Orhan Pamuk

kurtlar vadisi benzetmesinin yerine Atatürk'ün miras bıraktığı değerleri korumaya çalışan kuşak benzetmesi daha ii olurdu sanırım.Bizim savunduğumuz keşke gerçek bi ödül alabilseydik edebi değer taşıyan sadece edebiyatla ilgili.Ama ne yazık ki bazı gerçekleri görmek gerekio orhan pamuk gerçekten çok iyi bi yazar olsa bile ki ben böle düşünmüyorum bu ödülün açıklanma tarihi bile direk şüpheleri üstüne çekio ve orhan pamuk bu kadar büyük yazardı da daha doru bi tarih olan bi önceki yıl bu ödülü niye alamadı buna da bi şekilde cevap vermek gerekio

Öncelikle Nobel edebiyat ödülü'nün verilme tarihi daha önceden 12 ekim olarak belirlenmişti.Fransanın O saçma parlemanto kararıyla bu ödülün verilme tarihinin çakışması,arkadaşlarımız her ne kadar inanmak istemese de gerçekten bir tesadüf.Kaldıki batılılarda böyle kör gözüm parmağına mesajlar verecek kadar saf değiller.O.Pamuk'un daha önce açıkladığı görüşlerine toplumumuzun büyük bir kesimi, katılmadı zaten,ama demokratik bir toplum olduğumuzu idda ediyorsak herkesin fikirlerini açıklama özgürlüğüne saygı duymalıyız,kimse Orhan pamuk'un sözleriyle bir şeyleri değiştiremez,o sözlerle vatan elden, gitmez,dünya çapında herkes Ermeni savlarını da kabul etmez,sallamazsınız olur biter.Yapıtlarının edebi değerinin,populist yönden sorgulanmasına gelirsek,emin olunki yazarın o açıklaması olmasaydı,insanlar bu ödülün
alınması ile ilgili bu şekilde düşünmeyecekti,özellikle Yeni hayat romanı'nın çıktığı zamanlar(Sanırım 90'ların ortasıydı)Toplumda bir Orhan pamuk sevgisi peydah olmuştu,bunda iletişim yayın evinin başarılı reklam kampanyasının ve medyanın payı büyüktü tabi,o zamanlar eline hiç kitap almamış adamın elinde Yeni hayat romanı, içinde Orhan pamuk sevgisi oluşmuştu:)bu yüzden,omurgasız medyanın söylediklerini hemen kabullenmeyin,olayların arka planını da görmeye çalışın,belki o zaman kendini vatansever diye paketleyen tiplerin,en ufak çıkarlarında bu ülkeyi satacak kadar haysiyetsiz olduğunu anlayabilirsiniz.Bir edebiyatçının siyasi düşüncelerini de fazla abartmayın,edebi yapıtlarına bakın,o yazar politikayı çok fazla ön plana çıkarıyorsa,artık yazarlık vasfı taşımıyordur zaten.Bu konuyla ilgili son yazım çünkü bu forumda istisna da olsa,cadı kazanı yaratmaya,ve işi kişselleştirmeye meyilli arkadaşlar görüyorum.Bu tip ortamları sevmiyorum,size iyi yazışmalar.Ben edebiyat konuşmak için diğer yazarların topiclerine bakacağım burada edebiyat konuşulmuyor,olay saçma bir vatan hainliği,vatan sevgisi eksenine saplanıyor çünkü.

