Tel Yüksekliği ?

Arkadaslar biri 2007 digeri 2012 Gibson les paul satndad USA kullaniyorum. Sap, entonasyon , action ayarlarini kendim yaparim . Genelde orijinal kaynakli yazilara bagli kalmaya çalışıyorum. Tel yüksekliğiyle ilgi bildiğim şu ki yukseklik ayari standardi diye birsey yok . Kisiye gore degisiyor. tabi bununda bir dengesi var. Teller fretlere yaklastikca. Calim kolayligi artiyor ancak teller titrerken yaptiklari serbest salinim yuzunden fretlere temas ederek bizlama yapabiliyor. Ayrica sustain azaltıyor. Teller yukseldikce bu problemler düzeliyor fakat calma zorlaşıyor. Bir ayrinti daha var . Kalin tellerin salinimi dah genis oldugu icin ince tellere nazaran fretlerden daha uzak olmalari gerekiyor. Tabi yukseklik ayarindan once trus rod ayari nin duzgun olmasi gerekiyor. Bu gun gibson un internet sitesinde gordugum su tabloya göre STANDARD ACTION CHART(Action at the 12th fret) Treble SideBass SideElectric Guitar3/645/64Acoustic Guitar4/646/64Banjo7/647/64Mandolin5/645/64Bass Guitar5/647/64

Ince mi telinin 12. Fretten yukseklihi 3/64 inch yani 1.2 milimetre
Kalin mi telinin 12. Fretten yuksekligi 5/64 inch yani 1.98 milimetre.

Gibsonun internet sitesinde support bolumunde bu tablo detayli olarak var ve bu ayarlar gibsonun standard fabrika ayariymis. Ben her lki gitarimi da sifir olarak satin akdim . Aldigimda tel yüksekliğini olcmedim ama bu degerlerde oldugunu hic sanmiyorum. Bu degerler standardin oldukca altinda geldi bana. Telleri bu kadar dusuk yükseklikte kullabilen arkadaşlar varmi acaba ??? Bu arada gibson lespaul gitarlar fabrikadan 0, 010 kalinliginda gibson marka tel takimiyla çıkıyor.

Bende uzun süre gitarımın tellerini yüksekte çaldım..böyle alıştım.. Bazen denemek icin düsürdügümde dediginiz gibi cızlama bızlama sorunuyla karşılaştım.. lüthiyere götürdüm tesviye gerek dedi ,tesviye işlemini yaptırdım ve gitarı aldiğım da abarmiyorum teller fretlere sıfıra sıfırdı resmen .. ve cızlama bızlamada yoktu .. ama bu bi süre sonra beni sıktı tabi tekrar yükselttim.. efor harcayarak çalmaya alıştım sanırım.. Konuya dönücek olursak verdiginiz değerleri ölçmedim ama büyük ihtimal o değerlerde gitarımı bir süre kullandım.. tesviye sonrasında tabiki...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende uzun süre gitarımın tellerini yüksekte çaldım..böyle alıştım.. Bazen denemek icin düsürdügümde dediginiz gibi cızlama bızlama sorunuyla karşılaştım.. lüthiyere götürdüm tesviye gerek dedi ,tesviye işlemini yaptırdım ve gitarı aldiğım da abarmiyorum teller fretlere sıfıra sıfırdı resmen .. ve cızlama bızlamada yoktu .. ama bu bi süre sonra beni sıktı tabi tekrar yükselttim.. efor harcayarak çalmaya alıştım sanırım.. Konuya dönücek olursak verdiginiz değerleri ölçmedim ama büyük ihtimal o değerlerde gitarımı bir süre kullandım.. tesviye sonrasında tabiki...
Tesviye dediginiz fretler mi traşlandi ? Bir de bende luthier korkusu var :) Doktor korkusu gibi bişey . Dişin ağriyinca korkuyorsan kendin bir yolunu bulup cekersin ya. Belki canin daha çok yanar ama dis bir sekilde cikar:) Elbette işini düzgün yapan mesleğin erbabi biri kadar olmasa da. Babadan kalma aliskanlik. Arabadaki arizadan . Evdeki mobilyaya her şeye el atma huyum var. birazda seviyorum galiba böyle ugrasmayi. Körükörüne değil tabiki . Okuduğum orijinal kaynakli yazilara bagli kalarak sizin gibi arkadaslarin fikirlerini alarak ... ama merak ettiğim şey sizin de 2005 gibson kullandiginizi biliyorum. Boyle ust seviye gitarlarda neden tesviyeye gerek duyulsun ki ? Zaten cok hassas bir sekilde isin ustasi luthierlerin elinden cikmiyormu bu gitarlar ? sonradan meydana gelen asinma ve korozyonlar konunun disinda tabiki. ? Bu standart ayarlar gibson sitesinde var di ama ben iki gitari da sifir aldim . Fabrika ayarlarli tel yukseklikleri hic de o seviyelerde düşük değildi. Bana mi denk geldi bilmem ki :)

