Gitarını Göster Ey Turkrockcılar

En son floyd rose a giriştiğimizde 3 koca adam 45 dakikada başarabildik.Var mıdır bunun bir püf noktası,Günlük idman,çalışma programı gibi
Koprunun altina pil koyuyorum genelde ki sabit dursun. Telleri kesiyorum biraz gevsettikten sonra, bunun icin tabi tel saracagi bi alet kullaniyorum. Yeni telleri takip (yine tel saracagi lazim) iyice esnettikten sonra akortluyorum, pili cikartip en son yay ayarlarini yapiyorum. Afiyet olsun!

En son floyd rose a giriştiğimizde 3 koca adam 45 dakikada başarabildik.Var mıdır bunun bir püf noktası,Günlük idman,çalışma programı gibi

levantin ve cc_king yazmış güzelce, klavye bakımı kıl tüy yapılmayacaksa tek tek, tel kalınlığı değişip tansiyon değişecekse yaylar da ayarlamak gerekecektir.

Ben kompil temizliğe girişeceksem, önce üst üç teli takıp birer ses minimum yukarı akortlıyorum F# B E gibi, sonra altlar takılınca bunlar geliyor, sürekli mükemmele yakınsayan bir eğri gibi düşünmek gerek floyd rose akordunu, bunu sıktım ama bu salacak ondan bi tık tiz bırakayım.

yoksa ok paradoksu gibi her seferinde kalanın yarısı gibi ilerlese pitch, sonsuza giden bir akort etme işlemi ile kotarmak gerek 😅

Bir de köprü yaylarındaki 360 derecelik bir vida turu ile sıkım, diğer tarafta daha büyük değişikliklere sebep veriyor.

elixir takıp uzun süre hırpalamak en iyisi.

İlk FR gitarımın tellerini değiştirdiğimde acemilik ile uzun sürer 1 saatte komple tamamlarım diye oturdum. Akşam yemeğinden kalkıp kahvemi almıştım yanıma ... sonra iki şey hatırlıyorum: birincisi hanım ben yatıyorum, kapını çekeyim senin dedi.... ikincisi sabah ezanı ile gün ağarmıştı. Bu arada da bir komple set teli mundar ettim, kopan oldu, bükülen sıyrılan oldu vs... neyse sonra üstte yazıldığı gibi 9v pil sıkıştırıp köprüyü yerinde tutup ufak ayarlarla yani bir kerede değil de 6 teli yakın tutarak kademe kademe akortlama tekniğini çözdüm ve süre yarım saate indi.
Bu tecrübeden çıkarımım ise şu oldu, canım ve cananım sabit köprü ve kilitli burgular. 6 tel komple ayarlar dahil 10 dakika sürmüyor :)

Lütfen Piyasaya başka Japon fender düşmesin.İflasın eşiğine sürükleyecek beni bu aletler.Karşınızda A serial,1984-85 69 Mahogany Thinline Telecaster ve neck te Neredeyse gitar ile aynı değerde 1973 Fender Widerange manyetik.

Köprü de de lollar var ancak,Ben hem ses hem rahatlık açısından böyle bir Tele çalmadım şu ana kadar forum halkı.Yakın zamanda Amerikan döven Japon Fender diye başlıklar açarım herhalde.

Dosyalar

• BB520937-E001-4FE3-8D38-0E56904FBF9F.jpeg
    BB520937-E001-4FE3-8D38-0E56904FBF9F.jpeg
    156.5 KB · Gösterim: 390
  • A6AD9137-5FAD-4715-B923-24D31C2F2A36.jpeg
    A6AD9137-5FAD-4715-B923-24D31C2F2A36.jpeg
    274.4 KB · Gösterim: 226
  • 2F9ACD27-E15F-45C7-AA2F-5325766EB9B7.jpeg
    2F9ACD27-E15F-45C7-AA2F-5325766EB9B7.jpeg
    212.6 KB · Gösterim: 218
  • 29DA8FBA-EE0F-4472-B63D-1A7F92325925.jpeg
    29DA8FBA-EE0F-4472-B63D-1A7F92325925.jpeg
    92.6 KB · Gösterim: 249
Lütfen Piyasaya başka Japon fender düşmesin.İflasın eşiğine sürükleyecek beni bu aletler.Karşınızda A serial,1984-85 69 Mahogany Thinline Telecaster ve neck te Neredeyse gitar ile aynı değerde 1973 Fender Widerange manyetik.

Köprü de de lollar var ancak,Ben hem ses hem rahatlık açısından böyle bir Tele çalmadım şu ana kadar forum halkı.Yakın zamanda Amerikan döven Japon Fender diye başlıklar açarım herhalde.
"Tokatlayan" diye açman lazım hocam :) çok tatlı gitar be.
Maşallah nazar değmesin.

Ben de bir adet Japon tele düşünüyorum.

Floyd Rose'da bütün teller sökülecekse püf nokta şu. Arkasına veya blok kısmına takoz görevi görecek bir şey sokup köprüyü gövdeye paralel halde sabitleyeceksiniz. Takoz düşmesin diye yayı biraz sıkacaksınız. Bu şekilde telleri takıp akort yapacaksınız. Tel oturduysa, yayları salmaya başlayacaksınız. Blok tarafına koyduğunuz takoz jenga'dan tahta çekiyormuş gibi zorlanmadan çıkacak. (kendiliğinden düşerse köprüyü fazla kaldırmış olursunuz) Takoz çıktığında köprünün dengesi ve akort çok hafif değişebilir, bunu akort kulakçığı veya fine tuning ile düzeltmeyin. Yayları ayarlayarak köprüyü takozlu halindeki gibi tam paralel hale getirirseniz akort da kendine gelecek.

Köprünün tam paralel durması için tahtadan veya benzer bir şeyden ufak bir takoz yapın. 9v pil iş görüyor fakat köprü tam paralel olmaz, haliyle yine biraz uğraştırır. Bence el alışırsa 15dk içinde tel takılır Floyd Rose'a. Hatta aynı tellerden kullanıyorsanız ve ayar bir önceki sefer yapılmışsa, tek tek söküp takıp akortlayarak 5-10dk'da halledersiniz. Fakat Floyd Rose'da ilk kez tel değiştirirken hayatı sorgulamaya başlayabiliyor insan.

Entonasyon daha sinir bozucu bence. Teli boşalt, saddle'ın yerini bir tık değiştir, tekrar akort yap falan ohoo. Ölme eşeğim ölme. Bunun için de bir aparat var ama yurt dışında bile 15-20$.

Geri