25 Watt Push-pull Amfi Projem

Ben de ilk gördüğümde 6.3V yetmeyebilir dedim. :) Esas sorun 3A geçtiğinde voltajın kaça düşeceği. Var mı bir hesaplama yöntemi?

Tüplerin de malum bir -/+ %10 toleransı var.
Sarginin DC rezistansi biliniyorsa gecen akim ile bu direnc degerinin carpimi kadar duser. Kullanilan tel ne kadar ince ise sargi direnci de o kadar yukselir tabii. Boyle hevesli arkadaslar trafo sariyorlar, 1A gececek sargiyi 220V sargisinda kullandiklari telden sariyorlar, sonra sargi direnci 1ohm oluyor :)

%10 tolerans hadisesi de dogru, evet. Hatta ben ilk prototipte ~5VDC ile surmustum :) Ama nominal degerden yukari cikmak elbette omru normalden hizli azaltir.

Formüllerle aram iyi değil. Yorum da yapacak halim yok. O kısmı @izzzyy ye @programci_84 e bırakayım edebimle.

Ama sonrası yok mu sonrası? Bak daha oradan hatalısın. Yahu arkadaş, Furkan Trafo'ya neden sardırıyorsun? Aynı şehirde bile değilsiniz. Adamlara unutup da bir ayrıntıyı eksik versen, bir diyalog eksikliği veya kopuluğundan bir hata yapılsa, düzeltmesi dünyanın masrafı tutar. Yukarıda @aiyiadam ın olumsuz yorumunu da es geçtim bak. Ola ya, subjektif buluyorsun belki. Lakin İzmir'de hiç mi bu işlerden anlayan adam yok? Manisa'da sanayi var bildiğim kadarı ile. Hiç mi birileri çıkmaz? En azından komşu şehir, bir terslik olsa gidip gelirsin.
Ben yıldım abi onlarca soru sordu bu arkadaş, cevap verdim ve tavsiyelerde bulundum fakat ısrarla emeklemeden koşmaya çalışıyor. 6L6 push-pull ampli yapacak, güç trafosunu 70 watt hesaplıyor. Sen düşün gerisini.

Ben yıldım abi onlarca soru sordu bu arkadaş, cevap verdim ve tavsiyelerde bulundum fakat ısrarla emeklemeden koşmaya çalışıyor. 6L6 push-pull ampli yapacak, güç trafosunu 70 watt hesaplıyor. Sen düşün gerisini.
70 watt güç trafosunu single ended tek 6l6 tek 12ax7 yapacakken hesaplamıştım galiba yanlış anlaşılma oldu.

Benim de teknik anlamda kafama takılan şeyler ve basit önerilerim var, ama şimdilik pek bulaşmamayı tercih edeceğim.

Belki zaten biliyorsun ve belki de dikkate almazsın, ama ben yine de insanlık görevimi yapayım ve en önemli tavsiyelerimi vereyim. Sanıyorum bayağı yüksek voltaj yiyeceksin.

1- Fiş takılıyken ve/veya filtre kondansatörleri şarjlıyken sadece tek elinle ampliye müdahalede bulun. Diğer elini de örneğin cebine koyabilirsin.

2- Ampliye müdahale etmeden önce filtre kondansatörlerini boşaltmak için aşağıdaki gibi bir alet yap (Bence direnci de makaronla kapla, bu arkadaşın yaptığının telleri çabukça kırılır. Ayrıca ben 47K gibi 2W'lık bir direnç kullanmıştım). Filtre kondansatörlerinin kendiliğinden boşalmaları için eğer yoksa ampli devresine(220K gibi) dirençler de ekleyebilirsin. (Ben plexi'ye eklememiştim)

disch2.jpg

Son düzenleme:
Benim de teknik anlamda kafama takılan şeyler ve basit önerilerim var, ama şimdilik pek bulaşmamayı tercih edeceğim.

Muhtemelen dikkate almazsın ama ben yine de insanlık görevimi yapayım ve en önemli tavsiyelerimi vereyim. Sanıyorum bayağı yüksek voltaj yiyeceksin.

1- Fiş takılıyken ve/veya filtre kondansatörleri şarjlıyken sadece tek elinle ampliye müdahalede bulun. Diğer elini de örneğin cebine koyabilirsin.

2- Ampliye müdahele etmeden önce filtre kondansatörlerini boşaltmak için aşağıdaki gibi bir alet yap (Bence direnci de makaronla kapla, bu arkadaşın yaptığının telleri çabukça kırılır. Ayrıca ben 47K gibi 2W'lık bir direnç kullanmıştım). Filtre kondansatörlerinin kendiliğinden boşalmaları için eğer yoksa ampli devresine(220K gibi) dirençler de ekleyebilirsin. (Ben plexi'ye eklememiştim)

55903 eklentisini görüntüle
Teşekkür ederim.
Şimdiye kadar bende ufak bir mantıkla tek elimle müdahalede bulunmaya çalışıyordum bunun yararlı bir bilgi olduğunu öğrendim şimdi sağ olun.
Resimdeki mekanizmayı da en kısa zamanda yapacağım daha amfinin devrelerine hiç başlamamıştım bu da iyi oldu teşekkürler.

