Orhan Pamuk

adamın yazdığı cümleler 3-4 satır başını unutuo insan ayrıca çokhh saçma konularda yazıo benm adım kırmızıyı okudum ve bitirince zaman kaybettiimi anladm...

Mesaj içeriği kullanıcılara hiç bir şey katmayacağı düşünülen aritmetik işlem formundaki ifade sebebi ile silinmiştir. Konu ile ilgili fikirlerinizi +1, + 10... vs. şeklindeki sığ anlatımdan bir adım öteye götürerek kendi özgün cümlelerinizle ifade etmeye gayret ediniz ve lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Ermenı soykırımının sozde olmadığını acıkladığı ıcın asırı mıllıyetcıler ya da bunun arkasında saklanan bazı kısıler tarafından topa tutulmus degerlı sahsıyet.Bır ulkeye koskaca Nobel'ı getırılmesı unutulmustur hatta Nobel'ı aldığı anlarda ulke yasa boğulmustur.Ardından 301ın Hrant Dınk'ı oldurmesıyle ulkeden adeta kacmıstır.yazık

ordinarylived demiş ki:
Ermenı soykırımının sozde olmadığını acıkladığı ıcın asırı mıllıyetcıler ya da bunun arkasında saklanan bazı kısıler tarafından topa tutulmus degerlı sahsıyet.Bır ulkeye koskaca Nobel'ı getırılmesı unutulmustur hatta Nobel'ı aldığı anlarda ulke yasa boğulmustur.Ardından 301ın Hrant Dınk'ı oldurmesıyle ulkeden adeta kacmıstır.yazık

''Ya Orhan sana nobel vercez ama böle edebiyat falan olmuyor bu işler''telkini üzerine kendisinin topluma aykırı sivri cümleler söylemesi üzerine almamıştır nobeli öyle mi?Ya da dünyanın en önemli edebiyat dergileri kitaplarını ''Beş Para Etmez'' diye değerlendirmemiştir öyle mi?Hadi bunlarıda geçtim seninde belirttiğin gibi ülkeden kaçmıştır.Bu noktada Hrant a ters düşmemiştir öyle mi?Fikirlerini özgürce söyleyip,her fırsatta da bu topraklara,bu topraklardaki zenginliklere hayran olduğunu belirteremesine rağmen kaçmamıştır öyle mi?Türkçe ye övgüler düzerken ''Yalçın Küçük'' hoca tarafından ''Benim adım kırmızı kitabınında dil kullanım yanlış larını kırmızı kalemle çizersek gerçekten kıpkırmızı bir kitap ortaya çıkıyor'' tasvir edilmemiş bir yazardır öyle mi?Bu eleştirilerede ''benim tarzım bu''gibi saçma sapan,cahil,cüla,sığ cevaplar vermemiştir öyle mi? Hrant kadar cesur değil yanlış mı?Hrant ın aldığı tehditlerin yarısını almasına rağmen kaçıp gitmiştir işte buda düşüncelerinde ne kadar yapay olduğunu,kendisinin ne kadar kişiliksiz olduğunu,hatta kişiliksizliği kitaplarının O ispanyol yazardan yada veya ''Cevdet Bey ve Oğullarının'' başka bir yazardan çalıntı olduğunu benim gözümde kanıtlamıştır.Senin az önce laf attığın Nihat Genç in deyimiyle tam bir medya balonudur bu adam!

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. "V" yerine "W ya da F" , "Z" yerine "S", "K " yerine "Q" kullanmayınız ve kelimeler üzerinde gereksiz kısaltmalar yapmayınız. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Bundan bilmem kaç yıl sonra tüm bu tartışmalar unutulacak ama Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü almış ilk ve de muhtemelen tek Türk yazar olarak hatırlanacaktır.Bu tartışmalar geçici Orhan Pamuk'un eserleri ve ödülü kalıcıdır.Çünkü Orhan Pamuk beğensek de beğenmesek de,sevsek de sevmesek de iyi bir yazardır.(Bir işte iyi olmanın ödülü o işte iyi olmaktır,Nobel daha sonra elbet gelir.Bkz:Orhan Pamuk) ayrıca (Meyve veren ağaç taşlanır.Bkz:Orhan Pamuk) ve de(Altın yere düşse değerini kaybeder mi,tenekeyi parlatsan hiç çeyrek altın eder mi?Bkz:Orhan Pamuk ve onu kıskanan Türk yazarcıkları)