sevgili bayc yazının yeteri kadar açıklayıcı olduğunu düşünüyorum...
olayın edebi kısmına bakalım nobel ödülünün 100 yıllık bir geçmişe sahip ciddi bir kazanım olduğunu es geçmeyelim...orhan pamukun çok önemli bir yazar olduğu gerçeği kitaplarında açık...ama okumak gerekiyor...
dün cumhuriyet gazetesinde sevgili zeynep oralın yazısı vardı...değerlerimize değer vermedikçe...sonumuzu kestiremiyorum...o fikrini söylemiş atalım hocam onu...
bu memleket bir yığın düşün adamını bu yüzden yitirmedi mi...
hala nazım hikmet tartışılıyor bu ülkede...ki evrensel değerden bahsedeceksek ondan bahsedicez...yol bir...
aydınlarına yazarlarına sahip çıkmadan- onu bunu konuşturmayalım mantığıyla hareket edeceksek-durum oldukça kötü bence...eleştiri farklıdır eleştirirsin düşüncesine katılmazsın...ama asıp kesmek yolunu seçmemek gerek ;)
önemle şu gerçeği kavralamak gerek orhan pamuk büyük değerdir değerleri yitirmemek gerek :roll:

Ya ben bu ödüle bir türlü sevinemiyorum . Yani herif üllkesine adeta küfrederek aldı ödülü. Buna ülkenin sevinmesini de pek bi garipsiyorum
"Türkiye onu bunu öldürdü" diye yazan adamı alkışlıyoruz.

Ama şunu da yazmadan edemicem ki Cumhurbaşakanımız henüz şahsı tebrik etmedi. Medyanın söylediğine göre kendisi Çankaya Köşkü'ne de davet edilmeyecekmiş.

Çok şanslıyız ki harika bir cumhurbaşkanına sahibiz. Adam en doğrusunu yapmış.

Keşke Orhan Pamuk çok daha güzel ve ülkesini övmek demeyeyim de en azından kötülememiş olarak ödül alsaydı da biz de ilk kez bir Türk nobel ödülü aldı diye sevinseydik. Ama ben şu haliyle bu olayı sindirmekte güçlük çekiyorum.

Bülent Arınç ın yaptığı açıklama çok ilginçti.

"Toplumda bir kesim, Pamuk’un bu ödülü almasının, yazdığı romanlarla ilgili değil; daha çok konuştuğu, bir süre yargılandığı sözlerle ilgili olduğunu söylüyor ve bunu tartışmaya açıyor. Bir kısım da onun edebiyatçı pozisyonuna daha çok dikkat çekiyor. Bu tartışmalar yapılır ama ben Sayın Pamuk’u, aldığı ödülden dolayı sadece kutluyorum. Ancak ona düşen önemli bir görev var. Bu görevi de hatırlatmak istiyorum; Madem ki Türk toplumunda böyle bir tartışma yaşanmaktadır, o zaman Sayın Pamuk, bundan sonraki açıklamaları ve tutumuyla çok örnek bir davranış sergilemelidir."

Benay ben bu konuşmaya katılmıyorum o bir kere böyle talihsiz bir açıklama yaptı ve bu açıklama bu ülkenin başına hep sorun olarak cıkacak tutarlı acıklamalar yapması filan beklenti olmasın yapsa dahi kaile alınmaz çünki istenen sermayeyi verdi Sayın Orhan Pamuk...

Bu adam hakkında bi sürü şey yazdım bu da sonuncusudur.

bugünki hürriyette emin çölaşanın yazısında ş satırlar geçmektedir

Şmdi de TC uyruklu ve nobelli arkadaşın bir romanından ATATÜRK'le ilgili birkaç alıntı yapayım

"çocukluğunda kız kardeşiyle tarlada karga kovalayan sapık bir padişah.........
Sonra kasaba meydanına dolanır, Atatürk heykeline sıçan güvercinleri ayıplar....Atatürk kendini içkiye vermiş meyhane kalabalığına Cumhuriyeti emanet etmiş olmanın güveniyle gülümsüyordu...Atatürk'ün leblebi zevkinin ülkemiz için felaket olduğu......"

aslında bu adam hakkında sölencek yazılcak çok şey var ama burdaki hiç kimseyi bir şeye inandırmaya çalışmaya gerek yok...

