Gitarını Göster Ey Turkrockcılar

IMG_20210328_093503.jpg
Bu da benim beyaz. Bakım iskelesine çektiğim için şu an parça pinçik olduğundan "tease" ediyor. Hepsi gelir gider, bu kalır.

Geçen bir strat aldım. Aylardır araştırıyorum, hangileri iyidir diye. Daha önce pek bilgim yoktu. Sonunda hayalime kavuştum sanırım. Kısa bilgi gitar hakkında: 1993 Meksika yapımı fender stratocaster. İlk seri meksika Fender üretimi. Sonraki seri squier series fender mexico olanlarda uzakdoğu parçalar kullanıldığı söyleniyor. Bendeki ilk seri için ise Amerikan parçalar kullanıldığı, sap ve gövdenin ABD'den getirildiğini okudum.

Alır almaz bir kayıtta kullandım. Aşağıda linkini paylaşıyorum. Gitarın sesine bayıldım. Fakat fretler çok çok çok alçalmış. Çalımı çok zorlaştırıyor. Refret için Matt guitars'a teslim ettim. Çok güzel muhabbet ettik. Alanında epey de iyi gibiler. Bakalım gitar gelince detaylı fotoğraflarını paylaşırım.

Bu hafta sonu ikinci el aldığım RGDIX6PB. Bu gitarın maple saplı olanını denk gelirsem almayı düşünüyordum, fakat bir türlü denk gemedi. Bunu görünce, hemde evime 10 dakika mesafede, hemen kaptım.

Gitarın skala 26.5", 25.5"'den 26mm daha uzun. Çalarken çok bir fark hissetmiyorsunuz, fakat D standard'da 10-46 set ile çok ideal oluyor tel gerginliği. Benim gibi D çalmak isteyip kalın tel sevmiyorsanız çok ideal 26.5".

Gitardaki bazı sorunlardan bahsedeyim. Öncelikle fret uçları iğne gibi fırlamıştı aldığımda saptan. Geçenlerde YouTube'daki gitar kanallarından birinde izlemiştim, ağaçları yeterince kurutladıkları için zamanla ağaç nem kaybedip büzüşüyor ve fret uçları dışarı çıkıyor diyordu. Sanırım bu gitarda da bu olmuş. Hatta çok ilginç birşey farkettim bu gitarda: ağaç öyle bir büzüşmüş ki fretlerin "tang" denilen, ağacın içinde kalan kısımları yanlardan baskı yapmış ve sapın yanlarında ağaç çıkıntı yapmış. Bu olayı ilk kez gördüm. Fotoğrafta göstermeye çalıştım ama çok belli olmuyor sanırım.

Alır almaz ilk iş gitarı temizleyip fret kenarlarını hafifçe yuvarlayıp uçlarını eğelemek oldu (fotoğraf eğeledikten sonra çekildi). Şu anda harika durumda, kesinlikle eli rahatsız etmiyor. Fretleri de parlattım, ayna gibi oldular :)

Abanoz fena değil. Benim Jackson'daki kadar pürüzsüz ve kaygan değil nedense, ama renk olarak epey koyu.

Sapın arkası cılasız. Cila olunca direkt zimparalıyorum ben artık, cilasız gelmesi artı benim için.

Finish mat ve epey iyi. Herhangi bir kusur bulamadım. El gövdeye yapışmıyor terleyince, epey iyi.

Ses düğmesini döndürürken haşır huşur ses geliyor, seste cızırtı yok ama. Potu değiştirmek gerekecek sanırım.

Üst eşik yüksekliği epey iyi, hiç dokunmadım o yüzden.

Ağırlık olarak 3.4kg olsa gerek. Tartmadım, ama benim Jackson ile aynı, o da 3.4kg diye daha önce tartmıştım.

Askı yerleri askıların kolay takılıp zor çıktığı şekilde ve ağzı epey geniş, beğendim.

Köprü biraz saçma. Saddleların hareket alanı çok aşırı fazla, sanki o kadar fazla hareket ettirmek gerekebilirmiş gibi. Saddle yaylarının olduğu vidalar yarı boyda olabilirmiş. Biraz gereksiz uzunlar.

Radius 14".

Manyetikler DimArzio Fusion Edge. Epey beğendim. SD Distortion'lardan sonra favorim olabilir. SH-2/4'lerden daha çok beğendim kesinlikle. Sadece high-gain çaldığımı belirteyim tabii.

Burgular kilitli, Gotoh.

Sapı benim Jackson Soloist'den biraz daha kalın hissettiriyor, ama arkasında düz bir kısım olmadığı için olabilir sanırım. Çok rahat ama.

Uzun lafın kısası, çalması çok keyifli bir gitar.