Yönetici Uyarısı: Mesaj silinmiştir. Burası bir arkadaşlık sitesi olmanın ötesinde bir fikir paylaşma forumudur ve uzun süredir korunan belli bir seviyesi vardır.
Konuyla alakasız özel sohbetlerinizi irc.turkrock.com'daya da özel mesaj yolu ile yapabilirsiniz.

_81_ demiş ki:
ordinarylived demiş ki:

''Ya Orhan sana nobel vercez ama böle edebiyat falan olmuyor bu işler''telkini üzerine kendisinin topluma aykırı sivri cümleler söylemesi üzerine almamıştır nobeli öyle mi?Ya da dünyanın en önemli edebiyat dergileri kitaplarını ''Beş Para Etmez'' diye değerlendirmemiştir öyle mi?Hadi bunlarıda geçtim seninde belirttiğin gibi ülkeden kaçmıştır.Bu noktada Hrant a ters düşmemiştir öyle mi?Fikirlerini özgürce söyleyip,her fırsatta da bu topraklara,bu topraklardaki zenginliklere hayran olduğunu belirteremesine rağmen kaçmamıştır öyle mi?Türkçe ye övgüler düzerken ''Yalçın Küçük'' hoca tarafından ''Benim adım kırmızı kitabınında dil kullanım yanlış larını kırmızı kalemle çizersek gerçekten kıpkırmızı bir kitap ortaya çıkıyor'' tasvir edilmemiş bir yazardır öyle mi?Bu eleştirilerede ''benim tarzım bu''gibi saçma sapan,cahil,cüla,sığ cevaplar vermemiştir öyle mi? Hrant kadar cesur değil yanlış mı?Hrant ın aldığı tehditlerin yarısını almasına rağmen kaçıp gitmiştir işte buda düşüncelerinde ne kadar yapay olduğunu,kendisinin ne kadar kişiliksiz olduğunu,hatta kişiliksizliği kitaplarının O ispanyol yazardan yada veya ''Cevdet Bey ve Oğullarının'' başka bir yazardan çalıntı olduğunu benim gözümde kanıtlamıştır.Senin az önce laf attığın Nihat Genç in deyimiyle tam bir medya balonudur bu adam!
Tek diyeceğim harfi harfine katılıyorum.

Orhan Pamuk'un meşhur bir cümlesine kesinlikle katılmıyorum.Bugün az çok tarih okumuş insan Ermenilerin Türkleri katlettiğini bilir.Türkler insaflı davranıp öldürmek yerine tehcir etme yoluna gitmişler ve savaş ortamında iki taraftan da çok insan ölmüştür.Kürt meselesinde de dünya Türk şehitlerini görmezden gelip terörü yok sayıp Türkler Kürtleri katlediyormuş tavrı içinde.Orhan Pamuk'un cümlesi çok yanlış bir cümle elbette.
Ama bir yazar olarak bu onun kitaplarının iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.Eleştirmenlerin kötü diyenleri vardır belki ama iyi diyenleri de var.onlar iyi dedi diye iyi olmaz kötü dedi diye kötü olmaz.Bir çok klasik olmuş eser zamanında anlaşılmamış ve kötü eleştiriler almıştır.Bir insan bir kitabın 5 sayfasını okuyup gerisini okuyamadı diye o kitap kötü olmaz.Genelde Orhan pamuk için bu eleştiriyi yapıyorlar ama 400-500 sayfalık kitabın 5 sayfasını okumuş insan bir kitabı eleştiremez.Orhan Pamuk bana göre iyi yazardır.Ben onun kitaplarını meşhur cümlesinden önce okumuş ve bu fikri edinmiştim.Şimdi bana ters gelen bir söz söyledi diye kötü yazardır demem bence doğru olmaz.Romana yeni bir tarz getirmiştir,öncüdür.Bu yüzden okuması zordur.Anlaması zordur ama okurken edebi tat alırsınız ve kitabı bitirdikten sonra bütüne bakarsınız.İkinci kez okurken sıkılmazsınız.Benim Orhan Pamuk okurken en sevdiğim şey roman olmasına rağmen insan kendini kitap okuyor gibi değil farklı bir dünyaya gidiyor gibi hissediyor. Her an çok şaşırtıcı şeyler olabilir.Ama bunlar masallardaki gibi gerçek üstü değil.Sonlar açık uçludur,bir sürü ihtimal vardır.Okura bıraktığı yerler vardır.Hayal dünyası geniş bir yazar.Ayrıca farklı inançtan,farklı milletten insanlara tarafsız gözle yaklaşıp bunların etkileşimlerini kitaplarda tarafsız anlatmıştır.Bu böyleydi der ama iyiydi kötüydü demez.Mesela Sessiz Ev de sevdiği kızın solcu olduğunu öğrenen sağcı gencin duygularını anlatırken hiçbirine yakın değildir.Beyaz Kale'de İtalyan esirle Türk efendiyi anlatırken de tarafsızdır.Sonuçta eserleri hep bize özgüdür ve farklı dillere çevrilmiştir.Bir çok kişinin yapamadığını yapıp bizim kültürümüzü dünyaya tanıtıyor eserleriyle.Bu Nobel'den daha önemli bir başarı.