Son düzenleme:
Tesviye dediginiz fretler mi traşlandi ? Bir de bende luthier korkusu var :) Doktor korkusu gibi bişey . Dişin ağriyinca korkuyorsan kendin bir yolunu bulup cekersin ya. Belki canin daha çok yanar ama dis bir sekilde cikar:) Elbette işini düzgün yapan mesleğin erbabi biri kadar olmasa da. Babadan kalma aliskanlik. Arabadaki arizadan . Evdeki mobilyaya her şeye el atma huyum var. birazda seviyorum galiba böyle ugrasmayi. Körükörüne değil tabiki . Okuduğum orijinal kaynakli yazilara bagli kalarak sizin gibi arkadaslarin fikirlerini alarak ... ama merak ettiğim şey sizin de 2005 gibson kullandiginizi biliyorum. Boyle ust seviye gitarlarda neden tesviyeye gerek duyulsun ki ? Zaten cok hassas bir sekilde isin ustasi luthierlerin elinden cikmiyormu bu gitarlar ? sonradan meydana gelen asinma ve korozyonlar konunun disinda tabiki. ? Bu standart ayarlar gibson sitesinde var di ama ben iki gitari da sifir aldim . Fabrika ayarlarli tel yukseklikleri hic de o seviyelerde düşük değildi. Bana mi denk geldi bilmem ki :)

Bendede tam tersi oluyor malesef.. sap ayarını bile kendim yaparken çekiniyorum bi yanına bişey olucak diye .. paranoyaklığa kadar gitmez umarım bu ... Tesfiye,evet fretlerin tıraşlanması ama bunun gitarın kalitesiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum sonuçta demir bu eriyecek bir süre sonra.. 10 .yılında ilk tesfiyesi.Gene bile iyi dayanmış fretler diye düşünüyorum.

1 - Sap ayarı kontrolü : 1. perde ile 22. perdeye parmağını bas 8. perdenin ( genelde ) telle arasında bir iş kartı girecek kadar boşluk olsun.
2 - Sap ayarı yaptıktan sonra köprüyle oynamaya geldi bızlama olmayıncaya kadar indir indirebildiğin kadar. Olduğu zaman yükselt idealini bul.
3 - Bızlama rezonansı kesmiyorsa sallama.

Les Paul gitarlarda scale uzunluğu (türkçesini bilmiyorum) strat kasalara göre daha kısadır 24.75 gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam bu yuzden atıyorum kalın Mi teli diğer gitarlara göre daha gevşektir bu da bızlama dediğiniz şey diğer gitarlara göre daha çok görülür. Ve bir yanlışınız var tel numarası arttıkça bu bızlama azalır artmaz çünkü tel aynı frekansta daha az hareket eder. Düşük tel yüksekliğine sahip olup bızlamadan çalabilmek için:
  • Daha yüksek numaraları tel takabilirsin
  • Köprünün tailpiece kısmını daha gövdeye daha yakın hale getirebilirsin böylece gerilim artar ve telin hareketi azalır (Bendlerde zorlanabilirsin)
  • Lüthiere götürüp perdeleri törpülettirebilirsin. Sonuçta ne kadar üst düzey gitarlar olsa da bunlar fabrikasyon ve perdeler herzaman %100 ayarlı olmuyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Metkatılıyorum post: 1001463 demiş ki:
Ben SG'mde sapın gövdeye bağlandığı yerden 3.5mm, Strat tarzı gitarımda 3mm kullanıyorum
Bu
Les Paul gitarlarda scale uzunluğu (türkçesini bilmiyorum) strat kasalara göre daha kısadır 24.75 gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam bu yuzden atıyorum kalın Mi teli diğer gitarlara göre daha gevşektir bu da bızlama dediğiniz şey diğer gitarlara göre daha çok görülür. Ve bir yanlışınız var tel numarası arttıkça bu bızlama azalır artmaz çünkü tel aynı frekansta daha az hareket eder. Düşük tel yüksekliğine sahip olup bızlamadan çalabilmek için:
  • Daha yüksek numaraları tel takabilirsin
  • Köprünün tailpiece kısmını daha gövdeye daha yakın hale getirebilirsin böylece gerilim artar ve telin hareketi azalır (Bendlerde zorlanabilirsin)
  • Lüthiere götürüp perdeleri törpülettirebilirsin. Sonuçta ne kadar üst düzey gitarlar olsa da bunlar fabrikasyon ve perdeler herzaman %100 ayarlı olmuyor.
1. Maddeye katılıyorum . Bunun icin klasik yontem olan 0, 011 numarali tel takimi kullanip. Standard akord dan yarim ses pes e kaymak super bir çözüm. Kalin tellerin tonu da cok daha dolgun bu benim sahsi görüşum.
Yalniz 2. Madde kafami karistirdi. Dediginiz gibi tailpiece govdeye yaklastirirsak. ( ki benimki nerdeyse govdeye yapisik. Gerilim dediginiz gibi artiyor ancak tellerin sesleri akord disina cikacak ( tiz yonde) tekrar akorda getirmek için burgular gevsetilecek ve telin gerilimi eski hsle gelecek . Bu durumda ayni gerilimdeki telin salinimi neden azalsin ki ? ayni sekilde bending neden zor olsun ki ? ya da benim gozden kacirdigim bir durum var . Tam anlayamadim.

