Gitarını Göster Ey Turkrockcılar

Valla Boss Gt-10 ile kardes kardes calissin, yeri geldiginde old school thrash calayim palm muting ile gurul gurul calisan tir sesi alayim, yeri geldiginde berecebilirsem shred yapayim. Fiyat 1000-1500 dolar civari olabilir. Rusya dayim burada bulamayacagim urun olmaz herhalde.

DaRtH_ErLiK demiş ki:
semizotu25 demiş ki:
diğer atkadaşa frontman,sana digitech yakışmamış :p

:) Digitech'e millet neden o kadar laf ediyor, hala anlamis degilim. Yeni serinin sesleri eskilerden cok daha iyi. Adinda "digi" var diye herhalde :)
RP350 PC'ye bagli surekli, Roland Cube Monitor de RP'ye. Boylece hem PC'den cok daha cabuk ayarlari degistirebiliyorum, hem de Guitar Pro yada WinAmp'ten falan bir sarki acip uzerine calabiliyorum. Pratik yapmak icin cok iyi bir alet, hatta barlarda kullananlar bile var :)

Ne bileyim 4-5 sene önce rp80 kullanmıştım kafayı yedirtti bana o yüzden hepsine böyle yaklaşıyorum artık :) yanılıyorda olabilirim :) neyse diğer ekipmanlar hayırlı olsun o zaman :)

Fiyati almanya'da 900 euro olmasi lazimdi, Turkiye'de zaten 3700 lira gibi fuhus bir fiyata satiliyor, ben ikinci ele cok daha dusuk bir fiyata aldim, cocuk da cok temiz kullanmisti ilginc bir sekilde.

Oldschool thrash'i booster olmadan bile rahat yapar herhalde, death metal sinirini gain'i heavy lead'de max'a yakin yapinca anca gecebiliyor, booster cok daha verimli oluyor o yuzden.

GT-10'u effects loop'a arkadan baglayip sadece dijital efektler icin de kullanabilirsin aslinda, ki cok mantikli olur bence.

Ustundeki yayli reverb cok sahane ama, delay, chorus, wah, flanger gibi efektler icin GT-10 ile kardes kardes anlasirlar da, uzerindeki reverb'u muhtemelen hicbirseye degismeyebilirim, ben cok memnunum gercekten.

Ayrica guzel bir yani ise tonu ne ingiliz ne de amerikan tonu, arasinda birsey gibi, devre semasiyla alakali olsa gerek, zaten power katinda Mesa'lardaki gibi 6L6GC kullandigindan olsa gerek, bass resmen volume yukseldikce pataklamaya basliyor tabiri caizse, normalde attenuator'u -16 desibele alip, -16 desibelden sonra devreye giren ikinci potansi saat 12 yonune dogru kisiyorum, zaten daha cok kistikca -sonsuz'a gidiyor, tamamen ses gidene kadar. -12 desibele almayi deneyip power chord bastigimda kalorifer inledi, -8'e almaya curet edemiyorum camlar kirilabilir diye, gercekten guclu bir amfi, boyutundan hic belli olmuyor.

Ayriyetten ekstra'dan Behringer'in lambali amfi markasi olan Bugera var, dusuk butceliler icin efsane amfilerin klonlari diyorlar, 1990 diye bir modeli vardi sanirim, bildigim kadariyla JCM800 klonu, ve ayni zamanda 6260 ve 6262 var, bunlar Peavey 6505 ve 6505+ klonlari, fiyatlari ucuz ama bildigim kadariyla Cin'de yapiliyor olmalari lazim, ne kadar guvenilirdir, sorun cikarir mi vs bilemem.

Aklima baska ampliler gelirse yine yazarim, da combo'lar arasinda bildigim en uygunlar bunlar, high gain'e kadar cikabilenlerde.

