Orhan Pamuk

Bütün kitaplarını okudum ama kitapların yarısını 1-2 saatte diğer yarısını 1 haftada, güzel başlayıp sonra gereksiz yere agırlaştırıyor yazılarını.

orhan pamuk forumu değil mi?
tüm kitaplarını okudum ve dikkatle okunduğunda ne o uzun cümlelerini tekrar dönüp okuma gereksinimi hissediyorsun ne de kitaplarının reklam dediğimiz ama hiç yadsıyamadığımız gerçekliğe biraz da teslim olmasından rahatsızlık duyuyorsun..Kimin en iyi yazar olduğuna kim karar veriyor? ve ''O'ndan daha iyi yazarlar var ama neden sadece Orhan Pamuk'un ve benzeri yazarların reklamı yapılıyor ki?''mantalitesiyle neye kızgınlık olduğunu anlamış değilim..Reklamı yapılan herşey kötü mü dür?ya da biz Orhan Pamuk'u sadece reklamı yapıldığı için mi okuyoruz?ki Nazım Hikmetten sonra dünya dillerine en çok çevrilen kitapların yazarı Orhan Pamuk..Bu kadar okunuyorsa bir anlamı olmalı ya da biz dünyalılar sadece reklam sömürüsüne aldanıp okuyoruz..yazık bize..

orhan pamuk abimisin şu ana kadar sadece sessis ev'i okumadım, diğerleri güseldi,en asından okuduktan sonra "keşke okuamasydım " demedim,
cevdet bey oğulları,benim adım kırmısı,kara kitap,yeni hayat?, ama bence en güseli beyas kale, aşk romanı yasıcakmış duyduuma göre, yakışır orhan abime diorum....

edebiyat yapmak nie yakışmasınki orhan pamuğa?
en asından adam yasmayı bilio, hiç olmassa bişiler verebilio insana okurken, şimdiki yeni yetmeleri okucama orhan pamuk okuorum, çokta iyi yapıorum bana göre,

orhan pamuk zaten bir yakup kadri'nin,orhan kemal'in yanında yeni yetme sayılır!
kaldı ki şimdiki yeniyetmelerin içinde pamuk'tan çok daha iyi yazarlar var!
bir kaç kez bu zat-ı muhteremi okumaya çalıştım lakin birkaç sayfa sonra atlamaya başladım ve nedendir bilmem bitirmeden sıkılıp bıraktım!
kaldı ki edebiyatının yanısıra hayat tarzı da hiç de benim gibi 'gerçek hayatın içinden gelmiş gorky,hamsun,
bukowski gibi yazarlar''ı yeğleyen bir okur için pek mattah zayılmaz.
bu zat geçtiğimiz yıl bir dergiye verdiği şuh pozlarla da gündeme gelmişti.mamafih orada şöyle bir cümle sarfetmişti;
''bilmem kimin yazdığı kadınlar ansiklopedisinin ilk 3 cildini bitirdim.birkaç yıla kadar kadınlar hakkında hemen hemen herşeyi biliyor olacağım!''
vay garibim benim!
yahu kadınlar kitaptan,ansiklopediden öğrenilir mi?
hayat kitaplardan öğrenilir mi?
acı kitaplardan öğrenilir mi?
e hayatı boyunca aynı konakta doğup büyümüş bir gün alnı terlememiş bir cici beyden yazar olursa sonuçta bu olur işte;
pehhh!

illaki roman yasmakiçin sokağa inmekmi gerekio? insan oturduu yerden yası yasamasmı, saten orhan pamuk sokağı anlatmıo,dışarıdaki hayatı anlatmıo,genellikle kapalı yerlerde geçio romanları, sonuçta jules verne bütün o kitapları kendi oturduu kasabadan dışarıya adım atmadan yasmıştır...

