Schecter C7 Hellraiser Solak

Kafayi yemeden bu basligi acmanin uygun olacagini dusundum.

Kac gundur alsam mi almasam mi diye kafayi yemek uzereyim. Forumda kullanan arkadaslar var mi? Gorusleri nelerdir gitar hakkinda?
Solak oldugum icin 7 tel gitar tek secimim bu.

Ustundeki emg707ler beni biraz dusundurmekte. Lakin cok yuksek cikislari var ve almak istedigim gitar tonu biraz daha dimarzio blaze yada paf7 tadinda olsun istiyorum.
Aktif manyetikleri yuvadan cikarip pasif 7lik manyetik takmakta gitarin sagligi acisindan cok iyi olmaz. Ayrica gitar maun govde oldugu icin manyetik gitar uyusmazligi yasamaktan korkuyorum. Cunku daha once basswood govdeli prestige ibaneze asikar oldugum icin maun govdeli gitarlari hic tanimiyorum.

Kisaca soylemek gerekirse bilindik nu-metal gruplarinin sounduna yaklasmak istiyorum. Limp Bizkit ya da Linkin Park gibi.. Araya birde Korn katarsam abes olur mu? Evet olur ama istiyorum. Bu arada Cilekesi canli dinlemistim gitarcilari Ali gercekten iyi bir sounda sahip. Sevdim ve saydim.

Bunlarin yanina birde Mesa Boogie Triple Rectifier amfi kafa ve yine Mesa v-twin preamp alacagim.

Cok mu sert kacar?

Cok fazla cin cin metalci isi olsun istemiyorum. Amacim biraz daha ozgun ama asiri sert olmayan bir ton yakalayabilmek.

Tum bunlarin yaninda siz olsaniz ne yaparsiniz? Bide su anda kafamda Les Paul Studio almak fikri var. Iki gitara da sahip olmak istiyorum. Once bu gitari mi alirdiniz yoksa Les Paul Studio mu alirdiniz?

Simdi bircok kisinin fikrini okur gibiyim.
C7 Blackjack alip ustundeki Duncanlari sok dimarzio tak.
Dusunmedim degil ama nedendir bilmiyorum blackjack e isinamadim.

Son olarak hangi rengi tercih ederdiniz ?

c7_hellraiser_bch.jpg

c7_hellraiser_blk.jpg

son soruna cevap vereyim sitede yazılana inanma solak modellerin siyahı yok geçtiğimiz ay c-1 hellraiser ın solağını aldım ben de

2. olarak bir tavsiye eğer gitarı netten alacaksan ebaye bulaşma sakın fiyatları 50 dolar daha düşük ancak birçoğunun elinde bu gitarlar yok geçtiğimiz yaz gte geliyordum az kaldı 1 ay beklettiler ben aradıktan sonra itiraf ettiler ellerinde o modelin olmadığını.
netten getirteceksen
www.drumcityguitarland.com daki numarayı ara orada var diyorsa vardır (c-1 i aldıktan 1 2 hafta sonra getirttiler yenisini bizzat takip ettim) zaten en büyük schectercı adamlar... neyse sitedeki numarayı ara jasonla görüş 1 ay evvel solak c-1 hellraiser alan arkadaşın selamı var de :)

tonlar konusunda bir fikir belirtemeyeceğim (nu metal konusunda pek bir fikrim yok açıkçası) ancak emg emgdir cıncındır

OnurBattal demiş ki:
Ustundeki emg707ler beni biraz dusundurmekte. Lakin cok yuksek cikislari var ve almak istedigim gitar tonu biraz daha dimarzio blaze yada paf7 tadinda olsun istiyorum.
Aktif manyetikleri yuvadan cikarip pasif 7lik manyetik takmakta gitarin sagligi acisindan cok iyi olmaz. Ayrica gitar maun govde oldugu icin manyetik gitar uyusmazligi yasamaktan korkuyorum. Cunku daha once basswood govdeli prestige ibaneze asikar oldugum icin maun govdeli gitarlari hic tanimiyorum.

Kisaca soylemek gerekirse bilindik nu-metal gruplarinin sounduna yaklasmak istiyorum. Limp Bizkit ya da Linkin Park gibi.. Araya birde Korn katarsam abes olur mu? Evet olur ama istiyorum. Bu arada Cilekesi canli dinlemistim gitarcilari Ali gercekten iyi bir sounda sahip. Sevdim ve saydim.

