crate powerblock amfi

arkadaşlar bugün gittim zuhale aleti denedim...
fiyat olarak 480usd çektiler:D

alet yeni olduğundan tam bilmiyolar nasıl bişey olduğunu neyse yanımıza 1 adet gitar 1 adet boss od-3 bir adet powerblock alarak alt kata indik....

gitar - od3 - crate( xlr çıkışından) - mikser - poweramp ( kolon beslemek için ) - rastgele bir kolon (her barda olabilecek rastgele bir kolon) şeklinde bağladık..

bir bar programında idare edecek harika bir ton :D elde ettik ( emin olun podxt falan hikaye...denemesi bedava)(podxt ci arkadaşlar sakın alınmayın bu şekildeki bir bağlantı şeklinden bahsediyorum. Hani ağır oluyorda ampli kullanmıyoruz ya podxt den miksere giriyoruz canlı performanslarda hani o açıdan şey ettim vede podxt yi sadece bir örnek olarak kullandım daha öncede sahip olduğum için) neyse uzatmayım

bir de

gitar - od3 - crate( mono çıkışından) - rastgele bir kolon(her barda olabilecek rastgele bir kolon)

valla bu şekilde de acaip tatmin oldum....

bunlar benim şahsi görüşlerimdir arkadaşlar ama emin olun bir daha hayatta combo bir ampli taşımam :D

lotion demiş ki:
preamp var bildiğin kafa.. kullandım biliyorum..
kafa kabinin de tanımını oldukca iyi biliyorum kullanıyorum açıklamaların için çok saol..

Şimdi üstünde gain düğmesi olan veya gitarı direkt input'undan girebildiğiniz herşey pre-amp devresi olan bildiğimiz amfiler ya da kafalar değildir. İlk üretilen amfilerde pre-amp devresi, power amp devresi xlr çıkışı vs. yokmuş mesela tek bir devreden oluşan amfiler yani. Ama onlara da gitar girilebiliyormuş.

Ben power block'u şahsen kullanmadım, tasarım aşamasında da yer almadım ama input girişinin empedans dengesi için yapıldığını okudum. Empedans'ı bir pre-amp'ınki ile eşitlemek pre-amp devresinin olduğu anlamına gelmez. Bu aletin bütün numarası da burda aslına bakarsan o sayede bu kadar küçük ve ucuz olabiliyor :) Yani benim anladığım kadarıyla tek bir devre var. Empedans değeri bir gitarın direk output'unu alabilecek bir power amp ünitesi aslında powerblock. Eski amfiler gibi. Yine de pod xt vs. gibi pre-amplerle kullanım için return girişi daha iyi olabilir orasını bilemicem.

lotion demiş ki:
bu arada pod ile marshall ı da bir tutmana ayrı bir şaşırdım.. ha dersen preamp ile özdeşleştirdim.. yok abi oyle bişe.. biri çakma digital simülasyon, biri lambalı bilmemneli.. yani ikisi aynı işi gormuyor..

İkisi de aynı işi görüyor, gitarını pre-amp + power amp + hoparlör kombinasyonuna girip çalmış oluyorsun.

lotion demiş ki:
hatta yanlış bilgi vermişsin.. pod ile power block u aynı anda kullanınca 2 preamp ustuste gelir iğrenç olur .. send return yaparsın orasını bilemem ;) ama direk yok öyle değil derken atıp tutmamak arastırmak gerekir ;)

Pod'u direk pre-amplara/amfilere/kafalara da girebiliyorsun (outputu pre-amp'e giriyorum diye ayarlayarak) ama output'unu sanki bir power amfiye girecekmiş gibi ayarlayıp pre-amp'e de girebilirsin. Söylediğimiz gibi pre-amp'in görevi sesi şekillendirmektir ve sesi istediğin kadar istediğin gibi şekillendirebilirsin. Kullandığın bir eq. ünitesi de aslında bir pre-amp'tır, kafadakinden farklı olarak sesi gitardan alıp power amfiye gönderebilecek empedans ayarlamasını yapmaz sadece :) Ayrıca bir konserde çalarken amfin mikrofonlandıktan sonra bir kere daha pre-amp + power amp aşamasından geçer. Mixer'e giden ses (yani pre-amp'e) şekillendirildikten sonra, yükseltilip kolonlara verilmesi için power amp'e gönderilir ve çok da güzel tonlar da elde edilebilir :mrgreen:

