Guitar Rig Için Ince Ayar?

Arkadaşlar amfim yok Guitar Rig 5 ya da AmpliTube Metal ile evde çalışıyorum.
Gitarımın giriş kısmını kıçıkırık Creative SoundBlaster ses kartımın Line-ın ya da Mic girişine bağlayarak BANA GÖRE GÜZEL SES ALIYORUM.
Siz amfili arkadaşlar duysanız gülersiniz kesin bu seslere :)
GuitarRig'den daha iyi performans daha iyi ses alabilmek için ince ayar varmıdır onu öğrenmek istedim?

Değişik a
Gitarımın giriş kısmını kıçıkırık Creative SoundBlaster ses kartımın Line-ın ya da Mic girişine bağlayarak BANA GÖRE GÜZEL SES ALIYORUM.
GuitarRig'den daha iyi performans daha iyi ses alabilmek için ince ayar varmıdır onu öğrenmek istedim?

Bir cok ust model amfi ve gitar kombinasyonları deneme şansim oldu. inanin guitar rig ve benzeri yazilimlar son yillarda çok gelisti ve çoğu orta seviye sayilan anfiden daha başarılı sonuclar verebiliyor. Profesyonel amfiler kadar değil elbette ama . Ama küçük bir pc yada lap topta . Taşınabilirlik , maliyet , kimseyi rahatsız etmeden kullanılabilmesi ve bir cok faydası olması nedeniyle. Benimde cogu zaman anfi yerine tercih sebebim . Yani amfili arkadaslarin sana gulecegini hic sanmiyorum. Bir cok amfi coktan rafa kalkti bile .Yanliz bahsettiğiniz ses kartı ile . Gecikme sorunu soz konusu. usb ile bilgisayara baglanan en ucuz ses kartı ve netten kolayca bulabileceğiniz . Asio driver ile daha başarılı sonuçlar alınıyor. Bu arada. Bias ve s-gear . Kullanmaya baslayinca guitar rig ve amplitube çok yavan gelmeye başladı. Netten arastirmanizi tavsiye ederim. ince ayar sormussunuz. Ince ayar diye birşey yok. Her degisik gitar ve pickup ta farkli tonlar farkli seviyede dip gurultu olur. Ben pratik olarak input ve output ayarlarini 1db. Altina dusurmuyorum. Bu arada altta bulunan noise gate dip gurulturu yok denecek kadar azaltıyor ama fazla acinca sustain kaybolur. Dedigim gibi belli bir ince ayar yok bir iki gun kurcalayinca zaten en iyi ayari kendiniz bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Flyrig önermiş biri anasayfadaki yorumlarda. Bende deneyecem musait olunca. Ama Bias'ın guitarrigden kat kat daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Tabi Bias'ta efect pedal falan yok onları ayrı vst olarak kuruyorsunuz. Ben Şahsen bir reverb vst ekledim çok güzel oldu.

ASIO4ALL edinmen lazım internetten. Sanal ses kartıdır. Guitar Rig'in audio ayarlarından ses kartı olarak Asio4all'ı seçersen olacaktır. Sample rate 44.1 'den yüksek olmayacak şekilde, buffer size'yi 512'den aşağı çekmeye başlayabilirsin. Muhtemelen (yanılıyor da olabilirim) 128'den sonra crakling sound duymaya başlayacaksın.(çıtırtı,pıtırtı) İdeal konumu bulman dileğiyle. (Guitar Rig'in sağ üst köşesindeki HI butonunu deaktif düşünerek cevapladım. Aktifse,deaktif yapmanı tavsiye ederim)

Bias çok fazla sistem tüketir, sana gelmez, hele hele ses kartın da yokken.

Guitar rig de ince ayar almak istiyorsan harici bir ses kartı öneririm. ya da asio4all deneyebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sevgili arkadaşlar Guitar Rig ve Asio zaten yüklü ben daha ince ayar demiştim ama sanırım öyle birşey yok.
Creative ses kartı ve Asio ile idare ediyoruz şimdilik.
Yukarıda ki arkadaşların dediklerine göre amfi yerine artık bir tane güzel ses kartı alırsam daha güzel ses alabilirmiyim?
Örnek ses kayıtlarım bu videoda mevcut.

