Modifikasyonunu Göster Ey Türkrockçı !

Petruccikasyon vol1:
Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde beyaz renkli bir Ibanez rg7421 almıştım. Cok param yoktu ve bir 7 telli istemiştim, öncelikle de para bulunca manyetiklerini değiştirdim. Manyetik değişimi esnasında tornavidayi kaydırıp manyetik yuvasının üstündeki boyayı kaldırdım. İçime oturdu. 1 sene kadar sonra beyaz boyayı kazıyıp gitarı yağladım ve öyle kullandım iki sene, ama proje gitarı olarak tutup, boya yapmak için fırsat kolladım. Oldum olası da bir Ibanez jpm istemişimdir, petrucci özentisiyiz haliyle.

Sonunda bir fırsat gözüktü; kayınpederim airbrush sanatçısı ve bana doğum günü hediyesi olarak bir gitar boyamak istedi. Önce beyaz astar kat attırdık yakındaki bir oto boya atölyesinde, bu sırada airbrush temellerini öğretti. Ardından maskeleme ve airbrush olayını beraber yaptık, kayınço da bayağı yardim etti.

Simdi ise clear coatun kurumasını bekliyorum. Daha sonra elektronik modifiyesi ve manyetiklerle ilgili güncelleme yazacağım. Buyurunuz resimler:
20200526_121552.jpg

20200809_155602.jpg

IMG-20200809-WA0007.jpg

20200809_224535.jpg
20200810_121729.jpg

20200811_120845.jpg

20200811_151244.jpg

Son düzenleme:
Elinize sağlık. Yansımalardan vernik sonrası oluşan orange peel denilen hadise var gibi görünüyor. Kuruduktan sonra ıslak çok ince zımpara ve ince pasta ile giderilebilir. Tabi siz bilirsiniz.

İyi günlerde kullanın.
Tesekkurler tekrar, evet kurulunca bi ıslak zımpara yapacağım. Bir resim daha atayim bahaneyle:
20200813_104353.jpg

Son hali bu sekilde:
20200820_192501.jpg

Bir de LuciferioN taklidi yapalim:
20200820_192445.jpg

Manyetikler Seymour Duncan Nazgul ve Sentient, potlar cts ve 3 yollu switch taktim, zira genelde ara pozisyonlarda çalmıyorum. Belki ilerde bi push pull takarim belli olmaz.

Proses nasıldı diye soran arkadaşlar var, şöyle özetleyebilirim. Oncelikle illustratorda çizim yapıldı su sekil:
20200820_193223.jpg

İsteyen olursa emaille paylaşabilirim, dikkat etmeniz gerekenleri anlatırım.

Ardindan tum siyah bölümler, tüm kırmızı bölümler ve tum grilerin olduğu ayrı ayrı dosyalar yapıldı. Bunlar plotterla arkası yapışkanlı maskelere basıldı ve uygulandı:
20200809_155602.jpg

Biz airbrushla boyadık ama sprey boyayla da yapılabilir. Onemli olan renk saturasyonunu tutturmak, temiz çalışmak özünde, yani boyayla aranız varsa daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz, ama yeni baslayanlara önermem.

Sonuç mükemmel olmadi, ufak tefek kusurları var ama %95 diyebilirim. El emeği göz nuru sonuçta. Tum yorumlar ve ilgi için teşekkür ederim. Herkese iyi modifikasyonlar!

Son hali bu sekilde:
141064 eklentisini görüntüle

Bir de LuciferioN taklidi yapalim:
141065 eklentisini görüntüle

Manyetikler Seymour Duncan Nazgul ve Sentient, potlar cts ve 3 yollu switch taktim, zira genelde ara pozisyonlarda çalmıyorum. Belki ilerde bi push pull takarim belli olmaz.

Proses nasıldı diye soran arkadaşlar var, şöyle özetleyebilirim. Oncelikle illustratorda çizim yapıldı su sekil:
141066 eklentisini görüntüle
İsteyen olursa emaille paylaşabilirim, dikkat etmeniz gerekenleri anlatırım.

Ardindan tum siyah bölümler, tüm kırmızı bölümler ve tum grilerin olduğu ayrı ayrı dosyalar yapıldı. Bunlar plotterla arkası yapışkanlı maskelere basıldı ve uygulandı:
141067 eklentisini görüntüle

Biz airbrushla boyadık ama sprey boyayla da yapılabilir. Onemli olan renk saturasyonunu tutturmak, temiz çalışmak özünde, yani boyayla aranız varsa daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz, ama yeni baslayanlara önermem.