Limp Bizkit, Linkin Park vs.. belirli bi seviyenin üstünde başarılı olmuş, albümlerinin prodüksiyonuna belirli bir seviyenin üstünde para harcanmış grupların tonlarının esas özelliği "ultra-saturated" dediğimiz türkçeşi ultra-işlenmiş ya da biraz daha anlaşılır bir dille mükemmelleştirilmiş olması oluyo. Yani ton gitar + amfiden değil, gitar + amfi + bir sürü bilmemne kombinasyonundan çıkıyor. Sadece kafa ve kabinle bu olayı yapmak istersen emg'ler bu iş için en uygun manyetik olacaktır. Emg'lerin en büyük özellikleri "tight" yani sıkı olmaları. Böyle olunca da yukarıda bahsettiğimiz ultra-saturated ton olayına kaynaktan yaklaşmış oluyorsun. Yani dağılan, istenmediği kadar yüksek olan frekansların çoğunu baştan eliyorsun :) Belki 707 yerine 81-7 daha iyi bir seçim olabilir ama. Çünkü 81lerin eq çıkışları flat, 707lerin bildiğim kadarıyla değil ama emin de değilim.

Maun veya basswood olayına gelince, eğer emgleri kullanmaya devam edeceksen maun olması sorun çıkartmayacaktır hatta daha bile iyi olabilir... Özellikle 707 yerine 81-7 kullanırsan maun ile çok iyi sonuçlar alabilirsin. Yalnız fazla metalci işi cın cın bir ton olmasını istemiyorum demişsin o açıdan da 707 daha iyi olacaktır. Bilirsin 707'ler 85lerin 7 telli versiyonu gibi bir şey. 85 genelde sapta kullanılıyor ama, emglerin pre-amp mantığını ve sıkı oluşunu sevip de 81'i çok metalci işi bulanlar da var ve onlar 85i köprüde kullanıp oldukça iyi sonuçlar aldıklarını söylüyorlar. Ben de şahsen 85i köprüde çok seviyorum, köprüde 81 mi 85 mi sorusunun cevabı sürekli değişiyor ama benim için. Bu arada metal müzikle uğraşıyorum ve cıncın tonları seviyorum onu söyliyim. Son olarak da şu ana kadar sadece 1 tane hellraiser çaldım, gitar pre-amp ile bilgisayar hoparlörlerine bağlıydı ama yine de tonları çok dengeli ve temizdi...

OnurBattal demiş ki:
Bunlarin yanina birde Mesa Boogie Triple Rectifier amfi kafa ve yine Mesa v-twin preamp alacagim.

Cok mu sert kacar?

Bence bu konuda biraz daha araştırma yapmalısın. Ne istediğinden hiç emin görünmüyorsun çünkü. Bunlar her gün alıp her gün satabileceğin ekipmanlar da değiller, amerika'da bile :) Bir de hem v-twin pre-amp'ı hem de kafayı beraber neden alıyorsun?

OnurBattal demiş ki:
Tum bunlarin yaninda siz olsaniz ne yaparsiniz? Bide su anda kafamda Les Paul Studio almak fikri var. Iki gitara da sahip olmak istiyorum. Once bu gitari mi alirdiniz yoksa Les Paul Studio mu alirdiniz?

Simdi bircok kisinin fikrini okur gibiyim.
C7 Blackjack alip ustundeki Duncanlari sok dimarzio tak.
Dusunmedim degil ama nedendir bilmiyorum blackjack e isinamadim.

Son olarak hangi rengi tercih ederdiniz ?

Ben olsam önce Les Paul studio'yu alıp down-tune ederdim. Ondan sonra hellraiser kullanmaya gerek duymayabilirsin. Hellraiser fiyatına göre cidden iyi bir gitar ama bir Les Paul studio ile karşılaştırılabileceğini sanmıyorum kalite olarak.

İlla hellraiser'ı önce alacaksan bence siyah olanı al, diğeri de güzel ama bindingi biraz kıro bence..

Kolay gelsin... :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fuckinick ve Mustaine, oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.

Zira kafamda cok degisik planlar var cok kapsamli bir efekt setup dizicem.
V-twin alma sebebim ise marshall tsl100 kafa da alacak olmam.

Istedigim ekipmani ve istedigim tonu zamanla oturttugum zaman bana gerekli ekipmani mevcut birakip kalan ekipmani elimden cikaracagim.

Malesef kisinin tam olarak istedigi ekipman, sound veya ton dukkana gidip 15-20 dk deneyince belli olmuyor. Tamamen zamanla o elinin altindaki ekipmanin icerigini tam anlamiyla ogrenince ortaya cikiyor.
Bu yuzden istedigim soundu bulana kadar maddiyatimin yettigince kafamdaki seyleri dizip tonumu oturttugum zaman gereksiz olanlari elimden cikarmak istiyorum.

Onur bence Herhangi bir Gibson+Mesa kafa al uğraşma hiçbirşeyle. Aynen Berkay'ın da dediği gibi düşür akordunu da misler gibi olur.