Marshall JCM serisini falan saymiyorum tabi, onlar bilindik seyler.

rp80 kulaklıkla acaip bir alet olabiliyordu :D
Ben de bildiklerimi yazayım.
Fender standard strat ve peavey 6505+ kullandım.
Benim strattan hayvani thrash metal tonu aldım.2 saat cayır cayır metallica caldık yani o derece.
Arkanızı dönseniz bu strattı diyemezsiniz.
Cleanleri boğuk gibi.Bassdan değil ama bir kapalılık var stratla kullanmama rağmen.
Legacy tavsiye ederim,engl de mükemmeldir.
Ama thunderla screamer arasında kalıyorum.Thunder düşünyorum ama screamer kat kat daha iyiyse onu alırım.bilenlerin yorum yapmasını rica ediyorum :)

Thunder ile Screamer arasinda tek fark bildigim kadariyla (tonlari cok yakin diyen de var, ayni tonu veriyorlar diyen de var), high gain switch'i yok, mesela Screamer'da clean channeldayken high gain'e basinca, 70'ler crunch tonu gibi oluyor, biraz daha zorlayinca early 80's oluyor, lead kanalinda high gain kapaliyken 80's 90's thrash tonlari, high gain'i acip gain'i kokleyince daha ekstrem tonlara ulasiyor.

Thunder'in iki versiyonu var, reverb ve drive olarak,
drive'da bildigim kadariyla crunch volume diye ekstra bir volume potansi var (master volume hepsinde var tabi bu amplilerin ayriyetten), daha cok volume kontrol olmasi icin kanallar arasinda, reverbde ise bu crunch volume potansi yerine yayli reverb var, screamerdaki ile ayni reverb.

Engl'daki kanal secenegi daha genis, hos aslinda teorik olarak ne kadar 2 kanal olsa da, high gain switch guzel, ustune screamer'da reverb olmasi daha da guzel, fiyat farki ne kadar thunder ile screamer arasinda bilmiyorum tabii. Ha bir de screamer'da sadece lead volume var.

Minor bir fark aslinda, boyle niye uzun yazdim hic bilmiyorum ehah.

2. elini yaklasik 1050 euro ya buldum, sifiri da 1450 euro. Ucuzmus pek de kerata :LOL: Yaw burada evde bunun sesini hayatta acamam. Acaba Fender Champion veya Epiphone Valve Junior mu baksam ? Minik minik.

ahmettombak demiş ki:
2. elini yaklasik 1050 euro ya buldum, sifiri da 1450 euro. Ucuzmus pek de kerata :LOL: Yaw burada evde bunun sesini hayatta acamam. Acaba Fender Champion veya Epiphone Valve Junior mu baksam ? Minik minik.

Engl ve attenuator iyi gider. Ama eger evde calamam diyorsan o kadar parayi da bosuna harcama derim.
Dusuk watt'li bir lambali amfi; yada GSP1101 yada AxeFx bezeri bisey alip evde cok rahat takilabilirsin.

Fender clean'leri istiyorsan Fender Champ XD'i bir dene. Lambali 15 watt, ama preamp'i etkileyen bir "voicing knob" yapmislar, Fender, Marshall ve Mesa falan olmak uzere 16 farkli voicing'i var.

Bunun yaninda daha guzel bir suru kucuk watt'li amfiler var. Bak mesela Engl'in yeni Gigmaster modeli, sadece 15watt :) Asagidaki linkte bayaa bi bilgi ve youtube video'su bulabilirsin. 1 Haziranda cikacakmis.:
http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?t=2612043

Egnater, Vox, BlackStar, Krank, vs bir suru secenek var 5-20 watt arasinda.

Valve Junior yerine "ille de Epi olsun" dersen Valve senior'a bak. Ama bence Epi'den coook daha guzel seyler bulabilirsin ona verecegin paraya.

Bakacagim artik. Bu aralar butce limitimi zorladim. 1-2 ay Frontman ile idare ederim herhal. Ya da Malmsteen i satinca biseyler alirim. Su Engl Screamer i alsam evde cok bagirir mi? Volume 1 veya 2 de ?

ahmettombak demiş ki:
Bakacagim artik. Bu aralar butce limitimi zorladim. 1-2 ay Frontman ile idare ederim herhal. Ya da Malmsteen i satinca biseyler alirim. Su Engl Screamer i alsam evde cok bagirir mi? Volume 1 veya 2 de ?

