Amfiden Duyduğum Sesi Nasıl Kayıt Alırım

İsobox ( izolasyon kutusu ) Yapımı, evde yüksek volümde kayıt için - MyGitar.com Gitar Forumları

Verdiğim linkte arkadaş isobox yapımını detaylı anlatmış, bu malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz. Kayıt işinde büyük faydası olur. Mesela isoboxın içine amfiyi koydunuz, önüne bir mikrofon, isoboxı kapatıp mikrofondan gelen sesi referans monitörlerden dinleyebilirsiniz. Ya da kafa amfinizi elinizin altında bir yere kabini de isoboxın içine koyarsınız önüne bir mikrofon. Sesi açarak lambaları kırarsınız sesi de kabinden değil monitörlerden alacağınız için harici olarak istediğiniz gibi alçaltıp yükseltirsiniz, kafa amfiniz de elinizin altında olur mis gibi. İster kayıt yap ister çal dinle :)

isobox güzel bir sistem gibi görünüyor fakat şunu merak ediyorum, kombo bir lambalı amfiyi bunun içine koyduğumuzda ısınma hatta yangın riski yok mudur? Lambalar çalışırken deli gibi ısınıyor, hatta manuellerde falan openback modeller için duvara sıfırlamayın, mesafe olsun gibi öneriler oluyor.
Transistörlü modellerde bir sorun olacağını sanmıyorum.

İsobox'ta lambalı kombo konusunu merak ettim. Özellikle bu şekilde kullanmış olan arkadaşların yorumu önemli.

Ekonomik Bir ses kartı, ve Shonage'in tavsiye ettiği Palmer Pdi3 artıgüzel drive pedallala bu işi çözersin. Çok büyük ihtimalle amfi mikrofonlayarak ulaşacağından daha iyi bir sonuç elde edeceksin. Daha da ekonomik dersen 50 dolar civarı Behringer Gdi diye kırmızı bir di box vardı. Macera aramıyorsan denemeni tavsiye ederim.

isobox güzel bir sistem gibi görünüyor fakat şunu merak ediyorum, kombo bir lambalı amfiyi bunun içine koyduğumuzda ısınma hatta yangın riski yok mudur? Lambalar çalışırken deli gibi ısınıyor, hatta manuellerde falan openback modeller için duvara sıfırlamayın, mesafe olsun gibi öneriler oluyor.

İsobox'ta lambalı kombo konusunu merak ettim. Özellikle bu şekilde kullanmış olan arkadaşların yorumu önemli.
Güzel bir soru sordunuz ;)
Öyle bir durumda ısınma cidden büyük bir sorun. Soğutmalı isobox yapanı görnüştüm internette falat maliyeti artıyor baya. Amfide speaker out çıkışı var ise orange 8" kabin alıp içine koymak daha ucuz ve güvenli olur.

Bu durumda sanırım yukarıda bahsettiğim ikinci durum daha sağlıklı olur yani kafa+kabin kullanıp isobox içine sadece kabini koyup kafayı dışarı almak gibi. Forumda @Sinan Güngörer combo amfinin pre-power katını çıkarıp sadece hoparlör-kabin kısmını isoboxa koymuştu sanırım. Forumda en iyi bilgi verebilecek kişi odur isobox konusunda sanırım.

İsobox'a combo koydum, hatta komple albüm kaydettim, (Deli Gömleği - Tuzak) sorun çıkmadı ama riskli. Tavsiye etmem. @ktlcn dediği gibi, kabini ayırdım. Gayet iyi oldu. Hem ısınma sorununu kökten çözdüm hem de ayar yapmak daha kolay oldu.

Screenshot_2015-07-23-18-40-30.png

Merhabalar bende geçen sene kendime isobox yapmıştım odamın elverişsiz olmasından dolayı kafa kabin amfi alamadıgım için elden çıkardım isoboxı malesef. Ama bu sene line6 amplifi 150 watt edindim tonları gerçekten hoşuma gitti beklentimi karşıladı ton konusu tabikide göreceli birşey 2 kanal kaydedip panlama yaparak tatminkâr sonuclar alıyorum kullandığım program garageband mikrofonum sm57 ses kartım roland 1610 studio capture olabildiğince beğenebilicegim sound ı almak için ( mix yapmadan ham sonuç almaya çalışıyorum ). Bugünde beğendiğim kısımlara kağıt bant yapıştırdım işimi dahada kolaylaştırıyor kısacası şunu anladım ekipmanınız ne olursa olsun müzik oyun hamuru gibi birşey bi şekle sokabiliyorsunuz uğraşınca Aa hakkaten iyi bi sound yakaladğınız için tebessüm ediyorsunuz :) varsa taktikler paylaşırsanız sevinirim siz neler yapıyorsunuz iyi bir sound için ?

Dosyalar

• _20160728_201959.JPG
    _20160728_201959.JPG
    101 KB · Gösterim: 472
Geri