Nobel Edebiyat Ödülü

orhan pamuk'un nobel edebiyat ödülünü almasından ötürü,bir türk olarak gurur duyuyormusunuz?

• Toplam oy veren
    40
anlamamışsın, normaldir. sahiplendin demek istemedim, bu alıntıyı kim "derlemişse" copy-paste dalgası sayesinde her sitede var demek istedim. herhangi başka bi başlıktaki yazını araştırıp bulmak zorunda olmaktansa burda da o başlıktaki açıklamanı yapmanı daha doğru buluyorum. orhan pamuk, nobel edebiyat ödülü için 2004, 2005 yıllarında da büyük bir aday olarak gösterildi. bu sözleri (yanlış hatırlamıyosam) 6-7 aylık sözler. etkisi olmamış mıdır dersen? evet olmuştur, çok da normal... jean-paul sartre örneğini vermiştim, ülkesindeki kötü yanları tüm dünyaya duyurmaya çalıştığını, ki sartre'ın edebi kişiliğinden söz etmeye gerek bile duymuyorum, orhan pamuk da kötü bi yanı dile getirmiştir. utanmamız gereken konu bir türkün bu sözleri sarfetmesi değil, türklerin atalarının bu olayı gerçekleştirmiş olmasıdır bu kadar basit. hala ite it denince çemkirme yaşanıyor...neyse yakın zamanda orhan pamuk da ya yakılmak istenir, ya türk vatandaşlığından çıkarılır, yine bir takım idiotlar sayesinde susturulacak. türkiyeye hoşgeldiniz...yeter ki susun...

ayrıca yineliyorum, birilerinin bi yerlerine batmış olan bu sözler, madem ki orhan pamuk'un bizzat kendi düşünceleridir, neden şimdiye kadar beklendi?madem Atatürke karşı bir saldırı var, bunun hukuki yolları yok mudur?

ben çok rahat anlıorum da bi türlü anlatamıorum
sartre ödülü geri çevirmişti di mi benim tek derdim bu adamın kişiliği keşke ettiği sözlerin arkasında dursaydı keşke bu sözleri birine yaranmak için deil gerçekten rahatsızlık duyup söleseydi ya da türk medyasına açıklamalr yapsaydı o zaman dediklerini doğrulamış olurdu

sana hayatta başarılar ii bayramlar bi de

yaizz demiş ki:
TC uyruklu ve nobelli arkadaşın bir romanından ATATÜRK'le ilgili birkaç alıntı yapayım

"çocukluğunda kız kardeşiyle tarlada karga kovalayan sapık bir padişah.........
Sonra kasaba meydanına dolanır, Atatürk heykeline sıçan güvercinleri ayıplar....Atatürk kendini içkiye vermiş meyhane kalabalığına Cumhuriyeti emanet etmiş olmanın güveniyle gülümsüyordu...Atatürk'ün leblebi zevkinin ülkemiz için felaket olduğu......"

hala savunabiliosunuz tebrik ederim

haklısın savaş ortamıdır normaldir ve soykırım bu deildir
robert koleji mezunları zaten bir tuhaf oluyorlar.

Nobel Ödüllü ünlü yazarımız zamanında demişki 'Türk olduğum için batıda ilerlememi engelliyorlar' bence bu bütün yaptıklarını özetliyor.Batıda ilerlemek için ülkesinin çok kötü etkileneceğini bildiği sözlerden hiç kaçınmadı.Zaten vatan millet bilinci,sevgisi yerinde olan bi insan olsaydı şu an ülkemizi dışarda daha iyi tanıtan ama ödülsüz bi yazar olurdu. Ayrıca ben bu ödülün objektifliğine inanmıyorum.Yaşar Kemal ya da daha büyük ustalar varken kitaplarına başlayıp da sıkıntıdan okuyamadıım bi yazara verilmesi benim için bi anlam ifade etmiyor.Tek iyi tarafı yıllar sonra nobel ödülünü bi Türk almıştı diye hatırlanacak olması.İsmi cismi o kadr önemli değil benim için.