Ben bu adamdan nefret ediorum,yazarlığını beğenmiyorum, aldığı ödüle saygı duymuyorum bu kadar basit

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Behey! kaburgalarinda ates bir yurek yerine
idare lambasi yanan adam!
Behey armut satar gibi
san'ati okkayla satan san'atkar!
Ettigin kar
kalmayacak yanina!
soksan da kafani dukkanina,
dukkanini yedi kat yerin dibine soksan;
yine atesimiz seni
yagli saclarindan tutusturarak
bir turbe mumu gibi damla damla eritecek!
Cek elini san'atin yakasindan
cek!
Cekiniz!
(Ayağa Kalkın Efendiler)
Nazım Hikmet

Orhan Pamuk'un adam yerine konması için sarfettiği sözleri ispatlayan bir kitap yazması gerekir. Nihat Genç'in de dediği gibi söylediği sözün içini doldurup toplumu ikna etmesi gerek. Yoksa herkes her şeyi söyleyebilir. Koyarsın önüne kemiği herşeyi yaptırırsın bazı şeyleri eksik insanlara. Ama söylemlerin içini doldurmak ayrı bir mevzu.

Böyle bişey yapmadığı sürece, şu an Orhan'ın içinde olduğu durum; bir filmde rol almak için yapımcı ve yönetmenin altına yatan genç kızın durumuyla tıpatıp aynıdır.

selam,

Bu ödülün hiçbir değiri olmadığı ortaya çıkmıştır.
Hangi yazar, sansayon, zihinlerde karmaşa yaratacaksa ona verileceği açıktır.
Kimse çelişkiye kapılıpta kitaplarına para ve zamanını vermemelidir.
Amaçta bu. Meraklıların, bu uydurukluğun peşinden gitmesi.
Sonuçta ya kendilerine empoze edilen anlayışı benimsemeleri.
Veya tam tersi büyük bir gururla yalanı ortaya çıkarma keyfi olacaktır.
Orhan Pamuk konuşmalarındada bir akıl hüzmesi görünmüyor. Aksanı bir garip, bu adam Türk bile değil. Nesiyle gurur duyalım.

Hoşçakalın

aegnor_t35 senin yazdığının üstüne diyecek bir yorum yok aslında.Süper bir cvp Pamuk'u savunanlara ama anlayana.Bu adam roman yazmaktan bile anlamıyor.Nobel ödülünü alacak kadar anlatımı güçlü,süper roman satışları yapmış biri değilki.Kara kitabın veya diğer başka bir romanının 50 sayfasını okuyup bişey anlayamayan kaç kişi var ve hepside aptal olamaz.Anlatma yeteneği bile zayıf ki Nobel ödülünü hak etsin.Onca edebiyatçıya yazık.Bu ülkede Nobeli hakeden daha iyi edebiyatçılar varken neden verilmiş olabilir.Yaptığı yalakalıktan:) Ve Ermeni soykırımı vardır diyen,Atatürke dil uzatan bir şahıs reklam için yalakalık yapan bir şahıs bu ödülü edebiyatıylamı almıştır hayır.Provakasyon yaparak bir yerlere gelmeye çalışanlar gurur değil utanç kayağıdır.O ödül Türk bir edebiyatçıya değil Fransız bir edebiyatçıya verilmiş farzediyorum ve Hiçbir kitabını okunacak seviyede bulmuyorum.

