String ve Pod'daki swell efektini yapan analog pedal varmı?

Arkadaşlar şimdi analoğa geçiyorum ben yavaş yavaş ve gt-6'daki string efektini inanılmaz özlüyorum :roll: aslında istediğin efekt ses yavaş yavas artarak yükselicek ve böyle yaylı sesi gibi ses çıkarıcak yada işte gt-6'daki string efekti gibi varmıdır böyle bir pedal benim isteğime göre sanırım digitech'in bi pedalı var xp300 space station die ama ben onun expression pedalı olmayanını istiyorum tabiki varsa böyle birşey :)

O efektin ne olduğunu bilmiyorum.

Sesin yavaş yavaş yükselerek gelmesini istiyorsan "Slow Attack" anahtar kelimleri ile de arama yapabilirsin... Efektin özü sanırım "Fade in" olarak geçiyor... Keman yayının efekti gibi birşey...

Boss SG-1 Slow Gear ilgini çekebilir...

Kolay gelsin...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında sadece sesin yavaş yavaş artması değil tabiki o da önemli ama birde işte yaylı sesleri gibi ilginç sesler çıkaran bi efekti vardır gt-6'nın string diye o tarz bi efekt varmı acaba analog pedallarda slow gear pedalı bilgisi için teşekkür ederim gogostar onun analoğunun olduğunu öğrendiğim iyi oldu :) ama işte bu string'i de bulabilsem inanılmaz olacak:)

Rica ederim, ben Zoom 505II ve GFX-5'ten Slow Attack'ı hatırlıyorum. O da dediğin gibi yaylı sesi gibi bir ses veriyordu. Ciddi bir efekt veya simulasyon yoktu, sadece volume potunu kontrol ediyor gibiydi, sonuç oalrak da yaylılardaki gibi bir ses çıkıyordu.

İstersen gitarında dene bunu... Volume potu sıfırdayken tele vur ve sesi yavaşça aç, tekrar kıs ve notalarına rasında bunu tekrarla. Farklı bir sonuç alacağını sanmıyorum... Zaten SG-1'in açıklaması da bu şekilde.

Stormcrow'un volume pedalı teklifi de fena değil aslında ancak kullanması biraz daha zahmetli olabilir. Çünkü SG-1, sensitivity değerine göre her notada potu sıfır değerine getiriyormuş gibi işliyor... Volume pedalını sürekli kullanman gerekecektir... Ama daha yaratıcı sonuçlar elde edebilirsin...

SG-1 bulmak oldukça zor olacaktır, bu yüzden bir volume pedalı almanı tavsiye ederim. Denemiş olursun. Adını hatırlayamadığım bir Metallica şarkısında Kirk Hammett da volume pedalı kullanarak bu efekti elde ediyordu. Hatta Texas konserinde oturarak bir Ernie Ball volume pedalına basıyordu... Ardından Nothing Else Matters falan çalıyorlardı... Ne alakaysa... :D

Metallica'nın Blackened şarkısının girişindeki sesten bahsediyorsanız onun ebow olması lazım.

Ayriyetten yaylı sesleri için ben de ebow önereyim diğer arkadaşlardan farklı olarak :)

petrucci ona benzer sesleri ernie ball killer wail pedalından çıkartıyo. da şunu belirtiim piyasada tekli satılan pedalların %75 i analog diil analog terimi genlede overdrive ve distotion için geçerli oluyo. mesela anlog delay diye bişe bulmanızın pek mümkünü yok çünkü analog delay denen şey bildiğimiz teyp kasedi mantığıyla çalışan egzantrik bi olay. analog reverbde yaylardan oluşuyo.
o açıdan fx pedalları için o kadar fazla analog muahbbeti dönmemeli.

saygılar.

yavuzkeremlongur demiş ki:
petrucci ona benzer sesleri ernie ball killer wail pedalından çıkartıyo. da şunu belirtiim piyasada tekli satılan pedalların %75 i analog diil analog terimi genlede overdrive ve distotion için geçerli oluyo. mesela anlog delay diye bişe bulmanızın pek mümkünü yok çünkü analog delay denen şey bildiğimiz teyp kasedi mantığıyla çalışan egzantrik bi olay. analog reverbde yaylardan oluşuyo.
o açıdan fx pedalları için o kadar fazla analog muahbbeti dönmemeli.

saygılar.

Analog delay dediğin kadar karmaşık değil. Senin dediğin alet şunun gibi:

TTE_color_3-24-04.jpg

Bu aletler taşınmayacak kadar büyük ve çok pahalı.
Ancak tamamen analog olup iyi iş çıkartan delay pedalları da var. Favorim:

e_DeluxeMemoryMan.jpg

Özellikle boss analog pedallarında bile digital devre kullanıyor. Bu nedenle efekt seçiminde analog isteniyorsa başka markalara da bakmakta fayda var.

amca senin resmini koyduğun fulltone tube tape echo'nun ABD fiyatı 1000 doların üzerinde 8O . ayrıca türkiye'de buna sahip birisinin bulunduğunu da hiç düşünmüyorum :) .

Geri