yaizz sonuna kadar katılıyorum arkadaşım söylediklerine.. bencede tamamen siyasi bi ödüldü bu. ayrıca geçmişte bazı yazarlara o şekilde haksız yere muamele yapılması orhan pamuğu da aynı kefeye koyma olasılığı taşımaz!.. yinede ankette evetlere nazaran hayırların daha çok olması umutlandırıcı...

milliyetçilik zaten pek anlatılmakla kazanılacak bişey değil, insanın içinde olacak, vatanını sevecek ki... öyle oyunlar dönüyoki üzerimizde...

magus demiş ki:
anlamamışsın, normaldir. sahiplendin demek istemedim, bu alıntıyı kim "derlemişse" copy-paste dalgası sayesinde her sitede var demek istedim. herhangi başka bi başlıktaki yazını araştırıp bulmak zorunda olmaktansa burda da o başlıktaki açıklamanı yapmanı daha doğru buluyorum. orhan pamuk, nobel edebiyat ödülü için 2004, 2005 yıllarında da büyük bir aday olarak gösterildi. bu sözleri (yanlış hatırlamıyosam) 6-7 aylık sözler. etkisi olmamış mıdır dersen? evet olmuştur, çok da normal... jean-paul sartre örneğini vermiştim, ülkesindeki kötü yanları tüm dünyaya duyurmaya çalıştığını, ki sartre'ın edebi kişiliğinden söz etmeye gerek bile duymuyorum, orhan pamuk da kötü bi yanı dile getirmiştir. utanmamız gereken konu bir türkün bu sözleri sarfetmesi değil, türklerin atalarının bu olayı gerçekleştirmiş olmasıdır bu kadar basit. hala ite it denince çemkirme yaşanıyor...neyse yakın zamanda orhan pamuk da ya yakılmak istenir, ya türk vatandaşlığından çıkarılır, yine bir takım idiotlar sayesinde susturulacak. türkiyeye hoşgeldiniz...yeter ki susun...

ayrıca yineliyorum, birilerinin bi yerlerine batmış olan bu sözler, madem ki orhan pamuk'un bizzat kendi düşünceleridir, neden şimdiye kadar beklendi?madem Atatürke karşı bir saldırı var, bunun hukuki yolları yok mudur?
ben mi yanlış anlıyorum yoksa magus arkadaşım orhan pamuğun ermeni ve kürtlerle ilgili söylediklerinin doğruluğunu mu savunuyorsun?
ben pek bilgili bi adam sayılmam. o yüzden magus kardeşim ermeni soykırımını anlatan bişeyler yazar mısın buraya rica etsem? sana da zahmet olmazsa tabi. hayır yani orhan pamuk'a yazdıramadı da kimse sen yazarsın belki. biz de öğreniriz.

ermenileri övdü de aldı hain fln gibi şeyleri biz kendi aramızda tartışabiliriz. o ayrı bir olay. ancak şimdi tüm dünya türkiye yi ve türkçeyi konuşuyor. biraz kafamızı kaldırıp bakmamız lazım diorum.

Trt'deki bir saptama şöyleydi: Nobel Ödülü Kapitalist sistemin oyuncaklarından birisidir. Orhan Pamuk'a bu ödülü milli benliği ve değerlerinden uzaklaşmasının hediyesi olarak verildi.....

ben bu lafa son harfine kadar katılanlardanım...

Zaten çok da Orhan Pamuk yanında bi entry olmamış topic altında ama eğer öylesi çıkarsa-ki çıkmış zaten-Nihat Genç'ten Orhan Pamuk ve Nobel edebiyat eleştirisini bir izlesin youtube dan vs...

hayır tamam o kadar şey yazmış kitabında..peki neden yazdıklarının arkasında değil bugün ve televizyonlara 180 derece zıt şeyler söylüyor.yazık!allah yardımcısı olsun.