Kullandığımız gitarlar manyetikler ekipmanlar farkli benim kendime gore yaptigim ince ayarlar bir başka gitar ve ekipmanda cok kotu olabilir ki ben iki farkli gitarla ayarlari degisrirmek zorunda kaliyorum. Bahsettiğiniz ince ayarlar asio driver ayarlariysa ki onlar da kullandığiniz bilgisayarin performansina gore degisir ornegin cok dusuk sistemlerde buffersize 512 nin altina bile dusse gecikme olur. Guclu sistemlerde bu deger arttirilsa bile gecikme nispeten az olur. Kisacasi srandart bir ince ayar yok ama isin guzel yani bu tip yazilimlarin arayüzleri benzerlik gosterir ve kullanimi kolaydir. Birkac gun kurcalayinca insan kolayca ogrenebiliyor. Ses kaydinizi yanimda kulaklik olmadigi icin tabletin speaker dan dinledim kalitesini pek anlayamadim. Buna ragmen sunu soyleyeyim ben de ilk zamanlar hp laptopun internal ses kartiyla kullandim bu yazilimlari. Ne zamanki m-audio nun usb ses kartini aldim . Sonuç daglar kadar değişti. Bu arada kullandığım ses karti cok matah birsey degil . Su anda forumda satilan 2. El 250-300 tl arasi ses kartlariyla cok iyi sonuclar alabilirsiniz. tabi bu arada iyi bir kilaklik yada monitor de devreye giriyor. Bu soylediklerim ev ortami icin gecerli. Profesyonel stüdyo larda daha profesyonel ekipmanlar kullanılailiyor

Kullandığımız gitarlar manyetikler ekipmanlar farkli benim kendime gore yaptigim ince ayarlar bir başka gitar ve ekipmanda cok kotu olabilir ki ben iki farkli gitarla ayarlari degisrirmek zorunda kaliyorum. Bahsettiğiniz ince ayarlar asio driver ayarlariysa ki onlar da kullandığiniz bilgisayarin performansina gore degisir ornegin cok dusuk sistemlerde buffersize 512 nin altina bile dusse gecikme olur. Guclu sistemlerde bu deger arttirilsa bile gecikme nispeten az olur. Kisacasi srandart bir ince ayar yok ama isin guzel yani bu tip yazilimlarin arayüzleri benzerlik gosterir ve kullanimi kolaydir. Birkac gun kurcalayinca insan kolayca ogrenebiliyor. Ses kaydinizi yanimda kulaklik olmadigi icin tabletin speaker dan dinledim kalitesini pek anlayamadim. Buna ragmen sunu soyleyeyim ben de ilk zamanlar hp laptopun internal ses kartiyla kullandim bu yazilimlari. Ne zamanki m-audio nun usb ses kartini aldim . Sonuç daglar kadar değişti. Bu arada kullandığım ses karti cok matah birsey degil . Su anda forumda satilan 2. El 250-300 tl arasi ses kartlariyla cok iyi sonuclar alabilirsiniz. tabi bu arada iyi bir kilaklik yada monitor de devreye giriyor. Bu soylediklerim ev ortami icin gecerli. Profesyonel stüdyo larda daha profesyonel ekipmanlar kullanılailiyor
Anladım hocam bir ses kartı şart bana amfi yerine o yüzden biraz araştırma yapayım forumda :)

bende şunu sorayım creative sound blaster audigy 2 ses kartım var guitar rigdeyken 4 ms civarı çatırtı patırtı olmadan yeterli geliyor sanırım. ayriyetten ses kartına gerke var mı ?

Merhabalar. Evde benim gitarım ile güzel sonuç veriyor ancak gitara göre eq ayarlarını ve gain olayını gözden geçirmekte fayda var. Belki başka arkadaşlara da fayda sağlar ümidi ile resim olarak paylaşıyorum :) Umarım iş görür, kolay gelsin. (son 3 resim kontrol room' un kabin ve mikrofon ayarları için)
1.png 2.png 3.png 4.png

*Edit: ince ayar yapmaya bayağı bir üşendim. Ancak bu preset, JTC Contest videosunda kullandığım preset. Gitar ve amaca göre dokunuş gerektirebilir yani.

Son düzenleme:
Mesajında Asio4all kullanıdığını belirtmediğin için gereksiz uzun uzun anlatmışım kusura bakma. Daha ince ayar istiyorsan, amfilerin bias,variac,sag,response ayarlarına bakabilirsin. Onun dışında imkanların dahilinde herşeyi yapmışsın zaten. Bu işteki tek kural ses kartı değil,kullanılan bilgisayarın işlemcisi ve önbelleği belirleyici olmak koşuluyla,diğer komponentleri de çok önemli. Bunlar bilinen şeyler zaten.

Ses kartının gerekliliğiyle ilgili (gerekli mi diyen arkadaş için) durum tamamen kişisel ve işitsel aslında. Ben kesinlikle kazançsız bir girişi tercih etmem. Kazançtan kastım gain. Her gain butonu olan giriş de sizi tatmin etmeyebilir. Ses kartının örnekleme hızı ne kadar yüksek olursa sonuç o kadar iyi olacaktır. Ve kullanılan preampın kalitesi ve cinsiyle de (mikrofon,enstrüman) alakalı.