Harmony Central forumlarinda fred adinda bir eleman var. ABD'den alip Rusya'da amfi satiyor. Belki direk temasa falan gecersen iyi fiyatlara biseyler bulabilirsin.
http://acapella.harmony-central.com/member.php?u=180372

Tesekkurler. Rusya da forumlarda 3 adet Engl Screamer buldum. Fender Malmsteen i satmayi dusunuyordum. Belki de Engl ile takasa girerim kabul ederlerse. Boss u da satip belki analog bir setup kurarim. Boss fiyati yaklasik 700 dolar. 700 dolara 3-4 pedal alinir herhal.
Engl lar icin gerekli girisimlerde bulundum. Simdi kurmam gereken setup da baslica hangi ekipmanlar olmali? Noise gate ? Equalizer ? Attenuator ve baglanti sekilleri. Ayrica bir dusuncem daha var. Hic combo olayina girmeden tuplu preampi direk kaliteli bir ses karti ile pc ye girsem ??

ahmettombak demiş ki:
Tesekkurler. Rusya da forumlarda 3 adet Engl Screamer buldum. Fender Malmsteen i satmayi dusunuyordum. Belki de Engl ile takasa girerim kabul ederlerse. Boss u da satip belki analog bir setup kurarim. Boss fiyati yaklasik 700 dolar. 700 dolara 3-4 pedal alinir herhal.
Engl lar icin gerekli girisimlerde bulundum. Simdi kurmam gereken setup da baslica hangi ekipmanlar olmali? Noise gate ? Equalizer ? Attenuator ve baglanti sekilleri. Ayrica bir dusuncem daha var. Hic combo olayina girmeden tuplu preampi direk kaliteli bir ses karti ile pc ye girsem ??

Noise gate gerekebiliyor bazen ama alacaksan kesinlikle boss alma ISP marka noise gate var onu düşün bence...

Attenuator icin THD Hotplate tavsiye ederim, yalniz screamer 50 combo alacaksan 8ohm versiyonunu alman gerek, bir farklilik yoksa tabi, ben 8ohm mor versiyonunu aldim, speaker ile amfinin baglantisindaki empedansa gore uygun olani alman lazim yoksa amfi zarar gorur diyorlardi, sansima da burada satan biri cikmisti amfiyi aldiktan 1 hafta sonra, 2. elden aldim onu da.

Weber Mass'ler var, Dr Z.'ler var marka olarak, cok fazla bilmiyorum ben de aslinda, ama birsuru marka var, Weber Mass'lerin guzel olan yani ise maksimum guce gore farkli wattlarda attenuatorlari var, ama hepsinde empedansi bir switch ile arkadan ayarlayabiliyorsun, hotplate'de o olay yok mesela, ikinci bir ampli varsa ve 4ohm ise, onun icin de ayri bir attenuator gerekiyor falan.

Attenuatorlarin hepsinde guzel bir ozellik ise, sesi cok dusurunce tizlerin cosmasiyla birlikte bass frekansi da azaldigindan, ustundeki deep switch'i acinca cotart diye tekrar yerine geliyor mesela, benim THD'de oyle, aksam saat 10'dan sonra calarken deep switch'i devre disi birakip, iyice kisip caliyorum, ton cilizlassa da cok daha katlanilir oluyor en azindan solid state bir ampliye gore tabii.

ISP Decimator'un normal olan versiyonunu kullaniyorum pedal olarak, ondan da ayni sekilde memnunum, ya gercekten dedikleri gibi tonu zerre bozmuyor, ya da az bozuyor da ben cidden farkedemiyorum, kullanimi da son derece basit zaten, tek knob var, gurultu kesilene kadar abartmadan aciyorsunuz, gurultu kesilince, ya da palm mute yaptiktan hemen 1 saniye sonra falan kesene kadar ayarlayinca cillop oluyor gercekten, kafaniz da sismiyor idle modunda gitar elinizde bekleyip etrafa bakinirken falan, volume knob yalama yapmiyor bu sayede heheh.