Bir de cover yükledim bu gitarla çaldığım: Atreyu - Right Side of Bed (guitar cover)

20210410_124241.jpg
20210410_120359.jpg

Maşşşşşalahhhh🧿🧿🧿🧿🧿
Bikaç kelam etseydiniz bunlarla ilgili
Yıllardır gitar bakımları için Hakan Seçkin'e ( Matt Guitars ) gitarlarımı götürüyordum. Gidip gelirken yaptığı gitarları çalma şansım oldu ve yapılan gitarların kalitesini ve yapılan gitarların sahiplerine tam istediklerini verdiğini gördükçe güvenim bayağı bir arttı. İlk olarak sağdaki kırmızı 7 telli gitarı yaptırdım. İkinci el 7 telli gitar bakıyordum fakat istediğim fiyatlarda japon/abd yapımı 7 telliler yoktu. Bir kaç tane denediğim 7 telli oldu ama beğenmedim. Sıfırlarının da fiyatını görünce madem öyle bari custom gitar yaptırayım dedim ve Hakan'ın kapısını çaldım. İlk gitar bittikten sonra kendi diğer gitarlarımı satılığa çıkartıp solda gözüken siyah/yeşil ikinci headless/multiscale gitarı yaptırdım.

İki gitarın ortak özellikleri;

Afrika maunu gövde, Gül ağacı klavye, sapelli ağacı sap, Bolt-on, Matt Guitars tarafından benim isteklerime göre özel sarılan manyetikler, Jescar paslanmaz çelik jumbo fretler sarı glow in the dark inlaylar.

Soldaki Quasar headless modeli; Bu gitar kuzey ışıklarından esinlenerek hayal ettiğim ve hayallerimin gerçeğe dönmüş olduğu gitar oldu.

- Multiscale
- Siyah fade üzerine yeşil + sarı boya
- Kenarlarda flame maple, ortada poplar burl kapak ağacı
- Odin's Horn inlaylar, 12. perdede Nors mitolojisindeki Pusula inlayi. pusulanın iç kısmı mavi olarak parlıyor
- Yerli üretim Tan Bridge köprü
- 5 yollu switch, 2 + 4. pozisyonlarda push pull ile manyetikleri single kullanabilme

Sağdaki Quasar 7 telli modeli; Bu gitar da Anka kuşundan esinlenerek üretilen gitar oldu.

- Siyah'tan kırmızıya fade boya
- Maple burl kapak ağacı
- Alev inlaylar, 12. perdede Anka kuşu inlayi
- Kuş gagası şeklinde, gövde ile eş renkte headstock
- Orjinal floyd rose köprü
- Hipshot kilitli burgular
- 3 yollu, push pull'lu switch

Başka sorularınız varsa özelden sorarsanız seve seve yanıtlarım, konuyu dağıtmayalım :)

Son düzenleme:
Yıllardır gitar bakımları için Hakan Seçkin'e ( Matt Guitars ) gitarlarımı götürüyordum. Gidip gelirken yaptığı gitarları çalma şansım oldu ve yapılan gitarların kalitesini ve yapılan gitarların sahiplerine tam istediklerini verdiğini gördükçe güvenim bayağı bir arttı. İlk olarak sağdaki kırmızı 7 telli gitarı yaptırdım. İkinci el 7 telli gitar bakıyordum fakat istediğim fiyatlarda japon/abd yapımı 7 telliler yoktu. Bir kaç tane denediğim 7 telli oldu ama beğenmedim. Sıfırlarının da fiyatını görünce madem öyle bari custom gitar yaptırayım dedim ve Hakan'ın kapısını çaldım. İlk gitar bittikten sonra kendi diğer gitarlarımı satılığa çıkartıp solda gözüken siyah/yeşil ikinci headless/multiscale gitarı yaptırdım.

Afrika maunu gövde, Gül ağacı klavye, sapelli ağacı sap, Bolt-on, Matt Guitars tarafından benim isteklerime göre özel sarılan manyetikler, Jescar paslanmaz çelik jumbo fretler sarı glow in the dark inlaylar.

Soldaki Quasar headless modeli; Bu gitar kuzey ışıklarından esinlenerek hayal ettiğim ve hayallerimin gerçeğe dönmüş olduğu gitar oldu.

- Multiscale
- Odin's Horn inlaylar, 12. perdede Nors mitolojisindeki Pusula inlayi. pusulanın iç kısmı mavi olarak parlıyor
- 5 yollu switch, 2 + 4. pozisyonlarda push pull ile manyetikleri single kullanabilme

Sağdaki Quasar 7 telli modeli; Bu gitar da Anka kuşundan esinlenerek üretilen gitar oldu.

- Maple burl kapak ağacı

Başka sorularınız varsa özelden sorarsanız seve seve yanıtlarım, konuyu dağıtmayalım :)
Selamlar

Siparişi teslim almanız ne kadar sürdü ? Ne kadar sürede üretildiler ?