sifremikaybettim demiş ki:
o zaman bu alet ilaçmış :D
asıl amacımı söyliyim o zaman...
ben analog setup kullanıyorum. tabi haliyle ampli taşıyorum...sansamp preampli de kullandım amfi yerine ama nedense hiç memnun kalmadım artık ben mi beceremedim ya da bende powerampli olmadığından bardaki sisteme giriyodum ordan mı beceremedik anlamadım neyse...

kusura bakma anlatıyorum falan ama emin olmak istiyorum ona göre alacam çünkü deneme imkanım da yok...

şöyle bi şey yapsam ampli mikrofonlamak gibi bir sonuç alır mıyım...

gitar - anolog setup- create powerblock - mixer

şeyi düşünme ampliye göre değişir, 12" celestionın tadı başkadır falan.. sonuç ta kolonu olmayan bir ampliyse iyi sonuç vermesi lazım

ayrıca yazdıkların için teşekkür ederim...

Senin sorunun kesinlikle amfi simülasyonu sen o kullandığın setup'ı bozma sansamp falan hiç amfide taşıma setup'ın sonuna bitane Ultra-G veyada bulabilirsin Red Box Pro koy o zaman tamam olucak amfin yokmuş gibi varsayıp direk mixere girmek istediğini varsayarsam herşeyin var misal sanal pre-amp falan filan ama mixere girmek için birde sonuna amfi simülasyonu eklemelisin ki böylece tam takır bir setup'ı simüle etmiş olursun.Hiç olmazsa Ultra-G olan bir arkadaşında dene derim.

DreamofStyks demiş ki:
sifremikaybettim demiş ki:
o zaman bu alet ilaçmış :D
asıl amacımı söyliyim o zaman...
ben analog setup kullanıyorum. tabi haliyle ampli taşıyorum...sansamp preampli de kullandım amfi yerine ama nedense hiç memnun kalmadım artık ben mi beceremedim ya da bende powerampli olmadığından bardaki sisteme giriyodum ordan mı beceremedik anlamadım neyse...

kusura bakma anlatıyorum falan ama emin olmak istiyorum ona göre alacam çünkü deneme imkanım da yok...

şöyle bi şey yapsam ampli mikrofonlamak gibi bir sonuç alır mıyım...

gitar - anolog setup- create powerblock - mixer

şeyi düşünme ampliye göre değişir, 12" celestionın tadı başkadır falan.. sonuç ta kolonu olmayan bir ampliyse iyi sonuç vermesi lazım

ayrıca yazdıkların için teşekkür ederim...

Senin sorunun kesinlikle amfi simülasyonu sen o kullandığın setup'ı bozma sansamp falan hiç amfide taşıma setup'ın sonuna bitane Ultra-G veyada bulabilirsin Red Box Pro koy o zaman tamam olucak amfin yokmuş gibi varsayıp direk mixere girmek istediğini varsayarsam herşeyin var misal sanal pre-amp falan filan ama mixere girmek için birde sonuna amfi simülasyonu eklemelisin ki böylece tam takır bir setup'ı simüle etmiş olursun.Hiç olmazsa Ultra-G olan bir arkadaşında dene derim.

anladım teşekkür ederim yardım etmeye çalıştığın içinde ama ne bileyim bu crate'e kanım kaynadı. :LOL: taaa amerikalarda 99 usd birde...

onur'a power block siparişi verdim saolsun, geldiği zaman emg85 + mxr doubleshot dist. + mxr EQ + powerblock + MG412 kabin kombinasyonu olacak bakalım hayırlısı neticeyi bildiririm.. :)

ayrıca marshall jmp1 ile de denicem oda bonus olsun kayıt koyarım..

DaveMustaine_64 demiş ki:
lotion demiş ki:
preamp var bildiğin kafa.. kullandım biliyorum..
kafa kabinin de tanımını oldukca iyi biliyorum kullanıyorum açıklamaların için çok saol..