Teşekkürler Orhan Pamuk kitapların her zaman mükemmel.Bu ödüllerin birçoklarına değer kitapların.Türk edebiyatının senin gibi bir yazarı olduğu için çok sanşlı.

orhan pamuk un kitaplarının nobel alacak kadr edebi hiç bir yönü yok. öyle edebi kitaplar var ki orhan pamuk unkiler yanında hiç kalır. zaten doğu ile batıyı harmanladı fln gibi saçma bişiler dediler ödülü verme sebepleri olarak. ama yine de türkiye yi ve türkçeyi tanıtması bence iyi oldu. benim görüşüm bu.

Türk edebiyatı için artık bir anlam ifade etmemektedir bu ödül. Bununla birlikte diğer nobeller de ayayğa düşmüştür Türk insanı için.

açık söylemek gerekirse Orhan Pamuk ödülü aldığı zaman esip gürlemiştim, sonra kendisinin edebi yönünü tanıma amaçlı bir çalışma içerisine girdim (güzel cümle oldu bu:)) ve "Kara Kitap"'ı okudum.
Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki,okuduğum Türk yazarların eserleri içerisinde en kaliteli ve düşündürücü, beni gerçekten etkileyen kitap oydu...farklı bir kurgusu, üzerinde düşünülmesi gereken ve edebiyatla ilgilenmeyenlerin anlayamayacağı bir öyküsü vardı.
Ben Orhan Pamuk'u başarılı buluyorum.
Ne var ki, kendine güvensizliğinden midir, bazı çevrelere yaranma arayışından mıdır bilinmez o talihsiz açıklamaları yaptı; ve güzel cümlelerini, harika edebiyatını bu karayla lekeledi...
Olmadı
İsterse dünyanın en büyük romanını yazsın, o cümleler hep bir yerlerde kalacak bizler için...Nobel'in de hiçbir anlamı yok, statü için vatan yerle bir edilince
Olmadı Orhan Pamuk, olmadı

olay hep politik olarak yorumlandı ama sonuçta ülkemiz ilk kez bir nobel ödülü aldı..
kimse olayın bu tarafyla ilgilenmezken bir de adamı suçlamaya başladı..
amacım onu sonuna kadar savunmak değil elbette ama bizim ilk önce sahip olduğumuz başarıyı alkışlamamız sonra durumu gözden geçirmemiz gerekir..;)

Şurada iki anlamlı cümle kuramayıp entry giren,doğru düzgün okumamış yada okuduklarından bir şey anlamamış adamlar, bir yazarın,eserlerinin edebi eleştirmenliğini yapmaya soyunuyorlar ya,asıl komik ve düşündürücü olan bu bence.Aynı futbol'da kahvedeki adamın kendini büyük yorumcu teknik direktör zannedip,işin içindekileri yerden yere vurması gibi.Bu olayda herkes büyük edebiyat eleştirmeni oldu çıktı.Madem aramızda böyle büyük bir ödülü kimin hakedip,haketmediğini şıp diye anlayan dehalar var,kovalım nobelin edebiyat ödülü veren kurulunu(Nasıl olsa politik davranıyorlar)buradaki dehalardan yollayalım bir kaç tanesini,ödül nasıl verilirmiş görsün edebiyat dünyası.Mesala 'Metal fırtına'kitabı,ödül alabilir bu durumda:)Değilmi büyük eleştirmenler?

KabaK demiş ki:
Batı kendine hizmet edeni ödüllendirir. Bu kadar basit.
KabaK demiş ki:
Türk edebiyatı için artık bir anlam ifade etmemektedir bu ödül. Bununla birlikte diğer nobeller de ayayğa düşmüştür Türk insanı için.

Kısa ve öz..çok doğru...
bu pamuk savunucuları...yazsınlar suraya bir paragrafını kitaplarından
bir görelim...bu sözler nobeli hak eder..dedirtsinler..
sen yorumcu değilsin...nobel büyüktür...
laflarını döndürüp durmayın artık...

Edebiyat dünyasının'da çok umrundaydı,nobel edebiyat ödülü hakkında belli bir kesimin düşünceleri olan,bu bayatlamış,ucuz,aşırı milliyetçi martavallar.Biz ne ettik'de ödülü bu adama verdik diye dövünüyorlardır şimdi:)

Geri