Birde sen bir ara benim parçalardan birindeki delaylı+bol gainli+bol midli solo tonumu çok beğendiğini söylemiştin o zaman sana Maun kasalı herhangi bir gitar+Herhangi bir kaliteli manyetik(mesela EMG)+Digitech Rp-10 öneririm :) Ne kadar basit değilmi :) Ebayda 20$ falandır Rp-10 lar al dursun evde gelirken bana hediye olarak getirebilirsin istersen :D

Ayrıca unutma en güzel setup ufak olandır, detaylar araya girdikçe işler karışır sorunlar başlar ne istediğine karar verememeye başlarsın falan ;)

Haydi kendine iyi bak kalın giyin üşütme oralarda :p

onur selam ben de bi adet edindim gözümü kararttım aldım gitar(hellraiser black cherry) doğal olarak deneme şansım olmadı abd den geldigi için ama kafamdaki aletleri bi gün toparlayabilirsem sanırım bu onun bir adımı olacak misal diger adım crate blue voodoo olabilir :)..
sen denemişsin , bence pişman olmazsın. Kafandaki ton konusunda bi yorum yapamam ton işinden pek anlamam, düşüncem şudur ki alacagın alete edevata ya da biraz kişiye bakar gibi geliyo ama emg 707 leri kolaylıkla Türkiye'de satıp :D
yerine kafandaki manyetikleri de takabilirsin ..
ben şu an gitar=>behringer v amp =>bilgisayar şeklinde çalabiliyorum. tatmin ediyor şimdilik. adam akıllı bir
sistemde deneme şansım olmadı (daha kötü olmayacağını biliyorum) :)

Şimdi Hellraiser kullanan biri olarak bir kaç lafda ben etmek isterim.

Gitarım geldiği günden beri çok seviyorum ve bir olumsuz yanını dahi bulamadım. Her zaman söylediğim gibi sapı inanılmaz rahat geliyor bana. Gerçi benimki 6 telli C1 Hellraiser FR modeli. Ben siyah istemiştim ancak zaman darlığı yüzünden Black Cherry geldi bana. Ama buda çok güzel bir renk ve hemen hemen görenlerin hepsi bayıldılar. :)

Gitarımı seviyorum Schecter adınada nedense böyle bir sempatim oluştu. Nedense bu markayı çok seviyorum :) Jackson'cılar, Cort'cular varya bende Schecter'cıyım. :) Şimdi Jeff Loomis'in imzalı modelinin çıkmasını bekliyorum. Çıktı zaman bir tane alma gibi düşünceler kafamda dolanıp duruyor bakalım :D

Aslında telim olsa bir kayıt yapıp koyardım ama telim yok. :D

Youtube'da C7 Hellraiser videoları var. En azından bir fikir edinebilirsiniz. Yeni Hellraiser almış arkdaşları "Schecter Gitarlar" başlığına davet ederiz :D

haç şeklinde gibimsi ama tam olarak haç olduğı iddia edilemez lakin 4 parça ayrı gözükmekte bi kere ve de şeklin oranları farklı alt perdelere doğru düzgün çizgi şeklinde

afedersiniz ben bu vintage gitar hastalığına bir ad taktım

"çükü düşmüş tortor rocker gitarı" (sahipleri alınmasın tamamen yarattığı alt kültüre atfediyorum)

havalı olmasına havalı da bir benim nahiyede hissedilmiyor rüzgarı heralde

bir de beyaz gitar-manyetik olayı

içimden katolik ilahiler çalasım geliyor kabartılmış bele uzanan saçlarla (hair metal misaaali)

ozibozi demiş ki:
janmoreye demiş ki:
Bu gitarla çok daha fazla hatun tavlayabileceğin gün gibi aşikâr.

sana şunu söyleyim bi kere bu gitardan hayatta kıvrak cıncınlı tonlar alamazsın..lütfen baltalamayalım başlığı..

yazdıkların çok merakımı uyandırdı, hemen telefonla amerikan stratı olan bir arkadaşıma sordum, bu gitar amerikansa kalın teller yerine bas gitar telleri takın, tonlarınız hem jınjınlı, hem kıvrak, hem de etli olur dedi. inanmadım, telefonda dinletti bana, aynı helikopter motoru gibiydi distorşın saundu. lütfen hepimiz bilmediğimiz konularda bilenlerden bir şeyler öğrenmeye çalışalım :?

fuckinick demiş ki:
afedersiniz ben bu vintage gitar hastalığına bir ad taktım

"çükü düşmüş tortor rocker gitarı" (sahipleri alınmasın tamamen yarattığı alt kültüre atfediyorum)

havalı olmasına havalı da bir benim nahiyede hissedilmiyor rüzgarı heralde

bir de beyaz gitar-manyetik olayı

içimden katolik ilahiler çalasım geliyor kabartılmış bele uzanan saçlarla (hair metal misaaali)
Ya sen de yanlış anlama ama bu gereksiz alengirli aksesuarlarla insanların gözünü boyayan teneke gitarlar da bana muzigi hırsla bütünleştiren, at gözüğü takmış arabeskçiden pek farkı olmayan, loser metalci gitarıymış gibi geliyor. Ama sen yanlış anlama lafım sana değil yarattığı alt kültüre.

Geri