70 watt güç trafosunu single ended tek 6l6 tek 12ax7 yapacakken hesaplamıştım galiba yanlış anlaşılma oldu.
Bir planın yok sürekli karar değiştiriyorsun, takip etmek mümkün değilki. Her gördüğün şeyi yapayım ediyorsun, henüz normal 6L6 ile hiçbir tecrüben yokken onun yerine Rus benzerini koymaya çalışıyorsun mesela. Heyecanını anlıyorum fakat bu işler adım adım yapılır böyle paldır küldür değil. Hevesini kırmak istemem fakat bu şekilde devam edersen hiçbirşey yapamazsın çok üzgünüm.

Bir planın yok sürekli karar değiştiriyorsun, takip etmek mümkün değilki. Her gördüğün şeyi yapayım ediyorsun, henüz normal 6L6 ile hiçbir tecrüben yokken onun yerine Rus benzerini koymaya çalışıyorsun mesela. Heyecanını anlıyorum fakat bu işler adım adım yapılır böyle paldır küldür değil. Hevesini kırmak istemem fakat bu şekilde devam edersen hiçbirşey yapamazsın çok üzgünüm.
Rus benzeri dediğim lamba 6L6'nın neredeyse aynısı bir sıkıntı çıkmaz oradan. Datasheetini de inceledim bacaklarının bağlantıları voltaj değerleri aynı. Baştaki planım 5f1 idi. Çıkış trafosunu sardıracağım kişiye anlattım değerlerini her şeyini 15 watt single ended amfi için verdiği fiyatla 25 watt push pull için verdiği fiyat birbirine çok yakın olunca daha çok yapmak istediğim modeli seçtim.

Ben sana çok söyledim bunları, şimdi tek tek söylemeye gerek duymuyorum buradaki yanlışları. Son kez söyleyeyim bu işler bunu buldum aa öyle yapayım, bunun fiyatı şuymuş o zaman öyle yapayım şeklinde paldır küldür olmaz. Aylar önce elimde 12au7 var bununla güç katı yapacağım diye başladın ve şimdi neredesin. Sorduğun sorulardan neyi bilip neyi bilmediğini anlayabiliyoruz ve yaşında küçük üstelik. Sonuçta cin olmadan adam çarpmaya çalışıyorsun ve kırk kez uyardım elektrik cine falan benzemez, ne olduğunu bile anlamazsin.

Furkan hakli, daha hicbir deneyeminiz yokken koca ampli yapmaya kalkismak dogru degil.

Bence, ilkin bir pre kati yapin. Nasil olsa calismayacak. Ondaki hatalari gorun, calismasini gorun, olcumler yapin vs. Sonra calisir bir pre ampli yapin. Bunu bir tuplu guc katina baglayin, sonuclari gorun.

En nihayetinde kendinize guvendiginizde bir ampli yaparsiniz. Cunku, ozellikle tuplu ampli yaparken, oyle "ahan da birlestirdim, oldu" demeyle olmuyor. Şasi var mi? Deldirecek misiniz? Trafoyu n'apacaksiniz? Bunlar belli mi? Degil buyuk ihtimal. Hem belli olsa da fark etmez.

Bakin, hevesinizi kirmak gibi bir niyetim yok, sizi malum hayvanin tenasul organina sokup cikartma gibi bir niyetim de yok, yanlis anlamayin. Ama bu isler havuza atlar gibi olmaz. Siz iyisi mi once 3-4 tupe ayni anda sadece isitma uygulayin, anot gerilimi uygulamayin. Trafonuzu bozun, sonra konusalim.

Şasiyi yaptırıyorum birkaç güne hazır olacak. Besleme trafosu da hazır, çıkış trafosununda siparişini verdim. Dediğiniz gibi beş lambanın beşinin filaman bağlantısını yapacağım şasi gelir gelmez. Trafomda bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum çünkü filaman sargısının telleri 5A'e dayanacak şekilde yapıldı.

Şasiyi yaptırıyorum birkaç güne hazır olacak. Besleme trafosu da hazır, çıkış trafosununda siparişini verdim. Dediğiniz gibi beş lambanın beşinin filaman bağlantısını yapacağım şasi gelir gelmez. Trafomda bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum çünkü filaman sargısının telleri 5A'e dayanacak şekilde yapıldı.
İşte bizde tam bundan bahsediyoruz. Trafoda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorsun çünkü bilmiyorsunki o flamanlar ilk anda kısa devre akımı çeker sargı falan bırakmaz, o akımı sınırlandırman lazım ama boşa konuşuyoruz görüldüğü üzere.

İşte bizde tam bundan bahsediyoruz. Trafoda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorsun çünkü bilmiyorsunki o flamanlar ilk anda kısa devre akımı çeker sargı falan bırakmaz, o akımı sınırlandırman lazım ama boşa konuşuyoruz görüldüğü üzere.
İşte ben bu yüzden önceki mesajımda "Siz iyisi mi once 3-4 tupe ayni anda sadece isitma uygulayin, anot gerilimi uygulamayin. Trafonuzu bozun, sonra konusalim." dedim :)

Geri