Guitar Rig'i 2009 yılından bu yana sahnede kullanmaktayım. Haftanın ortalama 3 günü sahnedeyim. 3 ve 4. nesil i7'li bilgisayarlarla (önbellek 6mb) ve Rig Kontrol 3 ile kullanıyorum başından beri. Sanıyorum 96.000 / 32 gibi bir değerde hata almadan kullanıyorum. Aşağıdaki kaydı da bu sistem dahilinde, Guitar Rig 5'in kendi looper ve recorderi ile kaydettim. Ben böyle bir tonu elimden geçen pek çok processorde yakalayamadım (sabırsızlığıma da denk gelmiş olma ihtimali yüksek).

Mesajında Asio4all kullanıdığını belirtmediğin için gereksiz uzun uzun anlatmışım kusura bakma. Daha ince ayar istiyorsan, amfilerin bias,variac,sag,response ayarlarına bakabilirsin. Onun dışında imkanların dahilinde herşeyi yapmışsın zaten. Bu işteki tek kural ses kartı değil,kullanılan bilgisayarın işlemcisi ve önbelleği belirleyici olmak koşuluyla,diğer komponentleri de çok önemli. Bunlar bilinen şeyler zaten.

Ses kartının gerekliliğiyle ilgili (gerekli mi diyen arkadaş için) durum tamamen kişisel ve işitsel aslında. Ben kesinlikle kazançsız bir girişi tercih etmem. Kazançtan kastım gain. Her gain butonu olan giriş de sizi tatmin etmeyebilir. Ses kartının örnekleme hızı ne kadar yüksek olursa sonuç o kadar iyi olacaktır. Ve kullanılan preampın kalitesi ve cinsiyle de (mikrofon,enstrüman) alakalı.

Guitar Rig'i 2009 yılından bu yana sahnede kullanmaktayım. Haftanın ortalama 3 günü sahnedeyim. 3 ve 4. nesil i7'li bilgisayarlarla (önbellek 6mb) ve Rig Kontrol 3 ile kullanıyorum başından beri. Sanıyorum 96.000 / 32 gibi bir değerde hata almadan kullanıyorum. Aşağıdaki kaydı da bu sistem dahilinde, Guitar Rig 5'in kendi looper ve recorderi ile kaydettim. Ben böyle bir tonu elimden geçen pek çok processorde yakalayamadım (sabırsızlığıma da denk gelmiş olma ihtimali yüksek).

En güzel açıklamayı siz yapmışsınız. bedeki mevcut laptop i5 işlemcili ama 96000 / 32 değerinde sorun başlıyor . Guitar rig 5 ile yaptığınız kayıt açılmadı herlalde link te problem var. bir daha yüklermisiniz merak ettim . Bu arada sahne aldığınız yer İstanbuldaysa gelip dinlemek isterim .

Merhabalar. Evde benim gitarım ile güzel sonuç veriyor ancak gitara göre eq ayarlarını ve gain olayını gözden geçirmekte fayda var. Belki başka arkadaşlara da fayda sağlar ümidi ile resim olarak paylaşıyorum :) Umarım iş görür, kolay gelsin. (son 3 resim kontrol room' un kabin ve mikrofon ayarları için)
54570 eklentisini görüntüle 54571 eklentisini görüntüle 54572 eklentisini görüntüle 54573 eklentisini görüntüle

*Edit: ince ayar yapmaya bayağı bir üşendim. Ancak bu preset, JTC Contest videosunda kullandığım preset. Gitar ve amaca göre dokunuş gerektirebilir yani.
Keşke resimler yerine preset olarak kaydedip linki gönderseydiniz :)

En güzel açıklamayı siz yapmışsınız. bedeki mevcut laptop i5 işlemcili ama 96000 / 32 değerinde sorun başlıyor . Guitar rig 5 ile yaptığınız kayıt açılmadı herlalde link te problem var. bir daha yüklermisiniz merak ettim . Bu arada sahne aldığınız yer İstanbuldaysa gelip dinlemek isterim .

i5 işlemcinin önbelleği 4mb dir muhtemelen. (eski eski jenerasyonlarda 8mb'ye kadar çıktığı oldu) 44100 değerinde 128/96/64 değerleri idealdir kullanmak için. 44100'de 64'e inmeye izin vermezse daha yüksek değerler denenebilir. Antalya'da yaşamaktayım. Soundcloud linki vermiştim aslında,tekrar yüklemek yerine Mali Akpolat | Free Listening on SoundCloud buradan dinlemek mümkün. E Major Impr. ismi.

Geri