betul_foreverrockkk demiş ki:
adamın yazdığı cümleler 3-4 satır başını unutuo insan ayrıca çokhh saçma konularda yazıo benm adım kırmızıyı okudum ve bitirince zaman kaybettiimi anladm...
aynı fikirdeyim.nasıl bir cümledir arkadaş öyle sonunu okuyunca başını unutuyosun,başa dönüyosun sonunu unutuyosun...

bence çoğu insanın orhan pamuk sevgisinin nedeni bu adamın kurduğu garip cümleleri,garip betimlemeleri anlamayıp ,"ama çok sanatsal,çok karmaşık yazıyo be ben şimdi bunu anlamadım desem millet güler bana" zihniyetiyle "kral çıplak" demeye çekinmesi...

kendimi bildim bileli okumayı seven biri olarak ; "iyi bir okuyucuyum" demeyi hak eden biri olduğumu düşünerek söylüyorum : orhan pamuk bence gereksiz yere şişirilmiş anlamsız ve içi boş bir yazar.

saygılarımla...

Romanlarının 40 tan fazla dile çevirilmesinin nedeni de budur belki.. kimbilir.Bizim türkçe anlamadığımız cümleleri çevirmenler nasıl çevirdi acaba?
Orhan Pamuk'u anlamak zor ama bu cümlelerin anlamını algılamak anlamında değil.Üstü kapalı bir dil kullanıyor,neyin neden olduğunu direkt açıklamıyor,açık uçlu sonlar koyuyor.bilinçli olarak fikir jimnastiği yaptırıyor.yoksa cümleleri anlamadım gibi dilsel kaynaklı değil bu zorluk.
Sonuç olarak herkes beğenecek diye kural yok,üslubu,tarzı hoşunuza gitmeyebilir.Klasik bir roman okuyup sıkıldığım çok olmuştur.Yani bir eser klasik olsa bile %100 beğeni toplayamıyor.

eğer bi ingilizce çevirisini okursan pamuk'un türkçede yazdığı bir cümlenin ingilizcede 2-3 cümle olaraka çevrildiğini görürsün adamın en büyük dil bilgisi hatası zaten nokta koymaması...

yanlıs ulke de yazıyo bence cok etkın yazıyo ama maalesef dusuncelerı nedenıyle algılanmak ıstenmıyo bencede boyle olmalı cunku bız türküz bı ınsanın edebı basarısı ıcın gecmısımıze leke surdurmeyız

Tam bir şeytan taşlama sembolü gibi olmuş bu başlık.Canı sıkılan,milliyetçi duyguları,ayranı kabaran yurdum genci,dönüp dolaşıp yazara bir şeyler sallayıp kendince rahatlıyor herhalde.Bazı eleştiriler kayda değer bazıları ise buram buram ilkellik ve şovenizm kokan trajikomik yorumlar.Bu da gösteriyorki bu sembolik alan asla popülerliğini yitirmeyecek ama ne yazıkki burası daima bir taşlama alanı olacak.Eserlerin edebi yönden sorgulanması yapılamayacak,bu yüzden bu başlık ,işlevini yitirmiş ve içi boşalmış bir durumda bence.