Aklima farkli farkli olaylarda yatiyor simdi. Yavas yavas sekilleniyor. Bir defa illaki bir Isp Decimator alinacak. Bunun disinda Engl Combo almayip da sadece rack tipi preamp de alabilirim. Hem kayitta vb kolaylik olur direk pc ye baglaniyormus. Attenuator a da gerek kalmaz komsular da beni kovalamaz. Cok yahsi bir sennheiser kulaklik da aldim mi olur herhalde. Ne diyorsunuz ?

Oyle de olabilir, ENGL'in o rack preamp'i da felaket basarili tonlar veriyor videolarindan ve ses kayitlarindan duydugum kadariyla, ki zaten duzgun bi power amp simulator yaninda da cabinet simulator kullandigin zaman sahane olur herhalde, hah bu aklima gelmemisti bak cok iyi oldu boylesi, senin icin cok cok cok daha yararli olacaktir tahminimce. Tonu da screamer'dan daha guzel diye biliyorum ayrica.

Hatta baktin ilerde daha buyuk bir eve ciktin, hop bitane power amp, bitane 1x12 kabin, yanina da bir attenuator alirsin, al sana kafa kabin engl olmus olur direk, esneklik de cok fazla olacak bunun sayesinde.

burası burjuva başlığına dönmüş :D Şaka bir yana okul bitse de ekipmanlar yontma taş devrinden yakın çağ a geçse diye beklemek kalıyor bize :D insanın ağzı sulanıyor arka arkaya postlarda bu amfilerin tartışılması karşısında, engl candır attenuator ile evde çok iyi performans alabilirsiniz diye düşünüyorum yorumlar engl hakkında hep bu yönde çünkü, marshall ları da es geçmemeli ama, jcm900-2000 civarı birşeyler her derde deva olabilecek "taş" gibi amfiler, komboları da mevcut rusyadaki fiyat piyasasını bilmesem de engl ile çok uzak değiller, ama emin olduğum bir şey var bu tarz bir amfi ile gt10 kullanmak yerine analog sade bir setup kurmak daha mantıklı geliyor bana, gt10 ile çok şahane tonlamalar yapılabilse de analog başka her türlü eminim bu konuda :)

Ben bir şey daha danışmak istiyorum.
Tsl100 kullandım felaket bir amp.
Şimdi onu alsam ilerde kabin alsam nasıl fikir?Sahneye taşıması da kolay..
ENGL 2. el cıkmıyor screamerlar.Cıksa da 2500lira fiyat cekicekler diye korkuyorum :D

Burada screamerlara 2. el 2000 tl civari(bugunku kur ile) fiyat cekiyorlar. Engl 530 modern rock preamplara da 1000 tl fiyat cekiyorlar. Ama soyle prestei olan bir preamp olsa da biz de cok ugrasmasak her sarki icin tek tek fena olmaz mi? Mesela Jmp-1 veya Adam Mp-1 nasildir ? Bunlarin arkasina Tc electronics G-major koysak nasil olur ?

edizkralll demiş ki:
burası burjuva başlığına dönmüş :D Şaka bir yana okul bitse de ekipmanlar yontma taş devrinden yakın çağ a geçse diye beklemek kalıyor bize :D insanın ağzı sulanıyor arka arkaya postlarda bu amfilerin tartışılması karşısında, engl candır attenuator ile evde çok iyi performans alabilirsiniz diye düşünüyorum yorumlar engl hakkında hep bu yönde çünkü, marshall ları da es geçmemeli ama, jcm900-2000 civarı birşeyler her derde deva olabilecek "taş" gibi amfiler, komboları da mevcut rusyadaki fiyat piyasasını bilmesem de engl ile çok uzak değiller, ama emin olduğum bir şey var bu tarz bir amfi ile gt10 kullanmak yerine analog sade bir setup kurmak daha mantıklı geliyor bana, gt10 ile çok şahane tonlamalar yapılabilse de analog başka her türlü eminim bu konuda :)
:) Bende senin gibi düşünüyordum. Okul şu üniversite bitsin adam gibi ekipman alayım kendime diye ;) Olmuyor ediz çok ciddiyim olmuyor. Araya o kadar çok şey giriyor ki ekipman almayı rüyanda görüyorsun anca ;) Bak buraya yazıyorum. Okulun bitince beni anarsın :D

Geri