ze_ze demiş ki:
aegnor_t35 senin yazdığının üstüne diyecek bir yorum yok aslında.Süper bir cvp Pamuk'u savunanlara ama anlayana.Bu adam roman yazmaktan bile anlamıyor.Nobel ödülünü alacak kadar anlatımı güçlü,süper roman satışları yapmış biri değilki.Kara kitabın veya diğer başka bir romanının 50 sayfasını okuyup bişey anlayamayan kaç kişi var ve hepside aptal olamaz.Anlatma yeteneği bile zayıf ki Nobel ödülünü hak etsin.Onca edebiyatçıya yazık.Bu ülkede Nobeli hakeden daha iyi edebiyatçılar varken neden verilmiş olabilir.Yaptığı yalakalıktan:) Ve Ermeni soykırımı vardır diyen,Atatürke dil uzatan bir şahıs reklam için yalakalık yapan bir şahıs bu ödülü edebiyatıylamı almıştır hayır.Provakasyon yaparak bir yerlere gelmeye çalışanlar gurur değil utanç kayağıdır.O ödül Türk bir edebiyatçıya değil Fransız bir edebiyatçıya verilmiş farzediyorum ve Hiçbir kitabını okunacak seviyede bulmuyorum.

bu adamın kitapları 45 dile çeviriliyor anlatımı güçlü değil öylemi ilginç...

bence bir insanın Türkçeyi düzgün konuşamıyor olması, onun iyi bir yazar olamayacağı anlamına gelmez...
Bekir Coşkun mesela hiç iyi konuşamıyor; ama makaleleri severek okunuyor
Hilmi Yavuz'un bir programında, kendi şiirini iyi okuyamayan şairleri dinlemiştim mesela ben şu an hatırlayamıyorum isimlerini ama var böyleleri...
Amacım Orhan Pamuk'u savunmak değil elbette, yaptığı, (kim olursa olsun, nasıl bir yeteneği olursa olsun) savunulamayacak derecede iğrenç ama lütfen daha sağlam eleştirilerde bulunalım...

selam,

Bir Türkçe öğretmeni, Türkçeyi düzgün konuşamama durumu olabilirmi.
Bu adam hangi dille milletine hitab ediyor.
Bu kadar noksanlık olur mu.
Hiç bu kadar pratik kaybı olur mu.
Varsın kendine yazsın...öylede yapıyor...
bu adamın geçmişi belli yabancı kültüründendir,
Avrupayı özümsemiş, benimsemiş birine hemen bir ödül verilir.
Bu hep böyle olmuştur. Hatırlayın..
Sertab Erener dans etmekten detone olan sesiyle
eurovison da birinci olmuştur.
Aynısı Seyyal Taner de sonuncu oldu. tek fark,
Parça tabiki ingilizceydi.
Hollandada yaşayan türk kızı Avrupa güzeli seçildi.
O da düzgün Türkçe konuşamıyordu. Şimdi biraz geliştirmiş.
Pamuk 'ta geliştirir inşallah.
neyse bu işler hepte bu AB ilişkileri çıkmaza girdiği dönemlere rastgelir.
Edebi olduğu için ödül almadığı çoğu kişi
tarafından söyleniyor. Bu çok açık ortada.
Yazar içten olmalı en önemlisi.
Böyle "dünya insanıyım" havalarında, entelektüeller için Nobel herşeyden önem kazanır.
Herşey dolarla, nobelle ölçülmez.

Hoşçakalın, yeterince destekli sağlam oldu mu?

Ben zaten Orhan Pamuk sırf edebi kariyeriyle bu ödülü aldı demiyorum, işin içine bazı şeylerin girdiği ortada...
Sadece iyi konuşamamasının bir etken olmadığını belirtmek istiyorum, Orhan Pamuk Türkçe konuşuyor; sadece iyi konuşamıyor...
İçtenliği, yazısının kalitesi tartışılır; ama konuşup konuşamaması pek kimseyi ilgilendirmez; sonuçta genel bakarsak bu ödül onun konuşmalarına değil yazılarına verildi ..
aslında düşündüm de
belki de tam tersi olmuştur:/

aldığı ödüle zerre kadar saygı duymuyorum.kendisini de kitaplarını da zerre kadar sevmyorum.allem edip kallem edip yaptı birşeyler.nobeli evinin vitrinine koysun ve kendi kendine her gün ona baksın.ardında ne ona destek çıkan türk halkı ne de kendisini tebrk eden bir cumhurbaşkanı var.istediği bu muydu acaba?