Bu adam yurtdışında prim yapmak için Türkiye'ye saldırıyor.Bu adamın eserleri hiç de güzel değil.Bence çok kötü yazıyor.İnsan hiç zevk almıyor.Batılıların beğenmesinin tek sebebi ise ( Türkiye karşıtı olan Batılıların) Orhan Pamuk'un Türkiye dışında aleyhimize konuşmasıdır.Doğuda gezme özgürlüğü yok der, özgür yazamıyoruz der fasa fiso.Bir basın toplantısında bu sözler üzerine bir Amerikalı "Türkiye'nin yeterince özgür olmadığına katılmıyorum.Doğu'da olan Palandöken'de yaptığım tatilden çok zevk aldım.Herkes çok nazik ve misafirperverdi." diyerek Orhan Pamuk şerefsizini dumura uğratmıştır.

Kitapları da berbat.Adam entellik olsun diye karman çorman saçma sapan yazmış.Biraz Reşat Nuri, Yakup Kadri falan okusa da yazarlık öğrense.

Tartışmayı genel anlamda edebiyat çerçevesinden yapavaksak Orhan Pamuk'un hakkını vermeliyiz. Tartışmayı açan arkadaş James Joyce ya da Marcell Proust okudunuz mu acaba? Orhan Pamuk yoğun imgeler ve çağrışım metodu ile yazan ender yazarlardan birisidir. Her ne kadar KAR isimli romanında bazı değişiklik yapmış ve kendi kitlesinden uzaklaşmışsa da bunu genel tüm romanlarına yorumlamak haksızlıktır. Orhan Pamuk okumak için bir nebze Edebiyat tarihi bilmek lazımdır.

cugasvili demiş ki:
ticaret başlığında yer alması gereken bir yazar

+

ben yeni hayatı okudum ve sanırım 14.bölümdü fırlatıp attım...erdal öz benim için harika bi yazar şöyle ki buraya geldiğinde söyleşisinde bize demişti ki "insanlar okunmak için yazdıkları için okurları bi şekilde sürüklemek zorundalar". işte bunu orhan pamuk yapamaz.fazla tasvir ile insanı ancak boğabilir...

ve ayrıca bişi daha eklemek istiyorum.dünyaca tanınan nazım hikmet,aziz nesin gibi ustaların yanına orhan pamuk adını yakıştıramıyorum...

lütfen kimse kusura bakmasın..

Adam yazmayı bilmiyor dedim ya...Bilmiyor yani.Ben bundan iyi yazarım ya.Hiç olmazsa insanı boğmaz.Ne yetenekli genç yazarlar varken böyle şaşkalozlar nasıl popüler olur anlamam.

Yeni Hayat, Kar ve Beyaz Kale'yi okudum; Beyaz Kale'yi öneriyorum...Kara Kitap'ı bir türlü fırsat bulup okuyamadım..Dikkat gerektiren bir yazar...Kitaplarını sessiz sakin bir yerlerde okuyup düşünmek gerekiyor...

bence her kıtabı bırbırınden guzel olan bır yazar ... onu okuyamayanlarda veya sıkılanlarada bı sorun olduguna ınanırım.. ya tabı zevk meselesı ama o kdr degısık ve guzel bı anlatımı ilginç fıkırler ve guzel enstantanelerle bırlestırıp , harkulade bır karmasa yaratıp bızı surekleyen bır kıtap yazmak ve bunu yapılabılınecek en mukemmel halde yapmak da orhan pamuktan baskasına nasıp olmamıstır bence.. bayılarak okudum ve okuyacagımdaa...

bence edebiyat tek kişiye verilmiş nitelik değildir.bana sorulsaydı orhan pamuk çok iyi bir yazarmı diye belki 30. belki 40. isim olarak sayardım.burda mesele orhan pamuk'un çeşitli sebeplerden dolayı sevilmemesi tabi birde bir kitap okuyucusunun önyargılı davranması.

ben orhan pamuk ahmet hamdi'den daha iyi demedim.bilgilerinize

yalnızca basit bir yazar.popüler kültürün ta kendisi."Pop"çu bi nevi de.Solun tüccarlığını yapıyor.Okuyanına okuyucu demem bence kendisi de bir yazar değil.Popçu