Requiem For A Dream / Bir Rüyaya Ağıt

requiem demiş ki:
requiem=> ölüler için okunan dua anlamında..mitolojik açıklaması bu en azından..

+ ilahi yada ağıt
birde büyük müzisyenlerin ölümlerinden önce, kendi ölümleri için yazdıkları eserlerdir.. kimisi bitirebilir, kimisi bitiremez...
örneğin
w.a. mozart'ın "requiem kv 626" (ögrencisi tamamlamıştır.)
brahms "ein deutsches requiem" (alman requiem'i)
hector berlioz "berlioz requiem"
vs. işte

Ya bu filmi sordum bi kaç yerde yoktu burda yazılanlardan dolayı çok merak ettim filmi.
Trainspotting e benzediğini söylemiş bir arkadaş o merakımı daha da arttırdı :)

etkilendiğim filmlerden biri.müziklerini dinlerken filmin o bölümüne ait kareleri döner beynimde.filmde annenin hali bence çocuğunkinden daha vahim.

kanımca 3 sene önce rexx'in önünde takılıp, trainspotting'i izleyip junkie olmaya özenen 15 yaşındaki kızların, genellikle 1 sene geçirdikleri PJ döneminden sonra (PJ = punkie junkie, bunu da kullanan tek insan benim sanırım) requiem for a dream'i bir yerden duyması sonucu sırf uyuşturucu içerikli film diye izledikten sonra kanlarını donduran, rexx'in oralarda "bırakıcam abi" gibi seslerin yankılanmasına yol açan filmdir. çok iyi filmdir.

not: bunların çoğu junkie'liği bir imaj olarak da kullanmışlardır, gerizekalılar.. (junkie olamadıklarının kendileri de bilincindedir, junkie olmak g.t ister, en önemlisi de anormal bir hayat veya ruhsal bir bozukluk ister, onlar ne kadar junkie pozu kesse de aslında kıçı zor kurtardıklarının farkında bile değildirler) burdan sakın junkie'liği savunduğum gibi bir fikir çıkarmayın aksine mesaj veriyorum, uyuşturucu kendini öldürmekten başka bir şey değildir.

anlatılmaz yaşanır, müziklerini tek başına dinlemek bile insanın midesinde kasılmalara yol açar... antisocial'ın yazdığı yazıdan neden bilmiyorum çok etkilendim, güzel bir vurgu yapmış, gözümden yaş geldi, trainspotting ile farkı da bu...

en kötüsü bence daisy in black in avatarındaki hatuna gelenler. o iri kıyım zenci ile yatmak çok iğrenç olur. hele o ass to ass olayı çok beter. yanlız adamlar sanki gerçekten takılıyolarmış gibi. zenci elemanın dolabı bi açıp bi kapatması ve oraya konsantre olması filan çok gerçekçi. zaten amerikayı gerçekten anlatan şeyler bağımsız filmler bence.

premature_boy demiş ki:
en kötüsü bence daisy in black in avatarındaki hatuna gelenler. o iri kıyım zenci ile yatmak çok iğrenç olur. hele o ass to ass olayı çok beter. yanlız adamlar sanki gerçekten takılıyolarmış gibi. zenci elemanın dolabı bi açıp bi kapatması ve oraya konsantre olması filan çok gerçekçi. zaten amerikayı gerçekten anlatan şeyler bağımsız filmler bence.
Bence hapishanede ve kolsuz yaşamak daha kötü birşey. Yada o yaşlı kadın gibi kimsesiz yalnız ve delirmiş bir şekilde ölmek.

ya ne diebilirim ki....
gecenini 4ünde izledim ve film bittikten soora abartmıorum yerimden bi süre kalkamadım...acaip oldum çöktüm resmen aptallaştım...ulan hanki birine üzülceemi şaşırdım filmde...neyse gecelim bunnarı....
kurgu mükemmel bence...oyunculuklar da süper...ama illa hankisi daa iiydi dersenis anneyi oynayan kadın(ismini bilmiorum)...
tapi kronos quartetinde ellerine saalık....müziklerin film içindeki etkisi çok büyük......
veee filmde en beğendiim şey alev,şırınga,göz bebeklerinin büyümesi üçlemesiydi...
en ic acıtan sahneyse bence çocukla hatunun telefon konuşmasıydı...ikiside birbirinin birazdan naapıcaanı bilmio ama biri gelicem öbürüde bekliicem dio....dialog ic acıtıcıydı bence....

i

söleyebileceeeem tek şey:izle!izle!izle! ama yalnız izle ki ömrü billah unutama..müzikler bile insana boyut değiştirtiyo ben daha ne diim..(izle!izle!izleee! diyim :D )

Çok etkileyici bir fllmdir. Her şeyiyle. Sabahın köründe izlemesem ve güneşli bi havada olmasaydı, gece uyuyamazdım.
...
İzleyen kitleye yönelik antisocialin yazısı mükemmel. Yazacak başka bişiy kalmamış :)

filmi bir arkadaşımda izlemiştim ama dayanamayıp kazaa'dan indirip cd yaptim tekrar izleyebilmek için :) 2. kez izlenmeye değer filmlerden biri. Soundtrackine lafim kesinlikle olamaz; çok güzel.. filmi tek başınıza değil de arkadaşlarınızla izlemek de hoş oluyor bana göre. Bir takım "eğilimleri" olan insanların bu filmi izledikten sonra ne düşündüklerini merak etmiyor değilim. Kısacası "Uyuşturucuya hayır!" diye bağırmak geliyor içimden.

efendim şu karakterin başına gelenler,bu karakterin başına gelenler..bu film şu sahne iiydi yada kötüydü diye ele alınamaz bence,bütün oalrak değerlendirmek lazım.zaten hepsinin başına gelen berbat be kardeşim hangi birini ayırabiliriz ki? :bilmem
bi de bu yalnız izleme meselesi yanlış anlanmış heralde;kalabalık izlememek lazım,öksürük tıksırık duymamak lazım!!

Geri