Yamaha'nın Üretimi Kalmış Elektro Gitarları

Yamahanın 2000 li yıllarda ürettiği çok güzel gitarlar varmış da bizim haberirimiz yokmuşi yani benim yoktu :D
RGX620Z TRANSLUCENT DARK RED - Electric Guitars - Guitars & Basses - Musical Instruments - Products - Yamaha United States
Değişik bi floyd rose sistemi var, üst eşikte alyana filan gerek yok direk elle açılır bir şekilde tasarlanmış çok sağlam gitarlara benziyor.
http://data.yamaha.jp/sdb/product/i...ed/75D6A96AE18B426893E54819908EC091_12073.jpg

Yamahanın 520dz modelini deneme şansım oldu ve baya hoşuma gitti.
RGX520DZ FLAT SILVER - Electric Guitars - Guitars & Basses - Musical Instruments - Products - Yamaha United States

Bir gitarda aradığım tüm özellikler bunlarda var fakat üretimden kalkmış olması üzücü.
Bunlar neden üretimden kalktı bilen var mı ? Veya önceden kullanan biri bu gitarlar hakkında yorum yapabilir mi ?

Yamaha bu konuda bana çok garip bir marka gibi geliyor. Seneler öncesinde Yamaha 520 Dz piyasada 1000 TL civarında satılırken ben Eskişehir Senkop Müzik'ten kampanyalı fiyata sattıklarını söyledikleri bu aleti 550 liraya almıştım. Gitardan beklediğim performansı elde edemeyince gitarı başka mağazalarda araştırmaya başladım. Yamaha satan diğer mağazaların hepsinde sadece 220 dz modeline rastladım. (Ankara Do-Re müzik dahil.) Sonrasında zaten 520 dz bana daima çakma bir gitar hissi uyandırdı.

520 dz'nin floyd rose ve üst eşik sisteminden bahsedecek olursak bir kere floyd rose dandik ve lisanssız. Kesinlikle uzak durulması gereken bir sistem. Alyana gerek olmadan tasarlanan üst eşik sistemi de bana göz boyama gibi geldi, zira birazcık sert sıksan kırılacakmış gibi bir yapısı var.

Mağazalarda gördüğüm 220 dz modelini inceledim. Floyd rose'un üzerinde lisanslı olduğu yazıyordu. Burguların tasarımı klasik tasarımdı. Zaten elimdeki gitardan hoşlanmadığım için ben 520 dz modelini 220 dz ile takasladım. Ve gördüğüm şey kesinlikle ton kalitesinde ve sustainde bariz bir artış, sapta bir rahatlık oldu. 220'nin potansları alyanla çıkarılıp takılabiliyordu ve gayet sert bir maddeden üretilmişti. 520'de ise öyle bir sistem yoktu. Floyd rose ise daha stabildi. Sözün özü ben 420-520 ve 620 dz modellerinin gerçek yamaha ürünü olmadığını düşünüyorum.

Sanırım şu anda piyasada Yamaha'nın 420 dz II güncellemeli gitarı satılıyor. Bu alet de 420-520-620 dz modellerine hiç benzememekle birlikte 220 dz modelini andırıyor.

Son düzenleme:
Geri