Floyd rose ve sabit köprünün avantajları/dezavantajları

Eldrun demiş ki:
Ben Floyd Rose'un bir özelliğini pek sevmiyorum.Hani Mesela Martyt Friedman sololarının bazılarında olur, 4.telden bend yaparken 5.telden bir notaya basılır.Aynı şeyi floydlu bir gitarla yapmaya kalktığımızda 4.telde bendi yaparken gitarın akortu düşüyor ve 5.teldeki bastığımız nota yanlış ses veriyor.

ona gore 5.teli de bendleyecen.

floyd rose'ta küçük bir sorun kolaylıkla büyüyebiliyor.işte o zamanlarda sabit köprüyü arıyosun.hele bide benim gibi bi adam ona sahip ise:)floyd rose'u kaldıramıyodum şimdi ise inmiyo.arka 2 vida'nın girişi yalama oldu..taktım geri.tek sorun onun inmaesi ve öndeki 2 büyük vidanın oranlanması.

Eğer uygun fiyatlı bir gitar alacaksan Floyd'a bulaşmamak lazım, ama eğer ki "ben gitara 1000 $ vercem arkadaş" diosan ve tremolo numaraları yapacaksan, Floyd Rose veya Edge Pro al derim. Uydun fiyatlı gitarların tremolosu sağlam olmuyor, ve bu da çok uğraştırıyor. Ama eğer gitara bi çuval para vereceksem super tremolo olsun isterim :D:D:D

forever floyd rose :=) floydrose yoksa ben kendimi eksik hissediyorum zevk meselesi bence he tabiki sabit köprülüler sustaini daha iyi floyd rose biraz ugras istiyo ama floydun tad1da bi baska ben vaz geçemiyorum floydtan :) bol müzikli günler arkadaslar

Araba alırken opsiyonlar gibi oluyor bazen floyd. Bazen hiç kullanmıyorsun ama nedense orda olması sana rahatlık veriyo. Sabit köprülü gitar kullanmadığım için gitarda floyd yoksa çıplak hissediyorum :D

matushella demiş ki:
floyd rose dan başka köprülü bir gitar kullanmadım ama nedense gitarın gövdesindeki o kocaman boşluk beni hep rahatsız etmiştir. 8O
ama ibanez jem versek ordaki kocaman boşluk yanında tutmak için açılmış çukurda dahil hiçbiri rahatsız etmez dimi :) boşluk moşluk hikaye kardeşim floydun sustain azalttığıda öle aham şaham bişi değil...floyd rose bir lükstür floyd rose hastası biri olarak her zaman bunu sölemişimdir...Dezavantajları varmış banane eğer gerçekten bişeye gönülden bağlıysan hiçbişi batmaz sana...Bana batmıyor bişi oldumu alıp düzeltiyorum hemen çokta zor bişi değil...2 saat msn başında oturunca zaman kaybı olmuyorda tel kopunca kayan akoru düzeltmek mi zaman kaybı oluyor ne olur geçin abi bunlar gitar çalmaya bakın...Sahnede tel kopacakmış ya yapmayın hocam ya o kadar korkuyorsan al bitane tahta parçası koy floydun arkasına sabitle 1 dk nı almaz sonra sahneden inince çıkar takıl kafana göre...Floyd rose her zaman ama her zaman gitarı gösterişli işlevsel gösterir...Ayrıca floyda çok hakim bir insan zaten kolay kolay tel koparmaz back yapmadıkça aşırı bir şekilde...Çok hırlıysa zaten sabir köprüde bend yaparken bile kopartırsın teli...Saygılar gitarınızla bol uğraşlı günler...

floyd rose orjinalse iyidir güzeldirde o civataları yalama olunca gitarı kırasım geliyo, bazısının iyice b*ku çıkıyo hatta usta anca çıkartabiliyo...1 tane floydlu gitar hoş (şart değil ama güzel bi alet sıkılınca...) ama kalanı vintage veya sabit olmalı kanımca

smtzdmr demiş ki:
matushella demiş ki:
floyd rose dan başka köprülü bir gitar kullanmadım ama nedense gitarın gövdesindeki o kocaman boşluk beni hep rahatsız etmiştir. 8O
ama ibanez jem versek ordaki kocaman boşluk yanında tutmak için açılmış çukurda dahil hiçbiri rahatsız etmez dimi :) boşluk moşluk hikaye kardeşim floydun sustain azalttığıda öle aham şaham bişi değil...floyd rose bir lükstür floyd rose hastası biri olarak her zaman bunu sölemişimdir...Dezavantajları varmış banane eğer gerçekten bişeye gönülden bağlıysan hiçbişi batmaz sana...Bana batmıyor bişi oldumu alıp düzeltiyorum hemen çokta zor bişi değil...2 saat msn başında oturunca zaman kaybı olmuyorda tel kopunca kayan akoru düzeltmek mi zaman kaybı oluyor ne olur geçin abi bunlar gitar çalmaya bakın...Sahnede tel kopacakmış ya yapmayın hocam ya o kadar korkuyorsan al bitane tahta parçası koy floydun arkasına sabitle 1 dk nı almaz sonra sahneden inince çıkar takıl kafana göre...Floyd rose her zaman ama her zaman gitarı gösterişli işlevsel gösterir...Ayrıca floyda çok hakim bir insan zaten kolay kolay tel koparmaz back yapmadıkça aşırı bir şekilde...Çok hırlıysa zaten sabir köprüde bend yaparken bile kopartırsın teli...Saygılar gitarınızla bol uğraşlı günler...

4 senedir ibanez prestij kullanıyorum. 1 kere bile tel koparmadım. ama nedense ondan önceki washburn gitarımda genelde tel durmazdır. kılıfın içinde bile durduk yere tel kopmuşluğu vardır. bende floyd u gayet iyi bilirim az söküp takmadım. ama bukadar zaman sonunda kendi fikrimi söylüyorum. gereksiz bulmaya başladım. her nekadar sürekli o kolu kullansamda :D sabit köprü ibanez xiphos u denedikten sonra dedim bir daha floyd rose yok benim için :D

Arkadaşlar tam yeri değil ama sorayım ben rg320 fm kullanıcısıyım ve akor değişiklerinden iki gitarla saheneye çıkmam gerekiyor bir yamaham var ucuz vintage manyetik falan cok paraya geliyor simdi ben yeni gitar olarak ucuz bir sabit kopru alsam(ucuz dediğim 500-800) civarı akort problemi cok yasarmıyım yada yasamaycaım denenmiş bir gitar oneren

gitarı elime aldığımda arch enemy de çalabilme ihtimalim var megadeth te hatta slipknot ta o yuzden akord kolaylığı açısından sabit köprü,tabi bi de ordan kazanacağım sustaine ihtiyacım var çünkü pekte iyi bi ekipmanım yok

ha ilerde parayı bulursam her akor için bi floyd-rose lu gitar dizer ve iyi bi amfi-efekt dizerm hem dertlerden (beni ençok gerenlerden) kurtulurm hemde floydrose la yaratıcılığımın sınırlarını zorlarım. :D

Geri