Teşekkürler.

Selamlar

Siparişi teslim almanız ne kadar sürdü ? Ne kadar sürede üretildiler ?

Teşekkürler.

İlki 6, ikincisi 4,5 ay sürdü. Üretim süreleri luthierlerin o anki üretim kapasitesi ve tedarik zincirinin hızına göre değişebiliyor. Benimkilerden daha uzun da sürebilir, daha kısa da sürebilir. Konuyla ilgili luthier'lerle görüşmenizde fayda var. Ayrıca her gitardaki işçilik süresi de farklı. Benim 2 gitarda da ek çizim yapıldı, glow in the dark maddesi hazırlandı ve perdelere eklendi ( iğne ile enjekte ediliyor, çok ince işçilik isteyen uzun bir süreç ).

Bir de günün sonunda insanız. Aksilik, hayatta değişiklikler olabiliyor. Benim durumumda Hakan askerlik hizmeti için 1 ay ara vermek zorunda kaldı, atölyeyi başka bir yere taşıdı, pandemi patladı, dolayısıyla ağaç seçmek için şehir dışına çıkamadı, malzemelerin bazıları yurtdışından tedarik ediliyor, dolayısıyla gümrükte süreler uzadı vb. vb.

Ek olarak gitar bittikten sonra seri üretim olmadığı için gitarların bekletilme süresini atlıyorsunuz (bu sürenin literatürde bir ismi var ama bilmiyorum). Bunun artısı gitarı hemen çalmaya başlayabiliyorsunuz fakat ilk 1 ay gitar yeni oturduğu için sapta ve fretlerde oynamalar olabiliyor, dolayısıyla ilk 1 ay boyunca 7/10 günde bir tekrar gitarı bakım için götürmeniz gerekebiliyor. İlk 1 aydan sonra birde 3. ayda genel kontrol için götürüyorsunuz ve gitar yerine oturmuş hale geliyor. Ayrıca ağaç oturdukça ilk andaki sesi zamanla daha iyi ve oturaklı bir hale geliyor. Bu süre tabi yine gitarın özelliklerine göre değişebiliyor.

Son olarak; Ne istediğinizi iyi anlatabilmeniz, ve luthier'in de ne istediğinizi iyi anlayabilmesi ve uygulayabilmesi gerekiyor. Günün sonunda isteklerinizin hayat bulduğu gitarı elinize alıp çalmaya başlayınca o geçen sürenin hiç bir önemi kalmıyor :)

Son düzenleme:

- Multiscale

- Maple burl kapak ağacı

Gitarlar çok güzel ama sahip oldukları ufak detaylar ayrı güzel. Kuzey ışınları ile pusula olayını ayrı sevdim. Kuzey kutbuyla pusulanın bir araya gelmesi bilimsel olarak da ilginç ve güzel konulardan biridir. Güzel günlerde çalın.

Sonunda bugün bana ulaşan relic gitarım:)
Matt guitars hakan seçkin tarafından yapıldı. Kendisine teşekkür ederim beklediğimden güzel iş çıkardı:)

Gitar orjinalde american special 2014 telecaster. Bir telecasterde sevmediğim şey kenarlari keskin ,benim gibi zayıfsanız özellikle kaburgami acıtması. Bu nedenle comfort cut arm contour yapıldı. Kemik eşik ve çelik fretler çakıldı. Boya zımparalanıp akrilik 0.1mm kalınlığında alt beyaz üst rare kategorisinde renk olan graffiti yellow boyandi. Sapın arkasındaki beni rahatsiz eden cila söküldü. Şuanki hissiyatı inanılmaz güzel. Geri kalan tüm aksamlar pickguard hariç eskitildi. Pickguardı amerikadan getirttim bakalit (realliferelics). Köprü manyetiğini dimarzio tone zone t ile değiştirdik single ve hum kullanabiliyorum push pull ile potanslarda a500k. Yapım aşaması başka ilde olduğum whatsappdan bayağı foto atarak şöyle yapalım böyle olsun böyle daha iyi derken bu kararları verdim:)) Başta bi iki photoshop yapıp istediğim tarzı gösterdim ve kirli görüntü olsun istedim. Sanki customshop gitarı gibi bişey çıktı hala inanamıyorum🤗
2-1.jpg

Bu benim çizimimdi.
Bunlar yapım aşamasından:)
IMG-20210218-WA0004.jpg

IMG-20210218-WA0003.jpg

IMG-20210315-WA0005.jpg

IMG-20210401-WA0007.jpg

Ve sonuç :))
IMG_20210419_231549.jpg

IMG_20210419_231639.jpg

IMG_20210419_231805.jpg

IMG_20210419_231931.jpg