Dunlop , Ernieball Veya Daddario ?

4 sene mi. 20 senelik gitarlar hala taş gibi fretleri ve bal gibi çalınıyor.
bu da ayrı bi konu aslında fret değişimi süresini önemli ölçüde etkileyecek kadar bi aşınma sağlaması ne kadar doğrudur merak ediyorum çünkü gerçekten önemli etki sağlıyorsa bende kullanmak istemem elixir.

Eğer şehir efsanesi değilse bunun sebebi; tellerin fretlerden daha sert bir madde içermesiyle açıklanır. Zayıf olan taraf aşınır.

Elixirde böyle bir durum var mıdır bilmiyorum.

doğru diyosun kaplamanın cinsi önemli burda ama sonuçta bu bi kaplama yani zaten aşınacak olan bişey.
Sonuçta daha güçlü taraf tellerdeyse eğer, tellerin aşınmaması gerekirdi hiçbi zaman !?
Elixir de bi zamandan sonra aşınıyor yanılmıyorsam.

Son düzenleme:
doğru diyosun kaplamanın cinsi önemli burda ama sonuçta bu bi kaplama yani zaten aşınacak olan bişey.
Sonuçta daha güçlü taraf tellerdeyse eğer, tellerin aşınmaması gerekirdi hiçbi zaman !?
Elixir de bi zamandan sonra aşınıyor yanılmıyorsam.

Şimdi tabii burada aşınma kelimesi biraz kelime anlamı dışında kullanılmış oluyor. Çünkü sürtünmenin olduğu her yerde aşınma, eskime meydana gelir. Bundan zaten kaçış yok. Ama bir de "yeme" diye kullanılan bir tabir vardır. Ömrünü beklenenden daha hızlı bitirme anlamında. Mesela perdede kullanılan malzemenin sertliği arttıkça telin ömrünü kısaltır. Daha çabuk yıpranmasına sebep olur. Atıyorum belki elmas kullansan daha ilk bend yapışında teli koparıp atacak. Bunun gibi.

Neyse, bu tarz ifade farklılıkları yazım dilinde anlaşılmayı zorlaştırabiliyor. Sanmıyorum ki elixir paslı bir telden daha fazla aşınmaya neden olsun perdelerde. Ama falanca telden daha fazla aşınmaya sebebiyet veriyor mudur, bilemiyorum.

heavycore telleri denemediyseniz mutlaka deneyin , ayrıyetten cok memnun kaldıgım tellerden biriydi. 10 48 veya 11 50 olanı bilhakis std akortta deneyimledim.

Geri