Sonuç mükemmel olmadi, ufak tefek kusurları var ama %95 diyebilirim. El emeği göz nuru sonuçta. Tum yorumlar ve ilgi için teşekkür ederim. Herkese iyi modifikasyonlar!

Mükemmel bir uğraş olmuş. Tebrik ederim, emeğinize sağlık.

İSTANBUL KADIKÖY TARAFINDA GİTAR TAMİR BAKIM YAPAN YER VARMI ACABA

Volkan Özdemir var, Rexx'in hemen yanında uzun süredir gitmedim işim olmadığı için. Mükemmel olmasa da iyi yapıyor işini.
Birkaç yıl önce Geo'ya gitmiştim tesviye işlemim vardı, hiç memnun kalmamıştım. Neyse ki anlayışlı davranıp para iadesi yaptılar. Onun dışında cana yakın ve arkadaş canlısı insanlar.

Gitar benim değil, arkadaşımın. Tünel'de Yüksel ustanın zamanında yaptığı bir gitar. Fakat çeşitli sorunları vardı, onları giderdim ve görsel olarak değişiklikler yaptım. Alüminyum pickguard ve truss rod kapağı yaptım. Gitarın mat cilasını söküp daha iyi ve ince bir cila attım, headstock şeklini biraz değiştirdim ve fake binding çektim, Jackson headstock'una daha çok benzedi. Sararmış ve lekelenmiş binding de düzeltildi.

En önemli değişiklik; sap gövdeye açılı gelmemesine rağmen tune o matic köprü koyulmuş, haliyle alt perdelerde action inanılmaz yüksekti. Recessed tune o matic modifyesi yaptım. Biraz da tesviye ile beklediğimden çok daha düşük bir action'a sahip oldu gitar. Knobların ve switch'in yerini de ele çarpmayacak ve hızlıca ayar yapılacak şekilde değiştirdim. Manyetik çerçeveleri de kromla değiştirildi.

Gitarın ilk hali

5ec47316-463c-4c29-bed9-cd2b70e3a126.jpg

4a37a075-4e01-4b0e-83ba-9246016d4ac1.jpg
d2180af2-01dd-4ee0-b98b-eed30cc6a5cf.jpg

Modifye sonrası

IMG_3557.jpg

IMG_3537.jpg
IMG_3533.jpg
IMG_3553.jpg

Dosyalar

• 04.jpg
    04.jpg
    1 MB · Gösterim: 157
  • 02.jpg
    02.jpg
    984.5 KB · Gösterim: 159
  • IMG_3557.jpg
    IMG_3557.jpg
    605.8 KB · Gösterim: 168
Gitar benim değil, arkadaşımın. Tünel'de Yüksel ustanın zamanında yaptığı bir gitar. Fakat çeşitli sorunları vardı, onları giderdim ve görsel olarak değişiklikler yaptım. Alüminyum pickguard ve truss rod kapağı yaptım. Gitarın mat cilasını söküp daha iyi ve ince bir cila attım, headstock şeklini biraz değiştirdim ve fake binding çektim, Jackson headstock'una daha çok benzedi. Sararmış ve lekelenmiş binding de düzeltildi.

En önemli değişiklik; sap gövdeye açılı gelmemesine rağmen tune o matic köprü koyulmuş, haliyle alt perdelerde action inanılmaz yüksekti. Recessed tune o matic modifyesi yaptım. Biraz da tesviye ile beklediğimden çok daha düşük bir action'a sahip oldu gitar. Knobların ve switch'in yerini de ele çarpmayacak ve hızlıca ayar yapılacak şekilde değiştirdim. Manyetik çerçeveleri de kromla değiştirildi.

Gitarın ilk hali

141872 eklentisini görüntüle
141871 eklentisini görüntüle141873 eklentisini görüntüle

Modifye sonrası

141867 eklentisini görüntüle
141868 eklentisini görüntüle141869 eklentisini görüntüle141870 eklentisini görüntüle
Ellere sağlık

Gitarın ilk hali

141872 eklentisini görüntüle
141871 eklentisini görüntüle141873 eklentisini görüntüle

Modifye sonrası

141867 eklentisini görüntüle
141868 eklentisini görüntüle141869 eklentisini görüntüle141870 eklentisini görüntüle
Son zamanlarda gördüğüm en güzel gitar elinize sağlık.

Geri