bayc demiş ki:
Tam bir şeytan taşlama sembolü gibi olmuş bu başlık.Canı sıkılan,milliyetçi duyguları,ayranı kabaran yurdum genci,dönüp dolaşıp yazara bir şeyler sallayıp kendince rahatlıyor herhalde.Bazı eleştiriler kayda değer bazıları ise buram buram ilkellik ve şovenizm kokan trajikomik yorumlar.Bu da gösteriyorki bu sembolik alan asla popülerliğini yitirmeyecek ama ne yazıkki burası daima bir taşlama alanı olacak.Eserlerin edebi yönden sorgulanması yapılamayacak,bu yüzden bu başlık ,işlevini yitirmiş ve içi boşalmış bir durumda bence.

Tamamen doğru bı yazı olmuş.Yanı Orhan Pamuk un edebı kısılıği dışında herseyden bahsedılmiş. :!:

bu tartısmalar artık cok sıktı ve orhan pamuk okumus bir insan objektif davranıyorsa nasıl bir edebiyat dehası oldugunu farketmistir zaten. ozellikle sessiz ev,yeni hayat,kara kitap ve kar en iyi eserleridir. ben orhan pamuk kadar iyi betimleme yapan bir yazar okumadım. kar kitabını okurken kars sokaklarında gezersiniz resmen, tarihi rus mimarilerini gorursunuz. bazılarına sıkıcı gelir uzun tasvirleri ama edebiyatı gercekten seven ve edebiyattan anlayan birisi hayran kalır. kısaca aldıgı odulu sonuna kadar hakeden cok yetenekli bir edebiyatcıdır kendisi. ayrıca konuyla ilgisiz olarak 55 yasında olmasına ragmen 40tan fazla gostermemektedir. ilk ogrendigimde cok sasırmıstım...

Türk Edebiyati'na, Cevdet Bey ve Ogullari, Kara Kitap, Benim Adim Kirmizi, Yeni Hayat, Kar ve Istanbul gibi önemli eserleriyle katkida bulunmus, kendisine büyük saygim olan Orhan Pamuk'a yapilan onca saygisizliktan, agir hakaretlerden o kadar üzülüyor hatta bunlarin yazilmis olmasindan büyük utanc duyuyorum.

Bilmem hangi yas grubu, bilmem hangi edebiyat okuyucusu (! eminim okuduklari popüler kültürün ilerisine gidememistir) burada Orhan Pamuk'u yerden yere vururlarken milli duygulari da göge vuruyordur kendilerince.

Peki hic elestirilmeyecek biri midir kendisi? Tabi ki hayir. Kisiliginden hoslanin veya hoslanmayin, elestiri yapabilmek icin sanatcinin sanatini bilmek gereklidir. Sanatini iyi veya kötü, dogru yada yanlis bulabilir, elestirinizi kendinize yakisan üslubunuzla yapar (en azindan forumun Edebiyat bölümünde üsluba bilhassa dikkat edilmelidir kanaatimce) elestirileriniz saygiyla karsilanir, bunlar tartisilip konusulur dogru bir bicimde.

Ama Türk Edebiyati'nin dünyada ilgi görmesini saglayan sayili yazarlarimizdan biri olan Pamuk bu saygisizliklari asla haketmiyor.

Trende giderken insanlarin ellerinde Orhan Pamuk eserlerinin cevirilerini görüyorum. Yolculuk esnasinda okuduklarinin "bizim Türkiye'de" yasanmis gercek hayatlar oldugunu düsününce, "o Avrupalilarin" biz Türkleri her görüslerinde akillarina, Galip, Celal, Rüya, Seküre, Kara, Ka, Turgut Bey, Cevdet Bey karakterleri gelecek ve belki de o karakterlerden bazilarinin biz oldugunu düsünecekler. Ben Galip karakteri olmayi cok isterdim bu durumda. :)