Tam emin değilim, telin köprüye bağlandığı yer, headstock eğimi filan hepsi telin gerilimini, çalım kolaylığını etki eden şeyler olduğu söyleniyor ordan yola çıkarak tailpiece yüksekliğini indir dedim. Eğer yanlışım varsa başka arkadaşlar beni uyarsın.

Dostum bu arada kusura bakma mesajını yanlış okumuşum yanlışın var dedim, kalın tel derken 09-10-11 numara tel seti arasında kıyaslama yapıyorsun sandım :)

Eğer doğru ayarlar yapılırsa ve gitarınızda dandik birşey değilse, kalın E için 2mm bile çok sayılır. :) Gerçi bende yüksek kullanırım ama indirmek istediğimde de 1-1,5 mm arasında bir ölçüye sorunsuz inebiliyorum. Herhangi bir buzz olmadan.
Trust rod u sağlıklı çalışmayan, fretleri , köprüsü dengesiz birçok gitar gördüm, böyle gitarlarda telleri o kadar indirmek imkansız. Yani tel yüksekliği sadece sap ayarı yada fretlerden ibaret değil. Birçok unsur bir arada iyi çalışıyorsa, telleri indirmek çokta sorun teşkil etmiyor.

Birçok mesajda doğru bilgiler verilmiş, sevindirici bir durum. Ben kendi gitarlarımda aksi belirtilmediği sürece ince mi'yi 1.5mm'nin altında, kalın mi'yi 1.5mm'nin üstünde ayarlıyorum. Yani ortalama olarak ince mi 1.3-1.4mm, kalın mi 1.6-17mm gibi diyebilirim. Ama gitaristlerin isteklerine göre tüm telleri 1mm'ye ayarladığım da oluyor, ince mi'yi 2mm'ye kalın mi'yi 3mm'ye ayarladığım da oluyor. Burada asıl kriter sizin parmaklarınız, çalma tekniğiniz, çaldığınız müzik türü, gitardan duymak istediğiniz tınılardır, yoksa markaların verdikleri tablolar veya benim gibilerin verdikleri sayılar değildir. Bir de açık konuşmak gerekirse bir günde birkaç saat gitar çaldıktan sonra atıyorum 0.2mm'lik bir yükseklik farkı adama koymaz :) Aslolan çalmak.

Birçok mesajda doğru bilgiler verilmiş, sevindirici bir durum. Ben kendi gitarlarımda aksi belirtilmediği sürece ince mi'yi 1.5mm'nin altında, kalın mi'yi 1.5mm'nin üstünde ayarlıyorum. Yani ortalama olarak ince mi 1.3-1.4mm, kalın mi 1.6-17mm gibi diyebilirim. Ama gitaristlerin isteklerine göre tüm telleri 1mm'ye ayarladığım da oluyor, ince mi'yi 2mm'ye kalın mi'yi 3mm'ye ayarladığım da oluyor. Burada asıl kriter sizin parmaklarınız, çalma tekniğiniz, çaldığınız müzik türü, gitardan duymak istediğiniz tınılardır, yoksa markaların verdikleri tablolar veya benim gibilerin verdikleri sayılar değildir. Bir de açık konuşmak gerekirse bir günde birkaç saat gitar çaldıktan sonra atıyorum 0.2mm'lik bir yükseklik farkı adama koymaz :) Aslolan çalmak.
Budur .:)

Geri