gibson les paul gothic-explorer

Evet bendim Epiphone Gothic Explorer satan :) Detaylı bir yorum yazmam gerekirse;

Gitarı 2004 Kasımı civarında almıştım. Onceki gitarım Ibanez RG370DX'ti. O yüzden rahatlık konusunda biraz sıkıntı oldu tabi başlangıçta. Çoğu Explorer modelinin denge sorunları var, gitarı tutmayınca sap aşağı doğru dalıyor direk (Gibson'da yok diye duymuştum mesela. Ya da custom shop bir Explorer'ınız varsa onda yoktur. Değil mi secks :))) . Ayrıca köprüsü sabitti ve önceki gitarım Floyd Rose tarzında bir köprüye sahipti o yüzden alışmam biraz zaman aldı. Ayrıca şekli itibariyle yukarıda tutunca kötü gözüken bir gitar, o yüzden aşağıda çalmak gerekiyor, bu da rahatlığı azaltan bir faktör. Rahatlığın dışında, üstündeki manyetikleri de pek iyi sayılmaz. Stock manyetikler arasında değerlendirirsek fena değil diyebilirim (bence tabi ki) ancak genel olarak pek de iç açıcı değil. Bir de Ibanez'lerdeki gibi ince saplara alışkın biri için de sorun yaşayabilir sapla ilgili, 24 perde takıntısı olanlar da 22 perdeli olduğunu bilsinler de sonradan hüsrana uğramasınlar :)

Bunlar aklıma gelen kötü yanları.

İyi yanlarına gelince... Şekli zaten dillere destan olan bir model, oldum olası da Explorer tarzı kasaları çok severim, ama keşke boyum biraz daha uzun olsaydı da üstümde daha güzel dursaydı diyorum (1.70'im ya da ondan birkaç santim daha fazlayımdır taş çatlasa), zaman zaman "üstümde büyük mü duruyor lan" kompleksi yapıyorum :). Maun+set neck kombinasyonu harika. Amfiye bağlamadan da çok hoş bir tonu var gitarın ve amfiya bağlayınca da ne kadar dolgun ve tok bir tonu olduğunu görüyorsunuz. Manyetikleri beğenmediğimi söylemiştim, bir süre sonra köprüye DiMarzio X2N taktım ve tonumu çok etkiledi, maun+set neck'in asıl gücü ortaya çıktı ve özellikle distortion'da harika oldu. Neck'te hala stock manyetiği duruyor ve clean tonlarda işimi görüyor rahatlıkla. Sabit köprü olması da bence büyük bir artı ama tabi Floyd Rose sevenler ve kullananlar için kötü bir şey bu. Akort kaçırma problemi alttan 3.telde olabiliyor ancak 0.13 tel kullandığım için o telim de sarılı ve öyle bir problemim olmuyor uzun zamandır :) Ama tabi yine de Floyd Rose'lu bir gitar'daki kadar tutmasını beklemeyin. Klavyesi alıştıktan sonra çok rahat oluyor, bahsettiğim gibi ince klavyelere alışıksanız sorun olabilir belki ama ben alıştım ve çok da seviyorum.

Aklıma şimdilik başka bir şey gelmiyor geldikçe yazarım :) Hala satıyor musun derseniz de, şimdilik hayır derim, kopamadım gitarımdan, ilanı verirken de en iyi dostuma ihanet ediyormuşum gibi hissettim, sadece el yapımı gitar yaptırma düşüncemi gerçekleştirebilirsem satarım artık sanırım, belki de bir an aklıma eser satarım, belli mi olur? :) En iyisi alım-satım bölümüne sık sık bakın :p Benimkini ya da başka bir Epiphone Gothic Explorer'ı satılık görürseniz kaçırmayın derim son olarak da. Kolay gelsin herkese...

secks demiş ki:
voodolar swamp ash. pek tutulmadı ama çok afilli duruyor, o kesin.

Valla bu modeli 5 sene önce almak istiyodum,yani 16 yaşımdayken :LOL: O zamanlar ash deyince aklıma direk Pokemonlardaki eleman geliyodu :D Sade tipe bakıyodum,ki zaten de buralarda bu gitardan var mıdır,bilmiyorum..Nerde deneyecez ki :LOL:

TheJester demiş ki:
Hala satıyor musun derseniz de, şimdilik hayır derim, kopamadım gitarımdan, ilanı verirken de en iyi dostuma ihanet ediyormuşum gibi hissettim

Türkiye'de elimizdeki gitarı satmadan yeni gitar alamamız çok acı bi durum..

çok güzel yorumlamışsın. ekleyeceğim şey, bir de bu gitarlar çok ağır oluyor, mutlaka geniş ve destekli bir askıyla kullanmak lazım ki denge konusu da kendiliğinden hallolur böylece. hele belinizde sakatlık falan varsa aman diyim :LOL:

explorer şeklinin şahsen en sevdiğim tarafı oturup çalarken o geniş kısmı koltuğumun altından geçirip kolumu dinlendire dinlendire çalma olayı. başka bir gitar çalarken elimin altında yeterince gitar yok gibi geliyor :)

akord kaçırma problemi için de kulakçığın üzerindeki vidayı biraz sıkıştırmayı dene, belki de çok yumuşak kalmıştır.

secks demiş ki:
çok güzel yorumlamışsın. ekleyeceğim şey, bir de bu gitarlar çok ağır oluyor, mutlaka geniş ve destekli bir askıyla kullanmak lazım ki denge konusu da kendiliğinden hallolur böylece. hele belinizde sakatlık falan varsa aman diyim :LOL:

explorer şeklinin şahsen en sevdiğim tarafı oturup çalarken o geniş kısmı koltuğumun altından geçirip kolumu dinlendire dinlendire çalma olayı. başka bir gitar çalarken elimin altında yeterince gitar yok gibi geliyor :)

akord kaçırma problemi için de kulakçığın üzerindeki vidayı biraz sıkıştırmayı dene, belki de çok yumuşak kalmıştır.

Ben de Gibson'ların çok ağır olduğunu duymuştum ancak Epiphone'da hiç öyle bir sorun yok, maun olmasına rağmen gayet normal bir ağırlığı var. Yani en azından benim ve bir arkadaşımın Gothic Explorer'ında yok :). Vida sıkıştırma işini de hemen deneyeyim :)

Vine_Inlay haklısın, yanlış anlaşılma olmuş. Ben ucuz olacağını söylemedim zaten, ebay'den sık alışveriş yapan biriyim. Fiyatlar hep son günlerde hatta sonra saniyelerde kabarır. Almanya'da tanıdığı olup da açık arttırmaya katılmak isteyen olur diye verdim linki. Sonuçta model artık üretilmiyor, bulması kolay değil.

By_M-A_98.JPG

Geri