma çok az yer veriyorum. hep kaynak gösteriyorum.
sen heralde bu bilgilerin vahiyle indiğini düşünüyorsun bana??
tabiiki okuduk araştırdık.

harun yahya benzetmen o kadar saçma ki. bir tarafta harun yahyanın evrim vs vs üzerine kendi "yorumları". hiçbir kaynağı olmayan kendi fikirleri. diğer tarafta sunulan kanıtlar.
turan dursunun neredeyse bütün kitaplarını okudum. bu kitaplar gizli saklı yasaklı kitaplar değil. gidersin dost kitap evine hepsi dizim dizim istediğini alır okursun.

burada seni bukadar şaşırtan nedir?

tahsin mayatepeğin raporunun bir kopyası milli kütüphanede var. ben gittim okudum. şimdi bunu turan dursun yazsa ne olacak bana açıklarmısın?

diyorsun ki:
"Bende diyorum ki: Güneşe tapanların ibadetleri kendilerinden önce gelen ilahi dinlerden etkilenmiş olabilir"

hiçbir dayanak yok. sadece fikir. "kendi" fikrin. nerde bu fikrine göstereceğin kanıtlar? yok.

o güneşe ve aya tapanların etkilendikleri kaynak sümerlerdir. sümerlerin mitolojileri ve dini inançlarıdır. çevrilen tabletlerde bunların kanıtları bulunmuştur. muazzez ilmiye çığın kitaplarında tek tek belirttiği çevirilerini alıp okuyabilirsin. (kendisi dünyanın sayılı sümerologlarındandır)

hani nerde bundan önceki ilahi dinler? daha yazı yok birşey yok? sadece inanıyorsun. daha doğrusu inanmak istiyorsun. bu yüzden tutarsız iddialar ortaya atıp duruyorsun.

Bu ne demek şimdi..
sümerlerden önce din diye bir şey yokmuydu..
yazının olmaması dinin olmamasını mı ispatlar..bence ilk bilinen dinlerin sümerlerin dini olduğunu ispatlar bu senin dediğin..eğer doğruysan..
sümerlerden önce sümerlerin etkilendiği bir dinin olup olmadığını nerden bileceğiz..
Eğer sümerlerin etkilendiği bir din varsa ki olmadığını gösteren bir kanıt yok..Bu dinin ilahi olmadığını nerden bileceğiz..

Gök tanrı diye bir kavram nerden geliyor..Neden insanlar güneşi tanrı kabul etmişler..
Neden insanlarda bir inanç ihtiyacı hep vardı..Sümerlerde bu tanrı inancı kendiliğinden mi varoldu?
Hep bir arayış hep bir arayış..Neden insanlar yaratıcılarını aradılar yıllar boyu..İnsanı bir başka varlığın yarattığı fikrini onlara kim verdi..
Neden hep inançlarında bizleri bir yaratan var dediler..

Kendi fikrimi söyleyeyim mi arkadaşım..Kanıt isteme bu benim düşüncem ..ister katıl ister katılma..

Çünkü ilkel insan bile kendini yaratan bir varlık olduğunu bildi..Belki de bu insanın genlerinde var..siz ne kadar inkar ederseniz edin,aranızdaki en hızlı inkarcıların bile içinde bunu görüyorum..göstereyim mi?

Oceanides
"Gelelim evrendeki ve tum doga fenomenlerindeki duzen yaraticisina. Bir onceki sayfada son msjimda dedigimi iyi okusaydin belki de bunlari tekrarlamam gerekmeyecekti. Dedim ki "evren herhangi bir enerji birikimi ile yaratilmis olabilir ama bu BILINCLI ve IRADELI ve insanlari odullendirip-cezalandiran, yani sizin inandiginiz sekliyle 'Allah' adindaki kutsal bir guc degildir."