Şimdi üstünde gain düğmesi olan veya gitarı direkt input'undan girebildiğiniz herşey pre-amp devresi olan bildiğimiz amfiler ya da kafalar değildir. İlk üretilen amfilerde pre-amp devresi, power amp devresi xlr çıkışı vs. yokmuş mesela tek bir devreden oluşan amfiler yani. Ama onlara da gitar girilebiliyormuş.

Ben power block'u şahsen kullanmadım, tasarım aşamasında da yer almadım ama input girişinin empedans dengesi için yapıldığını okudum. Empedans'ı bir pre-amp'ınki ile eşitlemek pre-amp devresinin olduğu anlamına gelmez. Bu aletin bütün numarası da burda aslına bakarsan o sayede bu kadar küçük ve ucuz olabiliyor :) Yani benim anladığım kadarıyla tek bir devre var. Empedans değeri bir gitarın direk output'unu alabilecek bir power amp ünitesi aslında powerblock. Eski amfiler gibi. Yine de pod xt vs. gibi pre-amplerle kullanım için return girişi daha iyi olabilir orasını bilemicem.

lotion demiş ki:
bu arada pod ile marshall ı da bir tutmana ayrı bir şaşırdım.. ha dersen preamp ile özdeşleştirdim.. yok abi oyle bişe.. biri çakma digital simülasyon, biri lambalı bilmemneli.. yani ikisi aynı işi gormuyor..

İkisi de aynı işi görüyor, gitarını pre-amp + power amp + hoparlör kombinasyonuna girip çalmış oluyorsun.

lotion demiş ki:
hatta yanlış bilgi vermişsin.. pod ile power block u aynı anda kullanınca 2 preamp ustuste gelir iğrenç olur .. send return yaparsın orasını bilemem ;) ama direk yok öyle değil derken atıp tutmamak arastırmak gerekir ;)

Pod'u direk pre-amplara/amfilere/kafalara da girebiliyorsun (outputu pre-amp'e giriyorum diye ayarlayarak) ama output'unu sanki bir power amfiye girecekmiş gibi ayarlayıp pre-amp'e de girebilirsin. Söylediğimiz gibi pre-amp'in görevi sesi şekillendirmektir ve sesi istediğin kadar istediğin gibi şekillendirebilirsin. Kullandığın bir eq. ünitesi de aslında bir pre-amp'tır, kafadakinden farklı olarak sesi gitardan alıp power amfiye gönderebilecek empedans ayarlamasını yapmaz sadece :) Ayrıca bir konserde çalarken amfin mikrofonlandıktan sonra bir kere daha pre-amp + power amp aşamasından geçer. Mixer'e giden ses (yani pre-amp'e) şekillendirildikten sonra, yükseltilip kolonlara verilmesi için power amp'e gönderilir ve çok da güzel tonlar da elde edilebilir :mrgreen:

sonuç olarak bildiğin kafa :)

bende 480$ için bişeyler söylemek istiyorum..

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği kişilere yönelik hakaret ve küfür içerdiğinden silinmiştir. Bu tavrınıza devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

oh bea.. 8)

Roland MicroCube'un daha çok varyasyonu var gibi üzerinde. Hem bu cihaz çok küçük de değil. Dolayısıyla biraz gereksiz bişi gibi geldi bana.

Aralarında fark yok demedim ki. Gereksiz olabilir dedim. Üstelik 480usd az değil. O fiyata daha uygun bişiler alınabilir. Gerçi yabancı sitelerde 99usd falan yazıyor o ayrı bir konu.
Neyse benim için hala gereksiz. Ben de ikisi de olsa farketmez. Benim için hobi. Takınca kulaklığı 5W-150W ayırdetmem. Ama profesyonel veya amatörce bu işle ilgilenen, grup üyesi, sahne performansı sergileyecekler için durum farklı tabi. Onlar için her ayrıntı önemli.

arkadaşlar zaten 480 doların komik bir fiyat olduğunu beyan etmiş farkındaysan.
ilk yazıda powerblock un amerikada 100 dolara kadar indiğini gösteren bir link var ve bunun üzerine açılmış bir başlık zaten.

Geri