Bir yaratıcının olabileceğini oda düşünüyor ama bizimle aynı fikirde değil sadece :D
Yaratıldığını düşünmenin ve yaratıcısını aramanın insanın geninde olduğunu düşünmem pekte saçma değildi herhalde ;)

İlkel yada modern insan hep yaratıcısının olduğunu düşünmüş ve O nu aramıştır..İnsanın tarihi bize bunu söylüyor..Siz istediğiniz kadar inkar edin tarih açık ve net..

Evet bunlar benim düşüncelerim..Benim fikirlerim.. Düşünüyorum ve söylüyorum..

Cunku ilkel insan bile SORGULAMAYI becerdi! Soru sordu, merak etti, arastirdi "ben neyim, kimim, nerden geldim, nasil olustum vs" ve bunu yapmaya simdiye dek devam etti, bu sayede BILIM dogdu ve gelisti!

Ilkel insan "yaraticisin VAR oldugunu BILDIGI icin" degil. Sorgulayamayi birakip tasa, topraga, gunese, aya vs birseyden baska biseye gecerek tapinan insanlar da bugunun Muslumanlarini, Hrstiyanlarini vs lerini olusturuyor!

Başlık temizlenmiştir...
Lütfen konu haricindeki görüşlerinizi ilgili konu başlıklarında yürütünüz, ikili tartışmalara çok sık girmeyiniz, gerektiğinde özel mesaj yoluyla iletişim kurunuz ve Forum Kurallarını okuyunuz.[/i]

Yukarıdaki uyarı yapılmamış olsaydı bu başlıktan basıp gidecektim bi konu bu kadar çarpıtılamaz ya insanlar başta ne güzel mitolojik olaylar hikayeler filan anlatıyomuş birden yine İslam'a tapışa dine inanca çevrilmiş.

Her neyse. Mitolojiyi bu kadar gereksiz ve basit görmeyin. Hacettepe - İngiliz dili ve edebiyatı 1. sınıf öğrencisiyim ve Mitoloji bizim bir dersimizin adı üniversitede öğretilen bişey yani zaten konuyu açan arkadaşta aldığı mitoloji dersinden bahsederek açmış.

Şeyi anlatacaktım ben. Yunan mitolojisinden 1 hikaye. Su perisi Clytie'nin Güneş Tanrısı Apollo(Helios)'a olan karşılıksız aşkı.. :cry: Clytie Apollo'ya aşıktır ve hergün Güneş doğmadan bir tepede oturur yüzünü Güneş'in doğacağı noktaya çevirir Apollo'yu bekler. Apollo arkasında güneşle belirir ve Clytie gün batımına kadar kıpırdamadan onu izler. Bunu yapmak için yemek yemez su içmez bir çiçek gibi solup gitmek üzeredir. Bu 9 gün böyle devam eder ama Apollo onu farketmez bile. Bunu farkeden Olympos tanrıları Clytie'e acır ve onu ay çiçeği haline getirir. Bilindiği gibi ayçiçeğinin İngilizcesi "Sunflover"dır. Mitolojik kaynaklı bi isimdir :) Apollo Clytie'nin durumundan haberdar olduğunda ise artık çok geçtir.. Ay çiçeklerinin yüzü hep Güneş'e çevrilidir ya.. 8O Çok acıklı yahu.

Dionysos(Zeus'un oğullarından biri)...bahar geldiğinde çiçeklerin açması,doğanın canlanıp yeşermesi,baharla gelen bütün güzelliklerden,neşeden sorumlu olarak görev yaparmış..bir gün bir mağarada topladığı üzümleri altından kaplara koyarak suyunu çıkartmış,mayalanmasını sağlamış ve şarap yapmış...bu sıvıdan içenlerin neşelenip,rahatladığını görmüş,mutlu olduklarını ferahladıklarını...ve artık şarap tanrısı olarak anılmaya başlamış..ama bu içeceğe bir sınır koymuş ve demişki sevdiğim insanlar içtiğinde ve ölçülü içtiklerinde onları mutlu eden,rahatlatan bir sıvı olacak sevmediğim ve çok içenler ise üzelecek,hayatları kararacak,başarılı olamacayacaklar,sadece ona bağımlı hale gelecekler,sevdiklerini üzecekler,hastalanacaklar,hep mutsuz olacaklar demiş...

mitolojiden bir tek pan ı biliyorum ben...

PAN: Pan Yunan mitolojisinde kırın ve çobanların tanrısı. Yarı keçi yarı insan halinde tasvir edilir. Kırlarda aniden insanların karşısına çıkıp görüntüsüyle insanları korkuttuğu için "panik" sözcüğü buradan türemiştir.

Efsaneye göre Pan'ın aşık olduğu Syrinks tam Pan ona sarılacağı sırada saza dönüşür. Pan da üzülür ama bir yol bulur. Sazlardan yedi tanesini kesip balmumuyla yanyana yapıştırır, üfleyince ortalığa tatlı bir melodi yayılır. Böylece Syrinks adlı çalgıyı icat etmiş olur. Syrinks'e panflüt de denir.

Pan çoban kavalını sever,azgın tekeler gibi güzel nhymphaların peşine düşerdi. İnsanların hayvanların uyuduğu kızgın,ıssızyaz öğlelerinde birdenbire, beklenmedik gürültüler koparır, dört bir yana "panik" korkular saçardı.Marathon savaşı savaşı gecesi Persleri bu şekilde paniğe uğtattığı için,Atinalılar savaştan sonra tanrı Pan'a Akrapolis eteğinde bir tapınak yaptılar.Pan sözü Yunancada "bütün"anlamına geldiğinden mistikler, sonraları Pan'ı harşeyi yapabilir bir tanrı payesine çıkardılar.

Knut Hamsun'un "Pan" isimli eseri ve Tom Robins'in "Parfümün Dansı" kitabında Pan'dan çokca bahsedilir.

pan aslında yunan mitolojisinin bir ürünü değildir. mitolojiye sonradan geçmiştir.

pan, paganizmin en önemli tanrısıdır. avrupadaki kavimler hristiyanlık öncesi pagan dinine inanırlardı. bu yarı keçi yarı insan tanrı panfülütüyle şarkılar çalardı.

daha sonra avrupaya hristiyanlığın gelmesiyle, paganizmi yok edebilmek için şeytan, keçi şeklinde figur edilmiştir ayrıca müzik enstrumanı çalmak cadılık olarak kabul edilmiştir.

bunlar hristiyanlığın, paganizmi yok etmek için geliştirdiği bir silahtı.

seLLisonfire demiş ki:
Yukarıdaki uyarı yapılmamış olsaydı bu başlıktan basıp gidecektim bi konu bu kadar çarpıtılamaz ya insanlar başta ne güzel mitolojik olaylar hikayeler filan anlatıyomuş birden yine İslam'a tapışa dine inanca çevrilmiş.
Şeyi anlatacaktım ben. Yunan mitolojisinden 1 hikaye. Su perisi Clytie'nin Güneş Tanrısı Apollo(Helios)'a olan karşılıksız aşkı.. :cry: Clytie Apollo'ya aşıktır ve hergün Güneş doğmadan bir tepede oturur yüzünü Güneş'in doğacağı noktaya çevirir Apollo'yu bekler. Apollo arkasında güneşle belirir ve Clytie gün batımına kadar kıpırdamadan onu izler. Bunu yapmak için yemek yemez su içmez bir çiçek gibi solup gitmek üzeredir. Bu 9 gün böyle devam eder ama Apollo onu farketmez bile. Bunu farkeden Olympos tanrıları Clytie'e acır ve onu ay çiçeği haline getirir. Bilindiği gibi ayçiçeğinin İngilizcesi "Sunflover"dır. Mitolojik kaynaklı bi isimdir :) Apollo Clytie'nin durumundan haberdar olduğunda ise artık çok geçtir.. Ay çiçeklerinin yüzü hep Güneş'e çevrilidir ya.. 8O Çok acıklı yahu.
gerçekten güzel hikaye...ben de turizm okuyorum ve bu dersi alıyorum bu sene... :D bakalım sınavda ne yapacaz :LOL: :LOL:

Geri